Jump to content

Analogni sistem


Aoxomoxoa

Preporučeni Komentari

Kratka hronologija:

1974-1995 > Pocelo se naravno bezazleno,sa Toskom i i sl. Od mnostva komponenti koje sam cesto menjao,najbolji sistem koji sam imao u tom periodu je bio sledeci: gramofon Thorens TD126mkII,rucice Grace G707II i SME 3009mkIII,zvucnice Supex SD900, Lentek Entre1,Shure V15mkIV...Pojacala Kenwood KA9100,Quad 44/405,Yamaha CA810...zvucnici AR 11,kasetdek Tandberg TCD 330, magnetofon Tandberg TD20A. A najbolje od svega...oko 3.000 ploca,od kojih su bar trecina bila prva izdanja.

1995-2017 > Primim se na ludilo zvano "njegovo velicanstvo" CD. Rasprodam ploce,i krenem u nabavku cd-a,te i tu ubrzo dodjoh do nekih 500-ak naslova. Prvi cd plejer je bio Philips CD614, a drugi,i podlednji, California Audio Labs DX-2.

Medjutim,nikako da se naviknem na digitalni zvuk.Probao sam sa lampaskim pojacalom > Tube Audio Labs 1 + 300b mono blokovi, pogresno verujuci da cu preostar digitalni zvuk preobratiti u nesto milozvucnije.

I,evo me opet medju plocama pod stare dane. Krug se zatvorio...nirvana

Sistem:

gramofonska baza > Technics SL150. Upravo sam taj model doneo 1979 iz Londona.Model se prodavao bez rucice.Ovde sam ga kupio veoma dobro ocuvanog,i u odnosu na Thorense koji su kod nas precenjeni,povoljno.

rucica > Rega RB303. Gadjao sam SME 3009 II,ali finansije su dosegle samo do Rege.

glava > Ortofon 2M Bronze. Ovde je bilo najteze da se odlucim. A skoro nemoguce da da uzmem na probu neke od njih (Rega,Denon,AT...).Na kraju,posle mnogo procitanih iskustava sa raznih foruma...bi ova.

phono preamp > Rega Phono mk3. Cenovno se uklopilo sa ostalim delovima gramofona.

pojacalo > Unison Research Simply Four. Prelepo,tesko 25kg(samo trafo ima 10kg).

zvucnici > Harbeth P3ers. Zelja mi je bila model 7,opet preskupo za mene,ali uzimajuci u obzir velicinu sobe (4x4),kao i kompromis sa lepsom polovinom oko pozicioniranja,dobro je to leglo.

kaset dek > Tandberg TCD330. 

tape dek > Tandberg 10XD. Nad Tandbergom sam balavio sedamdesetih godina (predstavnistvo u Makedonskoj).To se ne zaboravlja.A kad sam se vec odrekao komfora cd-a,onda gledanje kotura koji se okrecu na magnetofonu predstavlja neopisivu uzivanciju.

Kablovi > power za Unison,interconecti,digitalni za cd...sve FTA.

digitalija > Philips CD614, M2Tech Evo Dac + iFi power. Ostali su cd-i iz dva razloga. Prvi, za slusanje klasicne muzike.Resio sam da klasiku ne slusam na plocama,ipak mi vise prija da pustim neko delo u celini i celosti.Drugi razlog je da ne dodjem u situaciju da ponovim gresku rasprodaje medija,ko zna sta sutra donosi.

Sistem verovatno necu menjati,sve cu podrediti kupovini ploca,ali selektivno,200-ak odabranih naslova,i odabranog izdanja(tu nema mesta za domace licence,niti reizdanja po bilo koju cenu).

IMG_10512.jpg.81bebae91b349f024d697f20ced6a3fd.jpg

IMG_10582.jpg.4c28f1b2338790530ac92941ae8db422.jpg

IMG_0112.thumb.JPG.46c93011e726c36d580546a3ca373821.JPG

IMG_10522.jpg.8f28199a68fa9d7b0b90a79a46623a5c.jpg

IMG_10402.jpg.52267490af0c9ee26c9eb1fa0604fa8a.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je za utehu, @Aoxomoxoa  nisi jedini koji je rastrckao veci deo blaga iz proslosti.

Skoncentrisi se na ploce, odrzavaj gramofon i podrsku za gramofon, odaberi neke savremene zvucnike na bazi Scan speaka ili Morel-a, a za digitaliju probaj da napravis neku bazu FLAC-a, koliko se moze, ne prevelika, da bi mogla da se osvezava na odredjen period godina. 

