Jump to content

Vise razlicitih zica smotano (srolano) u kabal (spravu)


SHAVIJA

Preporučeni Komentari

Jel pije vodu koncept zvucnickog kabla :

Gole zice... srebrna solid core, posrebreni bakar solid core...upocc bakar solid core... upocc licnasti i bakar ribon (mozda sve to X 2 sa razlicitim debljinama)...svaki posebno uguran u poveliki teflonski tubus , upleteno , shirmovano i terminisano?

Logika: svaka vrsta provodnika sa svojim prednostima/manama u jednom kablu

prednosti / mane / neko probao ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedno je sigurno, bice potpuno zvucno drugacije od svega sto si cuo do sad jer bar ja nisam cuo za takvu kombinaciju doduse nisam cuo za bilo kakvu kombinanaciju zica u zvucnickom kabl.

Onako laicki jeste da struja bira najlaksi put ali ce deo da ode i stranputicom a sve bez kontrole vodi u haos pa tako i zvuk mada kada se uzme da i sreca igra ogromnu ulogu mozda ti se posreci da dobijes bas sto tebi treba. Bojim se da ako ne budes zapisivao da ce to biti neponovljiva kombinacija. :thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bice to jedan solidan ekvilajzer, doduse ne znamo debljine provodnika?

U svakom slucaju ako se sirmuje svaki provodnik posebno (preporucujem) nikakvo pletenje ne dolazi u obzir.

Pre svakog sirmovanja namotati bogato teflonom, pogotovo preko teflonskih tubica.

U svakom slucaju previse nepoznatih ne obecava bas puno pa cak i kad su vrhunske zice u pitanju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Onda ce ze zbuni kad vidi na sta je naleteo :) ...ocu levo po srebru ili da se spustim po licni....tezak zivot struje...napon, stres ;)

Elem meni zvuci ko legitiman put ,samo skup, ali potencijalno nagradjujuci

E sad ... ako uzmemo vrste materijala,otpor itd jel momguce da ce doci do ...aj da lupim...tajming problema :) ako razlicitim zicama signal stize za piko stotinku pre ili kasnije ? Mislim oce  mi se pojacalo koje sam kupio u zemunu da se naljuti i lupi mi samar ? :P

 

sto se tice toga da svi furaju jednu zicu ,mozda im se ne isplati da se drndaju sa tim ili ih mrzi, s jedne strane. S druge, neko bi od velikih vec pokusao, ili moda nije jos jer retko ko kupuje i ove sada s jednom zicom za 10.000$. bemga. AQ ide s razlicitim precnicima, i to cu probati da ubacim u jednacinu.

sve ovo ide iz frustracije sto 1 kabal nema prostor VDH i bas AQ ...tj licna vs solid core. svaki ima 1 stvar koju volim i 1 koju ne volim

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zavisi kako posmatras kabal, kao jednu transmisionu liniju, ili kao skup razlicitih transmisionih linija. Svakod tih "liija" ima svoju brzinu propagacije, ali bi za to bio neophodan network analizator...a to je neprihvatljivo resenje.

Inace se u cernu bave razvojem i modifikacijom njimapotrebnih kablova, a nemaju limitiran budzet, ni fascinaciju da li je neka zica 1000 ili 100000 evra...

Pa ne koriste ni zlato ni srebro ..gde ne treba.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, SHAVIJA said:

Elem meni zvuci ko legitiman put ,samo skup, ali potencijalno nagradjujuci

Da li imas od ranije neka iskustva sa promenom zvuka koji se desi kada promenis kablove bilo koje interkonekt ili zvucnicke,?

Ako imas znas da DIY kablovi uvek mogu da budu dobitak ali i gubitak u odnosu na postojece stanje. Napraviti kabl a da tacno znas sta ces da dobjes je pre svega nauka i to interdisciplinarnog karaktera i tehnoloski skupo jer je oprema skupa o ing da ne govorimo pa vreme utroseno za razvoj i sto sta jos, Sada kada sam pravis kabl ti uhvatis nesto isavijas stavis u urejaj i slusas sta si dobio ili izgubio. TO cak nema veze ni sa cenom zice da li je jeftina ili skupa u DIY radionici mislim da nema veze ni da li je srebro, zlato ili nesto drugo, zasto, zato sto se sve radi nasumicno pa sta se desi desi. 

Siguran sam da ovo znas, Sednes lepo napravis neku kombinaciju za kabl zapises sta si stavio i kako pa poslusas malo, pa onda napravis sa istim zicama drugu kombinaciju pa poslusas malo. Ja ti iz iskustva kazem da smo nalazili zicu od nekih uredjaja na buvljaku i stavljali da radi kao zvucnicki kabl i imali odlican zvuk ali ne zato sto smo to hteli nego zato sto smo imali srece a onda opet kada stavis neki posteno strucno odradjen kabl od neke firme vidis gde si, Sve su to zice i Nordost i valjaonica bubanj potok a sa zicama se nikada ne zna sta ce se dobiti, Pa cak i firmirane kablove kada kupis napamet ne znas sta te kuci ceka .  Ostaje ti samo da probas i probas i probas dok ne budes zadovoljan, Zovnes onda nekog sa nekim firmiranim kablom za koji mislis da je dobar po tebi  pa vidis gde si.

