Jump to content

Novitet domaće proizvodnje


BrankoBin

Preporučeni Komentari

Mala korekcija. 
Gramofoni nisu nikada otišli u zaborav, da bi se sada vratili.
Vinil  medija je krajem 80-tih polako potiskivana od novog formata, CD-a, tako da možemo govoriti o "odlasku" LP i single ploča i njihovog povratka pre 8-9 godina na "velika vrata". [emoji4]
Vinil kolekcionari sa jedne strane i zaljubljenici u gramofonski setup sa probranom kolekcijom ploča sa druge strane, nikada nisu napustili svoju pasiju.
Oni koji nisu od ove dve fele su prodavali svoje vinil kolekcije, gramofone, i kupovali CD-e, Cd plejere.
Sada se vratilo, sa tom razlikom što je CD kao medija skoro pa nestao, a preplavljeni smo strimingom, sladištenjem muzičkog materijala u digitalnom formatu, i sl.
Gramofonska baza, gramofonska ručica, gramofonska glava, gramofonski predpojačivač su uvek imali zasluženo mesto u iole ozbiljnijim audio sistemima.
 
P.S. ovaj "povratak" vinila, 180 gr., pa i 200 gr. ,ali loš remaster, loš pressing, ova pojava "plastičnih" DD DJ gramofona u vintage fazonu samo kvari sliku analognog dela audio lanca.
 

Gramofoni i vinil su ozbiljna ljubav kao i filatelija (marke su malte ne izgubile funkciju) osim što imaju i čitav niz drugih kvaliteta koji komuniciraju sa gotovo svim našim čulima.
1. I dalje su bar referentni izvor zvuka uz: trake, digitalne snimke .......
2. Pobuđuju pored čula sluha i ostala čula (omoti, slike, štampani materijal.....)
3. Proces slušanja je malte ne ritualan (u odnosu na slušanje digitalnog materijala) za svakog ljubitelja poput “engleskog” ispijanja vrhunskih čajeva u odnosu na instant čajeve iz kesica....
4. Viniloteke podsećaju na biblioteke koje najveći broj ljudi naprosto obožava.
5. Prelepi su i oplemenjuju prostor stanova.
6. .......
7. ........
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad skines sum i pucketanje skinuo si i "zicu" s muzike. :D 
Ma naravno, digitalija je jako uznapredovala zadnjih godina i priznajem da vec jako dugo nisam cuo stvarno dobar gramofonski setup ili trakas, ali kad sam to jos bio u prilici cuti tadasnji DCS-ovi i Berkeley-i iako su bili sjajni su u necem ipak ostajali duzni.
Kao i uvijek - ne znam opisati sto tocno, ali po povratku na digitaliju nakon par ploca ili traka mjuza vise nije bila toliko dobra iako je seansa digitalije prije pustanja analogije u pogon bila upravo sjajna.
Opet, govorim o jako skupim gramofonima tipa Kuzma Reference ili nekakvi VTI-i (pl) kojima ne znam imena niti znam imena rucki i zvucnica. Mislim da jedna od zvucnica bila Lukasek nesto.
Trakas je bio Revox, "spasen" sa nekadasnje TV Zagreb i velik kao frizider. Trake su navodno isto bile "spasene" na isti nacin, pa valja uzeti u obzir da su zasigurno bile jako blizu Mastera ili cak i masteri.

EDIT:
Jako mi je drago sto se radi takva razina kvalitete negdje lokalno. Da nisam prije kratkog vremena uzeo rucicu od Alfreda Bokranda bio bih i vise nego zainteresiran za ovu.
Recimo da su u podjednakoj kategoriji cijena.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

2 hours ago, BANAT said:

Moderni DJ gramofoni uopste nisu plasticne igracke nego ozbiljne sprave za profesionalce , sto je najbolje cene su im vise nego fer i pristupacne (349$ - 1300$) .

. . . 

