Jump to content

Dupliranje bas zvucnika i proširenje donjeg opsega frekvencija?


Pigy

Preporučeni Komentari

Jel to znači i da vise midbas zvucnika i jedan zvucnik ekvivalentan povrsini tih zvucnika i slicnih karakteristika ,kad se uporede korist kvalitetnije reprodukcije ide tom jednom vecem zvucniku?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 4 minuta, Pigy reče

Jel to znači i da vise midbas zvucnika i jedan zvucnik ekvivalentan povrsini tih zvucnika i slicnih karakteristika ,kad se uporede korist kvalitetnije reprodukcije ide tom jednom vecem zvucniku?

Kvalitet reprodukcije ne zavisi od količine drajvera.

I jedna i druga opcija je skupa ako ideš na najbolju moguću reprodukciju.

Jedan dobar drajver koji sve to može strahovito košta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za midrange, ako stavis 6.5", onda sečenje 150-200 Hz dole.

Ako staviš 4" tj 10cm midranger, onda sečenje na 400 Hz dole.

I od jednog i od drugog može da se napravi dobar zvučnik. Više zavisi od toga koliko ti decibela na kraju treba i kako će da se reše ostale stvari.

Naravno ako je razglas pa treba mnogo decibela, onda 10" pro mid koji odgovara razglasnom bassu itd.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, Pigy reče

Jel to znači i da vise midbas zvucnika i jedan zvucnik ekvivalentan povrsini tih zvucnika i slicnih karakteristika ,kad se uporede korist kvalitetnije reprodukcije ide tom jednom vecem zvucniku?

Ne, više malih zvučnika je Array, to zvuči skroz drugačije od jednog zvučnika iste površine zbog usmerenosti i lobbing-a, čak se dobija na efikasnosti ali na višim frekvencijama. A i ne ponaša se isto jer sporije opada jačina sa rastojanjem, polarna karakteristika je oblika broja 8. Zatim nema isti frekventni opseg jer veći zvučnik ima nižu rezonantnu frekvenciju od tih malih, i drugačiju polarnu karakteristiku, kružnu ili  približno elipsastu, zavisno od frekvencije. Znači nema dve stvari da isto zvuče. Ne možeš gledati samo jedan parametar, recimo površinu membrane. Zvuk je kompleksna stvar. Dva ista drivera montirana u dve kutije iste zapremine ali različitih dimenzija ili oblika neće isto da zvuče.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene zanima kakav bi to trebalo da bude zvučnik koji bi sto vernije reprodukovao ljudski glas-pevanje,kojeg bi precnika najbolje bilo uzeti za to. Crossover tačka sa basom bi bila 100 ili 130Hz,jos uvek se nisam odlucio koja od te dve, active crossover 24db.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pre sat vremena, Pigy reče

kakav bi to trebalo da bude zvučnik koji bi sto vernije reprodukovao ljudski glas-pevanje

Alan Shaw kaže na 4:53 - da ljudski glas ne proizvodi tunjavu, zvonjavu, oštrinu i prizvuk.
Prizvuk papira recimo. NA 12:34 kaže da nije VAŽAN oblik i veličina zvučnika - nego od čega je materijal drajvera. Na 14:25 kaže da je fundament zvuka od čega je ova membrana od čega je ona membrana...U nastavku kako su i od čega poređani molekuli na membrani. Na koji način se presuje membrana....

Prevedeno treba da si tehnolog - hemičar i da imaš veštinu Branka Bin sa foruma da bi napravio zvučnik koji bi sto vernije reprodukovao ljudski glas.....ili da istreseš par soma evra za zvučnik koji to može.

:D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Pigy said:

Mene zanima kakav bi to trebalo da bude zvučnik koji bi sto vernije reprodukovao ljudski glas-pevanje,kojeg bi precnika najbolje bilo uzeti za to. Crossover tačka sa basom bi bila 100 ili 130Hz,jos uvek se nisam odlucio koja od te dve, active crossover 24db.

moj savet je da se okanes coravog posla, i skupis malo parica i kupis gotovo.

a ako imas parice, kupi gotovo, izacice te sigurno jeftinije, a i bolje.

recimo kvalitetniji 2.1 sistem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

o kutijama 1000 evrabi vise,mogu da sanjam.Mislio sam da ako saznam neke principe,pravila,mogu da sastavim sebi pristojan sistem.Da mogu da menjam povremeno zvucnike.Svi bi bili u posebnim kutijama,tako bih mozda nesto i naucio i skapirao a povremeno i ,,upgrade,, svoj sistem.To mi lici kao ako nemas para za Porche onda nemoj nista ni voziti,pa za mene je prelepa i meckica w123 ,malo se dotera,promeni nesto i eto uzivanja,ako me kapirate.Mislio sam da smo ovde ljubitelji samogradnje a ne agencija za kupoprodaju,bez ljutnje 😁😁👍

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za 60 evrića ja sam sastavio bio jonizator u samogradnji. Ono da valja da ne bude da ništa ne radi.

