Jump to content
Lemić

AC Filter Lampizator Silk 230

Recommended Posts

Ja cu samo da dodam da je uzemljenje kljucno! Npr. kod mene u zgradi postoji ozbiljan problem sa uzemljenjem i onda se desi da zbog struje curenja kroz kondezatore koji idu ka uzemljenju nastane kapacitivni razdelnik i pojavi se razlika potencijala u odnosu na zemlju. Tako moze da se desi da se slucajno uhvatis za radijator i npr kuciste uredjaja, kao sto sam imao priliku da iskusim, i umesto u narodnom igras u strujnom kolu :)

Da, dobra zemlja je vrlo važna. Masovna je upotreba starih bojlera koji nestanu za nekoliko godina umesto pravih sondi, a i one ili bilo šta drugo zakopano u tle, ne traje večito. Svojvremeno sam na svom placu na kome je bila predviđena prava audio slušaonica, pri uvođenju struje na zid ograde tražio nekog da izmeri kvalitet uzemljenja i ispo sam blago rečeno smešan idiot. Drugaru u Kumodražu su Apožei titrali non stop i pri ugašenom sistemu, tek kad se izvuku uređaji iz štekara prestajalo, a povremeno je dobijao motorbot, strašno.

@Vladd- nisam elektroničar i ne mogu da kažem da razumem stručno, al potpuno kapiram problematiku i zamke zabluda u koje se lako upada, baš kako si naveo. Na žalost, nisam po obrazovanju inženjer ali razmišljam ko da jesam, sve zato mora da ima i zašto, samo je pitanje suštinskog razumevanja. Tražio sam neku svoju davnu temu o Lauderima na onom forumu, podsetio sam se i zabezeknuo pročitavši da sam preslušavao neki od zvučnih kondicionerera, a uopšte se toga ne sećam, verovatno potisnut kao minoran. Jasni su oštri labaratorijski ili industrijski zahtevi, međutim, mislim da su oni daleko užeg zahtevnog dejstva u odnosu na HI-FI. Pomenuti bančani filter je iz svojvremenog centralnog računskog centra gde su pohranjeni svi podaci, žiro računi, platni promet,...nema kiksa, ali se nije pokazao u kućnom audiu. Očigledno je rešenje u nečemu tolerantnijem ili propustljivijem, uz pomirljivost da se ne može dobiti idealno, ala inverter, odnosno kućni Đerdap.

Da ostavimo Lampizator trenutno po strani i varijacije, voleo bih da čujem kolko je moguće pojednostavljeno nekoliko mišljenja o provučenim idejama, da li izolacioni trafo kao takav ima sposobnost dobre filtracije uopšteno, pre svega EMI-ja i  ima li smisla obe strujne grane simetrirati bilo kroz ispravljač, bilo kroz filtraciju. I dodatna molba, jasno je da sinusoida može da se krivi ko svaki talas uostalom, ima li tu nečega što bi moglo da se laički shvati kao pomerenje faze i odkle to potiče, odnosno šta uzrokuje kad se već teško bori sa tom pojavom.

On 11/13/2017 at 11:20 PM, Lemić said:

Nekada davno mi je Gosn Bradač nacrtao nešto sa feritnim prstenovima koji su jedino mogli tada da se nađu u rashodovanim veš mašinama. 

Upravo takve koristim! :)

Pre nekih desetak godina sam od cige na buvljaku, za 150 dinara po komadu, kupio filtere iz onih velikih profi mašina za hemijsko čišćenje, koji su predviđeni da čuvaju  električnu mrežu od smetnji koje bi prouzrokovali njihovi motori.

P1_MXB-1220-33.jpg

DSC_0540%5B1%5D.jpg

8 hours ago, Lemić said:

da li izolacioni trafo kao takav ima sposobnost dobre filtracije uopšteno

Uopsteno ne. Izolacioni trafo ima svoje prednosti, ali i mane. Mane su, sto za reaktivna opterecenja treba koristiti 1,5 puta snazniji trafo, a to je 1,5 puta veca reaktivna komponenta u sistemu. A nase audio igracke imaju dosta (reaktivnih) trafoa na ulazu..

