Jump to content

Kondenzatori za ulaz MM phono sekcije


gnikola

Preporučeni Komentari

Zbog kupovine novog gramofona sa izrazito kapacitivnim kablom bih hteo da promenim kapacitivnost MM ulaza u Cambridge Audio 651P phono pretpojacalu (trenutno 220pF). Probao bih sa vrednostima 33pF i 100pF. Dakle u pitanju je samo jedan (po kanalu) paralelni kondenzator radi filtriranja RF smetnji i minimalnog tune-ovanja frekvencijskog odziva MM glave.

Da li me mozete posavetovati u sledecem smislu:

 - Koji tip i tolerancija, eventualno marka je preporucljiva za ovu primenu?

 - Gde ga nabaviti, kod nas ili online u inostranstvu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 21
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

6 minutes ago, gnikola said:

Zbog kupovine novog gramofona sa izrazito kapacitivnim kablom bih hteo da promenim kapacitivnost MM ulaza u Cambridge Audio 651P phono pretpojacalu (trenutno 220pF). Probao bih sa vrednostima 33pF i 100pF. Dakle u pitanju je samo jedan (po kanalu) paralelni kondenzator radi filtriranja RF smetnji i minimalnog tune-ovanja frekvencijskog odziva MM glave.

Da li me mozete posavetovati u sledecem smislu:

 - Koji tip i tolerancija, eventualno marka je preporucljiva za ovu primenu?

 - Gde ga nabaviti, kod nas ili online u inostranstvu?

Silver mica ili styroflex.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 minutes ago, gnikola said:

OK, recimo da kazem silver mica 33pF, 6.3V ili vise, par procenata tolerancija. Gde nabaviti?

RS Components Srbija (Primotronic) bi trebalo da ih imaju. Tu nema falš robe, ali je cena svetska.

http://hr.rsdelivers.com/rs/productlist/search?query=Mica Capacitors&Family=10157#PI-1|PS-20|viewtype-0|A-422_34470|

Što ne probaš prvo sa keramičkim, pa posle stavi nešto bolje. Mica su jezivo skupi i moraš uzeti više komada, nema kod ovih na komad. Možda ima neko da ti da na probu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 hours ago, gnikola said:

OK, recimo da kazem silver mica 33pF, 6.3V ili vise, par procenata tolerancija. Gde nabaviti?

Silver mica od 33pF ne postoje od 6,3V.

Ja imam nesto od 15pF 500V.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima na odgovorima.

Iz Novog Sada sam.

Glava je Clearaudio Concept MM v2 (po specifikaciji optimalan kapacitivni load vrlo niskih 100pF). Kabl je balansirani koaksijalac od 156pF/m, 1.1m duzine. Zato govorim o 33pF umesto 100pF na ulazu. Ja bih najradije prosto izbacio taj kondenzator ali izvesni izvori na stranim forumima pominju znacajnu RF interferenciju ili cak oscilovanje ovog Cambridge-a na >100kHz zbog cega mi se intuitivno cinilo sigurnije da ipak nesto ostane.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, NIXIE said:

Dobro izgledaju, a nisu skupi. Koliko li je poštarina za male pakete?

Stvarno se ne sećam... Nije bilo ništa strašno. :) 

Edit: Sad sam pogledao, evo ja sam birao ovo boldovano, i za desetak dana je stizalo...

---------------------------------------------------
Select Shipping Method
  • PostNL standard Track and Trace €19.34
PostNL
  • 1x24 gr; Normal Letter World (NOT INSURED) €2.66
  • 1x24 gr; Registered Letter World (€50 insured) €17.36
Pickup in Etten-Leur on appointment
  • Pickup in Etten-Leur on appointment €0.00
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala svima. Nixie mi je ponudio nekoliko kondenzatora, a i ovo u Holandiji nije lose (putujem tamo sledece nedelje), racunam da sam svakako resio pitanje nabavke.

Ako imate jos neki komentar u vezi zamene, koliko minimalno ostaviti kapacitivnosti na ulazu...

Javicu se kada zavrsim izmenu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, gnikola said:

Hvala svima. Nixie mi je ponudio nekoliko kondenzatora, a i ovo u Holandiji nije lose (putujem tamo sledece nedelje), racunam da sam svakako resio pitanje nabavke.

Ako imate jos neki komentar u vezi zamene, koliko minimalno ostaviti kapacitivnosti na ulazu...

Javicu se kada zavrsim izmenu.

Još samo da proradi pošta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

27 minutes ago, banem said:

Neki vade taj 220 pF jer sam kabl već ima par stotina pF. Hoće da oscilira bez njega ali samo kada na ulazu nije priključeno ništa (probao) i to u čujnom delu.

Ako stavi 50pF ili 100pF umesto 220pF verovatno neće da osciluje. Treba probati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

PE je originalni, pa gledaj traži PE, jeftin je, trebalo bi lako da može da se nađe. Bez njega neke "svetle" glave tipa  AT440Mla zvuče još svetlije. Razgovarao sam s Englezom koji je ono, baš ludak za to, nema koju kombinaciju nije probao /zaboravio sam koji je web-sajt), slao mi i fajlove da čujem neke kombinacije jer sam i ja lutao. On tvrdi da dobro zvuči 33K/100p. Šta znam, subjektivna stvar verovatno. Možda može i keramički, ali nema linearan kapacitet po promeni frekvencije, verovatno se zato obično izbegava.

Pala mi je jedna ideja na pamet. Izvadi ona druga dva 220p sa MC ulaza i nalemi ih u red sa ova dva 220p, a tamo stavi keramičke (ako nećeš koristiti MC). Gotova stvar. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...