Welcome to diyAudio.rs

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to contribute to this site by submitting your own content or replying to existing content. You'll be able to customize your profile, receive reputation points as a reward for submitting content, while also communicating with other members via your own private inbox, plus much more! This message will be removed once you have signed in.

Vix

Cevno pretpojacalo za Sewa mosfet strujno pojacalo

312 posts in this topic

Čitajući iznova ono što sam napisao, videh da sam greškom napisao da će biti prevelik otpor u seriji sa SEWA pojačalom, jer u stvari će taj otpor biti u seriji sa pretpojačalom, te će sa njegovom ulaznom kapacitivnošću formirati NF filter. Sve u svemu poenta cele priče je ista, jer će pri uobičajenom nivou zvuka taj filter značajno uticati na reprodukciju visokih. Pri tihom slušanju taj problem će biti daleko izraženiji, što je naročito nepovoljno za one koji žive u stanovima i imaju komšinku poput Stein-ove.

Izvinjavam se ako sam ovom nenamernom greškom nekoga doveo u zabludu.

48 minutes ago, Beli said:

I šta to menja u celoj priči ? Pa i dalje će imati prevelik otpor u seriji sa pretpojačalom.

samo opusteno, nisam hteo da osporim bilo sta sto si napisao, vec da skrenem paznju da se uzme i to u obzir prilikom kalkulacija  :)

Beli likes this

39 minutes ago, Beli said:

Čitajući iznova ono što sam napisao, videh da sam greškom napisao da će biti prevelik otpor u seriji sa SEWA pojačalom, jer u stvari će taj otpor biti u seriji sa pretpojačalom, te će sa njegovom ulaznom kapacitivnošću formirati NF filter. Sve u svemu poenta cele priče je ista, jer će pri uobičajenom nivou zvuka taj filter značajno uticati na reprodukciju visokih. Pri tihom slušanju taj problem će biti daleko izraženiji, što je naročito nepovoljno za one koji žive u stanovima i imaju komšinku poput Stein-ove.

Izvinjavam se ako sam ovom nenamernom greškom nekoga doveo u zabludu.

Pa to je isto je za bilo koje pretpojačalo, može da se uzme manji potenciometar, recimo 10k, 20k ne mora 100k, ja nisam primetio da mi nešto fali u visokom spektru, naprotiv. Ja od balance do volume pot. imam jedno 4cm kabla, od volume potenciometra do ulaza u AIKIDO imam oko 8cm kabla, metar ovog kabla je kapaciteta 50pf, znači 12cm je 6pF, i nek ima još lampa sama toliko, to je 12pF. Jak filter. Možda da izbaci potenciometar.

Ajde za trenutak da se vratimo na sam pocetak, i najprostiju mogucu varijantu. Zamislite samo jednu cev za oba kanala, evo na primer 12ax7. Nakon toga jfet buffer ili mozda cak cevni buffer, opet sa jednom cevkom, recimo 6922.  Ne kazem da je to najsrecnije resenje, ali trebalo bi da funcionise, zasto da ne. Aikido nece moci zbog sarolikosti cevki koje posedujem. A ako budem  video da bas ne moze nikako drugacije, onda kupujem 6v6 cevke, i jovo nanovo...

vacuum-tube-pre-amp.png

1 minute ago, Vix said:

Ajde za trenutak da se vratimo na sam pocetak, i najprostiju mogucu varijantu. Zamislite samo jednu cev za oba kanala, evo na primer 12ax7. Nakon toga jfet buffer ili mozda cak cevni buffer, opet sa jednom cevkom, recimo 6922.  Ne kazem da je to najsrecnije resenje, ali trebalo bi da funcionise, zasto da ne. Aikido nece moci zbog sarolikosti cevki koje posedujem. A ako budem  video da bas ne moze nikako drugacije, onda kupujem 6v6 cevke, i jovo nanovo...

vacuum-tube-pre-amp.png

Sad ćeš da i ti budeš kritikovan, 12AX7 će ti imati pojačanje oko 50x, čim pipneš potenciometar - gotovo. Sa dve cevi E88CC koje imaš možeš da napraviš SRPP ili ono  shine7 što sam ti ranije poslao link, anode follower pa cathode follower, najprostija šema što postoji, ali mislim da to ne svira dobro.

Sa dve lampe 6N6P, koje nisu skupe, možeš da napraviš ovo, pojačanje je oko 11. Imaš i nisku izlaznu impedansu i veliku struju za SEWA. Kako to svira to ti niko ne može reći.

Ako ti baš trebaju E88CC za probu, imam ja da ti dam dve Siemens E88CC, potpuno ispravne ali korišćene. Samo što nisu dobre kao 6N23P.

https://www.tubecad.com/2009/10/blog0173.htm

@Vix Nemoj da gledaš sta imaš u šteku nego šta će ti odgovarati baš za taj amp. Kad nađeš par projekta koji odgovaraju gledaj onda šta imaš od delova. Drugačije ne ide. Sinergija je jedan od bitnih faktora koji će ti definisati zvuk. Više puta čuo šta je sinergija i šta nije.

Izgleda cu bataliti taj pristup "sta imam u steku", nego cu prvo gledati sta valja, prikupljanje delova, pa kad bude, nek bude kako treba...

kad smisliš šta ćeš da radiš javi da pogledam u furdi šta imam od napajačkih trafoa za upoklonjavanje.

Pošto sam neznalica a pride u godinama kada "znam sve ali to već nikoga ne zanima", palo mi na pamet a vezano za prvi post u temi da je moj "Bastard" upravo kombinacija strujnog pojačivača na izlazu sa MOSFet-ima (Cirklotron, doduše) i naponskog pojačivača sa lampama. Ne znam da li bi Zenova šema tu mogla da upadne kao opcija, sviri fantastično, ne zahteva više no dve triode po kanalu, a ako sam ja mogao da to sklopim a da se ne zapali... Doduše, kod ove šeme (iz Bastarda) idu dva putića zarad potpune simetrije signala...