Jump to content
Lemić

AC Filter Lampizator Silk 230

Recommended Posts

41 minutes ago, bnb said:

nixie,

Probaj da uzemljenje(ako ga imaš) šasije direktno povežeš sa šrafom-maticom na toroidu.Podrazumeva se da je šraf uzemljen.Znači,iz IEC utičnice direktno na šraf.

Ja imam stetoskop sa trubom i kad slušam da li zuji,i čujem da zuji,prodje oko 10 sek.,pa onda nestane.

Štaf je već u kontaktu sa šasijom koja je uzemljena na IEC konektor sa EMI filterom direktno, i to je izvedeno tu pored trafoa, ne bi valjalo sad da dupliram uzemljenje i na šraf. Taj trafo nije se čuo nimalo do pre jedno dve godine, zato mislim da je to čisto mehanički problem. Kod tebe možda pomogne onaj DC blokator zato što ti je promenljivo zujanje, kod mene je uvek isto. Ne čuje se kad zatvorim kutiju tako da nije ni mnogo bitno za sada, samo da se ne pojača. Probaću i taj DC blokator već sam sastavio spisak za KELKO.

9 hours ago, bnb said:

nixie,

Probaj da uzemljenje(ako ga imaš) šasije direktno povežeš sa šrafom-maticom na toroidu.Podrazumeva se da je šraf uzemljen.Znači,iz IEC utičnice direktno na šraf.

Ovo nikako ne sme da se uradi, ne sirite pogresne predloge

33 minutes ago, Impuls said:

Ovo nikako ne sme da se uradi, ne sirite pogresne predloge

Tako se dobija prsten oko trafoa u kome će da se indukuje struja, ne sme nikako.

21 hours ago, NIXIE said:

Edelinski i oni se ne čuju nimalo

Bas me nesto cudi :D

Naravno da je Edelinski koristio odlicna jezgra i reklo bi se staru skolu stavljanja bakra koliko treba a ne da je bitna stednjica..

Ja sam rekao sta DC komponenta radi magnetnom materijalu, verovao to neko ili ne, i to nije podlozno ni veri ni mistici audiofilije, vec dokazano i prihvaceno kao elementarno pozanavanje elektromagnetizma

A da li ce nekome da zuji trafo, i da li neko ima ili nema dc u svojoj instalaciji, to je problematika posebnih okolnosti.

RF sigurno ne zuji, magnetostrikcija je normalna pojava, preostaje amorticovanje tog desavanja i smanjenje efekata.

Ono sto je jasno je da trafoi sa kvalitetnim i namenskim jesgrom, korektno namotani i utegnuti, daleko manje ispoljavaju efekat zujanja na nominalnoj snazi.

Dobro je da se priča širi oko celokupnog problema mreže. Sutra  ću da pregledam svoju instalaciju, ima indicija mog nekog pametovanja za predhodni pojačivač a koje  bi sada moglo da utiču na cevaša. Kako god, isprobaću pozajmljeni diy Lampizator:

5a0f3d216e9d4_lampizator1.thumb.jpg.7a63e4182b9f0f71fad630615d449a0e.jpg

Zakopčah Lampizator i CD,u fioci  osto od sinoć disk Cafe R&B Very Live, drugo slušanje, prvo bilo ovlaš. Prvi utisak, bolji doživljaj steidža, prostora i celovitijh visokih, prema glasu nisam mogao da se odredim. Par frljoka pa nekoliko Antonia Forčionea, izražena pristnost akustike, reverb baš naglašen, pravi il veštački, ko će ga znati. GM-u 70 treba dobra dva sata da dostigne punu muzikalnost. Škloski prostor bez imalo razdvajanja levog i desnog zvučnika čak i pri pomerenje u stranu, zvuk dolazi iz ambijenta. Lepa 4 sata slušanja, navijeno na 8,9 i 10, slušam na 1,2, retko, retko na trećem podeoku jer je sistem isuviše glasan, sad sam poželeo ne samo glasnije nego bi da uduplam, gladne oči, tj. uši. Završno, Antoniov AFQ in concert, dinamički prepun izboja, naročito u gornjem nekom spektru, energetski prezahtevano, odzvučalo bez trunke stajke i savršeno jasno. Jeste živi snimak ali se tačno čuje da je bilo igranja pri post produkciji, ne zvuče sve numere isto iako bi trebalo, a i razlikuje se u celosti od uobičajenog Naim-ovog karaktera. Završni aplauz za bis, to mi je izvukolo emocije ko da sam tog časa uz binu.

Slušam sistem možda petnaestak dana pasivno i posle šestomesečne pauze, u stanu sa ukućankama,  čim se otvori prozor meni pobeže zvuk napolje.  Ne znam da li mi sistem tako radi, da li sam se uželeo il je boljitak, tek, zvuči bez epiteta, u dve reči. Uradići A-B test sa nekim svojim kao referntnim numerama prvom prilkom kad ugrabim da sam sam, ovo je možda bilo previše subjktivano doživljeno.

Natrčo sam noćas neku temu na htvatskom forumu apropo DC-ja u mreži, koliko sam shvatio, jedna od ideja je da se mrežni trafo uradi sa malim procepom, tvorac ovog Lampizatora, ing. Nenad Đorđević se složio uz napomenu da bi onda trafo morao da bude veći i gabaritno i po broju namotaja. U toj temi je linkovan dobar pristup trafou: 

Balanced Power from Equi=Tech 2.pdf