Jump to content

Discogs - originalni 1st press


Preporučeni Komentari

Nedoumica je sledeca > 

primer#1 JOHN MAYALL-"Jazz blues fusion"- na prvom mestu svih izdanja > made in Germany > 1972.g.

https://www.discogs.com/John-Mayall-Jazz-Blues-Fusion/master/76411

primer#2 JOHN MAYALL-"Moving on" - na prvom mestu svih izdanja > made in Canada > 1972.g.

https://www.discogs.com/John-Mayall-Moving-On/master/76418

Da li to znaci da se izdanja iz tih zemalja smatraju za originalna prva izdanja? Ili je redosled nasumican?

Prvu plocu imam made in England,drugu made in USA,obe iz 1972.g. Da li su to originali,ili ne?

Na primer,imam plocu FLEETWOOD MAC-"Mr wonderful",prvo izdanje,ali made in Holland.To ne racunam kao originalno izdanje(bilo bi made in UK),samo kao 1st press.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam kako je tko radio izdanja za koje tržište, ali je moguće da se prvi albumi razlikuju po tržištima. Ako se dobro sjećam prvi album od AC/DC na australskom tržištu nema sve iste pjesme kao prvi album na američkom tržištu. Nešto mi zvoni da čak niti godina nije ista.
Kako je kod kojeg pojedinačnog benda/autora ne znam.
Svakako nešto što treba istražiti ako je kupcu važno.
Ako je stvar u kupovanju prvog otiska s obzirom na master onda valja proguglati gdje je izdan prvi album, pa tada tražiti prvo izdanje iz te zemlje jer, kako sam načuo, album snimljen u npr. VB ima svoj master čija je kopija poslana u npr. Njemačku da se tamo napravi njihovo prvo izdanje.
Dakle, u potrazi, lovu na ploče koje su štancane što bliže masteru treba naći gdje je album snimljen i ganjati prvo izdanje iz te zemlje.
Nisam kolekcionar, čak niti znalac, ali tako nešto se provlači među tim krugovima kao must have.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li su u USA i Kanadi koristili isti press za stancovanje albuma kad se prvi put pojavio - ko zna...  ako je Columbia izdavac onda nisu - navodim njih kao poznat primer : USA trziste je Columbia "original" a sve druge zemlje su pod CBS markom i ne radi se sa istog metalnog mastera / otiska - drugi inzinjeri dobiju traku i urade metalnu matricu i press.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...