Jump to content

2 x L or 2L


Zen Mod

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 33
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Razlika je očigledna. U prvoj varijanti u oba kola imaš po jednu L i obe grane su filtrirane sa po jednom. Ako staviš samo jednu (L=L=L) u masu, šta dobiješ? Teoretski, trebalo bi da verzija 2 ima vrednost 2L ali onda imaš potrebu da ili povećaš presek žice zbog većeg broja navojaka, drugo jezgro zbog zasićenja... Čudi me da ti od svih imaš ovakvo pitanje. Ja bih išao na verziju jedan ali ako bih mogao, probao bih da izmerim i efekte verzije dva. Bilo bi mi čak zanimljivo pokušati verziju 2 tako da se stavi L+L redno i verziju 2L paralelno (pričam o izvedbi u grani mase), potom usporediti rezultate koje proizvode u praksi. Nešto se može i sračunati ali ti trebaju i svi podaci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako ga ja kontam a mozda i nisam u pravu pomeni mu dodje isto a ne mora da znaci :). struje tecu po konturama; nacrtah nesto. e sad, struja ide kroz jedno L ali ako i zajednockoj grani stavimo 2L po nekoj mojoj logici ako su struje iste ispada da ce se efekat 2L podeliti i bilo koja struja ce imati prolazak korz jedno L

PS.

bas zelim i ja da saznam kako je bolje

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije isto. Varijanta sa zavojnicom u sredini moze da se ponasa kao da nista nije stavljeno u situaciji kada je kroz pozativnu granu struja jednaka kao kroz negativnu granu. Ili jednostavnije da objasnim. Otkacis masu od trafoa i ostavis da pojacalo radi na virtuelnoj masi. Znaci da kroz masu struja nece ni prolaziti rako ni zavojnica nema efekta

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

struja uvek tece kroz CTe sad - kako tece struja kroz choke , to je druga stvarimpulse - jedno je tok struje u ampu , a drugo tok struje u ispravljacu/filterunemoj zaboravljati gde je zvucnik prikopcan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta je CT?Ako nemas struju kroz amp neces imati ni kroz ispravljac sem struje curenja elektrolita.Ako posmatras da struja kroz zvunik prolazi kroz masu onda ce samo deo struje na zavojnicui da se filtrira a to je kao da si postavio zavojnicu na red sa zvucnikom. Kada struja ne tece kroz zvucnik onda nema struje ni kroz L. U situaciji kada su zavojnice na + i - struja koja tece u mirovanju kroz amp se filtrira na zavojnicamaU vasim analizama posmatrate zavoojnicu u statickom rezimu a ne dinamickom i u tom je greska

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Питање није ни мало наивно.Обзиром да сам ових дана био на суровој терапији антибиотицима и изложен дејству високе температуре,зачепљених синуса итд.немам неку вољу да детаљишем....Али почните из почетка и првих лекција о кондензаторима и исправљачимаЗНАТЕ ОНО СТРУЈА ПУЊЕЊА-ПРАЖЊЕЊА,...НА КРАЈУ ПОТРОШАЧ. е сад то мени говори да ће кроз 2L тећи увек струја која је једнака збиру струја кроз L1 и L2(киркофов закон)Питање је сад да ли су струје по гранама апсолутно индентичне,што за последицу има индуктивитете кроз пригушнице и тако даље :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sta je CT?Ako nemas struju kroz amp neces imati ni kroz ispravljac sem struje curenja elektrolita.Ako posmatras da struja kroz zvunik prolazi kroz masu onda ce samo deo struje na zavojnicui da se filtrira a to je kao da si postavio zavojnicu na red sa zvucnikom. Kada struja ne tece kroz zvucnik onda nema struje ni kroz L. U situaciji kada su zavojnice na + i - struja koja tece u mirovanju kroz amp se filtrira na zavojnicamaU vasim analizama posmatrate zavoojnicu u statickom rezimu a ne dinamickom i u tom je greska