Za zvučnike ozbiljne treba mnogooo mnogoo više. U samogradnji. Čak i za PC zvučnike.

Možeš neki krš da kupiš i da te lažemo sad imaš haj end.  Da te lažemo da imaš vernost reprodukcije.

Kupi slušalice. Za te pare imaćeš neke dobre. Ja godinama nisam imao zvučnike. Nedostižno bilo. Slušao slušalice.

Ili će da sviraju kako treba ili neću uopšte da ih imam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za 60eu ja bih kupio MB quart 280 ili Bang S25...i eksperimentisao sa skretnicom i nadogradnjom....em ce se naslusas mjuze, em ces kroz sitna unapredjenja da naucis puno o akustici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U životu je sve kompromis,samo Bog je savršen. Ja sam pristalica drugačijeg razmišljanja,kupujemo ono sto finansijski možemo, ako nemam zvucnike i kompjuterski ce neko vreme da mi posluže,slusalice nemogu tu espresiju da dočaraju kao zvucnici,da slušalice mogu da daju odličan zvuk ,to znam ali osecaj da drma bas da prste visoki sa svih strana nemoze,ionako je dozivljaj pevača negde u sredini ali nemas utisak da je ispred tebe e to mogu zvucnici,tako da to nije ista vrsta dozivljaja.Nekad smo slusali HSR Niske zvucnike i za nas obične smrtnike to je bio hi fi dozivljalj, a sada aktivni zvucnici reda 200-300 evra bi razneli te zvucnike , čistijim i širim zvukom,pricam subjektivi osecaj jer sam sve to doziveo,ne pricam tehnicke podatke i ofrlje. Smatram da ako se na pr. iz tih kutija uzmu basovi,stave drugaciji srednjotonci,visokotonci,promeni skretnica, siguran sam da se moze dobiti lepša zvucna slika.To je moja logika i tim putem se vodim,a ne skupi pare pa kupi,ode život dok ja skupim pare,a ovako ako sam napravio,kupio,posebne bas kutije,slusam tako kako je,skupim pare pa ako su mi loši srednjotonci,kupim bolje nego sto sam imao i dobijem lepšu sliku,kasnije zamenim samo basove i tako igranka u krug,nisam potrosio basnoslovno puno novca, zanimao sam se,slusao muziku,....pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam eksperimentisao sa još jeftinijim. Sa Ei Niš.  Imaju i Iskre po oglasima i razna druga starudija. I na kraju sve pobacao i manuo se ćorava posla.

Sve dok nisam skupio parice za Tannoy...

Sad bih sastavljao recimo glanc nov Fane

 

u OB mi treba 4 komada - to je 556E

sa kutjetinom od 2 metra je duplo jeftinije ali mi treba za stolariju bar 150...skretnica mu ne treba.

I pitanje je da li će da svira bolje od ovoga sad....Možda 4 komada .:D

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razumem te potpuno,ali shvati meni je ovo zanimacija,ne pecam,ne igram sah itd, po oglasima imaju starudije za 50-100 evrica i to pristojno svira,vrlo je moguce da cu i ja isto pobacati starudije i možda kupiti neke aktivne zvucnike i to je to,al do tada nek igranka traje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Pigy

Bez uvrede, ali da se prosto izrazim, ako pravis pitu od g.**..na, dobices ukus g..**na.

Te zanimacije sa djubretom od zvucnika su gubljenje vremena. Bolje pokusaj ovako: Reci sebi da ces svakog meseca ustedeti po 20 evra, pa ces za 12 meseci imati 240 evra, pa vec mozes da pocnes da razmisljas o necemu konkretnom. Hi-Fi je skup hobi, nazalost.

Ja imam problem kad me ljudi pitaju za preporuku za zvucnike, i kada im kazem da treba da pocnu od 300 eura na  vise, naljute se. Za vecinu ljudi zucnici su nesto sto treba da kosta od 20 do 100 eura, i da se sakrije negde na polici ili ispod stola. 

E al onda ne zvuci bas lepo... I tako u krug...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...