Jump to content

Koliko nisko može da ide kompresioni?


chakija

Preporučeni Komentari

Nesto se razmišljam kako bi bilo fino pomeriti rez mid-hi na ispod 700Hz...

Koliko je realno očekivati od 1.4" drajvera da se spuste toliko nisko? Koliko horna ima uticaj na pojavu "honka" na frekvencijama nižim od 1kHz?

Gledam recimo RCF ND940/950 koji deluje kao jako lep drajver sa 4" špulnom koji može da dobaci preko 18kHz gore, a navodno da spušta dole do 650Hz i to u njihovoj poprilično maloj horni (konkretno u pitanju je aktivna kutija ART745 - njihova nova serija)

Neka ideja za novu zanimaciju je da eksperimentišem sa dvosistemskom kutijom sa nekom "brzom" 12"kom ili 15kom koja može da se spusti do ~40Hz...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Problem koji se konstantno ignorise kod PA drivera je taj da je kompresiona jedinica "gola", jaca od LF drivera za oko 12-15db...

Sa hornom je to jos vise. Sa 2 kanala je sve to za 3db izrazenije... Atenuacija tu nije resenje posto je jednostavno prevelika.

Takodje je potrebno ugraditi i 2 RLC notch filtera za tretiranje veoma izrazenih rezonantnih pikova, bez obzira gde je rez u odnosu na njih. Bez toga ne ide, jako lose zvuci... Vazi za sve HF jedinice, i ti pikovi su uvek na pocetku "hot" regiona, i regiona najvece direktivnosti. Sa hornom to je pogubno i daje izrazit sound signature...

Za HF jedinicu a specijalno u horni potrebno je dodati po kabinetu minimum jos jedan driver. Onda je atenuacija HF jedinice manja

(ali isto prevelika za pasivne izvedbe).

PA jedinice jednostavno imaju svoju primarnu namenu a to je upucavanje vece snage, slusanje u javnim prostorima, uobicajeno aktivno skretanje, slusanje sa vece razdaljine...

Sve ovo navedeno je suprotno onome sto se desava u kucnim uslovima. Zbog toga ima toliko neuspesnih "projekata" sa PA jedinicama, a osnovni motiv koriscenja je nabavljivost i relativno niza cena...

my 2 cent (in vain as usual...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ZZZ,  cenim i zahvalan sam na iznešenom mišljenju!

Doduše, moram da repliciram da se ne slažem da svaki kompresioni sa atenuacijom i skretnicom (notch filterom itd.) loše zvuči. To jednostavno nije tačno.Po toj logici svi Tannoy coaxi su shit.

Slažem se da dobra horna+kompresioni ima specifičan zvuk, ali upravo je to ono što se većini ljubitelja sviđa (dinamika, presence, decay itd...). Ja volem i jabajga :)

Inače, ja sam prezadovoljan kako moje kutije sa PA jedinicama zvuče i to u pasivnoj izvedbi. To što bi hteo da eksperimentišem je nešto skroz deseto.

Elem, oko tog reza ispod 700 Hz...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja vec godinama koristim komprese ali uglavnom 2" i to uvijek u dvosistemcima. Kako god nije ih bas preporucljivo spustati ispod 900 hz, neide to bas njima ispod toga. Znas kako kazu za sve, nikada nije dobro ici do same granice do koje bi teoretski mogao taj driver. Mislim da nemas potrebe da ides tako nisko jer donji driveri vrlo cesto dosta linearno rade sve do 2000 hz. Pobao sam i pomicati tu granicu tj preklop do 500 hz ali rezultat nije dobar, zvuk se stanji i izgubi na punoci sto je naravno normalno s obzirom da mali driver mora preuzeti dosta toga od velikog.

Ja uvijek koristim aktivne skretnice jer je vrlo tesko tako dobro uskladiti osjetljivosti drivera. Ako se napravi filtersko pasivno stisanje horne u stvarnosti to ipak zvuci malo drugacije uglavnom se dobije efekat deranja horne i donji driver ju ne moze pratiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Chakija, zar ne bi mogao da stavis recimo neki dobar fullrange od 8 cm precnika, on bi lepo pokrivao od 700 hz na gore, a mogao bi dole neki bas u TL-u recimo, od 40hz do 700hz. Mislim na FAST. Problem je ogranicena osetljivost, ali za kucne uslove to nije toliki problem, zavisi sta ti je bitno..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hmmm, deluje interesantno taj coax...doduše ide do 16k tako da bi mu verovatno trebalo malo pomoći gore...

Dacho, koje si kompresione koristio? Ja moram otici da čujem ili da iznajmim ART745 sa tim RCF-om čisto da osetim o čemu se radi.

Trenutno mi u trosistemcu 10" radi posao do nekih 1,5k i onda 1" CD preuzima. To se jako fino čuje iako je rezna tačka u osetljivom području :unsure: 

FAST deluje kao dobar kompromis. Imao sam Alpair 7 kutije i to je sviralo odlično na tiho, ali kad oceš malo da ga cepneš ode sve u očin.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, chakija said:

Hmmm, deluje interesantno taj coax...doduše ide do 16k tako da bi mu verovatno trebalo malo pomoći gore...

