Jump to content

Cevno pretpojacalo za Sewa mosfet strujno pojacalo


Vix

Preporučeni Komentari

23 minutes ago, Zflazar said:

hoćeš da kažeš da nije bitno da li napr bas zvučnik hoda prema napred ili prema nazad? I da se to ne čuje?

Ne, nisam rekao da se ne čuje, čuje se sigurno, nego da je manje primetno kod zvučnika koji imaju symmetric dive. Ja sam kod sebe okretao fazu na zvučnicima jer znam da mi pretpojačalo okreće fazu, ali nisam mogao da primetim neku značajnu razliku. Možda zato što srednjotonac ima obrnutu fazu od basa i visokotonca. Ostavio sam zvučnike povezane na pojačalo sa obrnutom fazom jer znam da imam obrtanje faze na jednom mestu u sistemu. Na audio snimcima nema garancije da je ispoštovana apsolutna faza. I onako se zvuk stalno menja od jutra do mraka, zavisno od vremenskih uslova, spoljašnje buke i mog raspoloženja tako da nije mnogo bitno. Koliko sam video Visaton B200 nema symmetric drive, kod njega će se verovatno čuti razlika pri obrtanju faze.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na novijim snimcima, otkako su se pojavili casolisi tipa stereofajl, nije garancija. Ali je na starim snimcima, kada je vazio "univerzitetski" koncept za SVAKI uredjaj u lancu reprodukcje phase in = phase out. Sa bezbednim napajanjima, i korektno uzemljenim metelnim sasijama, mnogo veci broj korektnih zapisa  u tom smislu.

Danas, citam po forumima, je praksa da se to relativizuje do granice da je cak i bolje da to bude "naopako", kako i sve drugo sto se tice audio sistema. Nije mi jasno zbog cega je toliko tesko prihvatiti cinjenicu da svaki uredjaj mora da bude nezavisna komponenta i modul koji moze da ucestvuje u drugim sklopovima. Kao takav jednostavno MORA da ima odredjene standarde, faza, ulazni i izlazni signal i impedansa, totalno pojacanje... Itd.:(

Pa mrezni transformatori po urednjaima koji se prave nisu korektno povezani, Nije isto da li faza mreze dolazi do tela ili obrnuto...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ZZZ said:

Kao takav jednostavno MORA da ima odredjene standarde, faza, ulazni i izlazni signal i impedansa, totalno pojacanje... Itd.:(

Za to treba zagrejati stolicu i sakupiti relevantne informacije. I mnogo je teze od totemologije, kacenja svega na svadta, samo zato sto se specijalno zove.

Tako se sistem uvede u zonu loseg slu rejta, lose brzine, i nema pomoci dok se sve kockice ne presloze kako treba.

Inace zvuci tupo i zaobljeno..

 

Sto se faza tice, svaka komponenta treba da ima svoju faznu marginu, a da li je bolje da je signal na kraju lanca izokrenut, mislim da zavisi najvise od zvucnika i muzickog materijala, da li je zvucnik ( ili sistem zvucnika) ravnodusan prema tome..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Valjda je Boz zamisljen da radi sa Zen pojacalom. Oboje obrcu fazu, pa je na kraju u redu. Ali, problem nastaje kada koristite jedno od njih sa nekim drugim pojacalom tj. Pretpojacalom koje ne obrce fazu, pa...

Ja jos nisam stigao poslusati sinocnji uradak, od jutra sam van kuce tj stana, a uvece klinci na spavanje pa verovatno opet nista danas od prakticnog dela, opet samo raszmisljanje, sta kako, zasto. Kad sredim amplifikaciju, moram videti sta cu sa samim daskama. OB ne zvuci dobro pored zida, a mora tu biti...mozda bude neki veliki TL sa Visatonom, ili nesto skroz drugacije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Upravo tako kako si napisao "Problem nastaje...". Zbog toga komponente u lancu mraju imati standardne ulazne i izlazane parametre, u odredjenim granicama tolerancije. Inace se ne mogu nazvati imenima komponenata. Nego nekih gain uredjaja ili whatever...

