Jump to content

Hard Wired Wifi Hifi


stein

Preporučeni Komentari

Sticajem okolnosti sam jednu veliku prostoriju zamenio za više malih a kojekude bih voleo da slušam(o) mjuzu... Pošto sam old shool hardwired guy, naučio sam se da je žica žica a sve ostalo nepouzdano. To do neke mere i stoji. Između zvučnika/emitera i amplifikacije se ožičenje naprosto zbog fizike ne može izbeći. Recimo da to nije problem, tj da to imam. Fali mi još malo hardvera (treći set zvučnika) ali ako nešto od ovog hardvera koji imam uspem da zamenim za neki drugi hardver biće i to. Desktop računar (win10) mi je u dnevnoj sobi gde se nalazi i TV uređaj (zapravo Samsung Smart TV ekran koji usput podržava i wifi jer TV signala nema niotkud a nikome ni ne fali TV program) Na tom desktopu ima i LAN i ugrađena WiFi kartica sa dve 8dB antene i trenutačno računar dobija internet sa MTS rutera putem LAN konekcije. Drugi funkcionalni LAN izlaz sa rutera je okupiran i vodi net na drugi sprat u dečiju sobu, taj je nedodirljiv (wifi ne može da kvalitetno dobaci na drugi sprat pa mora wired) Trenutačno uz komp ima jedan Kenwood amp sa JVC zvučnicima i to je recimo old school kombinacija za dobac signala do ušiju. Hardwired. E sad, ja bih da smestim jedan set zvučnika i amp u spavaću sobu na prvom spratu i jedan par na terasu. Razvlačenje žica od desktopa do sprata u spavaću sobu ili do terase je mission impossible.

Uz ovo, imam jedan friški laptop sa Win8.1 (upravo kuckam sa terase via wifi) koji može da se seli samnom ili na terasu ili u spavaću i imam Lumiu 640 (win8.1) koji takođe šljaka via wifi i u spavaćoj i na terasi.

Muzika je na prenosivom Tb disku nakačenom na desktop komp gde imam aplikacije za reprodukciju muzike, home network još uvek nije kreiran (laptop je frišak) a do sada za mrežu nisam imao potrebe... Sad se razmišljam, šta treba da uradim da bih sa laptopa mogao da pristupim desktopu i "povučem" muziku ka laptopu i sa istog usmerim ka ampu, recimo na terasi i tu slušam muziku. Cenim da prvo moram da na desktopu enablujem wifi, šerujem one foldere gde se nalazi muzika i tome pristupam sa laptopa???

Malkice pojma nemam kojim redosledom da krenem da stvari nameštam da bih omogućio komunikaciju između uređaja...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 minutes ago, Woland said:

Najprostije je da preko Teamwievera pristupiš sa laptopa desktopu preko wifi i pustiš muziku na desktopu..

 

 

Za sada sam uspeo da povežem laptop sa kompom u kućnu mrežu i via wifi odsviram jednog Tom Waitsa iz šerovanog music foldera (ono, my documents-music) doduše u mp3 formatu. Sad koliko kontam treba da šerujem onaj eksterni disk sa flacovima a na laptopu instaliram player... ili downloadujem Teamwiever i instaliram na obe mašine i naučim kako se koristi (verovali ili ne, nikada do sada nisam) Hvala na sugestiji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

treba da šeruješ i disk sa muzikom i instaliraš teamwiever na obe mašine..

 

ako imaš win 10 na računarima, tada možeš da castuješ iz win explorera sa računara na računar ili na TV muziku i filmove..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na laptopu je još uvek win8.1 ali pošto je noviji, mislim da tu i desetka može da prođe (Intel Pentium a ne Celeron + nVidia grafika sa svojom memorijom i 4G RAM) jedino je pitanje sposobnosti wifi konekcije da prebacuje tolike količine podataka koliko FLAC nosi. Mp3 je prošao bez problema, za FLAC još treba da se vidi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za sad bih izbegavao ha-kre-kovane programe pošto su mi na oba kompa legalni windozi a i na telefonu... Nego... Nešto se igram Šerloka pa dedukujem... Ako pokrećem aplikaciju na desktopu koja raw podatak (u ovom slučaju neki *.flac) prepoznaje i pretvara u neki digitalni signal (što se u zvučnoj kartici desktopa konvertuje u audio signal) onda je to određena količina podataka koja se u slučaju da to potražujem kroz laptop mora prevesti kroz wifi mrežu (a unutar home network komunikacije čija je brzina limitirana kapacitetima hardvera i drajverima za iste) a ako isti taj neki *.flac povlačim kao raw *.flac sa desktopa kao "kompresovani" fajl i dešifrujem kroz aplikaciju na laptopu tj na laptopu otvaram u nekom programu (foobar ili winamp npr) da li se menja količina podataka koje treba da povučem do laptopa? Ili da probam jednostavnije...

Da li postoji razlika u količini podataka koje potražujem na laptopu ako muzika svira na winampu koji je pokrenut na desktopu u odnosu na količinu podataka ako je winamp na laptopu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Baš si ga zakomplikovao, desktop će isporučiti fajl preko mreže na drugi računar bez ikakve kompresije jer taj zahtev ne postoji. 

Probaćeš da sve to da umrežeiš i povežeš i na kraju ćeš odbaciti jer je njesra, u većini slučajeva koči štuca i čekaš učitavanje vazdan. Blago onom ko je to uspeo da sredi, ja priznajem nisam i odustao na vreme. Držim se ortodoxnog žičanog pristupa. 