Obicno nakrcamo nekoliko komponenti u jednu sobu, jos ako je u pitanju ambiciozni ljubitelj muzike, u pitanju su nekoliko snaznih toroida sa velikim primarnim strujama, najcesce u jednoj sobi, na jednoj fazi, kako se instaliraju zidne uticnice po prostorijama. Tu ne pomaze filter, nego stemovanje :) . Rastavni trafo bi samo pogorsao situaciju.

U tim detaljima, "industrija" je daleko u vecoj prednosti, i resenja smetnji su drugacija. Profi postrojenje sigurno ima razdeljene potrosnje, dovoljno velike preseke kablova i odlicno uzemljenje. Pa su resenja lokalnih smetnji nesto trivijalnija, posto je vecina problema predupredjena instalacijom.

Za nase potrebe, trebalo bi analizirati instalaciju, razvode po sobama, snimiti spektralni sum po mrezi i devijaciju sinusoide, i videti da li je resenje u zoni rasterecenja mreze, ili filtriranja.

Mislim da ne treba da objasnjavam da je stavljanje nekakvog filtera tamo gde je preforsirana instalacija nepotrebno i nebitno resenje...

Vladd, posto kazes da je resenje stemovanne tj. nova instalacija za muzicki sistem, mozes li za jedan normalan muzicki sistem da nacrtas semu pravilne instalacije? Taj sistem treba da ima recimo gramofon, cdp, PC, DAC, preamp, amp (ili dva mono bloka). Kako sve ovo rasporediti po fazama i gde postaviti filtere i koji tip ili cak rastavne trafoe?

Obzirom na tvoje iskostvo sa labovima i postrojenjima to  i bilo svima interesantno. 

Pozz

Sema je manje bitna, semu pravi svako prema svom prostoru i potrebama.

Ono sto je zajednicko je dovodjenje bar dve rasterecenije faze na dragoceni sistem, da se ne bi doslo u situaciju "preneo sam pojacalo u deciju sobu i tamo bolje radi", zatim izbegavati fazu na kojoj je osvetljenje(i frizider-zamrzivac, koji relativno stalno radi sa nepregnutim motorom) za napajanje audio komponenti, i koristiti instalacionu zicu veceg preseka, bar za namenski prostor.

Uzemljenje je takodje osobeni problem, svako ima individualno drugaciju situaciju, ponekad i tesko resivu, tako da ne postoji univerzalna sema, samo opsti principi, koji se primenjuju za svaku situaciju osobeno.

I naravno, ne koristiti razvodnike sa vise od 5 prikljucaka po zidnom utikacu, a ni slucajno opciju par razvodnika na red.. 

Pored rasterecenja na dve faze koje nisu opterecene navedenim zagadjivacima (ves masina, friz/zamr, fen...) razdvojiti po tim fazama komponente sa choperskim napajanjima na jednu stranu, a ostatak "audiophilski" na drugu - doci ce do evidentnih promena u odredjenom smislu.

Jos bolje kadi bi se po razlicitim fazama (opet ne opterecenim ostalim gamadima iz pokucstva) razdvojili, opet svicheri na jednu stranu, a analogija vs digitalaija na drugu i trecu.

14 minutes ago, vladd said:

Sema je manje bitna, semu pravi svako prema svom prostoru i potrebama.

Ono sto je zajednicko je dovodjenje bar dve rasterecenije faze na dragoceni sistem, da se ne bi doslo u situaciju "preneo sam pojacalo u deciju sobu i tamo bolje radi", zatim izbegavati fazu na kojoj je osvetljenje(i frizider-zamrzivac, koji relativno stalno radi sa nepregnutim motorom) za napajanje audio komponenti, i koristiti instalacionu zicu veceg preseka, bar za namenski prostor.

