Jump to content

The low gain DHT pre-amp library


neskor

Preporučeni Komentari

The circuit is very simple. The depletion MOSFET pair M1 and M2 (LND150) forms an CCS.

This CCS provides a stable current to develop a reference voltage across R4 for the gyrator. This voltage will bias the cascoded pair J1-3 and M3 through R6. D1, D2 and D3 protect J1-3.

R5 is simply a test resistor to measure the anode current.

R7 is the mu resistor which is optimized for each stage.

C1 provides the bootstrapping needed for AC operation and achieve the low output impedance in the mu output.

The top depletion MOSFET (M3) does all the heavy lifting. For low currents (e.g. 1-10mA) it doesn’t need a heatsink, however when the gyrator is used in a driver or when currents are greater than 10mA you’d expect to put a small TO-220 clip-on heatsink or bolt it to chassis if needed.
The low frequency response is primarily driven by the RC pair R6 and C1. Typically, I’d use the following combinations: 4.7MΩ and 220nF or 10M and 100nF.

The high frequency response is driven by the parasitic capacitances of the lower FETs. Therefore, you want to use a low-noise jFET in J1-3 instead of another depletion FET (unless it has low reverse capacitances – see the BOM and appendix section for more details). The jFET on this position is operating in very unfavorable conditions (i.e. low drain-source voltage) so best use a jFET here for best results.

The circuit has minimum protection and if you short accidentally any output you will kill M3 and J1-3 for sure. The voltage reference is pretty resilient, though, however it can be damaged as well. For the lower FET protection, you will need to add three 15-18V Zener diodes (D1-D3). This is covered later in more detail in the build section.
The value of R4 is determined by the optimal CCS current needed by the LND150 devices for best temperature compensation. This is about 500uA, so the value of R4 is roughly the output voltage divided this reference current.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...
On 2/6/2021 at 10:36 PM, zeljkor said:

U prodaju ne, ali ih ima u Srbiji :)

Da nema neko par onih DN2540, da probam Siberijan 4p1l, sve skoro imam samo taj jednostavni zirator ne moze bez tog feta...grejanje cu sa CCS LM317...pa da vidim zasto toliko fale tu lampu.

Hvala unapred...naravno placam delove kolko treba!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako bas hoces da napravis preamp sa 4P1L, mambo dzambo nije obavezan.

zirator nije obavezan.

kolemanov regulator nije obavezan.

mnoge stvari nisu obavezne.

obavezno je 4P1L dobre izrade (iz 60ih ili 70ih)

minimalno poznavanje elektronike i dobra volja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 2/26/2021 at 11:10 PM, jorgoss said:

Dva, hvala unapred !!! 

Uradio bih prramp sa 4p1l koju vec imam ali eto da ne bude bazicna sema, vec da ima bar taj zirator sa jednim DN po kanalu.

 

Odustao?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa davno listajuci net, natrcim na onaj sajt Angle Moglije...i nekako citajuci elaboraciju...cini mi se da je covek elokventan da je stvarno studiozno proucio materiju i tako zovnem ja Ivaila i porucim dva para...sad kad sam ih preuzimao jedan goapodin koji je stajao pored mene me jos vise naprzi...kaze ako ne znam...to svira opasno! Takodje u nekom od novijih Fikusovih DACova isto ta lampika...i eto oteglo se ohohooo ali pre mesec dana kupim odgovarajuci trafo, ima se neka kutija od aluminija...svega neceg od materijala i vreme je da krenem....sad nisam hteo golu semu nego sa onim prvim ziratorim, ko velim da ne bude bas golo...eto....

Nego ima li nesto za predlog?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...