Jump to content

Staklići (triode, pentode), trandistori, digitala a bogami i kablići i njiova sinergija


sir Oliver

Preporučeni Komentari

Ako se ne vidi piše:

Presented to

BLAGOMAR BUKUMIRA

in recognition of his fine engineering on the Ei-VTL KT90 vacuum tube.

 

* Treba BLAGOMIR al nema veze

 

Već sam rekao da je VTL veoma zalegao da se KT90 koristi u njegovim pojačalima i da kvalitet bude na zavidnoj visini. VTL je davao povratnu informaciju ( feedback) proizvodjaču i aktivno učestvovao u kreiranju proizvoda. Više finom tjuniranju , kao što i piše na pločici. 

Inače inženjering jedne vakuumske cevi je veoooma složen proces. Samo jedan primer da se stekne uvid u kompleksnost.

Rešiti problem tenzije grida. Grid, rešetka, nije grill sa roštilja. To je žica namotana izmedju dva stubića. Razmak motanja definiše procep grida. E sad treba namotati zicu ali tako da se ne spuzne kad se zagreje i izduži i tako izmeni karakteristike. Da je tenzija  ista i kad je hladna i kad je topla cev.

2226_Vacuum_tube_grid_B_1.jpg

Da ne pominjem druge izazove kao što su proračun veličine balona ( da se obezbedi homogeni oblak elektrona), raspored spacera(liskuna i njihov uticaj),....

Očigledno je Ei ( i gospodin Bukumira) uspešno rešio te probleme .

Ali to beše u neko drugo vreme kad se nešto razvijalo u Yu. I proizvodilo. Na svetskom nivou. Sada su mašine za vakuum cevi isečene brenerom i odnete na otpad. A i mnoge druge stvari one bivše zemlje  su završile na smetlištu.

 

Jezik, kultura, moralne i etičke vrednosti,...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, sir Oliver said:

Eto , vidiš da lepa reč otvara vrata. For your eyes only.:wub:

DSC_0864.thumb.jpg.98e1505a409c4b29230352d6672e8c82.jpg

Ništa fensi hifilistički konektori. Običan šaraf za golu žicu, banana bi se oštetila da je staviš ovde. Činč isto neugledan ali tesan, zaglavi se pa ga jedva razvežem.Meni ovo liči na srebro ili posrebreno.  Kutija ništa savijanje, profili,...Ravne ploče i šraovi.

DSC_0865.thumb.jpg.6996ab45aaa17097bdbf37844b289177.jpg

Jedan kond crn, drugi siv, jedan nedostaje. Ploče šrafene gde su stigli, mali beli inbusi, pa veći crni,...Neke rupe bez potrebe,...

 

 

Piše trioda a meni rekli pentoda,:unsure:Koj ga zna. I na tarabu piše ***** pa nije. Ograničena edicija. Spreda ulazi za neatenuirani signal. Isto kao i moj i ovaj je dual mono.

DSC_0866.thumb.jpg.b27bee2c6c20ca6261689aecb2c30ee6.jpg

Pogled odozgo na pločicu sa posvetom.

DSC_0869.jpg

Za mene ovo malo previše šareno, i crno i crveno i srebrno (niklovano) i zlatno (mesingano?). Ali dobro, de gustibus non est...Možda se nekom i svidja.

Gro plan na pločicu zahvalnosti. (jel se može da pročita?)

DSC_0871.jpg

 

Ako se ne može da pročita evo još krupnije

DSC_0867.thumb.jpg.6c90a1b83c3b495548404fa3e0c8603a.jpg

 

Ako ti se ne svidza primam poklone.:bb:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Sg malo od slušni utisci.

