Jump to content

Vise razlicitih zica smotano (srolano) u kabal (spravu)


SHAVIJA

Preporučeni Komentari

E jebaga imam i onu magicnu zenovu tanku :D zicu al ostala mi u BG ... i nju bi stavio

Elem... mislio ja da sam otkrio toplu vodu i sad cu ja tu nesto da uradim a onda videh Cardas Clear i resih da cu da pojednostavim projekt :D...pa jesu oni normalni...

Kad smo kod normale...uzeo mi drug Devialet 200 pojacalo ... sa software update apdejtuje se sa 150 na 200W ... Perverzija ...ima i DAC I AD za ripovanje plooca i sve sto moze da ima ...ima... D klasa s preampom u A klasi... buducnost bemliga... Anyhoo pojednostavio sam koncept... postavicu slike za sta sam se odlucio jer ovo gore bi imalo 10 kila i bilo lomljivo... slicno Cardasu . Resava rulez.

 

beshme ako su normalni :)

cardas-kabel.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, SHAVIJA said:

E jebaga imam i onu magicnu zenovu tanku :D zicu al ostala mi u BG ... i nju bi stavio

Elem... mislio ja da sam otkrio toplu vodu i sad cu ja tu nesto da uradim a onda videh Cardas Clear i resih da cu da pojednostavim projekt :D...pa jesu oni normalni...

Kad smo kod normale...uzeo mi drug Devialet 200 pojacalo ... sa software update apdejtuje se sa 150 na 200W ... Perverzija ...ima i DAC I AD za ripovanje plooca i sve sto moze da ima ...ima... D klasa s preampom u A klasi... buducnost bemliga... Anyhoo pojednostavio sam koncept... postavicu slike za sta sam se odlucio jer ovo gore bi imalo 10 kila i bilo lomljivo... slicno Cardasu . Resava rulez.

 

beshme ako su normalni :)

cardas-kabel.jpg

Samo jos da puste tecni azot kroz ove plasticne cevke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

18 hours ago, vladd said:

Nije nemoguce, ali prvo moras da dokucis svemirsku tajnu, kojim brzinom elektron "ide" kroz kabal(metar(a) na dan :) )...tek nakon toga su otvorene staze Olimpa  :D 

Brzina električne struje u čvrstom provodniku je obično veoma mala. Na primer u bakarnoj žici, poprečnog preseka 0.5 mm², sa strujom od 5 A, prosečna brzina elektrona je reda milimetra u sekundi. Nasuprot tome, na primer, u katodnoj cevi, elektroni se kreću u približno pravoj liniji sa brzinom od desetog dela brzine svetlosti.

Inače, zna se da je signal električne struje talas, koji propagira duž provodnika velikom brzinom. Kao što je to sa talasima, brzina talasa u nekoj materiji ima malo veze sa brzinom te materije, dok se kreće kroz nju. Na primer, u prenosnim mrežama naizmenične struje, talas struje se kreće veoma brzo od izvora do udaljenog potrošača, dok se naelektrisanja u provodniku samo pomeraju napred-nazad u malim rastojanjima. Brzina naelektrisanja može biti veoma mala. A opet, bilo koje naelektrisanje u struji se može kretati brzinom svetlosti, mada u nekim materijalima može biti sporije.

Since the velocity of propagation is very high – about 300,000 kilometers per second – the wave of an alternating or oscillating current, even of high frequency, is of considerable length. At 60 cycles per second, the wavelength is 5,000 kilometers, and even at 100,000 hertz, the wavelength is 3 kilometers. 

It's more complicated than that, the propagation speed is going to be based on both the wire and the dielectric constant of the material around the wire. In your case that would be some plastic and air. I'll leave the detailed explanation for someone else, but for a quick check analysis wiki says the propagation delay of cat 5 is 4.8 to 5.3 ns/meter, and the speed is 0.64 c (where c is the speed of light).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cisto da se podsetimo elementarnih stvari, kada se izvode matrakuke :D

13 minutes ago, NIXIE said:

zna se da je signal električne struje talas,

I nije  talas, vec pomeraj, drift, da se ne brkaju termini i zida logika na osnovu reci.

Da ne bi bilo poredjenja zice i vodovodne ceevi, sto je omiljeno poredjenje medj audiofilima.

Propagacija struje kroz zicu je brzina doticnog pomeraja. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vladd said:

Cisto da se podsetimo elementarnih stvari, kada se izvode matrakuke :D

I nije  talas, vec pomeraj, drift, da se ne brkaju termini i zida logika na osnovu reci.

Da ne bi bilo poredjenja zice i vodovodne ceevi, sto je omiljeno poredjenje medj audiofilima.

Propagacija struje kroz zicu je brzina doticnog pomeraja. 

Kako nije talas?

 Talasi prenose energiju kroz prostor bez protoka čestica sredine (ne postoji prenos mase nosećeg medijuma). Talas se karakteriše amplitudom, frekvencijom (učestanošću) i talasnom dužinom. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne treba pojednostavljivati slozen proces jednostavnim terminima. Naprosto nije "talas" posto se nista ne talasa vec vibrira, zalece i prenosi energiju, haoticno sudara, desavaju se velika rasejanja i postoji samo tok doticnih energetskih poremecaja, u elektricnom polju.

Sve sto je definisano kao talas, ima neke svoje kvantifikacione osobine, kao prvo, talasnu duzinu, zatim nivo energije, amplitudu..itd

Kreni od jednosmerne struje, pa ces odmah izgubiti bilo kakav talas u razmisljanju..

Uzgred, kod naizmenicne struje postoji i odredjeno talasno dvojstvo, elektricnih i magnetnih talasa, pa je simplifikovanje krajnje pogresna metoda. Ne moze se svesti na "sirokopojasne" termine.

Nema talasa, posmatraj to kao igranje (energetske) suge medju elektronima..u zici..kao pojednostavljenje, mada el polje balisticki ubrzava svaki elektron..pa ni to pojednostavljenje ne valja..

Plazma je drugacija prica, ili tok elektrona, jona ili prosto partikala u jakom elaktricnom polju..znacajno vise lici na sve ostale tokove i tecenja..

I to sve daje jednu drugaciju dimenziju i ofc bakru, mikrooksidima, mikrodiodama i slicnim mastarijama, sa jedne, ali nam teznja ka ispunjenju tih mastarija  ipak donosi benefit u vrlo kvalitetnim kablovima, zicama, pazljivo fabrikovanim i kvalitetno izolovanim. Cak i van granice smisla, ali je to vec druga zabava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tako da, s obzirom da je rec o audio frekvencijama,  pa da dodamo zelju za jos nekoliko desetina KHz, kablovima za zvucnike, gde su naponi od nekoliko do nekoliko desetina V, struje znacajne u sistemu, od par do mozda i dvocifren broj ampera, suzavaju se neke osobine.

Bitno je sto manje ometati signal, obratiti paznju nai minimalne smetnje, minimalne kapacitivnosti i induktivnosti i minimalan otpor. Posto u sistemu postoje znacajne induktivnosti(mislim na skretnicu i li samo zvucnik) i induktivnost kabla se tesko umnozava, induktivnost mozemo skrajnuti kao problem, obratiti paznju na kapacitivnost, koja se lakse uvecavam da ne pravi degeneraciju ili lose opterecenje pojacavacu, a sustiski je najvaznije da je kabal sto adekvatnijeg preseka i sto kraci.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...