Jump to content

Cevno pretpojacalo za Sewa mosfet strujno pojacalo


Vix

Preporučeni Komentari

Ja bih rekao da su oba kampa donekle u pravu... Naravno da je lakše ljudima koji ne umeju da projektuju elektronska kola da prosto probaju nešto za šta već postoji potvrda da zvuči dobro, pa makar čuli da postoji i komentar da bi to moglo i bolje.  Očigledan primer je ono malo kinesko govance sa 6n3... Ne bi trebalo da radi, ali je više nas čulo u Boljevcima kako je transformisalo zvuk onog tpa3116 d-class iz "jedva dovoljan" u "vrlodobar"...

Sa druge strane, razumem i audio konstruktore, ako nesto može i bolje , glupo im je da ćute... Samo , ljudi će se držati nečeg koliko toliko proverenog sve dok im se ne ponudi alternativa, tako da pozdravljam ZZZov obećanje da dobijamo još jedan projekat preampa sa 6v6ticama

Apropo napuštanja voruma, izgleda mi da su znalci malo preosetljivi... Ovo je forum, bre, pa naravno da će vase postove preispitivati i kurta i murta, i jedini način da odbranite svoje stavove je da prezentujete svoje projekte i uratke ...i da se ne vredjate ako vam  neko i ne poveruje, sto ljudi sto ćudi.  Slegnite ramenima i recite- Ja rekoh kako treba, vi kako hoćete...- Zoki, ruku na srce, nisu komentari bili u ovoj temi baš maliciozni, više sitno prozivanje - ajd daj nesto bolje, alternativu jbga- ... Vidiš da je čak urodilo plodom, dobićemo još jedan preamp sa 6v6, potencijalno bolji...

 Ja lično bih uvek pre uzeo da pravim Zenovu verziju tj Babela i tvoju varijantu 6v6tice... što da ne, verujem u domaću pamet, naše je ...bre!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ja se slazem sa opcijom, da kogod dodje na forum i upre prstom u neku konstrukciju, ZZZ to uradi, sazvace i prezentuje u poboljsanoj formii :D

Ja cu da lemim, da na padna na nos. :) 

Jel' to Iron pre los, pa treba kupiti 10 kila gvozdja za 6V6..?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZMala ispravka: neće baš svi koji imaju nameru da prave pretpojačalo sa 6V6 u triodnom spoju, raditi  copy-paste metodologijom uzaludnih pokušaja. Brka sigurno neće, a meni je na onih 300+ strana na diyaudio.com forumu, jedina relevantna činjenica da je 6V6 jedna lepo zvučeća lampa sa kojom će biti zanimljivo poigrati se. Sa svime ostalim se apsolutno slažem.

Uzgred ne čudi me, mada mi je pomalo degutantna,  tolika averzija i otvoreno ispoljavanje netrpeljivosti prema nekom ko se zalaže za podizanje nivoa tehničke svesti i kulture kod onih koji se bave ovim hobijem, jer nije ni ovaj forum pusto ostrvo, niti se nalazi pod staklenim zvonom i samo je slika i prilika sredine u kojoj se nalazimo. Čak i nije toliko ni strašno koliko se moglo očekivati, s obzirom da živimo u državi u kojoj je npr. jedna Maja Gojković predsednica Upravnog odbora Agencije za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu sigurnost. Ipak je to mnogo gore od forumskih kvazistručnjaka koji misle da su uhvatili boga za 00 time što su sklopili nekoliko kineskih igračkica sa ebay-a.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Pchelac said:

Ja bih rekao da su oba kampa donekle u pravu... Naravno da je lakše ljudima koji ne umeju da projektuju elektronska kola da prosto probaju nešto za šta već postoji potvrda da zvuči dobro, pa makar čuli da postoji i komentar da bi to moglo i bolje.  Očigledan primer je ono malo kinesko govance sa 6n3... Ne bi trebalo da radi, ali je više nas čulo u Boljevcima kako je transformisalo zvuk onog tpa3116 d-class iz "jedva dovoljan" u "vrlodobar"...

Sa druge strane, razumem i audio konstruktore, ako nesto može i bolje , glupo im je da ćute... Samo , ljudi će se držati nečeg koliko toliko proverenog sve dok im se ne ponudi alternativa, tako da pozdravljam ZZZov obećanje da dobijamo još jedan projekat preampa sa 6v6ticama

Apropo napuštanja voruma, izgleda mi da su znalci malo preosetljivi... Ovo je forum, bre, pa naravno da će vase postove preispitivati i kurta i murta, i jedini način da odbranite svoje stavove je da prezentujete svoje projekte i uratke ...i da se ne vredjate ako vam  neko i ne poveruje, sto ljudi sto ćudi.  Slegnite ramenima i recite- Ja rekoh kako treba, vi kako hoćete...- Zoki, ruku na srce, nisu komentari bili u ovoj temi baš maliciozni, više sitno prozivanje - ajd daj nesto bolje, alternativu jbga- ... Vidiš da je čak urodilo plodom, dobićemo još jedan preamp sa 6v6, potencijalno bolji...