Posle početnog usviravanja, razmeštanja i osluškivanja, koje nije prošlo bez iznenadjenja, čudjenja, rezignacije, razočarenja, otkrovenja i na kraju radosti ustalio se sledeći setup :

Već pomenuti Sony CDP x505Es -  Nordost Blue Heaven interkonekt - KT 90 lampaš (crni) - Posrebreni zvučnički 0,8mm solid core (moj švajseraj na slici ) -Audience 1+1zvučnici na stalcima Sonus faber visine 70cm

DSC_0861.thumb.jpg.08cb5a1ac842578dc1ad89caeb00df2d.jpg

Položaj zvučnika pri slušanju je na trećini sobe( od zadnjeg zida).

soba1.thumb.jpg.2d2fc33cbc14f7d1f5afa322c8cb65c0.jpg

Crveni krug predstavlja raspored orkestra koji se dobija slušnim senzacijama. Da orkestra, jer sam testirao klasičnom muzikom. Ne treba mi Yello ili Dead Can Dance da mi ocenjuje sistem.Takodje ni audiofilski CDi koji se svuda lepo čuju. 

Prvenstveno obraćam pažnju na :

1 Timbar instrumenta, prezentnost vokala ;

2 Detalje i čistoću tonova;

3 Prostorni raspored, definiciju instrumenata;

4 Dubinu dubokih, visinu visokih, lepotu  srednjih.

Dakle da se vratim na zvuk.

Orkestar je svuda u sobi a ne samo izmedju zvučnika. Levlje od levog i dešnje od desnog. :clap: Svit spota nema  ( striktno odredjenog). Slušam u poziciji čovečuljka ali i kada se šetam po elipsi i unutar nje, krećem se kroz zvuk koji je u sobi a ne izmedju dva tačkasta zvučna izvora. Čak i kada sam u liniji sa zvučnicima mnogo bliže jednom od zvučnika , čuje se orkestar u sobi a ne iz dva izvora ( ili još gore da se udaljeni zvučnik izgubi), mada moram da kažem da je najbolji ugodjaj prilikom slušanja iz krštenog položaja (čovečuljak) . Daklem, zvuk vazdušast, detaljan, realan, sa ovim srebrnim kablovima i vrlo zvonak i otvoren. Vokali vrlo prisutni i sugestivni čak. Basa ima iznenadjujuće za ovako male zvučnike. Nikad mi nije zafalio.

E sad, sve je super , extra, oduševljenje ,...da mene ne grize crv. Da li je ovo pretiho?

Sa starim zvučnicima se slušalo pri potu na 9-10. Na 11 sati se trese soba a na 12 ne smem da stavim.

Sada je sobno slušanje na 11. Ako hoću da mu ga malo dam po energiji onda na 12.

I šta da radim? Da probam neko jačije pojačalo.

Ali koje? Jačije lanpe, klasično pesakljivo jako pojačalo,...?

Proizvodjač predlaže 50 do 60W i to D klasu hvale da se dobro slaže sa mališama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, sir Oliver said:

Sa starim zvučnicima se slušalo pri potu na 9-10. Na 11 sati se trese soba a na 12 ne smem da stavim.

Sada je sobno slušanje na 11. Ako hoću da mu ga malo dam po energiji onda na 12.

I šta da radim? Da probam neko jačije pojačalo.

Ali koje? Jačije lanpe, klasično pesakljivo jako pojačalo,...?

Proizvodjač predlaže 50 do 60W i to D klasu hvale da se dobro slaže sa mališama.

Zaboravi "neprijatelje" na 11 ili 13 o' clock.

To je apsolutno nebitno merilo, pride nestandardno. Ne bira se ulazni pot da bi casovna pozicija znacila nesto.

Ono sto je bitno je da mozes da ispunis sobu-prostor zvukom.

A da li je na 9, 11 ili 15, pre ili popodne...nebitno :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, sir Oliver said:

Sa starim zvučnicima se slušalo pri potu na 9-10. Na 11 sati se trese soba a na 12 ne smem da stavim.