Dobro si i sam napisao - ozbiljne sprave za profesionalce, DJ-eve koji ce da ih po klubovima maltertiraju do besvesti, akcidentalno poliju pikvanom, djusom, i sl., a oni ce da rade i dalje bez da shtucnu. :)

Odlicni "radni konji" za tu namenu. 

Medjutim, od svih navedenih sa linka bi mozda eventualno mogao br.1 tj. Tech 1210 - revival model da cucne na neku audio policu za kucno slusanje.

Pre nedelju dana sam bio opet kod @Bujodrag-a koji ima Tech 1210 sa origigi rucicom, Ortofon Salsa. Daleko je to od toga da to nedajboze lose svira. Naprotiv. Odlicno, stameno, sigurno, pouzano, profi . . .

Da pojasnim i poentiram na sta sam i o kojim sam tacno modelima novokomponovanih gramofona mislio kada sam napisao da su "plastikaneri ".

Prijavljen sam na Mascom sajt zbog obavestavalja novih vinil izdanja i tako i ovo dobih na mail. Evo, to je ono o cemu ja govorim :

https://www.mascom.rs/sr/gramofoni.1.190.html?gclid=Cj0KCQiAgomBBhDXARIsAFNyUqP4ZYonYl8VNLLsia7v02uPq7Efj1vEvSp_g5tRwDg5mYuDAzxK2PwaAtLiEALw_wcB

Hipsterske igracke. :to_become_senile:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Doc 

ono sto po pitanju gramofona meni fali i sto je glavni razlog sto ga ne vrtim je nedostatak novih ploca odnosno coveka i firme u Srbiji koji bi po porudzbini rezao nove vinil ploce ,  to je na zapadu odavno ustaljena praksa da malene mikrofirme to po porudzbini rade , licno bih rado da imam bar nekih 10-tak albuma sveze na vinilu rezanih , uglavnom Jazz .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, Doktor said:

Pa to nikad i nisu bili pravi gramofoni....:this:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 13 minuta, BANAT reče

Doc 

ono sto po pitanju gramofona meni fali i sto je glavni razlog sto ga ne vrtim je nedostatak novih ploca odnosno coveka i firme u Srbiji koji bi po porudzbini rezao nove vinil ploce ,  to je na zapadu odavno ustaljena praksa da malene mikrofirme to po porudzbini rade , licno bih rado da imam bar nekih 10-tak albuma sveze na vinilu rezanih , uglavnom Jazz .

Nemaju ni velike..... PGP RTS je prodao Nojmana VMS - potpuno isti koji ima Deutsche grammophon:smesna:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, NIXIE said:

Malo se ja šalim sa Srećkom, ima gramofon, ali nema ručicu, glavu i ploče. Ili ja nisam u toku?

kolega Srecko ima dobar gramofon.

sto se tice rucke i glave, tu mogu da mu pomognem, ali sto se tice ploca - to mora sam.

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad pominjemo jedan period nestanka vinila...meni to bilo najlepse...kupio sam gramofoncinu Sanyio 1200 za 30dm, a ploce nisam morao da kupujem nego sam ih dobijao, cak su ljudi imali stav tipa...hvala sto si odneo!

I tako sam od plastikanera Akai i male kolekcije od par stotina naslova stigao na 600 ili 700.

P.s.kad predjes 500 pocinjes da kupujes duplikate jer zaboravis sta imas

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo se ja šalim sa Srećkom, ima gramofon, ali nema ručicu, glavu i ploče. Ili ja nisam u toku?