 Ja lično bih uvek pre uzeo da pravim Zenovu verziju tj Babela i tvoju varijantu 6v6tice... što da ne, verujem u domaću pamet, naše je ...bre!

Ma nece da rade nista drugo nego ono sto ono ima 300 strana, gde ljudi pisu sta stignu... Jednostavno je tako. Nista ne vredi. Pa nije se jedanput desilo isto kako i ovo sada - po ko zna koji put je uvek isto. Procitaj stare teme. Ne vredi nista, uvek se nesto relativizuje, izmislja, opravdava, u fazonu "pa dobro ali ipak...", stalno neko nepoverenje,

Evo videces.

Ma najbolje je kad covek nesto primeti da nista ne napise - vec da kaze ma super je to je prava stvar, pravite uzdravlje, samo nek se radi, i onda je sve u redu i super je...

I tako ljudi i rade, nemaju vise snage za pisanje...

:(

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam pravio WOT sa 5687 lampom(meni omiljenom),novom,a ne nekim kršem.Na onom polljskom tube Vademecumu su data 3 primera koje parametre koristiti,konkretno Va=120,170 i 250Vdc.Iste podatke Vademecum daje i za 6Н6П.Koristio sam i šestar na grafikonu lampe i neki američki "distortion meter"-5% greška.

Slušao sam WOT u sva 3režima,120,170 i 250Vdc i meni najbolje i najlepše radi na 170vdc.Fakat je da  treba probati razne radne tačke.

Oko,iliti moderno about, kondenzatora iz mog iskustva.ONI se ČUJU.Probajte da stavite tantal paraleno sa katodnim R i slušajte.

Problem na svim forumima,pa i ovom,što se koristi za ličnu promociju i besplatan marketing.Plus ,neko hrani svoj ego(bez prideva),omalovažava trud i entuzijazam diyera i u svakom postu ističe svoju superiornost,što tehničku,što obrazovnu.A pritom postuje slike nekog radija kupljenog na Bubanj Potoku za 100 dinara.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mua? :) 

Da odgovorim na bezobrazluk, prjatelju, sprave su iz dobrih vremana, a pnajvise moje, male zvucnike mi je poklonio prijatelj. Stari radio je uspomena na decastvo, a moje studentske igracke imaju i pratece racune,  iz 1978-e godine..pa jos na moje ime...to je nesto :) 

Interesantno je restaurirati germanijumski radio..ali su to daleka iskustva :) 

Naravno, kondenzatori se najvise cuju kada se bez veze apliciraju...

Hvala ti sto ucestvujes u diskusiji sa korisnim podacima, treba citati sto vise foruma i sto vise prikupiti misljenja. Moda nekada neko nabode neki napon.. :) 

I ja ti poklanjam sav profit od besplatnog marketinga, to valjda tome sluzi. I 30% pride.

I ne, ne isticem nikakvu superiornost, vec napominjem sta je nebulozno raditi. A ako TO nekome smeta, mislim da nije problem u meni...takvome vazduplohov ne smeta..

 

P.S.

Da zakjuucim, divan karakter nije mrzelo da potrazi to sto pezoraativno spominje(i podrazumeva se da se nema pojma sta je to) i da to popljuje, posto je borba u toku, valjda. I to treba da bude ponos, i primer.

Bas kao sto sam ranije daoprimer odlicne israde i konstrukcije, kada sam naveo sjajne i ultradobre Notax zvucnike, koji su pazljivo precutani i svaljena je nekakva krivica na nezgodan karakter autora, kao da je autor bitan, u ovom slucaju Boki, a ne zvucnik.

Pohvala luosti je u igri?


Znaci, logika je zabranjena, najvaznije je sta se bukom postigne, obrazovanje je davno postalo fuj, bitne su pohvale ludosti i uzaludan trud napipavanja, i to je diy?

Najbitnije je da je lampa "nova", novokupljena i u butiku valjda, posto svi cuvaju crknute lampe i pokusavaju nesto da ozive?

E vece mudrosti nisam procitao u manjem postu. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, Vix said:

Evo sad cu da angazujem admina da odma' promeni naziv teme u " Srpsko sirotinjski Salas preamp koji to bas i nije". 

