Jump to content

RCA LC1 kabineti


ZZZ

Preporučeni Komentari

9 hours ago, Pchelac said:

Naglavačke, pa jedan port u plafon a dugi u pod ?! Aj, aj ajjj... A kvadratura sobe, veliko nešto?

Tako je, poslacu i nacrt. Po osnoj simetriji po sredini visine sobe. I onaj centralni labinet je tacno na sredini visine, a Karlson horne su isto simetricne. Zvuk dolazi iznad nivoa usesa, blago odozgo. Nema veze sa kvadraturom ako se dobro uradi. To sto brunda po sobama su frekvencije iznad 100 - 120Hz. Onih niskih skoro da uopste i nema. Pravio sam ove kabinete ranije i idu dole jako nisko. Ovi kabineti ce biti oko -6db na 110/120Hz i rade onaj najnizi spektar kao na grafu... Ali bi trebalo uskoro bi trebalo i da se selim u neki veci stan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pravim za paasivno skretanje. I pogon Single Ended cevnim pojaclom jednocifrene ili slabe dvocifrene snage. Za kucne uslove stvarno nema potrebe vise. Mislim da su driveri kako zen rece 30W mada je isod plavog lonceta klasicna Alnico "pasteta" za drivere oko 25W. I centralni Iskra je isto toliko kao i WE HF jedinice. To su sve driveri male snage i alnico. :)

Za sada im je Quad II cevni amp i previse snage.

Ono sto je bitno za ovaj sistem i sto ga razlikuje od drugih je to

1. Nema direktivnosti centralnog drivera i jeta klasicnih horni

2. da zvuk dolazi odozgo pod uglom, a ne odozdo ili u liniji slusanja

ima toga jos ali kasnije cu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

malo fotografija od juce. Pripremio sam skoro sve elemente. Oborio ivice, isekao sper za nogice, itd. Danas zavrsavam sve ostale sitnice i lepim granicnike za montazu. Mora da se prvo sve sklopi pa tek posle da se odsrafe stranice i lepe. Posle toga otvaranje rupa za driver, lakiranje jeda sloj, vadjenje srafova, busenje rupa za tiplove umesto srafova, secenje oko 400 tiplova i ukucavanje... i smirglanje sa jos jednim slojem laka. Transort do kouce...

IMG_0821.JPG

IMG_0822.JPG

IMG_0824.JPG

IMG_0825.JPG

IMG_0828.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mrzi me da upustam rupe za glave stafova, pa posle treba da se gituje i izravnava svaka glava pa smirglanje. Ovako samo srafovima stegnem dok se lepak ne osusi, izvadim srafove razbusim rupe i zakucam ravno isecene i natutkalisane tiplove. Stvano nemam vremena da gitujem 400 rupica i da ih posle smirglam svaku ponaosob. A mrzi me i da furniram. Tu imam ukupno 12 velikih povrsina za furniranje... Zadovoljava me u potpunosti povrsinski sloj sperke. Samo cu lakirati 2 puta tanko akrilnim lakom pa kasnije ako bude bilo energije moze da se furnira. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima da... Ja vec nabavio tipl sipke pa cu da secem. Poredjam vise komada uvijem trakom obelezim i ubodnom se isece za 20min.

Mada mozda necu vaditi srafove oupste. Moram brzo da zavrsim i da sklonim sve iz prostorije. Ako mi ostane 1 dan mozda cu ga utrositi na tiplovanje ako ne nista.

