Jump to content
Lemić

AC Filter Lampizator Silk 230

Recommended Posts

Svaki uređaj ima neko ispravljanje i filtraciju ulazne struje i verovatno se smatra da je to dovoljno dobro i efikasno i retko se sreće dodatni filter mreže. U nekoliko navrata sam se sretao sa nečim takvim, nešto i probao, sada koristim izo trafo male snage samo za CD i Phono, ima učinka ali je pitanje koliko. Evidentno je da sistem bolje zvuči u nekim večernjim satima i to je uslovno normalno. Međutim, neko "pevanje" mrežnog trafoa je znatno manje u mirnim satima, preko dana  ima varijacija pa čak i iznenadnih pikova. Iz razgovora sa drugarom, svestranim tehničkim inženjerom i prijateljem Gosn Kenjala, preporučio mi je filter iz naslova. Pored iskustva,  preporuka verovatno ima oslonac i u Gosn Đokinom mišljenju kao izuzetno iskusnog baš po pitanju napajanja u termo elektrani u Kostolcu. Nekada davno mi je Gosn Bradač nacrtao nešto sa feritnim prstenovima koji su jedino mogli tada da se nađu u rashodovanim veš mašinama. Inače se sistem sastoji  od SE pojačivača  u osnovi Ongaku-a Gosn Kenjala sa njegovom i Miroju prepravkom na GM70, pred pojačivača TVC Šolaja i Teresonik Lauder zvučnika. 

Mislim da je Zen spomijnao ovo pre više godina na onom forumu, šta mislite, predlažete, iskustva itd.

http://www.lampizator.eu/AC FILTER/SILK/SILK.HTML

http://lampizator.eu/AC FILTER/SILK/FILTER.HTML

5a0a19ce2354f_ACfilterbyLukaszF_.thumb.png.db665824d78178c4e119c94a0535443d.png

https://www.schaffner.com/en/product-storage/datasheets/fn-2070/

https://eu.mouser.com/Connectors/Power-Line-Filters/_/N-71w5m

Tu ima malo problema za diy. Y kondovi treba da su direktno bez nozica zalemljeni na ground, zbog maksimalnog efekta, a takvih, plocastih, je, bar nekada, bilo skoro nemoguce naci na trzistu. Zatim treba odabrati i nabaviti ponderisana jezgra..

Koristiti industrijski, dvopolni, uz dodatak tranzijent supresora(nekada je dostupan bio samo Zenamic), i tako eliminisati rf kroz mrezu.

Zujkanje trafoa je iz drugih razloga, nelinearnosti sinusoide, dc ofseta, neulepljenog trafoa.. Treba naci uzrok i probati korekciju.

BTW, Damicu, imam Iskrin, dvopolni za 6A, pa mozes da ga dobijes prvom prilikom, pa ga kaci gde hoces i vidi efekte., i imam neke supresore, za mrezu(doradjivao sam razvodnike za kompjuterke sprave), pa ih dodaj, po meni najbolje prema mrezi, ne posle filtera, neka odradi svoj deo posla a ne da nadgleda napon posle filtracije, ionako je dramaticno jeftiniji od ostatka sklopa.. :) 

P.S.

Radje bih eksperimentisao bez Y kondova i curenja prema uzemljenju, mada sa dobrim uzemljenjem je pesma raditi, ali je muka da se obezbedi.

Prvo ću da ti kažem ono, "i ja tebi", pošto sam duduk za elktroniku, za sve moram da uvatim nekog od drugara da mi napravi i usput objasni neuspešno zbog navedenog ličnog epiteta.

Glavno, hvala za učešće, veruj mi da sam priželjkivao i očekivao tebe, kao i još Vas nekoliko za koje predpostvljam da se razumete u problematiku. Svojvremeno sam imao na dual mono Hiragi sa potpisom Bradač, mrežne filtere za svaki kanal poprilično snažne, one što dođu na utičnicu na šasiji, mislim preko 15A, a uređaj vukao nekih 1,5A, praktično deset puta jači. U nekoj upriličenoj poseti pri  upoređivanje seta kablova, Gosn Dabić mi je predložio da skinem te filtere i da obezbedim znatno veći protok pojačivaču. Uređaj je sklopljen sa tim filterima, skidanjem se  jasno  pojavio dobitak i od tada ih više nemam ili izbacujem. Imam i sada ozbiljan velkast profi filter iz računskog centra neke banke, i on jednostavno degradira zvuk. 