Ma uzivajte. Neko voli crnu cokoladu, neko ne. Neko voli gorcu kafu, neko sladju. Dodajte secer po volji. Samo prvo skuvajte kafu :)

 

Ja volim gorku kafu, ali ni Sladju ne bih zanemario :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@vladd Notaxi ne da nisu prećutani već su prvenstveno zaslugom autora žestoko hajpovani i nuđeni, čak utrpavani, na način zbog kojeg su se većini zgadili, kako oni tako i njihov konstruktor zbog svoje isključivosti, nekulture i preispoljenog ega, tako da su nezasluženo dobili sasvim dovoljno prostora.. naravno je da je bitno i ko je autor, a ne samo kakav je uradak, to u ovom nesavršenom svetu ide jedno sa drugim, to deca nauče u predškolskom uzrastu.. msm svet je takav oduvek, korporacije postoje i u nekom vidu će uvek postojati, a neshvaćeni geniji bi mogli malo da porade i na sebi, da se upodobe i upristoje, da se vrate u ovostrano da bi ih se shvatilo.. mada mislim da im oreol neshvaćenosti i superiornosti sasvim odgovara
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Postujem taj stav, prema autoru, svako ima pravo na ocenu, i ukus, ili utisak. Ali men zanima uredjaj, a ne covek. Nekako imam filozofiju, mozda pogresnu, da los covek ne moze da pravi dobre uredjaje.

Meni je Boki manje bitan u utisku kako ti zvucnici, kao sprava rade. Pa nece Boki da peva, nego ti malisani, u krajnjem slucaju.

 

Ono sto je nezgodno u celoj situaciji je rad sa lampama.

Jedan strahovit dizajn pretpojacavackog kola, retko vidjen u literaturi. :) U praksi redje, posto je.."prostacina"..

Rec je o ovome sto je pocelo uz napomenu autora

Quote

lets see if the operating point and B+ are nice or there is better

Elem, napipavanje radnih tacki je besmislica ako se radi na slepo. Ono sto je takodje bitno je obezbedjivanje uslova za rad lampe, pa je ispravljac stigao do 10 kila, za predpojacalo, posto su druge opcje valjda lose, aktivni regulator, male su struje i ne previsoki naponi.

I nakon svakih jednocifreni broj strana krece divota zvuka, kao mamac valjda, pa za neko vremekrene"update", jos divorniji zvuci, pa jel ono ranije valjalo ili ne?

Pa onda zvucno nazvani ispravljaci, skracenice, sklapanje nekakvih kockica, besomucne uzaludne iteracije, naravno uz pricicu kako je sve bolje od boljega? Te jednom prostor, drugi put definicija, pa se otkrije da veci kond propusta nizu frekvenciju, i to ubelezi u notes kao vazno saznanje, u rangu slova A..

I tako, svakih 10-20 strana, nategnuta lampa, variraju naponi,a onda se padne na pamet da se smanji kao napon grejanja na 6,1V, da bi se produzio vek. A za to i proizvodjaci, kojima je recimo interes da prodaju lampe, kazu da je nedozvoljeno, drndati grejanje i plus i minus 5%.

I postoji tehnicki razlog zasto to nije dobro(jedan je problem visi napon grejanja, a drugacija degradacija katode je na nizem naponu grejanja), ali se usvaka kao  saznanje,i deo celog miljea igranja u pesku, iako je pogresno,ali je neobicno, jednostavna logika netehnckog zakljucivanja..

6V6.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Woland Sto mislis konjtradiktorno, meni je bitan uredjaj, da li valja, coveka treba stavljati na druge muke i iskusenja. :) 

Velika koncentracija i pozitivan nacin razmisljanja su osobine potrebne za dobar uredjaj. Cak znanje mogu da bacim na poslednje mesto. To se najlakse postize, narocito koncentrisano, bez suvisnih repova. Kreativnost je dominantna.

Kako mislis da neko opterecen nekim negativnim osobinama moze da sastavi karakter u operativni mod?

Zloba, pakost, zavist, mrznja, zelja za prevarom... mogu da proizvedu sta?

Tu nalazim neku korelaciju, mozda tanjusnu..

Ja i bundzijam kada se izmislja topla voda, ili se ladna ubedjuje da je topla, a licno nemam tu umetnicku notu, i sa tim se borim, kompenzujem.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kontradiktornost je očigledna: u prvoj rečenici je u fokusu uređaj a u drugoj čovek.. ne polemišem o značaju ni jednog od fokusa, samo sam primetio kontradikciju.. sve ostalo što si napisao mogu da potpišem, a to sam primenio na konstruktora Notaxa, međutim rezultat nam se dijametralno razlikuje


Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa u sustini jeste promena fokusa, ali ne vidim protivrecnost, samo dva fokusa na dve stvari(nazovima privremeno covaka stvarkom, pojmom), sa nekakvom, ponavljam, verovatno ne apsolutno korektnom, korelacijom. To je nekako vise iskustveni dojam, a iskustvo moze da bude veoma pogresno.