Moje 2 pare

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

STRADI, TAKO CE I DA BUDE.

caps argh... elem trazim precicu i kontam sta bi bilo idealno resenje pre nego pocnem razne prototipe....zna se sta koja zica ima od atributa u grubim ctrama pa s tim u umu se bira oce li ova kombinacija imati vise solid cora ili licni, vise srebra ili bakra i tako dalje, pa recimo da treba mamo vise prostora i malkok basa uzmem vise licni a manje solid cora  pa onda jos kontati debljine...mislim da bi pricu zavrsile i 2 zice u simbiozi ali kad vec mogu 10  aj da pokusam pa mozda postanem guru ko Fikus. ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 6/18/2017 at 6:31 AM, SHAVIJA said:

 ...mislim da bi pricu zavrsile i 2 zice u simbiozi ali kad vec mogu 10  aj da pokusam pa mozda postanem guru ko Fikus. ;)

50%  drugih 50% koje na + a koje na -

Guru ko Muškatla :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
On 18.6.2017. at 6:31 AM, SHAVIJA said:

STRADI, TAKO CE I DA BUDE.

caps argh... elem trazim precicu i kontam sta bi bilo idealno resenje pre nego pocnem razne prototipe....zna se sta koja zica ima od atributa u grubim ctrama pa s tim u umu se bira oce li ova kombinacija imati vise solid cora ili licni, vise srebra ili bakra i tako dalje, pa recimo da treba mamo vise prostora i malkok basa uzmem vise licni a manje solid cora  pa onda jos kontati debljine...mislim da bi pricu zavrsile i 2 zice u simbiozi ali kad vec mogu 10  aj da pokusam pa mozda postanem guru ko Fikus. ;)

Ako već imaš volje možeš da probaš da se poigraš sa tom kombinacijom različitih presjeka i materijala .. iz mog iskustva , probao da recimo samo na strani pojačala odspajam po jednu žicu iz kombinacije i uvjek je bilo promjene a radilo se o Tozinoj konstrukciji i mogu ti reći da se zvuk prilično može ugodit po svom ukusu ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni citajuci ove kombinacije jako mirise na Bi-Amping, elektronskom skretnicom iseces sve ko hirurg i jos ako ima precizan ekvilajzer sve ofarbas onako kako volis, o zicama posle ni ne razmisljas jer ako su na krajevima solidni pojacavaci uticaj kablova je mizerija. Tako umesto gubljenja vremena i novca na neizvesne kombinacije imas siguricu a svo preostalo vreme iskoristis da pijes pivo i slusas muziku, pa za ne?!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po meni odlicna zamisao postavljaca teme, bas me interesuju slusna iskustva.

Ne bi me iznenadilo da kabel sije brednirane od par stotina evra. Jedino bi bilo dobro da nam postavljac teme  obelodani cene koliko kosta kabel, tj nabavka repromaterijala, pa cisto da imamo i tu informaciju.

Ja sam se igrao sa Van Den Hulom CS 12, rasturio ga i od njegovih parcijalnih delova, ukupno oko dvadesetak licni sam uvukao u termoskuplj buziv i ufrkao sa CAT 6 , odlicna kombinacija, ima i basa a i rezolucije i detalja.

Tako da samo napred, jedva cekam sonicne rezultate :D.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 months later...

Elem...zavrsilo/zavrsice se na ovome :)

http://www.monoandstereo.com/2017/06/music-is-in-air.html

S tim sto cemo umesto istih zica koristiti prvobitnu ideju razlicitih materijala/preseka i umesto ptfe odstojnika napraviti drvenu konstrukciju,a mozda i od teflona.

Ferceralo bi i s istim zicama al kad je bal...

Kontam da kad se zavrsi (i ako :) ) da ce bolje da fercera od ovih gore ... jbg izacice na dosta evara 2x2m al je opet 8x jeftinije . plus svaki vod ce imati sve ovo posebno na micro-nivou i sve ce biti u vazduhu kompletno za razliku od ovog gore...pa ako nisam usrao s izborom zica eto radosti.

Neke zilke su srebro/vazduh/teflon/srebrni shirm ...pa ne znam jel da skidam shirm ili da ostavljam duzinom kabla i ne povezem nigde? Oce li shirm imati tako interakciju sa susednim kablom koji je samo bakar u vazduhu/teflonu ? Nadjoh takodje sjajan izolator koji moze da drzi foliju u vazduhu.

Ko kaze da se preseravam, u pravu je al necemo znati jel tu ima nesto dok ne probamo...:) Naravno uzeo sam tacne duzine tako da cim pukne prva zilka ode projekat u propast :) ... a koncepcija je taka da i kad se napravi ako se savije moz da pukne :) ... Ako vidim da je puno posla samo cu da zavrnem zice i aj zdravo...sto ce verovatno i biti :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, SHAVIJA said:

Ko kaze da se preseravam, u pravu je al necemo znati jel tu ima nesto dok ne probamo...:) Naravno uzeo sam tacne duzine tako da cim pukne prva zilka ode projekat u propast :) ... a koncepcija je taka da i kad se napravi ako se savije moz da pukne :) ... Ako vidim da je puno posla samo cu da zavrnem zice i aj zdravo...sto ce verovatno i biti :) 

Ne zaboravi da metneš rukavice:laugh1tooht:

dok montiraš

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, SHAVIJA said:

 

Elem...zavrsilo/zavrsice se na ovome :)

http://www.monoandstereo.com/2017/06/music-is-in-air.html

 

3 hours ago, ab-Co-axial said:

Samo naglas razmisljam...taj bakar na vazduhu zna da oksidira?

Na prvu malo veću vlagu postaće plav... ne mora ni da se umokri, dovoljno da je vlažnost vazduha malo veća.

U najboljem slučaju će samo pocrneti.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 6/18/2017 at 6:31 AM, SHAVIJA said:

aj da pokusam pa mozda postanem guru ko Fikus. ;)

Nije nemoguce, ali prvo moras da dokucis svemirsku tajnu, kojim brzinom elektron "ide" kroz kabal(metar(a) na dan :) )...tek nakon toga su otvorene staze Olimpa  :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...