osnovna pretpostavka je da je pretpostavljeni sklop napajac za neki stepen u A klasi , jer inace ne bi ni smeo da uvodis bilo kakvu vrstu R ili L clana filtera .sto ce reci - kroz sam ispravljac/filter tece poprilicna struja , definisana mirnom strujom potrosacaako tece velika struja , imas i poprilicne struje punjenja kondova kako to moze biti staticki rezim ?rekoh ti - odvoji potrebe ampa po pitanju energije i potencijala ( ono sto ja uvek kazem da je gnd samo referenca za sam aktivni stage) ....... ovde pricamo samo o ispravljacu/filteru .
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ajd da redefinisem puzzle ;moze li se zameniti konfiguracija sa 2 x L (dve nezavisne prigusnice) sa konfiguracijom gde je 2L (jedna prigusnica , dvostruka vrednost , smestena u gnd line)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne postavljas pravilno problem. Posmatraj na sledeci nacin: imas 2 baterije koje su spojene na red, posmatrano na njihovu srednju tacku jedan kraj je pozitivan a drugi negativan. Te krajeve napona spojih na elektrolite koji su spojeni na red. Njihova srednja tacka iako nije vezana za srednju tacku baterija je na istom potencijalu kao i srednjatacka baterija. ASko su na istom potencijalu izmedju njih nece teci struja bilo sta da priljucis. Prema tome tvoja zavojnica nema efekta jer kroz nju ne tece struja.U ovm primeru sam baterije posmatrao kao + i - kraj greca.Sem toga ako ne razmisljas elektronicarski vec elektricarski dacu ti primer iz elektrike pa posmatraj koji ti je razumljiviji. Kod monofaznog motora sva struja koja prodje kroz vod faze prodje i kroz nulu. Kada bi imao dvofazni motor struja koja prodje kroz faze nije ista kao ona koja prodje kroz nulu. A kod trofaznog motora ako su sva tri namotaja ista i sve tri faze imaju isti napon i ako ne dolazi do pomeraja u fazi kroz nulu nece nista teci.Jos jedan primer iz elektronike: Ako kroz masu tece velika struja od ispravljaca ka pojacalu zasto onda zvucnik spajas na masu elektrolita a tankom zicom spojis tu masu sa masom pojacala. PO tvojoj logici bi sva struja kroz zvucnik tebala proci i kroz vod mase od pojacala prema napajanju.Da bi tvoja zavojnica na masi radila posao jedini nacin je da ti punjenje elektrolita bude fazno pomereno za 180 stepoeni izmedju pozitivne i negativne grane. A posto je to iz jednog izvora elektricne mreze neizvedivo tvoja zavojnica pada u vodu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pametnjakovici :)po vama ne postoji nacin da common mode choke radi ;naravno - ovo o cemu pricamo nije common mode choke ( nego choke in common rail ) , ali po impulsu common mode choke ne moze da radi , zato sto ripple i noise nisu pomereni za 180 u plusu i minusu .....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Common mode choke ti je drukcija sprega i montira se na vodove kroz koje tece ista struja, kao sto je faza inula na ulazu u amp. Mogao bi taj princip da primenis na ampu tako sto ces imati odvojene sekundare pa svaki sekundar ima svoj choke a na mestu elektrolita im spojis mase.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da bi se odgovorilo na ovo pitanje mora se sagledati celokupna slika(topologija) jer ne postoji jednoznačan odgovor na ovo; npr. nije isto ako su zavojnice povezane u kolo odmah iza Greatz-a ili se nalaze između dva elektrolita, kao ni da li se koriste dva Greatz-a(i dva odvojena sekundara) ili samo jedan .

Najlakše se to vidi na sledećem primeru(koji sam davao u više navrata) :

post-7-126253477791_thumb.gif

Kroz masu(i zavojnicu) u ovom slučaju TEKU struje punjenja/pražnjenja kondenzatora i ovde common mode choke imaju ulogu da "odvoje" struje punjenja prvog para elektrolita od struje potrošača; takođe bi kroz common mode choke ubačen između Greatz-a i prvog para elektrolita tekla struja(punjenja) ... dakle kroz vod mase UVEK teče neka struja; e sad dal' je veća ili manja zavisi od topologije ... čak i u slučaju slike koju je dao stefaca postoji struja kroz vod mase ako grane nisu apsolutno simetrične ...

Kao što jedan dobar poznavalac ove problematike na susedskom nam forumu, ilimzn, reče : ZAPAMTITE, MASA JE STANJE UMA A NE FIZIKA !

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ja sam misli bas kako sam nacrtao CT ispravljaca je ustanovljen vec sa leve strane , dok je masa za amp sa desne strane - izmedju dva elektrolitadakle - kuda teku struje punjenja kondova ..... sa + na - , ili izmedju + i CT kroz choke, odnosno izmedju - i CT kroz choke ;irelevantno je da li je CT transformator , ili nezavisni namotaji , s obzirom da je -kao sto rekoh- CT ustanovljen sa leve strane prigusnice

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...