Jump to content

Trafo - Odredjivanje faze namotaja


krca44

Preporučeni Komentari

Dobro vece

Imam trafo sa visestrukim sekundarima koje zelim da povezem serijski radi dobijanja duplo viseg napona.

Sekundari su obelezeni od strane proizvodjaca ali pocetak i kraj tj. faze sekundara nisu obelezene pa se moraju odrediti radi ispravnog povezivanja.

Drugi razlog za odredjivanje faze namotaja jesu faze primara - rad trafoa bi trebao biti efikasniji kad su faze poznate i pravilno vezane ( ispravite me ako gresim u ovom slucaju  ), sem toga na trafou sa visestrukim primarima faze se moraju odrediti ako proizvodjac nije dao potreban info.

U mom slucaju dajem sliku nominalnog stanja mog trafoa - kakvo je realno stanje utvrdicu i  potom napisati.

Prva slika - moj trafo - sek. 120V-0V na samom trafou nije obelezena faza, oba izvoda imaju izolaciju iste boje.

Druga slika - utvrdjivanje faze primara i sekundara ( izvor Zen Mod ).

 

P.S. Tema je za pocetnike

 

 

DSCN3761 trafo copy.jpg

TRAFO - PRIM & SEC PHASING  !.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, jorgoss said:

:D..... postavim kompas na vrh trafoa, povezem bateriju i gledam da imam isti otklon skazaljke...zabelezim polaritet i posle mozes da radis sa trafoom sta zelis...na red u paralelu .....

Moram da izrazim svoje odusevljenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ceo zivot ucis i opet na kraju umres ko budala .hvala autoru lepe kompaske price. izveo me je na pravi put . om mani padne om -tako nekako . ja s kompasom kad su magle prelazim dunav al nece pouzdano da radi ako nije drveni camac .ne mora da bude analogno naravoucenije da i trafo mora da bude drven ili smederevac isto tako .kud ode ovaj broooddd....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, dunavko said:

ceo zivot ucis i opet na kraju umres ko budala .hvala autoru lepe kompaske price. izveo me je na pravi put . om mani padne om -tako nekako . ja s kompasom kad su magle prelazim dunav al nece pouzdano da radi ako nije drveni camac .ne mora da bude analogno naravoucenije da i trafo mora da bude drven ili smederevac isto tako .kud ode ovaj broooddd....

Stavis kompas na mjesto sa najmanje smetnji ali i da mozes korisno i prakticno da ga koristis, onda jedan lep i suncan dan, opicis u svim poznatim pravcima i provjeris pravce sa kompasom. Vrijednosti devijacije od poznatog smijera upises na papir (tabelu) sa devijacijama ... sto vise poznatih pravaca to bolje a dobro je cijeli krug od 360 napraviti u koracima. Posle taj papir uplastificaris i drzis ga ko bibliju pored kompasa :)

 

... nisam siguran da li moze ovo sa trafoom ili ne :dubbio::D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bi da nesto pitam....a dal ima veze ako je brod od metala ili drveta, kako to utice na pokazivanje kompasa i da li brod ako je od metala mora prilikom redovnog servisa da ide i na razmagnetisavanje? :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

58 minutes ago, jorgoss said:

Ja bi da nesto pitam....a dal ima veze ako je brod od metala ili drveta, kako to utice na pokazivanje kompasa i da li brod ako je od metala mora prilikom redovnog servisa da ide i na razmagnetisavanje? :D

Brodovi i idu na razmagnetisavanje, odnosno danas imaju uredjaje za kontrolu magnetnog polja, a na kompasima se mere odstupanja i radi se kompenzacija sa magneticima u dve ose a one tablice o kojima Ninja prica stvarno postoje. Slicno je i na avionima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A postrojenje izradila Japanska firma TDK :happy64: a?!

Nego sad ozbiljno....takodje veoma bitna stavka kod trafoa je i mirna struja primara (bez opterecenja sekundara), po tome se moz odredi snaga trafoa ili koliko je trafo dobar...ako je merena snaga mala a trafo veliki znaci da je los....ne secam se formula ali verujem da mnogi na forumu to znaju napamet!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

35 minutes ago, jorgoss said:

po tome se moz odredi snaga trafoa

Ne moze, snaga trafoa zavisi od jezgra, prvenstveno, a onda i od dizajnera, koliko je odlucio da napregne jezgro, da ga tera blizu ili daleko od max indukcije.

Pogotovo sto za audio primene volimo da ostavimo hedruma, pa namotavamo velika jezgra sa 0,8 faktorom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pre 1 minut, vladd reče

pa namotavamo velika jezgra sa 0,8 faktorom...

može i puta 2 - zapravo koliko ti dozvoljava visina kutije... što višlji torus to ima veću snagu - bar tako mi je rekao majstor iz trafco.rs...

bukvalno šta god da zamisliš na njihovoj aplikaciji mogu da namotaju:sarcastic_hand:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, Mikorist said:

ali bi zato to trebalo reći majstoru

Koliko sam ih poznavao, da ne kazem gde(ne bih ja ucio od Trafcoa :) ), dobro je da ga zapakuju u kutiju pri isporuci...da ti stavi buzirce, dok vileni sa zakasnelim poslovima...  :) 

Moze to sa kazaljkasem, sa led i baterijom, ali sa skopom je nekako navika, istina ne poteze se cesto ni skop ni trafo, pa nije greda...

 

Da ponovim, poprecni presek jezgra ima uticaja, i definise max snagu, visina samo znaci da su dva jezgra na gomili... :) 

NE vidim neku mudrost u toj supljoj kofi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...