Jump to content
gnikola

Kondenzatori za ulaz MM phono sekcije

Recommended Posts

Zbog kupovine novog gramofona sa izrazito kapacitivnim kablom bih hteo da promenim kapacitivnost MM ulaza u Cambridge Audio 651P phono pretpojacalu (trenutno 220pF). Probao bih sa vrednostima 33pF i 100pF. Dakle u pitanju je samo jedan (po kanalu) paralelni kondenzator radi filtriranja RF smetnji i minimalnog tune-ovanja frekvencijskog odziva MM glave.

Da li me mozete posavetovati u sledecem smislu:

- Koji tip i tolerancija, eventualno marka je preporucljiva za ovu primenu?

- Gde ga nabaviti, kod nas ili online u inostranstvu?

6 minutes ago, gnikola said:

Zbog kupovine novog gramofona sa izrazito kapacitivnim kablom bih hteo da promenim kapacitivnost MM ulaza u Cambridge Audio 651P phono pretpojacalu (trenutno 220pF). Probao bih sa vrednostima 33pF i 100pF. Dakle u pitanju je samo jedan (po kanalu) paralelni kondenzator radi filtriranja RF smetnji i minimalnog tune-ovanja frekvencijskog odziva MM glave.

Da li me mozete posavetovati u sledecem smislu:

- Koji tip i tolerancija, eventualno marka je preporucljiva za ovu primenu?

- Gde ga nabaviti, kod nas ili online u inostranstvu?

Silver mica ili styroflex.

15 minutes ago, gnikola said:

OK, recimo da kazem silver mica 33pF, 6.3V ili vise, par procenata tolerancija. Gde nabaviti?

RS Components Srbija (Primotronic) bi trebalo da ih imaju. Tu nema falš robe, ali je cena svetska.

http://hr.rsdelivers.com/rs/productlist/search?query=Mica Capacitors&Family=10157#PI-1|PS-20|viewtype-0|A-422_34470|

Što ne probaš prvo sa keramičkim, pa posle stavi nešto bolje. Mica su jezivo skupi i moraš uzeti više komada, nema kod ovih na komad. Možda ima neko da ti da na probu.

5 hours ago, gnikola said:

OK, recimo da kazem silver mica 33pF, 6.3V ili vise, par procenata tolerancija. Gde nabaviti?

Silver mica od 33pF ne postoje od 6,3V.

Ja imam nesto od 15pF 500V.

Pogledaću  sutra da li imam neke male stiroflex, negde sam imao gomilu što sam davno kupovao na kilo, samo da se setim gde sam ih zaturio

Gnikola, pomoglo bi ako upišeš odakle si, morebit neki forumaš u kraju ima potrebno ili da te se uputi gde ima.

50 minutes ago, ManicP said:

Gnikola, pomoglo bi ako upišeš odakle si, morebit neki forumaš u kraju ima potrebno ili da te se uputi gde ima.

Nadamo se da nije sa Madagascara :)

Hvala svima na odgovorima.

Iz Novog Sada sam.

Glava je Clearaudio Concept MM v2 (po specifikaciji optimalan kapacitivni load vrlo niskih 100pF). Kabl je balansirani koaksijalac od 156pF/m, 1.1m duzine. Zato govorim o 33pF umesto 100pF na ulazu. Ja bih najradije prosto izbacio taj kondenzator ali izvesni izvori na stranim forumima pominju znacajnu RF interferenciju ili cak oscilovanje ovog Cambridge-a na >100kHz zbog cega mi se intuitivno cinilo sigurnije da ipak nesto ostane.