Racunaj da digitalija napreduje strahovito i da odrzanje i cuvanje prevelikih baza moze da postane problematicno...na razne nacine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 minutes ago, Doktor said:

Na zalost, audio sistem iz epohe 1974 - 1995 je IMO znacajno bolji i kvalitetniji od ovoga koji je sada aktuelan.

Pitanje - da li je tadasnji Phono bio Disk Card iz Quad 44 ?

Slazem se da je bio bolji.Imalo se,moglo se.

Odgovor - da,jeste.

Doneo prijatelj Sony cd plejer,poredili istu plocu i cd A/B. Razlika u zvuku bila ocigledna,kao nebo i zemlja,slozili smo se obojica. Samo sto je mislio da taj bolji zvuk potice od cd-a.Nije mogao da veruje kada sam,slusajuci bolji snimak,pauzirao cd.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, vladd said:

odaberi neke savremene zvucnike na bazi Scan speaka ili Morel-a

Sistem koji imam necu menjati vise(a ni manje).Pruzio sam se koliko sam mogao,sada ce mi zadovoljstvo ciniti nabavka ploca...radnje u Beogradu,oglasi,Grcka kada idem na letovanje,Discogs...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok sto neces da menjas, rekoh za slucaj ako menjas, posto nekadasnje popularne komponente i sadasnje se znacajno razlikuju u bazicnom kvalitetu i ugradnji agresivnog marketinga.

Kupujes ploce i ne preopterecujes se digitalijom.

 

 

Vinyl.jpg

 

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada smo kod poredjenja

IMG_1060.thumb.JPG.84f773371b453e75fbc15abaebb25f15.JPG

 

Prvo sam imao cd > 20bitK2,Pablo iz 2001,made in USA.I bio zadovoljan, dok nisam nabavio prvo francusko izdanje iz 1974,u mint stanju.Sta reci,sada se samo ploca slusa.

Moguce je da je moj gramofonski setup kvalitetniji od cd/dac.Da bi poboljsao digitaliju,do cenovnog ranga gramofona,potrebno mi je jos 700-ak evrica. Voleo bih da cujem DAC  ranga 800-900 evra(naravno polovnog),pa da poredim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, Mikorist said:

mada ne znam šta da kažem...mnogo sam više očekivao za te pare - razlika između DAC od tipa 200E i 2KE nije 10 puta veća

Koristio sam pojacalo Technics SUV4 kao phono preamp,a skoro kupio Rega Phono mk3. Technics platio 20e,a Regu 260e(doduse novu,polovnu sam dugo trazio,bez uspeha).

Razlika u ceni -10x.

Razlika u zvuku - 10-ak procenata.Na ploci "Getz/Gilberto" sa Technicsom sam imao distorziju klavira,sada je to mnogo cistije.Na "Quicksilver Messenger Service" je takodje zvuk bio zrnast,sada je vise gladak...i td,i sl.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uf, za razliku muziciranja raznih riaa, manje uticaja ima cena od prilagodjavanja medjuspojeva u sistemu, nije malo skupih riaa ubiveno i usrednjeno losim usaglasavanjem.

Takodje se ulazi u vece kompromise kada se napravi user frendly riaa, sa gomilom kvacica za prilagodjenje, ali se raspe finoca signala na silnim visuljcima i komponenticama, pa i tu ima limita bez obzira na velike cene. 

Mnogo je lakse sa digitalijom, sa te strane, kod muzicke digitalije je  rupa u sistemu u standardu, a tu rupu treba da krpi tehnika, lako i pristupacno...a kada taj standard (pod moranje blizine zida)pregaze, ajde igre iznova :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Posto sam sa hardverom,bar za neko duze vreme,zavrsio,zeleo bih da se fokusiram na ravnopravnu kariku lanca > ploce,tj. kvalitet pojedinih izdanja.

Diskutovati o first press izdanjima zaista nema potrebe,jer je to ono cemu svi tezimo.  Bacio bih akcenat na reizdanja,i to ova novija od 2000.g. do danas. To iz razloga sto mislim da reizdanja u periodu 1980-2000,pojavom cd-a,predstavljaju lose kopije,stancovane da se izvuce jos koji dolar,dok se moze.