Dacho, koje si kompresione koristio? Ja moram otici da čujem ili da iznajmim ART745 sa tim RCF-om čisto da osetim o čemu se radi.

Trenutno mi u trosistemcu 10" radi posao do nekih 1,5k i onda 1" CD preuzima. To se jako fino čuje iako je rezna tačka u osetljivom području :unsure: 

FAST deluje kao dobar kompromis. Imao sam Alpair 7 kutije i to je sviralo odlično na tiho, ali kad oceš malo da ga cepneš ode sve u očin.

 

Ne moj se bojati da ce tih 16 khz biti kratko, vrlo često je to sasvim dovoljno, cak iznenađujuće, jedino pitanje uz koliki pad u db ide do tih 16k. Obicno vecina PA drivera vec nakon 10-12 khz ima lagani pad a neki bogme i provaliju...

Ja sam upotrebljavao P.Audio SD 750N i JBL 2445. U zadnje vrijeme vrtim Monacor compres od 2" koji oni rade za Stage Line kompaniju i to je gotovo identican driver gore navedenom P.Audiu. Sve compres drivere stavljam u Tractrix hornu koja je u biti preporucena na minimum 600-650 Hz. Ispod toga nema smisla ici ali ja uvijek tražim preklop između 900 i 1200 Hz.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taj B&C ide poprilično linearno do 16K i onda naglo pada. Ja verovatno, kao i većina, ne čujem preko toga, ali verovatno ima uticaja na kompletan utisak visokih kada kompresioni može da iznese do 19, 20k uz mali pad odziva.

Interesatno je tvoje zapažanje da se ne čuje fino kada drajver ide niže od 900Hz iako je 2". Pogotovo što je tvoja horna "state of the art" i trebala bi da pokaže sve blagodeti drivera u tom nižem području.

Ljudi koji su u "pro" vodama pričaju upravo da taj ND940 lepo svira pogotovo u vokalima zato što je nisko rezan :mellow:

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

33 minutes ago, chakija said:

Taj B&C ide poprilično linearno do 16K i onda naglo pada. Ja verovatno, kao i većina, ne čujem preko toga, ali verovatno ima uticaja na kompletan utisak visokih kada kompresioni može da iznese do 19, 20k uz mali pad odziva.

Interesatno je tvoje zapažanje da se ne čuje fino kada drajver ide niže od 900Hz iako je 2". Pogotovo što je tvoja horna "state of the art" i trebala bi da pokaže sve blagodeti drivera u tom nižem području.

Ljudi koji su u "pro" vodama pričaju upravo da taj ND940 lepo svira pogotovo u vokalima zato što je nisko rezan :mellow:

 

Posto upotrebljavam aktivne skretnice ako stavljam preklop na 700 hz recimo onda veliki mid bas rezem na toj frekvi sto se pokazalo kao gubitak. Mali driver od 2" ne moze u tom podrucju od 700 do 900 hz da pokrene zrak kao veliki od 12" i tu se vjerojatno osjeti gubitak u boji tona. Pokusaj samu hornu pustiti do 500 hz pa ces vidjeti da je to vrlo tanko i šuplje.

Mozda u profesionali vole pustati nisko hornu da bi bila glasnija ili se vise derala sto njima treba, driver od 12" to sigurno ne moze na takav nacin. Nisam na zalost mjerio takve situacije pa lupam bezveze.

Inace netko je vec davno pisao na ovom forumu da ako se PA driveri bolje kvalitete upotrebe na ispravan nacin mogu se dobiti vrhunski rezultati za kucne uvjete. PA driveri su ipak vrh audio inzinjeringa koliko god to netko mislio da nije tako. Ima i u tom segmentu smeća od drivera ali mnogi imaju vrhunske performanse za kucne uvjete. Nemojmo zaboraviti koja kvaliteta izrade je potrebna da bi oni izdurali ekstremne uvjete u radu a u kucnim uvjetima to isto rade sa lakocom bez opterecenja. To je isto kao da naprivimo benzinski motor za utrke i onda ga koristimo u leru za laganu voznju po gradu.

No opet ponavljam bitna je primjena na ispravan nacin tih drivera u kucnom hifiu jer vrlo lako sve pređe u vrlo neslušljivu dernjavu nepovezanog zvuka poput loseg razglasa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima jos jedna stvar koju sam zaboravio da napisem:

Kompresioni driver jednostavno uvek ide u paru sa nekom hornom. F cutoff te horne mora biti manji za oktavu minimum od susretne F izmedju drivera. Sto je nizi rez, onda je potrebno da i horna ima nizu pocetnu F, a to jako povecava dimenzije cak i najmanjeg tipa horne tractrix. Tako da se ne moze ici proizvoljno nisko sa rezom razmatrajuci samo driver koji eventualno to moze da podnese, vec i horne koja sledi...

To nije isto kao sa standardnim visokotoncem...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...