Jump to content
Lemić

AC Filter Lampizator Silk 230

Recommended Posts

52 minutes ago, Lemić said:

Svako filtriranje koje bi degradiralo zvuk ne dolazi u obzir, bolje da ciuče nego da tupi, baš me briga kad je tišina ako se čuje. Dobar filter bi trebao da pročisti energiju bez sputavanja i u tom pogledu bi izolacioni trafo bio dobro rešenje, bar je tako od uvek, ali je pitanje koliko je i on imun na savremene smetnje. Pomenuti trafo je kupljen zarad finog C jezgra pa se ispostavilo da je izo, neki Telefunken il Simens, nem pojma više. Nije problem prevelik da se uradi izolacioni trafo, ne mora da bude golem, urade se više razumnih, za svaki uređaj posebno. Imam neku staru literaturu, zanimljivo je da je celokupno napajanje dvostruko simetrično, i faza i nula imaju identičan sklop, možda bi i to bilo rešenje, skupo naravno. Moj GM70 radi na 1.040 volti što nije šala za trafo, samo grejanje vuče po 3A na 20V,  među veze su ko antene, Lauteri su nemilosrdni, tako da nije čudno što se sve projektuje. Napojni kablovi su bez oklopa, opet po preporuci Gosn Dabića, trožilni ravni instalacioni sa zemljom između vezanom ka zidu.

Vidiš neki se kunu da je bolji širmovan kabal, probaću baš me zanima rezultat.

@NIXE-U jednom trenutku za malo da potrošim možda i 5 soma DM za celokupnu kablažu sistema, baš je Gosn Dabić presekao svojim nekim davnašnjim kablovima i od tada 5 para ne dajem na žice osim što volim čisto vizuelno da vidim lep dizajn i pakovanje, kao nakit. Nisam se nešto zezao sa oklapanjem a i ono malo što se podvodilo pod širmovanje mi se nije svidelo, tako da i obične stezne čaure na RCA konektorima bacam. 

5 minutes ago, Lemić said:

@NIXE-U jednom trenutku za malo da potrošim možda i 5 soma DM za celokupnu kablažu sistema, baš je Gosn Dabić presekao svojim nekim davnašnjim kablovima i od tada 5 para ne dajem na žice osim što volim čisto vizuelno da vidim lep dizajn i pakovanje, kao nakit. Nisam se nešto zezao sa oklapanjem a i ono malo što se podvodilo pod širmovanje mi se nije svidelo, tako da i obične stezne čaure na RCA konektorima bacam. 

Ja ću da potrošim 1000 din za probu sa LIYCY, pa šta bude. Neću da bacam pare, uradim prvo jedan kabal pa ga poslušam, ako nema vajde završena priča.

Da, tih hiljadu Dinži je 5 para, ne može baš badava, naravno da treba probati, prevbiše je činioca i subjektivizma da bi nešto bilo aksiom u ovoj branši.

6 minutes ago, Lemić said:

Da, tih hiljadu Dinži je 5 para, ne može baš badava, naravno da treba probati, prevbiše je činioca i subjektivizma da bi nešto bilo aksiom u ovoj branši.

Kod mene nekako ima tih smetnji, sve to nestane kada ugradiš IEC utičnicu sa EMI filterom. Zato ću još probati širmovan kabal sa običnim utikačima, pa ako ima čujne razlike onda ću verovatno uzeti neki bolji sa kvalitetnijim utikačima. Treba mi i dobar razvodni kabal sa 4-6 mesta.

1 hour ago, NIXIE said:

Kod mene nekako ima tih smetnji, sve to nestane kada ugradiš IEC utičnicu sa EMI filterom. Zato ću još probati širmovan kabal sa običnim utikačima, pa ako ima čujne razlike onda ću verovatno uzeti neki bolji sa kvalitetnijim utikačima. Treba mi i dobar razvodni kabal sa 4-6 mesta.

ako su ti posebno zice - nisu u kablu, tj. mozda upletene, probaj shirmovati samo fazu, za pocetak, odvojenu od nule i mase..Ako nisu, onda pozajmi neciji Lapp pa vidis - mada to nije dobro kao ovo prvo.

@ Lemic   Uz duzno postovanje prema konstruktoru, ali uz pomoc interneta, lako su dostupne inf. o novim tehnologijama, materijalima itd., tako da u ovo vreme njegovi nekada dobri kablovi su davno prevazidjeni...Dovoljno je baciti poglad na KP.

Da se ne ode  u neku rapravu o kablovima, tema je Fikusov EMI filter. Moja ideja je da probam ima li čujne razlike širmovan vs običan. Smetnje sam već rešio filterima.