Uopsteno,ne bi smeo da se koncentrisem iskljucivo na odredjene etikete,tipa AP,MoFi i MOV,jer me ,vec pomenuti Brubekov "Time out" na MOV nije zadovoljio.

Imam "Truth" na Sundazed ,i zvuci sjajno.

Interesuju me sledeci naslovi i iskustva clanova koji ih imaju:

1. Stone the Crows "Ode to John Law" - BGO Records,2016. UK

2. Caravan "If I could do it all over again" - Decca,2013/2019. UK/EU

3. Bill Evans "Sunday at Village Vanguard" - OJC,2002/2008/2015/2020. US

4. Miles Davis "In a silent way" - Columbia,2008/2009(MOV)/2015(MOV)/2016/2019. EU

5. David Crosby "If I could only remember my name" - Atlantic,2009/2010. US

6. Miles Davis "Kind of blue" - imam Columbia Legacy.2015. EU,sasvim pristojan snimak,ali ako moze bolje,a da nije prvo izdanje...

Ne bih uzimao u razmatranje 2xLP na 45RPM.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 sat, Aoxomoxoa reče

6. Miles Davis "Kind of blue" - imam Columbia Legacy.2015. EU,sasvim pristojan snimak,ali ako moze bolje,a da nije prvo izdanje...

Imam neki USA iz kasnih 70-ih i to je bolje... samo ne znam da li je duplo bolje jer to je neki okvir cena za ta izdanja, za manje para rizikujes da nije NM na Discogs-u.   I tamo treba naci dobrog dilera, lazu stranci samo tako, cim vidim da je cena ispod proseka za trazeni naslov a pise NM.... ne verujem vise, makar imali 2-3,000 pozitivnih ocena.

Sve one pohvale kako je na Discogs-u bajno i sjajno i kako tamo ljudi drze do ocena mozes da okacis macku o rep, samo nije tako gadno kao sto domaci KP ume da bude.... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 7 months later...

Kao sto sam rekao,sistem se nece menjati jos dugo...ali mali upgrade nije na odmet.

Radi se o zvucnickim kablovima.Prvo je u sistemu bio VDH352...dosao na probu narandzasti...i ostao...VDH je bio malo muljav u basu,a malo vristeci u visokim...bar u mom sistemu.

Narandzasti je bio bas misicav...bas utegnut,srednji i visoki cisti...brutalno za 1e po metru...mada vise klinicki...VDH352>30e metar.

Danas je stigao Belden 9497...sta reci...za 5e po metru...ima svega kao i narandzasti,ali je sve to malo pitkije,muzikalnije,sa vise vazduha.

Oba su odlicna za cenu kostanja...pa,preporuka...ogradjujem se samo utoliko sto sve ovo vazi za moj sistem...u nekom drugom...ko zna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, Aoxomoxoa said:

 

Danas je stigao Belden 9497...sta reci...za 5e po metru...ima svega kao i narandzasti,ali je sve to malo pitkije,muzikalnije,sa vise vazduha.

Oba su odlicna za cenu kostanja...pa,preporuka...ogradjujem se samo utoliko sto sve ovo vazi za moj sistem...u nekom drugom...ko zna.

taj Belden se dosta hvali..koje duzine trosis?...pitam jer sam razmisljao i sam o njemu,ali kod mene je situacija "nezgodna",trebalo bi mi 2x7,5m,a koliko sam video,kvadratura je relativno mala (1,5mm2)...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, paja959 said:

taj Belden se dosta hvali..koje duzine trosis?...pitam jer sam razmisljao i sam o njemu,ali kod mene je situacija "nezgodna",trebalo bi mi 2x7,5m,a koliko sam video,kvadratura je relativno mala (1,5mm2)...

Ja sam mislio da si ti "presao igricu" sa Van Damme-om ?

Od kud' sad' pa ovo ( tvoje ) razmisljanje ?

A Quad Club i "deda" iz Peshte ?

Zasto tamo ne uzmes kabl sto si meni porucio jos onomad i koji je samo tako "cucnuo" na ESL-57/33/303 ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, paja959 said:

taj Belden se dosta hvali..koje duzine trosis?

Meni je optimalno 2x2.5m. Ovaj Belden je 2x2m(knap)...na ebay su bile ponude iz Japana i USA.Jedva sam nasao u Francuskoj,i to ovu duzinu...kako je covek dolazio iz Nemacke u Beograd,brze bolje sam narucio...bar za probu...vrsi posao za sada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...