Jump to content

Daljinska kontrola , malo o topologiji


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Kao u naslovu .......

elem , apsolutno sam neupucen u isto , sa projektne strane

ono sto me zanima je daljinska kontrola za moj Iron Pumpkin , sto ce reci - dve funkcije :

1.kontrola volumena - upravljanje sa 24 releja (U+ se rutira na 24 izlaza)

2.kontrola ulaza - upravljanej sa 5 releja (U+ se rutira na 5 izlaza)

- 1 i 2 su dva nezavisna naponska kola

 

idealno bi bilo zadrzati postojece kontrole na prednjoj ploci (obe su rotirajuci preklopnici) a daljinsku kao dodatak ......

 

ne treba mi naravno gotovo resenje , nego me interesuju predlozi po pitanju topologije (koji uproc , arduino neki ili sta god , ako je potrebno prosirenje izlaza - koje itd.) ...... te da bi ja onda mogao da prionem na proucavanje literature

sve je na dugackom stapu , tako da nema zurbe

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pretpostavka, a i cini mi se zdravije, je IR, nego RF komanda.

Za opciju 1 treba dva kanala i brojac up down(ako proc nema dovoljno izlaza), za drugu bi bilo bolje 5 xor kanala. Izlazi iz proca na 2003, obavezno..

Da li pravis i predajnik i rijemnik ili standardni predajnik, daljinska komanda, a prijemnik da se isprocesira..?

Ono sto ja mogu da ti pomognem su neki prototipi, sa pic-om, ir diode, prijemnik, nesto tastercica, 2003....cisto za eksperimentisanje, meni nicemu ne sluzi, osim sto zauzima fiokice. Ukljucujuci i par arduino nano plocica..

Veliki Arduino bi ozbiljno odradio posao..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 minutes ago, sir Oliver said:

Jel ti već radi i 1 i 2 preko nekog dugmeta (okruglog) spolja? Onda predlažem step motor i IR.

Stepper Motor je jedina (po meni) opcija da se zadrze i sadasnji klasicni preklopnici i da se doda daljinska kontrola.

Ali ja ne bi IR, nego RF, i to low power. Dobra opcija je par Moteino-a, t.j. Arduino + RFM69 transceiver. Jedan komad u uredjaj, drugi komad u daljinac. To svakako znaci custom daljinac, ali kad je bal...

...osim step motora, druga opcija je rotary encoder (par njih). Ali to znaci dodatak displeja.

Ako idesh na Arduino (Moteino) + Stepper Motor (recimo EasyDriver) mogu ti dati dosta gotovog koda.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 minutes ago, InSides said:

Stepper Motor je jedina (po meni) opcija da se zadrze i sadasnji klasicni preklopnici i da se doda daljinska kontrola.

Ali ja ne bi IR, nego RF, i to low power. Dobra opcija je par Moteino-a, t.j. Arduino + RFM69 transceiver. Jedan komad u uredjaj, drugi komad u daljinac. To svakako znaci custom daljinac, ali kad je bal...

...osim step motora, druga opcija je rotary encoder (par njih). Ali to znaci dodatak displeja.

Ako idesh na Arduino (Moteino) + Stepper Motor (recimo EasyDriver) mogu ti dati dosta gotovog koda.

Upravo sam se i ja vodio time kad sam predložio step. Da se ne dodaje nova daljinska kontrola i elktronika već samo mehanički upravlja sa postojećim dugmićima. Još ako otkaže( istroše se baterije, zaturi daljinac) uvek može ručno.

Ako hoćeš da daljinac bude mali onda neki brand daljinac (Sony ili Philips) jer su kodovi za njih poznati i možeš da ga customizuješ ubacivanjem u sopstveno kućište (koje moraš da napraviš) i izbaciš nepotrebne dugmiće.

Arduino u daljinskom mi malo kabasto i troši baterije mnogo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

5 minutes ago, sir Oliver said:

Arduino u daljinskom mi malo kabasto i troši baterije mnogo.

Чуј... кабасто није, само треба да се дизајнира лепи даљинац. И скупље, свакако, али су опције персонализације изванредне.

То да троши батерије можда, треба да проверим. Овде каже:

https://lowpowerlab.com/guide/moteino/specifications/

...типична потрошња 8mA, ако се искључи sleep mode. Најмања потрошња ~6.5uA.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.ebay.com/itm/Remote-Control-Volume-Audio-source-signals-Potentiometer-Preamp-Board-DIY-kits-/132341572882

jeftinije nema

upravljanje releima povežeš na svoje releje.

motorče nabudžiš na osovinu svog volume dugmeta

plastikaner daljinski prepakuješ u neki plehani DIY

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

rotary switch 24 polozaja je za volume

rotary switch 6 polozaja za input selector

necem mehaniku ...... lako je ukucati u uproc koji je mod - manual ili remote , sto ce reci - vaze fizicke komande ili ne vaze

to je bar kako mali micko zamislja .....

 

Sire - neces tako lako upravljati Alps reduktorom kruzni prekidac ..... za to mora step motor

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Zen Mod said:

najbolje da ja to lepo proglasim za MYB** kategoriju

 

 

**Move Your Butt

 

Vala baš. Ovo je  i neka ostane varijanta "dikse".  Da bi se motorizovala treba mnogo zajebancije. Drajver za step motor, procesor i receiver za komande, pa to puta dva pa daljinski,...

Ako planiraš crnogorsku varijantu onda od početka osmisli šta i kako da se može daljinskim upravljati. NPR umesto relea za input neki čip (npr LC7822). Za volume opet ima raznih rešenja,...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jbga Sire

 

ovo od pocetka nije bila mini zajebavancija ..... da je tako - bilo bi Muse i LC

 

ovo mu dodje najortodoksnije sto moze a da nije audiophooleraj - dakle rodijumstodijumprepucijumpozlata kontakti gdegod vazno , induktivni atenuator i induktivni gain , apsolutno prilagodjenje impedansi

ne ide mu na to chipic umesto relejci

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Zen Mod said:

ono - bio bi zanimljiv thread kako si napravio Kodi

 

Napravicu, mada je to iz proslog zivota, pre vracanja staroj audio ljubavi, pride, dusu mu je osmislio i ulio zet(ko nema zeta nema ni.. kodi :) ) koji je ipak expert za  softver i pride ima i Kodi licencu, odradio je neka poboljsanja, ubacio Srpski..

Ja sam bio hardver testeras, na Weller instrumentu i turpiji..bilo malo laserskog secenja, ali to je sustinski turpija.. :) 

Uz Rozberija, hard, kupljene daljinske, memoriju i napajanje..moje ucesce je na nivou kamenog doba..

Sakupicu elemente za pricu u slikama, pa ko hoce da se upusti, siroko mu polje..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znas da sam ostario i onemoc'a

ako se bacim na Kodiranje 

kako onda zavrsiti silne zapocinjanije 

samo tebe dodjem tri komada Rija

 

ete kukanija u stiku

ne moz' haiku za muku toliku

 

:beta:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, Zen Mod said:

mada ono mozda bolje dati 5-6k za gotov

U toj oblasti, 3-4 godine je pola veka u drugoj.. :) 

Sada su ultrabrze memorijske kartice na svakom cosku, gigabajti za saku pirinca,  sazvakani su programi za pravljenje usb diska i imidza, kodi se ubacuje levom rukom..

Te sprave toliko gazi vreme, da dok osmislis nesto, vec je zastarelo.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...