Mislim mogu i ja da uradim "pojacalo" samo sa recimo jednom cevi 2A3 (ili bilo kojom drugom cevi) i da kazem ovo je najprostije, ovo je super, SAMO mu dovedite na ulaz oko 40V signala i to je to... Medjutim takav sklop se ne moze nazvati pojacavacem, zbog toga sto je potrebno da za predbidjenu snagu nivo signala na ulazu bude oko 2V p-p.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 8/11/2017 at 6:08 PM, Vix said:

Opet malo vise slusao muziku. Nesto ne valja u ovoj kombinaciji, vidim bice tu jos dosta posla. Zvuk je previse smiren,do te  mere da mu fali ostrina, gitara ne zvuci kako bi trebala, malo zamuceno i zaobljeno. Slusao Dire Straits i to nije to. Cini mi se da ulazna kapacitivnost Sewe "ubija" zvuk, ali ici cu redom, mozda je krivac svugde po malo...

P.s. bem ti audiofiliju,boles' na kvadrat. Kako sad da objasnim zeni da Ponovo moram da sredjujem hifu..

Mani SEWU, ta otkud ce to raditi kako treba, jeste interesantno konceptom, al i ograniceno boz sacuvaj.

Straits-i uopste nisu jednostavni za reprodukciju tako da minimalizam ne moze za tu muziku.

Moj predlog ti je da prvo probas da kolko tolko ispeglas zvucnike, jer to tako na direktno vezano, verovatno zvuci tanko i prenaglaseno na sredini.

Kad to uradis, meti taj TDA za power amp, znaci da bude suvo, tacno, pod kontrolom, neinteresantno i pomalo zamorno, sve kontra od SEWA-e.

Pa onda uradi cevni preamp, kojim ćeš da zadimiš malo situaciju i na njemu dalje tvikuj  zvuk. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

23 hours ago, ZZZ said:

Vih druze 

To sto ti sada sve zvuci pretoplo i zaobljeno je posledica izoblicenja parnih harmonika koje unose JFET buferi i sve to ispred, zbog toga sto su u pitanju 

 

Ne mego sto Visaton b200 mora da ima i visokotonac jer je kratak gore. Iz iskustva pricam. Nakacili Philips riblje oko pa Raal pa Fostex FT17H sa sva tri je propevao i onda odlicno i ozbiljno svira. Nece pomoci nista dok se prvo ne doda visokotonac pa tek onda probavati elektroniku.  Isto je bio OB u pitanju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  Nisam stigao slikati, ali eliminisao sam deo problema, i idem korak po korak, mislim da ce na kraju vredeti. Otvorim ja Sewa da proverim sta ima unutra, davno bilo od kad sam ga sklopio. Kad ono..na ulazu neki RC filter, i onda se setim da sam jednom hteo praviti "line level" Baffle  Step Compensation za tadasnje ML TL kutije sa Fostex 206-ticom (na slici-,inace te kutije vise ne postoje, otisle na poklon, od njih napravljen F.a.s.t. sa nekim no-name basom i malim fullrangerima odozgo u posebnim kutijama, to dosta lepo svira kod sestre. Fostexi su u kutijama i cekaju lepse dane-hteo sam praviti BiB pa odustao, pa sam onda kontemplirao o Karlson 12-tici...)

Da se vratim na temu, skinem ja tu skalameriju, i ulazni kondenzator. Napravio sam da signal direktno sa BoZ-a ide na Sewa, sa samo jednim kondenzatorom izmedju. (10 uF ruski kond). Samo moram da pazim da ne spajam nesto drugo na Sewa :)

Dakle, sad svira mnogo bolje. Sledece cu se igrati sa Jfet bufferom, treba i tu da izbacim izlazni kondenzator, posto ga BoZ vec ima na ulazu.

Visaton B200 je zvucnik koji volim i mrzim istovremeno. S'jedne strane, on ima neki prirodan ton, lepo zvuci. Slusao sam "Sultans of swing" bar 7 puta juce.

Ali, kao i svaki 8" fullfange, u osi "przi" a van ose se gubi. Ima phase-plugove i to je mnogo bolje nego bez njih, ali od fizike se ne moze pobeci. Nesto sam razmisljao da ga jos malo "ukrotim" krpicama (kao sto je Zzz uradio na njegovim eksperimentalnim kutijama) da mu smanjim to sistanje, ali cu onda morati da dodam visokotonac...

Sto se pojacala tice probacu tokom narednih dana komparaciju Boz-Sewa vs chip Tda 7297. Taj chip je jako dobar, i za te pare je nenadjebiv. Zasluzuje akumulatorsko napajanje, sa sve punjacem...

Victor_ML_TL.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, zek said:

Priča se da ima pad na niskim frekvencijama ispod 45Hz.:icon_rolleyes:

Nisam primetio. U ovom slucaju (Open baffle) to je nebitno, zbog toga sto radi na fullrange zvucniku, a bass (Beta15) se napaja posebnim pojacalom (biamping).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...