9 minutes ago, milovan1963 said:

@ Lemic   Uz duzno postovanje prema konstruktoru, ali uz pomoc interneta, lako su dostupne inf. o novim tehnologijama, materijalima itd., tako da u ovo vreme njegovi nekada dobri kablovi su davno prevazidjeni...Dovoljno je baciti poglad na KP.

Da, kontekst poštovanja.

Nije problem da se širi tema al da ostane kolko tolko u kontekstu napajanja a sa espekta smetnji koje se prenose i sakupljaju neminovno. EMI je vrlo podmukao, ne mora de se javlja neki brum a jede signal, to je problem i mislim da je upravo razlika dnevne i noćne struje time uzrokovana. Net ko net, sve više natrpan, a sve manje koristan, čak šta više opasan, odnosno negativan, ustalom, zato sam i pokrenuo temu oko konkretnog filtera i uopšte oko te problematike. 

47 minutes ago, milovan1963 said:

ako su ti posebno zice - nisu u kablu, tj. mozda upletene, probaj shirmovati samo fazu, za pocetak, odvojenu od nule i mase..Ako nisu, onda pozajmi neciji Lapp pa vidis - mada to nije dobro kao ovo prvo.

Imam obične kablove sa tri žice, jedan sam pravio za pojačalo 3x1.5mm2, ostalo su Kineski. Sad je to došlo na red da se unapređuje.

8 hours ago, Lemić said:

Vladd&Co-usmeravajte priču na inženjersko empirijsku vodu

Pa da budem jos crnja ovca medj audiofilskim pricama... :D 

Elem, mrezi filter, narocito industrijski, izuzetno dobro radi svoj posao, pod sigurno. I to je i cujno i merljivo u telekomunikacijskoj opremi, cak i kada nije cujno, bez mreznog filtera, neke sprave ne mogu da prodju ostre standarde merenja psofometrijskog suma.

Ali, takvi filteri se postavljaju na "otvorene" mrezne sisteme, prekidacke napajace, razne regulatore na mrezi, da bi sprecili i uticaj mreze i proizvodnju smetnji ka mrezi. Pride uz ne dobro, vec odlicno i profesionalno uzemljenje. I takvi sistemi energetske elektronike najcesce rade na jednoj frekvenciji, prilicno su im dampirani spicevi i smetnje, a filter se koristi za ostatke, za brze i fine spajkove(malih energija) visokih frekvencija(brzih ivica). Sa ovima sto sam ja radio, a rec je o napajacima za centrale, mrezni filter je skidao psofometrijski sum sa oko -50 na oko -70 dB. 

Ispred mreznog transformatora je nesto drugacija prica, ali je tu trafo glavni saigrac. A trafo je je poprilicno skrajnut i posvecena je  vrlo povrsna pausalna paznja. Dok distributeri sve vise stede na bakru, pocesto i na jezgru i prodaju sve vecu maglu, preforsirane trafoe... 

Pa sad, kako oceniti valjanost koriscenja filtera, audiofilski ga ofarbati u crno ili belo, satire li ili pravi bozanski zvuk, kao da je nezavisna komponenta, u random audio sistemu, gde se ne zna situacija sa uzemljenjem, gde se ne znaju kombinacije uredjaja i konfiguracije, koje su razne, ali imaju zbirno ime ..za slusanje muzike.

Filter treba posmatrati kao komponentu koja je deo sistema, sa zadatkom, i koja rf smetnje i pikove treba da odvede prema uzemljenju, ili da ih zaobli i smanji im uticaj i prodornst u zdravi signal. A toga nema bez drugarske pomoci uzemljenja, mreznog trafoa ili nekog sakupljaca doticne nezeljene energije(supresora).

Mrezni trafo je bitan, ima svoj radni rezim, povlacenje struje iz mreze, nivo izolacije primar sekundar, nivo sprege, moguc neki medju-sild koji bi radio u sprezi sa filterom..

Pre svega treba definisati poreklo smetnji i tokove kojima se odvode. Definisati protiv cega se borimo, i gde cemo to da spakujemo..

Prosto ubadanje komponente u sistem moze, mozda, da poboljsa(uz nekoliko srecnih okolnosti), verovatnije je da lako pogorsa stvar, tako sto ce sum proslediti tamo gde ne treba. Ali to svakako ne sluzi da se filter ocenjuje kao "dobar" ili "los"..on je uvek dobar za ono za sta je namenjen, a pogresna primena nije problem filtera.

Mrezni filter ima svoju upotrebnu sposobnost... ali i ogranicenja u vezi tipa smetnji i energije smetnji. Otklanja brze ivice i visoke frekvencije, ali ne moze da opegla iskrivljenu sinusoidu ili devijacije mreze. Za to bi vec sluzio inverter, sa perfektnom sinusoidom, odvojen od mreznih brljotina..