Sada je sobno slušanje na 11. Ako hoću da mu ga malo dam po energiji onda na 12.

stari zvučnici su očigledno bili osetljiviji - ako ti se zvuk sviđa, glasnoća dovoljna, ne vidim kakve veze ima položaj pota

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@sir Oliver Drago mi sto je lampasko br.1 zato sto i jeste :) tpa3116 je dobar za te novce, ali ipak nije za ozbiljno slusanje. Ja sam ga sinoc prikljucio na lampaski preamp. Svira malo mekse nego bez lampasa..ali ipak...to nije to. Njemu nedostaje "dubina" a i "sirina" soundstage-a ako se tako mogu izraziti. Nakon par sati slusanja, vratio tda7297, a tpa3116 prebacio u kuhinju za neobavezno, pozadinsko slusanje muzike.

A i za zvucnicke kablove, i ja sam primetio da mi najvise odgovara pun presek, pocevsi od samo jedne licne utp cat 5, ili lak zice od oko 1 mm preseka...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Daklem, crv ne da mira pa nabavljam pojačala da organižem clash.

Učesnici clasha:

Vakuum

1. Moj KT90 

2. VTL KT90      

Solid state

3.  Rotel RA 03

D klasa

4. TPA3116 (sa preampom Yamaha C-60 čisto da ne bude baš previše hendikepiran)

Tu su još neki Pioneer, Denon i svašta nešto ali da ne rastezam priču više, usredsrediću se na ovo prethodno navedeno.

Svi slušni testovi su obavljeni uz bar tri komisije.

 

1     + Odličan timber, prostor, prirodnost, obilje detalja, živ i zvonak zvuk.          - Diskutabilno pomanjkanje snage

2     +Sve odlično kao i 1. ali uz malo više udara (dinamike?)                                 - Dosta prisutniji bass a povučeniji soprani.

u dve nezavisne komisije zaključeno da moj KT svira mirnije i ujednačenije (dosadnije? :beee:) dok VTL ima upečatljiviji nastup ali da preteruje sa bassom. 

Teško se odlučiti za pobednika.

3. Rotel se čuo kao konzerva. :crying: (vlasnik reče : dodje mi da ga bacim sa terase.) Šuplje , tanko, nedefinisano, bljak. Veliko iznenadjenje.

4 TPA, sam preko pota, suzio stereo sliku u tunel izmedju zvučnika. Srednji odlični ali bas i baš visoki manjkaju. Ništa se ne može ni zameriti za ovu cenu čak svira iznenadjujuće dobro, ali nije igrač za ovu ligu.

Druga postavka TPA sa Yamahom. Već druga pesma. Ovo je prilično slušljivo. Stereo se pojavio, prirodnost je poboljšala, jeste da ima mnogo zamerki ali po ovoj ceni ne. Pa sve što uporedjujemo je 100 puta skuplje od njega. Čak svira ubedljivo bolje od Rotela. :oZa drugi ( treći, N-ti sistem odlično rešenje. Zbog gabarita i cene prvenstveno).  Ne za ove zvučnike i za ozbiljna očekivanja ali podnošljivo. Turiću mu i lampe da probam.

Zaključak

Lampe očekivano dobre do odlične.

Rotel totalno razočarenje. Ima snage ali iritira zvuk. Neslušljivo.

D klasa puštena samo da se proveri fama o sinergiji D klase i Audiencea. Nije razočarao, bolji bio od Rotela, ali još nije to ozbiljan igrač. Možda neki drugi, Hypex, IcePower,...

 

to be continued...

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, sir Oliver said:

Daklem, crv ne da mira pa nabavljam pojačala da organižem clash.

Učesnici clasha:

Vakuum

1. Moj KT90 

2. VTL KT90      

Solid state

3.  Rotel RA 03

D klasa

4. TPA3116 (sa preampom Yamaha C-60 čisto da ne bude baš previše hendikepiran)

Tu su još neki Pioneer, Denon i svašta nešto ali da ne rastezam priču više, usredsrediću se na ovo prethodno navedeno.