Uzemljenje je takodje osobeni problem, svako ima individualno drugaciju situaciju, ponekad i tesko resivu, tako da ne postoji univerzalna sema, samo opsti principi, koji se primenjuju za svaku situaciju osobeno.

I naravno, ne koristiti razvodnike sa vise od 5 prikljucaka po zidnom utikacu, a ni slucajno opciju par razvodnika na red.. 

Izvini, ali stvarno bih voleo to sematski da vidim. Mene zanima slucaj kada bi se dovele sve trifaze direktno od brojila. Takodje, zanima me kako to da nadjemo u kuci dve rasterecene faze kada znamo da bojler i elektricni sporet uglavnom idu trofazno i kada znamo da na jednu fazu sigurno necemo da okazcimo sve reaktivne terete, a na ostale dve samo sijalice?

Malo sam se bavio kucnim instalacijama za pokojnim kumom i caletom pa imam neku predstavu u glavi kako to ide.

Jutro. Ajmo praktično, u svakoj stambenoj jedinici postoji neka razvodna tabla sa osiguračima, meni recimo ne bi bilo preterano teško i skupo da od nje ištemam 3 kompletne i čiste faze i dovedem do sistema, jednakog preseka, ili većeg, nego što su dovodni od ulaza u zgradu gde je strujomer, da ih položim i u Bergmanove cevi. Međutim, sa osiguračke kutije su sve te 3 faze razvučene po stanu i na svaku od nje zakačeni potrošači kako koji. Trenutno imam prešemiranu tablu gde je sa  jedne faze potpuno otkačeno sve osim veze do HIFI sistema i na njoj je osigurač od 30A, klasičan keramički i nov. Praktično sam učinio maksimalno moguće. Međutim, taj moj čisti vod se spušta kroz zgradu u buntu sa ostalim žicama za druge stanove i na kraju vezuje zajedno sa svima u glavni napojni kabl ispred ulaza u zgradu. Znači, pre ili kasnije, na dužoj  ili kraćoj dužini kabla, sve dolazi u isto čvorište i tako redom do Đerdapa. I ovo što sada imam urađeno sa rasterećenom fazom je pitanje dokle, jer se stan sve više opterećuje raznoraznim potrošačima i nije moguće samo sa dve faze obezbediti potrebnu snagu. I uprkos tome, prisutne se u smetnje i varijacije rada audio sistema, znači nije apsolutno zadovoljavajuće i moraju dodatna rešenja, a to je neka filtracija.

Edited by Lemić

Moze i to ab-Co-axial, ali bi resenje islo u smeru poseban inverter za audio, ili motor generator. S tim sto je u tom slucaju, posebno, nezavisno i dobro uzemljenje na prvom mestu vaznosti.

2 minutes ago, Beli_Ninja said:

zanima me kako to da nadjemo u kuci dve rasterecene faze

Ne mozes da imas u svakom trenutku dve rasterecene faze, ali ni u svakom trenutku ne slusas muziku.

Drugo, sporet i boiler su standardno pasivna opterecenja, osim u nekim slucajevima triacke regulacije ili indukcionog zagrevanja. Ali su ukljuceni povremeno. Sto se tice smetnji, one su u manjem delu vremena, a sto se tice opterecenja, imaju svoju instalaciju.

Ono sto je dug period vremena u radu, a izaziva smetnje je frizider, zamrzivac i osvetljenje, narocito fluo cevke i swiceri za diode.

Ves masina je vece zlo, i grejac i motor, ali period rada je 2 sata ...u nekom neutrealnom vremenu..

Posmatras odvojeno opterecenje i odvojeno izvore spajkova po mrezi. Odaberes dve faze na kojima nema svetla i frizidera...

Racunam, vreme opustanja i slusanja muzike je odvojeno od aktivnosti po kuci... :) 

A svako za sebe moze da prebroji broj trafoa i snagu sa kojom raspolaze u sobi za zabavu...i da racuna da mu dodju jos dva drugara sa svojim igrackama...za probu.. :)