Za slušanje na terasti nabavi neke bežične sluške, em ne čuješ dečiju graju ispod terase em ti ne smetaš susedima. Ili nauči Win telefon da vuče fajlove sa mreže i nakači sluške na njega ( ako nisi okoreli protivnik sluški)

Jedino bezbolno rešenje ako ćeš malo da se izuješ za koju kintu je mrežni player i nas. Sve drigo je hod po mukama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sluške nisu zanimljive u mom slučaju jer mi mjuz treba da svira za društvo, ili da kažem, najmanje dve osobe u nekom trenutku. Kada mi se hoće da sam slušam muziku to je lako, ali hoću da osmislim i sklepam neku opciju da na daljinu mogu ad hoc da kreiram listu iliti da interaktivno mogu da dodajem neke pesme tamo gde se nalazim bez obzira da li je to terasa (inače u prizemlju i služi kao izlaz u dvorište i nema dečurlije, pogotovo ne uveče i kasno u noć) ili je spavaća soba koja, jel', nije samo i nije uvek samo za spavanje... Lako mi je kada je muzika pod ruku, sada filozofiram o tome kako puštiti pesmu koja je u nekoj drugoj prostoriji, na nekom drugom kompu. Ja jednostavnije od ovoga ne umem da objasnim :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja ili sam nedovoljno pametan ili sa TeamViewerom ovo ne radi... Kad pokrenem Winamp sa laptopa na Desktopu, onda isti svira na desktopu ali na laptopu nema zvuka. trt. U kućnoj mreži povlačenje audio fajla i reprodukcija na onom kompu koji mi je pri ruci, radi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

instalirao winamp na laptop, prešao na netvork folder (šerovani) izabrao neki mjuz i svira na laptopu a mjuz je na eksternom disku nakačenom na desktopu koji je u dnevnoj sobi a laptop seljakam od terase u prizemlju do spavaće sobe i za divno čudo svira :)

Daklem, sad samo na mestima gde želim da slušam muziku obezbediti amplifikaciju i zvučnike plus komad interkonekta sa 3.5mm bananom za zabosti u laptop. U spavaćoj možda čak uvedem Arcamov DAC u priču preko USBa... U svakom slučaju, meni je bilo najbitnije da ne seljakam svu muziku okolo a laptop je lako preneti ovamo ili onamo :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, zek said:

Koliko se meni čini TeamViewer je samo remote desktop, odnosno daljinac za desktop - osim ako ima neka podešavanja pa da se i strimuje sa desktopa.

TV definitivno nije zgodan za ono što ja želim. Dobro je što uz njegovu pomoć sad mogu iz spavaće da pokrenem download nečega na desktopu, da na desktopu prebacujem i organizujem fajlove a da ne sedim u sobi nego recimo na terasi ali samo toliko... za sada...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za ono što želiš je potreban pravi strimer, kojim možeš da upravljaš sa laptopa, desktopa ili telefona.. TV sam preporučio zbogradi tvog prvog zahteva: kako pustiti muziku sa desktopa putem laptopa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Squeezelite bi trebalo da pokrije sve navedene zahteve. 

Bar mi se cini.

klijent server je u pitanju

server vidi muziku dal direkt nakacenu dal sa shared foldera

ne mora logitech uredjaj. Postoje open source aplikacije, pa i cela linux distribucija sa sve svacim

centralizovano salje muziku svojim protokolom i kroz wifi i kroz zicu, a upravlja se sa raznih uredjaja ukljucujuci i smartphone...

inace radi zacudjujuce dobro bez echoa sa uparenih n satelita(klijenata) na koji su zvecnici nakaceni

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12 hours ago, stein said:

Sad koliko kontam treba da šerujem onaj eksterni disk sa flacovima a na laptopu instaliram player... 

Ako nećeš da ulažeš u streamere tipa Squeezebox, ili možda neku Linux (npr. Daphile) DIY varijantu,

ovo što si gore naveo je najjednostavnija varijanta koja će ti raditi to što ti treba.

Ako mora WiFi, problem može biti jačina signala i samim time kvalitet konekcije i maksimalna brzina prenosa podataka, što može uzrokovati štucanje prilikom reprodukcije lossless fajlova.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

30 minutes ago, Kuja said:

Ako mora WiFi, problem može biti jačina signala i samim time kvalitet konekcije i maksimalna brzina prenosa podataka, što može uzrokovati štucanje prilikom reprodukcije lossless fajlova.

Mada većina plejera svira iz keša, odnosno prvo prebaci ceo fajl u memoriju pa odatle svira.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vinko said:

Squeezelite bi trebalo da pokrije sve navedene zahteve. 

Bar mi se cini.

klijent server je u pitanju

server vidi muziku dal direkt nakacenu dal sa shared foldera

ne mora logitech uredjaj. Postoje open source aplikacije, pa i cela linux distribucija sa sve svacim

centralizovano salje muziku svojim protokolom i kroz wifi i kroz zicu, a upravlja se sa raznih uredjaja ukljucujuci i smartphone...

inace radi zacudjujuce dobro bez echoa sa uparenih n satelita(klijenata) na koji su zvecnici nakaceni

Ovako ja teram digitaliju i radi kao sat.

Raspberry Pi3 + HiFiBerry DAC+ Pro, zakačeno na mrežu odakle vuče digitaliju, remote je iPhone (može i Android).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Našao sam http://www.in2streams.com/helpspot/index.php?pg=kb.page&id=161

pa kad sve ovo podesim trebalo bi da šljaka bez zamuckivanja. Čistuncima se ovo ne bi dopalo ali meni je suštinski dosta da mi na terasi svira kako god, sve dok ide flawless. Ono što sam skontao je da pre svega na "server" desktopu gde se muzika nalazi neophodno podesiti sve opcije šerovanja pa je bilo važno staviti da se šeruje preko svih mreža a ne samo u homegroup. Sada mogu da priđem fajlovima tj muzici i bez da je neko ulogovan na desktop. Sleduje malo eksperimentisanja :)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...