Svi slušni testovi su obavljeni uz bar tri komisije.

 

1     + Odličan timber, prostor, prirodnost, obilje detalja, živ i zvonak zvuk.          - Diskutabilno pomanjkanje snage

2     +Sve odlično kao i 1. ali uz malo više udara (dinamike?)                                 - Dosta prisutniji bass a povučeniji soprani.

u dve nezavisne komisije zaključeno da moj KT svira mirnije i ujednačenije (dosadnije? :beee:) dok VTL ima upečatljiviji nastup ali da preteruje sa bassom. 

Teško se odlučiti za pobednika.

3. Rotel se čuo kao konzerva. :crying: (vlasnik reče : dodje mi da ga bacim sa terase.) Šuplje , tanko, nedefinisano, bljak. Veliko iznenadjenje.

4 TPA, sam preko pota, suzio stereo sliku u tunel izmedju zvučnika. Srednji odlični ali bas i baš visoki manjkaju. Ništa se ne može ni zameriti za ovu cenu čak svira iznenadjujuće dobro, ali nije igrač za ovu ligu.

Druga postavka TPA sa Yamahom. Već druga pesma. Ovo je prilično slušljivo. Stereo se pojavio, prirodnost je poboljšala, jeste da ima mnogo zamerki ali po ovoj ceni ne. Pa sve što uporedjujemo je 100 puta skuplje od njega. Čak svira ubedljivo bolje od Rotela. :oZa drugi ( treći, N-ti sistem odlično rešenje. Zbog gabarita i cene prvenstveno).  Ne za ove zvučnike i za ozbiljna očekivanja ali podnošljivo. Turiću mu i lampe da probam.

Zaključak

Lampe očekivano dobre do odlične.

Rotel totalno razočarenje. Ima snage ali iritira zvuk. Neslušljivo.

D klasa puštena samo da se proveri fama o sinergiji D klase i Audiencea. Nije razočarao, bolji bio od Rotela, ali još nije to ozbiljan igrač. Možda neki drugi, Hypex, IcePower,...

 

to be continued...

 

 

 

Fala bogu da vec jednom znamo sta se desava/znao za lampe makar da i nisam cuo/ ko Mandrak.:boast:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/12/2017 at 8:17 AM, NIXIE said:

Jel izmeriste taj TPA koliki mu je opseg? Očigledno pot+TPA, tu nešto ne pasuje, očigledno mu fali neko pretpojačalo, makar u vidu buffer-a.

 

Od TPA (D2) sam odustao. Ostao mi onaj Steampunk pa će se kasnije videti dal i kakav preamp može nešto od njega da napravi

On 12/12/2017 at 8:00 AM, Woland said:

na koji način?

Pa bas dominira

On 12/12/2017 at 8:41 AM, Vix said:

Zanima me kako bi se tu culo neko stonozno pojacalce, mislim na GC varijante, recimo LM3875 sa cevnim bufferom na primer, ili TDA7294? Ima li ko od komisije da donese tako nesto?

U igru je ušlo jedno pojačalce sa TDA8947J sa 50W po kanalu:bilder: ali otom potom kad vidim jeli čemu. Može li klot sa potom ili će i on da se poboljšava preampom. Ali to nije priča za ovde. Čisto samo da nagovestim da će i stonožni ampići da idu na kanal.

 

U sledećim nastavcima ide igranje sa zvučničkim kablovima. Unapred upozoravam da skeprici ne čitaju a ni komentarišu. Zaobidjite nastavak.

 

 

BTW one kablove koje sam delio po Sisevcu je jedan od daroprimaoca upotrebio i napravio interkonekt. Rezultatom je zadovoljan ( čak i supruga primetila razliku u zviku) al jadan ne sme na vorum da objavi jer zna kako se prolazi sa pisanje od kablovi.:fouetaa:

Ja sam notorni :bathroom: pa smem da pišem od kablovi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...