A to sa srafovima je "place za majstorom" sistem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tesko se upusta konus u sper ako nije prethodno lakiran. Redovno para ivice i rubove konusa. Cepa prbi sloj sperke. Sigurno. Narocito na meksem topolovom speru a i hoce u manjij meri i na tvrdjem brezovom. Kao i na bukovom speru. Ovo je sigurno posto sam proverio u praksi :)

Relativno lako se vade masinom i dobrim nastavkom. Ravno iseceni i skucani ranom daskom, stvarno brzo ide. I nema dalje obrade. Mozda malo smirglanja. Radio sam to vec na onim eksperimentalnim kabinetima. I super je ispalo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zovu ga baltic sper a ruski posto je iz rusije i odlican je. Sa nim sam radio one eksperimentalne kabinete. I to je skup manih delova koje mogu sam pomerati i njima manipulisat. Ovo su nesto veci kabineti i nnjih ne bih mogao podizati i okretati bez naprezanja. A vec sam pravio iste sa topolovim sperom i stvarno je i vise nego OK. Usudjujem se da kazem da je mozda i bolji od brezovog spera. Evo zbog cega mislim da je sasvim OK za kabinete manje snage. Nema samo jednu rezonucu frekvenciju ili uzak spektar opsega vec se cuje skoro kompletan opseg. (naravno jako prigusen). Presudile su u mom slucaju dimenzije tabli koje su bile dostupne, a kojih je bilo potrebno svega 4 komada (inace 5 tabli), masa koja je manja (zbog toga sto ja to sam moram tegliti i tovariti). I kao treci razlog to sto sam vec imao neposrednih iskustava bas sa tim materijalom i tim driverima.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zovu ga baltic sper a ruski posto je iz rusije i odlican je. Sa nim sam radio one eksperimentalne kabinete. I to je skup manih delova koje mogu sam pomerati i njima manipulisat. Ovo su nesto veci kabineti i nnjih ne bih mogao podizati i okretati bez naprezanja. A vec sam pravio iste sa topolovim sperom i stvarno je i vise nego OK. Usudjujem se da kazem da je mozda i bolji od brezovog spera. Evo zbog cega mislim da je sasvim OK za kabinete manje snage. Nema samo jednu rezonucu frekvenciju ili uzak spektar opsega vec se cuje skoro kompletan opseg. (naravno jako prigusen). Presudile su u mom slucaju dimenzije tabli koje su bile dostupne, a kojih je bilo potrebno svega 4 komada (inace 5 tabli), masa koja je manja (zbog toga sto ja to sam moram tegliti i tovariti). I kao treci razlog to sto sam vec imao neposrednih iskustava bas sa tim materijalom i tim driverima.

 

 

Da. Sper od topole koriste i u profi namene. Ipak to treba non stop negde nositi. Ti znas da sam pravio one dipole sa 18-inch basovima od brezovog spera. Po meni odlican materijal. U pravu si, tezak je poprilicno. Kod mene su sve bili moduli plus tockici pa se to dalo lako prenositi. Ovi tvoji kabineti ne mogu tako da se naprave pa je topola logican izbor. Plus sto i zvucno zadovoljava a vec imas iskustvo od ranije. I sam bih napravio isti izbor.

 

Nego ti bas udarnicki radis, svaka cast. I veoma pedantno. Jedva cekam da to cujem. Gotovo sam siguran da ce se to fino uklopiti.

 

Drago mi je zbog stana i drugih radosnih dogadjaja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nista bez sablona... :) Evo jos malo fotografija. Zavrsio skoro sve pojedinacne elemente sa sva 4 kabineta. Ostavio sam mogucnost da se doda Acousticaly Resistance Unit. (Samo ovaj ARU je veci za 15ina driver 37 x 25cm). Posto se u praksi pokazala izuzetno dobro. Umesto porta koji ce ici kao prva verzija, samo se promeni nosac porta... Sklopio sam 2 komada, bez leplenja, tek da vidim kako pasuju elementi. I sve je OK :)

Sklopicu i zasrafiti sva 4 pa onda jednu po jednu stranicu odsrafljivati i lepiti.

 

IMG_0844.JPG

IMG_0845.JPG

IMG_0847.JPG

IMG_0848.JPG

IMG_0849.JPG

IMG_0850.JPG

IMG_0843.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...