Jump to content

Linearno napajanje za Intel NUC


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

50 minutes ago, ManicP said:

Ako je praktičan neki razlog morebit džaba krečite.

Moguće! A možda i ne! :)

Ja linearno napajanje koristim na HiFace Two USB to SPDIF konverteru, koji možda i sam ima neke dodatne stepene korekcije napona, i razlika je velika u odnosu kada se isti napaja sa USB porta.

Isto linearno napajanje sam ranije koristio na originalnom Squeezebox-u i kasnije na Squeezebox Touch-u, koji provereno interno imaju dodatne regulatore napona, i tu je razlika bila primetna.

Poslednje iskustvo koje sam imao, je za mene, okorelog kabloskeptika, bilo prosto nepojmljivo.

Dobio sam na probu Cocktail Audio X50D strimer/digitalni transport i uz njega par fensi strujnih kablova srednje klase, pošto je distributer procenio da moj Lapp nije dostojan partner za ovakvu finu spravu.

Pomenuta sprava ima SMPS interno napajanje, i bio sam bukvalno u šoku i totalnoj neverici koliki je uticaj strujnih kablova, pogotovu što je u pitanju praktično kompjuter.

Zabavan deo je što su (za moj ukus) fensi strujni kablovi potpuno upropastili zvuk - ublili su mu svu dinamiku i drajv, zatupili sve oštrice i zamutili ga. Jedan od tih kablova ima neke specijalne uvrnute helix vodove itd, i ko zna šta u stvari radi sa strujom.

Običan crni kineski "kompjuterski" kabl koji Naim isporučuje uz nDAC je svirao nemerljivo bolje, tj. potpuno transparentno.

Ako strujni kabl može da ima toliko uticaja na svičersko kompjutersko napajanje, sve je moguće. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, BokiTokiVoki reče

1. Da li i koliko SMPS sa ploče utiču negativno na USB out koji se onda koristi za DAC ? (samo data ako dac ima svoje napajanje)

Evo ovde tekst. Sve jedno kakvo napajnje ima PC - jer se EMI stvara i na samoj Matičnoj.  Na samom USB BUS-u - onda interakcija sa svim ostalim uređajima zakačenim na USB BUS

Usb kabl mora da se napravi da obija EMI - ili u samom DAC da postoji mehanizam koji ga odbija.

ZNAČI FERITNA JEZGRA (i ne samo to)

Another potential source of emissions for LS devices is the high frequency energy, generated by othercomponents on the LS device, that can couple from the device’s PC traces and components to the cable.Particular care should be taken that the device’s clock does not couple to the USB cable. It is important tominimize the amount of high frequency energy that the clock circuit generates. This can be done bylimiting the highest frequency to 4x the data rate or 6 Mhz. This frequency permits 4x oversampling for astraightforward DPLL implementation.It is also important to limit the edge rates on all signals that go off chip. Due to the larger capacitance andlarger loop area that these signals (as opposed to intra-chip signals) experience, their dI/dt contributesmore to emissions. For example, a low current output buffer driving an external crystal or resonatorthrough 1.0KΩ produces less noise than a similar frequency oscillator, which is usually designed to drivehigh capacitance loads with fast edge rates. For this reason, a crystal or ceramic resonator is preferable toan oscillator.The efficiency with which a current loop couples to the cable increases with loop area and with itsproximity to the D+ and D- lines. Therefore,  D+/D- and other signal path loop areas should beminimized, particularly clock lines. Coupling can also be minimized by maintaining a high qualityground plane. Noise will then couple back into the ground plane rather than to the cables.Power supply noise reduction techniques need to be addressed also. Standard low noise practices such asgood VBUS and ground bypassing should be observed; this means using both bulk capacitance and multiplelow ESL capacitors.  Note that the USB spec places an upper limit on the amount of bulk capacitance of10 μf. Power supply noise conduction into the USB cable power conductors can be reduced by the use offerrite beads on both the VBUS and Gnd leads. Due to the large difference between the low speed signalbandwidth (< 4x the bit rate) and the lower limit of class B emissions range (30 Mhz), ferrite beads mayalso be used on the D+ and D- lines, if necessary. However, the frequency response through the ferritebeads on D+ or D-must not roll off by more than 2.0 dB at 6.0 Mhz.

https://www.ti.com/sc/docs/apps/msp/intrface/usb/emitest.pdf

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

16 minutes ago, Kuja said:

Ako strujni kabl može da ima toliko uticaja na svičersko kompjutersko napajanje, sve je moguće. :)

U tome i jeste kvaka. Lično smatram da kod audio uređaja sa kvalitetnim klasičnim napajanjem strujni kabel nema veliki uticaj. Uređaj "zahvata" energiju iz banke kondenzatora, dok kroz strujni se dovodi energija za dopunu kondenzatora. Kondovi u napajanju su bafer između mreže i potrošnje uređaja. Kod SMPS napajanja situacija je sasvim drugačija jer stvari funcionišu "real time", a što je napajanje veće snage i velikih varijacija napon/struja na izlazu, to su promene u kabelu veće. Postoji vrlo promenjivo elektro-magnetno polje, i svašta se nešto tu dešava. Zavisno od kvaliteta uređaja i SMPS napajanja u njemu, tu mogu da se jave EMI zračenja, i druge nepodopštine, koje negativno utiču na ostale uređaje u sistemu. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, BokiTokiVoki said:

U tome i jeste kvaka. Lično smatram da kod audio uređaja sa kvalitetnim klasičnim napajanjem strujni kabel nema veliki uticaj.