[mention]NIXIE [/mention] uglavnom ste u pravu jer zbog virusa izbegavam kontakte a kompletiranje sprave ne može bez toga.
Dogovorio sam se za ručicu i čekam vakcinu kao zapeta puška da startujemo posao.
Naravno posto svuda pišem svašta za ove (pa i na ovom forumu) možda me pozovu 2022.[emoji16]
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, Srecko said:


[mention]NIXIE [/mention] uglavnom ste u pravu jer zbog virusa izbegavam kontakte a kompletiranje sprave ne može bez toga.
Dogovorio sam se za ručicu i čekam vakcinu kao zapeta puška da startujemo posao.
Naravno posto svuda pišem svašta za ove (pa i na ovom forumu) možda me pozovu 2022.emoji16.png

Druze, jacaj imunitet i zdravo zivi a inekcije primaj samo kad se poseces na zardjalo gvozdje :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 2/7/2021 at 10:58 AM, BANAT said:

Branko

Kad vec pominjes te Kineze primetio sam da stvarno imaju izuzetno prihvatljive cene za pojedine audio proizvode , recimo njihova vec dosta stara firma Raphaelite nudi izgledom sasvim pristojno 2x28W push pull lampas DP34 pojacalo (~864$ ) za koje verujem da i sasvim pristojno zvuci jer koristi odavno proverenu Britansku `Mullard 5-20` topologiju , naravno isto tako primecujem da tu ima mesta i za neke sitne modifikacije elektronskog sklopa .https://www.china-hifi-audio.com/en/raphaelite-audio-tube-amplifier-c-73

RAPHAELITE-DP34-EL34X4-INTEGRATED-AMPLIFIER-HIFI-AUDIO-STEREO-TUBE-AMP-PUSH-PULL- 7.jpg

RAPHAELITE-DP34-EL34X4-INTEGRATED-AMPLIFIER-HIFI-AUDIO-STEREO-TUBE-AMP-PUSH-PULL- 9.jpg

 

Evo i merenja odziva:

5642535.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je taj rezultat merenja realan to pojacalce je onda sasvim OK , pogotovu kad na semi vidim kako je cudno B+ ispravljac napravljen ,

btw,negde sam video da se takva pojacala prodaju i kao kit kompleti .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da su Kinezi prodali mnogo tih pojacala sirom sveta i to u raznim varijantama  , to mi nekako uliva poverenje da taj rezultat merenja ipak nije fake , mislim da firma Raphaelite ima solidne izlazne trafoe od kojih ta siroka prenosna karakteristika mnogo zavisi ,

kao sto sam vec rekao oni  koriste i proverenu ali malo modifikovanu genericku Mullard 5-20 topologiju koja sama po sebi obicno dobro i stabilno radi i zvuci , to je isti koncept koji se nekada davno koristio kod Marantz 5 i Marantz 8 pojacala , ali i kod mnogih drugih zapadnih proizvodjaca ,

ustvari estetika tog Kineskog pojacala me pomalo i podseca na te stare Marantze ,

eto i originalne DP(K)34 seme , tu na cudan nacin lampa GZ34 nije upotrebljena standardno kao ispravljacka cev nego kao neki B+ redni element ? 

Raphaelite DPK34.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, BANAT said:

Mislim da su Kinezi prodali mnogo tih pojacala sirom sveta i to u raznim varijantama  , to mi nekako uliva poverenje da taj rezultat merenja ipak nije fake , mislim da firma Raphaelite ima solidne izlazne trafoe od kojih ta siroka prenosna karakteristika mnogo zavisi ,

kao sto sam vec rekao oni  koriste i proverenu ali malo modifikovanu genericku Mullard 5-20 topologiju koja sama po sebi obicno dobro i stabilno radi i zvuci , to je isti koncept koji se nekada davno koristio kod Marantz 5 i Marantz 8 pojacala , ali i kod mnogih drugih zapadnih proizvodjaca ,

ustvari estetika tog Kineskog pojacala me pomalo i podseca na te stare Marantze ,

eto i originalne DP(K)34 seme , tu na cudan nacin lampa GZ34 nije upotrebljena standardno kao ispravljacka cev nego kao neki B+ redni element ? 

Raphaelite DPK34.jpg

ispravljacicu koriste kao delay, nista epohalno.

ali prvi kond 270uF ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...