Jump to content

Cevno pretpojacalo za Sewa mosfet strujno pojacalo


Vix

Preporučeni Komentari

39 minutes ago, Beli said:

Čitajući iznova ono što sam napisao, videh da sam greškom napisao da će biti prevelik otpor u seriji sa SEWA pojačalom, jer u stvari će taj otpor biti u seriji sa pretpojačalom, te će sa njegovom ulaznom kapacitivnošću formirati NF filter. Sve u svemu poenta cele priče je ista, jer će pri uobičajenom nivou zvuka taj filter značajno uticati na reprodukciju visokih. Pri tihom slušanju taj problem će biti daleko izraženiji, što je naročito nepovoljno za one koji žive u stanovima i imaju komšinku poput Stein-ove.

Izvinjavam se ako sam ovom nenamernom greškom nekoga doveo u zabludu.

Pa to je isto je za bilo koje pretpojačalo, može da se uzme manji potenciometar, recimo 10k, 20k ne mora 100k, ja nisam primetio da mi nešto fali u visokom spektru, naprotiv. Ja od balance do volume pot. imam jedno 4cm kabla, od volume potenciometra do ulaza u AIKIDO imam oko 8cm kabla, metar ovog kabla je kapaciteta 50pf, znači 12cm je 6pF, i nek ima još lampa sama toliko, to je 12pF. Jak filter. Možda da izbaci potenciometar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajde za trenutak da se vratimo na sam pocetak, i najprostiju mogucu varijantu. Zamislite samo jednu cev za oba kanala, evo na primer 12ax7. Nakon toga jfet buffer ili mozda cak cevni buffer, opet sa jednom cevkom, recimo 6922.  Ne kazem da je to najsrecnije resenje, ali trebalo bi da funcionise, zasto da ne. Aikido nece moci zbog sarolikosti cevki koje posedujem. A ako budem  video da bas ne moze nikako drugacije, onda kupujem 6v6 cevke, i jovo nanovo...

vacuum-tube-pre-amp.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, Vix said:

Ajde za trenutak da se vratimo na sam pocetak, i najprostiju mogucu varijantu. Zamislite samo jednu cev za oba kanala, evo na primer 12ax7. Nakon toga jfet buffer ili mozda cak cevni buffer, opet sa jednom cevkom, recimo 6922.  Ne kazem da je to najsrecnije resenje, ali trebalo bi da funcionise, zasto da ne. Aikido nece moci zbog sarolikosti cevki koje posedujem. A ako budem  video da bas ne moze nikako drugacije, onda kupujem 6v6 cevke, i jovo nanovo...

vacuum-tube-pre-amp.png

Sad ćeš da i ti budeš kritikovan, 12AX7 će ti imati pojačanje oko 50x, čim pipneš potenciometar - gotovo. Sa dve cevi E88CC koje imaš možeš da napraviš SRPP ili ono  shine7 što sam ti ranije poslao link, anode follower pa cathode follower, najprostija šema što postoji, ali mislim da to ne svira dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa dve lampe 6N6P, koje nisu skupe, možeš da napraviš ovo, pojačanje je oko 11. Imaš i nisku izlaznu impedansu i veliku struju za SEWA. Kako to svira to ti niko ne može reći.

Ako ti baš trebaju E88CC za probu, imam ja da ti dam dve Siemens E88CC, potpuno ispravne ali korišćene. Samo što nisu dobre kao 6N23P.

https://www.tubecad.com/2009/10/blog0173.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Vix Nemoj da gledaš sta imaš u šteku nego šta će ti odgovarati baš za taj amp. Kad nađeš par projekta koji odgovaraju gledaj onda šta imaš od delova. Drugačije ne ide. Sinergija je jedan od bitnih faktora koji će ti definisati zvuk. Više puta čuo šta je sinergija i šta nije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pošto sam neznalica a pride u godinama kada "znam sve ali to već nikoga ne zanima", palo mi na pamet a vezano za prvi post u temi da je moj "Bastard" upravo kombinacija strujnog pojačivača na izlazu sa MOSFet-ima (Cirklotron, doduše) i naponskog pojačivača sa lampama. Ne znam da li bi Zenova šema tu mogla da upadne kao opcija, sviri fantastično, ne zahteva više no dve triode po kanalu, a ako sam ja mogao da to sklopim a da se ne zapali... Doduše, kod ove šeme (iz Bastarda) idu dva putića zarad potpune simetrije signala...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, sax.hifi said:

takve su kod Ivaila 5e komad.

ja uzimao.

odlican kvalitet.

koristim ih i u SEP-u i PP-u.

imam ih jos neku kolicinu.

ako ti bude trebalo mozemo da se menjamo ako imas neke druge

npr. 6N23P, 6N6P i slicno.

:BeerMugCheers:

Super, zahvaljujem, sad me zaintrigiralo to oko SALAS 6V6 koliko svi insistiraju da je najbolje, pošto hoću da napravim još jedan preamp, imam dosta delova, imam i neki trafo, trebaju mi samo lampe, podnožja i sitni delovi. Možda u skorije vreme napravim nešto tako na brzinu u plastičnoj kutiji da uporedim sa onim što već imam. Moje pojačalo je LEACH, znači ulaz je 20koma 180pF, može SALAS bez problema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

19 minutes ago, sax.hifi said:

takve su kod Ivaila 5e komad.

ja uzimao.

odlican kvalitet.

koristim ih i u SEP-u i PP-u.

imam ih jos neku kolicinu.

ako ti bude trebalo mozemo da se menjamo ako imas neke druge

npr. 6N23P, 6N6P i slicno.

:BeerMugCheers:

E da zaboravih da kažem, imam 6kom. 6N23P od kojih su četiri Voshod uparene, i po jednu Voshod i jednu Reflektor koje su približne sa ove četiri. Koristio sam ih par meseci u AIKIDO sa adapterima, sada ih ne koristim jer mi ove 6N3P-EV lepše sviraju. Imam i JAN GE 5670 6kom. netaknutih i 6 kom. malo korišćenih isto u AIKIDO, nisu uparene ali su skoro identične, barem ovih 6kom. što su probane. Mogu da ih menjam za nešto drugo ako je neko zainteresovan. 6N6p nemam, a hteo sam da ih kupim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, sax.hifi said:

kako nemas ?

ako mislis zbog toga sto trafo nema srednji zvod, nije problem.

stavis jos 2 kom. 1N4007 i teraj.

hibid.

ako je zbog toga.

:BeerMugCheers:

Pa da, imam torusni trafo iz starog pretpojačala sa E88CC, sek 220V 120mA i 10V 2,3A za grejanje, snage 50VA, može za probu grec pa CRCRC  biće oko 280VDC.  Kod 6V6 je grejanje 6,3v 450mA to nije puno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...