Jump to content

Šta je to Visoka Vernost.....i kako ona zvuči ?


NIXIE

Preporučeni Komentari

8 hours ago, gluv_i_udaren said:

Da, tražimo jebenog jednoroga

Za sad smo svi pronašli nosoroga i vabimo ga jednorogom. Sluš’o neke MBL-e, krene violina k’o da je tu, jednorog jbt. Priključuje se kontrabas od tri metra sa žicama od sajli za most. Nosorog. Jbg, nije do para.

HiFi kreće od tona, ide preko dinamike, prirodnosti i muzikalnosti i treba verno da prenese doživljaj. Al’ ne biva, prenosi samo segmente. Neću umiljatu trubu, nije Ciga zamislio da mu platim u kafani da nastavi da mi svira pored glave, nego da se kulturno malo odmakne. Ciga je jednorog što ne izlazi iz kutije, njega žice ne ograničavaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa tu je negde plutajuca istina, izmedju ovoga i onoga na sta se zali NIXIE.

Stednja na komponentama je specifican kompromis, ali cesto ni preterivanje sa komponentama ne resava sve probleme.

Ono sto je sigurno, kada ulet stednja, onda komponenta moze da zadrzi korektan rad ali u jako uskom opsegu snage i postaje vrlo probirljiva na zanr ili kompleksnost muzike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja još nisam čuo ceo sistem da zvuči prirodno. Jednostavno, nije moguće.

Istina, i ne zove se Total Fidelity, tako da od hife ne treba to ni očekivati. Nisam nesrećan zbog toga, uživam u muzici i kod kuće. Jednostavno, ukrstio sam ono što svira najprirodnije sa onim što mogu da priuštim i to je za sad moj Highest Fidelity :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam razmišljao 1000x... kako treba da izgleda idealan zvučnik?

Idealan zvučnik treba da ima oblik bas bubnja, da ima metalni deo u obliku poklopca za šerpu u koji udara drvena palica različitim intenzitetom i brzinom, da ima neke levke kroz koje ide vazduh, da ima žice koje su napete - 10 žica najbolje (4 debljih i šest tanjih), da ima nešto tanko poput glasnih žica u većem rasponu i broju i da kroz njih prolazi vazduh kroz dosta kanala tako da trepere i prave ton... Da ima set žica o koje udara mala palica i to da bude veće onako. Da ima ... skretnicu koja bi morala sve pravilno da preraspodeli, svaki taj zvuk ponaosob.

:)

Jer jednostavno papir, aluminijum, plastika, keramika ili kevlar oivičeni gumom, itd itd, stavljeni u neku ravan i spakovani u nekakvu kutiju jednostavno ne mogu nikada realno da prenesu zvuk orkestarske muzike.

N

I

K

A

D

A

Pa može da se ubijamo po ovoj temi, e ja imam takav sistem, ne evo ja imam takav sistem, ne evo ja imam takav sistem...

Nema niko. Na planeti.

Realno :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E da, i baš zbog toga što sam gore napisao ovaj hobi i ovaj pravac smatram zabavom (što u biti i jeste) i svojevrsnim oblikom doimanja muzike.

Uživo muzika će biti uvek uživo muzika, te ju i ne treba positovećivati sa hifom, težiti nekakvom trešnjinom cvetu...

Zato me i užasava ono: pojačalo koje ne farba sadržaj, zvučnik koji je idealno ravan itd itd. Džaba. Ne može bre. Može da se premeri i da na osciloskopu izgleda idealno, ali nije to to.

Neće nikad ni biti.

Zato nema ni potrebe da se juri za time - treba naći vid zabave u hifi - a kada prođe korona, svi u kafane, koncertne dvorane, hale i otvorene svirke na uživo muziku! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takoe. More da lupamo glavu do mile volje, nosorog nije jednorog.