Slabiji mi je fokus prema coveku nego prema stvari. Ipak sam nestrucan za validno ocenjivanje ljudi. Niti me to interesuje.

Naveden je kao primer kada se dobra diy kreacija ignorise. Uopste nije naveden kao "covek i komunista", niti je to bitno za diy forum. :)  

 

Ja kao neko ko cunja i trazi neku nirvanu medju komponentama za slusanje muzike, svakako bih obratio paznju na svaki dobar izradak. I odmah posumnjao da je dobar covek, kada tako dobro radi...

Ako nista drugo, posmatram kreaciju kao na neku referencu koja je znaci diy dostizna. Sa odredjenim trudom, odredjenom metodologijom i odredjenim zakljuccima. Koji su doveli do uspesne kreacije. 

Pa ond taj trud i tu metodologiju proveriti na nekim drugim komponentama, i videti da li metode vaze, da li su korektne. Pa ako vaze, e onda se isprsiti za odlicne drajvere, koji se mogu uklopiti u posao i postici jako dobar rezultat..a ne recimo upropastiti ih nekom.... da kazem prosto greskom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

MUA prijatelju :P,

Pravilno si zaključio da u manjem postu nisi pročitao više mudrosti.

To te je toliko zveknulo da si gutao slova u odgovoru.A šta bre mene briga koje tebi šta poklonio i kada?

Koristiš forum za samoreklamerstvo i već si se preporučio kao restaurator.

Nove ili stare lampe,kondenzatori,radne tačke,naponi nisu tvoja svojina pa ti znaš kako šta treba,samo ti,mnogi diyeri to znaju.

Nove ili stare lampe?Izgleda da ti nikad nisi ništa napravio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi, vidim da ova tema ide u off...

Moje uprosteno misljenje: Uvek moze bolje, zato smo tu. Da nesto naucimo, podelimo znanje. U cilju da sami napravimo nesto sto lepo zvuci, a sto vecina nas ne bi mogla da priusti.

E sad, Salas preamp, ili bilo koji drugi, bez obzira na hype, nije najbolji, ali ni najgori. Ja sam za to da se proba. Ako se nekome svidja i srecan je sa tim, neka. Ako neko zna, zeli, moze bolje, zasto da ne.

 Najbolje bi bilo kad bi imali dva komada Salas preampa, jedan "stock",i drugi poboljsan, ili eto mozda samo razlicit. Pa da se okupimo, poslucamo, procenimo, prodiskutujemo...ko ljudi. Ovako, nit imamo originalni preamp, a ni nesto drugacije, a prepucavanju nikad kraja...

E sad nesto konkretno: Spojio sam danas par obicnih, zatvorenih kutija umesto Visatona. Zanimljivo. Fullrange u kompresiji, a bas u OB. Suprotno uobicajenom, ali fino zvuci. Slike malo kasnije, nisam sad kuci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, bnb said:

MUA prijatelju :P,

Pravilno si zaključio da u manjem postu nisi pročitao više mudrosti.

To te je toliko zveknulo da si gutao slova u odgovoru.A šta bre mene briga koje tebi šta poklonio i kada?

Koristiš forum za samoreklamerstvo i već si se preporučio kao restaurator.

Nove ili stare lampe,kondenzatori,radne tačke,naponi nisu tvoja svojina pa ti znaš kako šta treba,samo ti,mnogi diyeri to znaju.

Nove ili stare lampe?Izgleda da ti nikad nisi ništa napravio.

Ne mrzi te da si kiseo i zloban, i jos si ponosan kao piljarica koja nadgornjava? 

Uzivaj u svojim zakljuccima.

Sve si u pravu, samo nemoj previse da me hvalis i reklamiras, nemam nameru da nikome nista n ipopravljam, a posebno ne da restauriram.

Naravno da poznavanje elektronike nije nicija svojina, ali je sramota u 21-om veku biti previse ili izrazito tehnicki nepismen.

Takodje nisam primetio da moji komentari pogadjaju tehnicki pismene diyere, samo one druge..:P

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Vix said:

Najbolje bi bilo kad bi imali dva komada Salas preampa, jedan "stock",i drugi poboljsan, ili eto mozda samo razlicit. Pa da se okupimo, poslucamo, procenimo, prodiskutujemo...ko ljudi. Ovako, nit imamo originalni preamp, a ni nesto drugacije, a prepucavanju nikad kraja...

Najbolje.

Medjuitm, original je poprilicno definisan vrlo uzano, a i za verziju se treba odluciti. Koje napajanje, da li bazicna clcl ili neki regulator, sant ili brzi linearni, tu bi vredelo probati razlike, za original je obavezan mundorf i lundal i RCA lampe...malo neobicna ogranicenja..

Mislim da kopija ni u cemu ne bi trebala da bude inferiornija, ako se pazljivo i precizno uradi, naprotiv.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...