Jump to content

Dust caps - phase plug ? Ili nesto trece...


milovan1963

Preporučeni Komentari

1 hour ago, Beli said:

Mene kod tih malih ''prdavaca'' pomalo brine max SPL koji oni mogu dostići,

 ... bez čujnih izobličenja, na tom sam mislio. Bojim se da su oni dobri samo za near-field slušanje i male prostore. Nadam se da grešim i da se oni mogu lepo uklopiti sa nekim bass helperom i za ozbiljnije kućno slušanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Stradi said:

Juce citam da covek cuje od 63hz do 50000hz samo to preko 20000 mozak drugacije obradjuje. Sad bar znam da mi ne treba bass helper :lol: a ZZz me nagovara da stavim 4 po kanalu.

Mozak svakako ima presudan uticaj na formiranje i percepciju zvuka na osnovu informacija koje dobija, ali nisam čuo da utiče na ovaj način. Ono što ja znam je to da je raspon sluha određen opsegom mehaničkih rezonancija bazilarne membrane, a koji se u proseku kreće negde od 20Hz do 20kHz. Naravno, sve ovo je prilično individualno, čak postoje  podaci da gornja granica kod nekih mlađih osoba dostiže i čitavih 25kHz.

A što se tiče bass helpera, njih nikada previše :D ... naročito kada je u pitanju OB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nista te ja nisam nagovarao Stradi. Nema razloga, ti rece da ti stanje u donjem delu odgovara, zato bih.

Ja sam rekao sta sam imap u vezi sa HF dodatkom i vidim tako si i uradio / Bessel III order. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa i ja stavio smajli, naravno.

evo nekih cinjenica oko dust kapa

kartonski dust cap

1. Zatvara protok vazduha i stvara kompresionu komoru.

2. Ucestvuje i u povrsini drivera. Kod manjih drivera to je veci i znacajniji procenat.

3. Dodatno ucvrscuje membranu ali drzi i ucvrscuje  pravilan oblik voice coila.

platneni dust cap

4. Manje ucvrscuje memberanu i voice coil.

5. Ne zatvara komoru od kraja polne ploce do pocetka membrane. Ako je i mehanizam centratora "otvoren" kao kod Alnico V magnetnih motora onda ima smisla, i nema kompresije u maloj komori

6. U zavisnosti od gustine platna ne propusta sve frekvencije isto.

phase plug

7. je onaj deo koji se nalazi od pocetka membrane pa nadalje. (Phase plug nije materijal koji popunjava malu komoru od pocetka magneta pa do membrane)

ovo vazi samo za male zvucnike i kucne snage. Tamo gde su temperature primarni cinioci, velike snage i vece mase potpuno je druga stvar.

Ja mislim da ta mala komora treba da bude popunjena i visa za oko 1 do 2 Xmax od pocetka membrane. Posle toga tek dolazi proba i razmisljanje o eventualnom phase plugu. Mada recimo legendarni zvucnik Goodmans Axiom 80, nema ni phase plug ali ni klasicno vesanje ni centrator... :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...