Svi imate prilike da čujete makar ulične svirače, samo razmislite da li se u sobi čuje tako. Ne. Zašto? Zato što je fizika neumoljiva i zato što je to nemoguće. Ušao sam u debatu sa šurakom oko toga, našao je svoj sveti gral, prezadovoljan je svojim sistemom (koji uistinu svira sjajno). Baš dok smo se ubeđivali šta je moguće a šta nije naišli smo na grupu trubača u Knez Mihajlovoj. Dinamika? Hm... Ton? Jok. Skontao je na keca, samo je rekao da se zaluđujemo bezveze i bacamo pare. 
Naravno da smo nastavili obojica :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mozda u nekoj buducnosti to krene u realisticnom pravcu, robotici, pa njih nekoliko, svaki svira po jedan instrumnet, sakuplja se prvo kamerni orkestar, pa onda po uslovima vise i mocnije...

Pa se moze govoriti o nekoj ultimativnoj vernosti, ali i dalje je to izmanuto od kreativnosti izvodjaca.

Ako imamo jednu transakciju zvuka u signal, pa umetnicki miks da to priredi za odredjenu vrstu reprodukcije, nema tu zeljenog savrsenstva ili replike koncerta, ili zive svirke.

Prosto je vazduh u ambijentu na drugi nacin ispunjen zvukom.

 

Ali mozemo da tezimo solidnom utisku, ionako nas i sluh i mozak maksimalno varaju, pa sto to ne upregnuti u benefit :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 44 minuta, Aleks reče

Uživo muzika će biti uvek uživo muzika, te ju i ne treba positovećivati sa hifom, težiti nekakvom trešnjinom cvetu...

Tresnjin cvijet se ne bere. Uziva se u njemu dok je na drvetu. Do sljedeceg proljeca se hranimo slikom.
EDIT: Znam da to znas i nisam "docirao". Samo sam htio reci da great minds thinks alike. :)

 

 

pre 13 časa, zerowaf reče

Tocno tako, Mika.
Nakon nekoliko stranica threada ces doci do ovoga sto sam napisao nakon sto se pokrije sve sto si i sam naveo tamo gore plus pitanje sto je zapravo na nosacu zvuka jer to ne zna ni tehnicar iz studija i dolazimo do toga svidja li nam se "istina" koju nam setup servira ili ne.



:Viannen_loungelizard:
Jos malo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze se postici realan ton duvackih instrumenata. Truba je jos i najmanji problem. Sax malo veci. Flauta i klarinet mogu da budu zeznuti ali se i to resava. Samo treba ispostovati osnove pri konstrukciji zvucnika sto nazalost nije slucaj kod velikog broja zvucnika.
Imam utisak da se tim zanatom bave ljudi bez dara. To sta se prodaje kao zvucnik u 99% slucajeva je za pravno sankcionisanje.
Doduse takav je i odnos kupaca istih, da nesto tandrce, da popuni prazninu, da stvori buku... Svi nesto citaju, gledaju prospekte, odnos ulozeno dobijeno a niko to ne poslusa kako treba. Niti ume da poslusa. A izgleda da to ne umeju ni ovi sto prave zvucnike. Na prvom mestu je da umes da slusas pa tek potom da upotrebis znanje da to sa zvucnikom i postignes.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slazem se da se uz malo vise muke i puno vise kinte moze dobiti pristojan zvuk. Pa zato smo i tu, zar ne? E sad, problem je u tome sto ozbiljni zvucnici, koji imaju dinamiku, moraju biti veci, a koliko je ljudi danas spremno, i u mogucnosti, priustiti to. Tipa, pita me prijatelj: preporuci mi neke dobre zvucnike, a da nisu skupi: Ja recimo preporucim nesto sto kosta 300-400 eur, a ljudi planu. "Pa to je mnogoo". Vecina ljudi (nazalost) smatra da zvucnici treba da kostaju do 100 eura, da su malecki, da se negde cusnu, da imaju boom boom basa, i da ima bluetooth. A ako je prenosiv, jos bolje.

A mi, koji smatramo da normalan zvucnik pocinje od 10, ne 12" pa na gore, mi " nismo normalni". Na nas se gleda kao na grupu cudaka.

Pa, o cemu mi onda pricamo?

Zamislite neku generaciju u buducnosti kojoj TV uopste nece biti potreban, jer ce sve zivo gledati na telefonu, i da ce se svaka dijagonala preko 10" smatrati kao "cudna"...

A tek najtuznije, sto vecina mladje generacije, od kad zna za sebe slusa Mp3, i ne zna kako zvuci posten sninak, a kamoli zvucnik... :(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...