Upravo tako. Promene strujnih kablova na Naim nDAC-u (koji ima trafo i kondenzatore maltene kao neko pojačalo) nisu uzrokovale razlike vredne pomena (meni se činilo da ih nema).

2.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

IDEALNO  bi bilo da računar koji se koristi za audio NEMA tastaturu - miš - bilo kakav uređaj zakačen na USB - A ni monitor zakačen na HDMI*DVI - jer su svi spoljni uređaji izvor EMI - izuzev LAN - pa da se takvim namenskim audio server-om upravlja na daljinu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preko mreže.

Na NUC-u, koji je povezan mrežnim kablom na ruter, je pokrenut server (LMS). 

Android aplikacija na tabletu (koji je WiFi-jem povezan na istu mrežu) "vidi" taj server i naređuje mu koju pesmu da prosledi Squeezelite plejeru (koji je takođe na NUC-u).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 2 časa, BokiTokiVoki reče

U tome i jeste kvaka. Lično smatram da kod audio uređaja sa kvalitetnim klasičnim napajanjem strujni kabel nema veliki uticaj. Uređaj "zahvata" energiju iz banke kondenzatora, dok kroz strujni se dovodi energija za dopunu kondenzatora. Kondovi u napajanju su bafer između mreže i potrošnje uređaja. Kod SMPS napajanja situacija je sasvim drugačija jer stvari funcionišu "real time", a što je napajanje veće snage i velikih varijacija napon/struja na izlazu, to su promene u kabelu veće. Postoji vrlo promenjivo elektro-magnetno polje, i svašta se nešto tu dešava. Zavisno od kvaliteta uređaja i SMPS napajanja u njemu, tu mogu da se jave EMI zračenja, i druge nepodopštine, koje negativno utiču na ostale uređaje u sistemu. 

Najbolje je da svi uređaji imaju šrimovan naponski kabel. Pogotovo u sobi u kojoj se nalaze audio uređaji.

Ja sam čak stavljao šrimovane kabliće na ispravljače od rutera - bežičnog telefona  - optičkog rutera - na Monitor - na Televizor. Na PC - na klima uređaj.

Glavna letva za audio mi je odvojena na posebnu fazu i ide skoro do table sa osiguračima. Ide na poseban šuko i fazu odvojenu - od klime , šporeta, frižidera, bojlera... Svi šrimovi idu na uzemljenje na strani gde je muška utičnica. Na drugoj strani visi u vazduhu.

Sve ostalo što je audio podrazumevano ima sada šrimovane naponske.

Gledam da u sobi kada slušam muziku ne postoji mobilni telefon. Oseća se razlika. :D

 

p.s.

I na LAN kablovima imam feritne filtere

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam na ovim novim spravama nista za crtanje.

Kao prvo, izdelio bih na blokove spravu, pa na kraju da se skocka po volji ili par verzija, nesto bi moglo i da se probe. Ulazni deo, trafo po zelji, sa snaberima oko dioda, jedan ili dva debela elka...pa na dalje...

Kao prvo, i dosta bitno je baferisana termostatirana referenca, oko 10V, moze za svakojake lepote da koristi. LM399 je kod Mauzera oko 11 evra, dok im ne stigne veca kolicina. Opamp LT ili AD, koji lepo podnosi single supply.

 

 

 

 

Buff.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Regulator u ovom stilu, s tim sto bi izlazni filter morao da se uprilici impulsnom potrosacu. Ili kada bi neko slikao cipove SMPS na maderbordu, da otprilike znamo koliko cima struje i na kojoj frekvenciji. Premali  kond ne bi filtrirao, a preveliki bi usporavao pojacavac greske, sto je mozda i manje bitno, pa da zavrsimo i sa 2200uF na izlazu

Reg.thumb.jpg.45c9626c125d350ffd8600eb4f5f57da.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo fotografija unutrašnjosti mog modela dostupnih na internetu (klik za veću sliku):

NUC_12_Kopie.jpg

Ovo na gornjoj slici dole levo (konektor na kome naopako piše 20141120) je DC ulaz.

 

Na sledećoj slici je druga polovina matične ploče:

NUC_11_Kopie.jpg

 

Kapiram da je ploča dvostrana, i da ima komponenti i sa druge strane?