Predmetni Lampizator navodno ne guši uređaj, skida neke visoke krlje u mreži koje se ne vide ili jako teško na osciloskopu, a koje direktno drndaju trafo. Nisam hteo da zalivam naknadno mrežni trafo smatrajući da sam ga dovoljno natpao između slojeva prilkom motanja, ima negde tema, u ovih par proteklih godina me nešto pa mrzelo da ga skidam i ukuvam. Trafo peva samo na sebi, nema na zvučnicima ništa, stoji otvoren na šasiji sa gornje strane i verovatno bi se nekom oplatom prigušio. Pored razlike u intenzitetu u večernjem slušanju, razlika je i u samom doživljaju reprodukcije, samo pevanje se ne čuje kad krene malo glasnosti muzike. Lampizator mi je preporučen kao moguć da otkloni očigledni nedostatak trafoa čisto mehanički, upravo kako se on i manifestuje. Sve ima da se kupi od materijala u ala Mikroprincu, a uz pivo i kafu će neko i da  slemi. Nisam čitao strane forume ali vidim da su se ljudi bavili njime.

Vladd&Co-usmeravajte priču na inženjersko empirijsku vodu. Prelisto sam forum i samo sam našao jednu temu koja je imala ideju da problem mreže reši strujnim generatorom.

(Inače sam totalno van audio druženja, ali to ne znači da nisam druželjubiv, naprotiv, ne mora ponuđeni poklon da bude razlog.) 

Samo ti to napravi pa češ već čuti jel ima razlike i da li je pozitivna. Niko ne može unapred da ti kaže šta će biti. Ja imam razne smetnje u mreži i moram na svaki uređaj da stavim mrežni filter, onaj u IEC utičnici, inače se čuje uvek nešto od toga. Za pojačala stavljam 10A, za male potrošače što manji 2-3A koji ima da se nađe, jer oni imaju bolje gušenje smetnji od velikih. Nisam primetio da nešto izrazito različito svira sa i bez tog filtera. Mehaničke vibracije trafoa obično nemaju veze sa mrežnim filterom, verovatno će ti ostati i sa tim ili bilo kojim drugim filterom. Probaj još da staviš napojni kabal sa širmom tipa LIYCY 3x1,5mm2 , 3x2,5mm2 ili slično. Ja upravo planiram da sve napojne kablove zamenim sa širmovanim da vidim jel ima razlike, mnogi su imali pozitivna iskustva, nije nebo i zemlja ali ima razlike.

Ne bi bilo lose da nam napises koju rec o samom izolacionom trafou, kako je uradjen?

Takvi tafoi treba da imaju sto labaviju spregu primara i sekundara (znaci torusi otpadaju ) da bi parazitne kapacitivnosti preko kojih se mogu preneti impulsne smetnje, bile sto manje.

Svako filtriranje koje bi degradiralo zvuk ne dolazi u obzir, bolje da ciuče nego da tupi, baš me briga kad je tišina ako se čuje. Dobar filter bi trebao da pročisti energiju bez sputavanja i u tom pogledu bi izolacioni trafo bio dobro rešenje, bar je tako od uvek, ali je pitanje koliko je i on imun na savremene smetnje. Pomenuti trafo je kupljen zarad finog C jezgra pa se ispostavilo da je izo, neki Telefunken il Simens, nem pojma više. Nije problem prevelik da se uradi izolacioni trafo, ne mora da bude golem, urade se više razumnih, za svaki uređaj posebno. Imam neku staru literaturu, zanimljivo je da je celokupno napajanje dvostruko simetrično, i faza i nula imaju identičan sklop, možda bi i to bilo rešenje, skupo naravno. Moj GM70 radi na 1.040 volti što nije šala za trafo, samo grejanje vuče po 3A na 20V,  među veze su ko antene, Lauteri su nemilosrdni, tako da nije čudno što se sve projektuje. Napojni kablovi su bez oklopa, opet po preporuci Gosn Dabića, trožilni ravni instalacioni sa zemljom između vezanom ka zidu.

Možda je lakše da izvadiš taj mrežni filter iz nekog pokvarenog uređaja, obično ga ima u većini (novi televizori npr.).