Nisam baš siguran koliko bih dalje išao u rasturanje celog kompjutera, pošto je sa druge strane CPU sa rashladnim sistemom i ne znam koliko je rastavljanje komplikovano. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NUC je u osnovi tehnologija laptopa bez ekrana, tastature i tačpada. Imaju isti tip mobilnih komponenti koje biste pronašli na laptopu, upakovani u maleni faktor i često lošijeg hladnjaka od laptopa. Lako možete pronaći laptop koji će biti mnogo moćniji od NUC-a, uz izuzetak koji predstavlja novi Ghost Canyon NUC koji podržava diskretnu grafičku karticu. Ali taj NUC je toliko skup, da se za većinu ljudi verovatno ne isplati. Srećko me je pitao skoro šta će da dobije kupovinom NUC. Evo i javno da PONOVIM. Dobićeš dupe za guzicu (nije šija nego je vrat). A isto i toliko poboljašanja zvuka u odnosu na laptop sa sličnim procesorom - praktično zero, nula, null, ništa. Na pogrešnom mestu traži se poboljšanje. Aj uzdravlje.

:NEXT::buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Srećko me je pitao skoro šta će da dobije kupovinom NUC.

Dobiću batine od žene sigurno[emoji16], zato što će mi to biti treći računar-audio komponenta, u najmanjoj mogućoj kutiji, za nepune 2 godine.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Mikorist Eh da je samo čista procesorska moć u pitanju. :)

Ja sam probao dosta full size kompjutera, mini komjutera, thin clienata i laptopova, HP, Fujitsu, Toshiba, DELL, itd, ...i jedino što je stvarno dobro sviralo su MacMini i NUC.

Ostali su najčešće imali nekako mutan, nezanimljiv, tup i "siv" zvuk, dok su MacMini i NUC svirali (i sviraju) otvoreno, dinamično i čisto.

Moguće je da je u pitanju dobra/bolja implementacija USB-a u smislu čistijeg signala sa manje šuma, a možda je i nešto drugo u pitanju.

Pa ti prvi pričaš o važnosti sprečavanja šuma i EMI zagađenja signala, turaš feritne prstenove gde treba i ne treba, eto zamisli da su neki kompjuteri jednakiji od drugih i da su im neke stvari možda bolje isprojektovane/implementirane. :) Bolje projektovana matična ploča sa boljim rasporedom komponenti, optimizovanim vodovima, USB linije odvojenije/bolje izolovane od smetnji, itd, itd.

Zanimljivo je da su i MacMini i NUC jako kompaktni kompjuteri. NUC je minijaturan, možda su vodovi na matičnoj ploči koji do idu do USB konektora super kratki, pa se manje ponašaju kao antena koja skuplja smetnje? Nemam pojma! Mogu samo da nagađam šta je uzrok razlika između kompjutera, ali razlike postoje.

Na kućnu probu sam bio dobio i nekoliko "pravih" strimera, četvorocifrenih u evrima, neke sam ozbiljno i razmatrao kao kandidate za kupovinu, a onda je došao NUC i to je bilo to. :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 3 časa, Kuja reče

stali su najčešće imali nekako mutan, nezanimljiv, tup i "siv" zvuk, dok su MacMini i NUC svirali (i sviraju) otvoreno, dinamično i čisto.

Moguće je da je u pitanju dobra/bolja implementacija USB-a u smislu čistijeg signala sa manje šuma, a možda je i nešto drugo u pitanju.

Kod mene nema tup i siv zvuk. Dodouše PC je Hakintoš....

Implementacija USB kod mene je to što sam ga sveo na D+ i na   D- 

DAC ima svoje napajanje - a minus pol sam izolovao prigušnicom i otporom.

Da skratim priču evo grafički prikaz skalamerije - jebo sam mu kevu.

ovo.png

 elem, onaj gore  balun sam našao kao recept na BIG DIY ...Kažu svi da čuju razliku sa njim u DAC.....

treba da eliminiše RF u opsegu od 800khz do 54 Mhz
 

A prigišnica između USB minusa PC i DAC je šlag na tortu.  Otpor između neće na svakom DAC da radi - negde treba samo prigušnica

a evo našta USB kabl liči - napravljen je od VDH 102 MK3 sa karbonom.

minus je šrim donji - gornji šrim je vezan samo na strani PC - a na PC ide šrimovan naponski kabl .

viber_image_2021-03-08_13-00-47.jpg

 

.

 

Svira haj end koji god izvor da je zakačen na DAC. Probao sam više računara. Čak i mobilni telefon direkt na DAC - mora u tom slučaju da ide mini USB adapter

Svira isto na svemu podjednako.

 

p.s.

ako stavljate EMI filter na DAC mora da bude predviđen bar za 16A - jedino tako ne ubija žilu u zvuku.

One male prdavce sa prekidačem zaboravite - bolje da ga nema...

Problem je što je ogroman

20200816_112910.thumb.jpg.2528b2f01e25d7a123b71cd5d04dc0b4.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...