Jump to content

Stari VS Novi DAC-ovi


chakija

Preporučeni Komentari

Ovih dana me svrbi da zamenim svoju vernu EMU 0404 USB karticu koja koristi AK4396 DAC.

Zanima me da li je neko imao prilike da poredi novije D/A konvertore tipa M-DAC, Benchmark DAC1/2, Chord, Marantz itd sa nekim od visokobudzetnih DAC-ova iz 90tih tipa Mark Levinson, Stax, Theta itd...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovde se iskljucivo bavimo visokobudzetnim uredjajima :):):) .... sorry chaky morao sam

ali isto i mene zanima recimo TDA1541 vs ova nova digitalija...tj dokle dolazi stara skola i za kolko je sisha nova skola, ako izuzmemo muzikalnost kao faktor koju stara skola ima a nova realno ...slabo

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam imao Burson HA-160D DAC, njega sam zamenio sa dosta boljim Sipijevim koji je bio baziran na AK4399.

http://www.6moons.com/audioreviews/burson5/1.html

Njega sam opet zamenio sa DAC-om koji si čuo kod sebe. Imam još jedan DAC od ZZZ, on je manji al je i on bolji od Sipijevog. U međuvremen sam čuo dosta DACova i ni jedan me do sada nije dotakao.

Mislim da svima njima fali dosta mesa u instrumentima, to je prva uočljiva boljka.

Nego, kad ćeš doći do mene bajo. Moraš čuti nešto referentnije da bi mogao oceniti druge. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, vdzele said:

Nego, kad ćeš doći do mene bajo. Moraš čuti nešto referentnije da bi mogao oceniti druge. :)

Cujemo se sad za vikend da organizujemo nesto...

@lazar

Probaću da nabavim i mladića (younga) pa da počujem šta ima da kaže. Čuo sam na dosta mesta da je to sasvim dobar DAC za te pare...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam...nisam imao neke od pomenutih starijih DAC-ova pa da uporoedim.

Znam samo da npr. theta DSP pro Va ko god ga je cuo nije ostao ravnodusan, cak su neki pricali kako im je to najbolji DAC ikada. Matora sprava 20 godina a navodno potukla sve novu konkurenciju sa modernim čipovima.

Ja sam imao Buffalo32s sa es9018 i nekim LM opampima u izlazu i to je dobro radilo, ali je uvek vuklo na analitično/zamarajuću stranu. Ovaj vrljavi EMU sa svojim AK4396 i sve NE5532 svira za nepoverovati kada mu se upuca fin SPDIF i malo dobudži vrljavo fabričko napajanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas malo experimentisao sa Audient id14, novom pro spravom koja koristi PCM4104 i opa1662 u izlaznom stepenu.

Svira solidno kada joj se malo ugodi(kvalitetniji usb kabel), medjutim EMU 0404 usb bolje svira sa spdif ulazom sa hiface2 konvertera.

Zao mi je sto nisam imao prilike malo duze da je slusam. Mislim da bi uz par modifikacija mogla da svira daleko bolje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ima jedno pravilo - ne upotrebljavati komponente koje imaju "gadget" konektor napajanje. Bez obzira koliko se hajpuju po netu i časopisima. Taj dac ima samo jedan klimav konektor za napajanje DC (+15 to +18V) i iz tog jednog izvora, "pravi" sava druga napajanja za posebne sekcije u dacu i analogne sekcije koje su izvedene sa OP ampovima i koje najverovatnije zahtevaju simetrično +- napajanje i digitalne sekcije. Drugo, pamean i atraktivan vizuelni dizajn sa mnoštvom led dioda za ispisivanje informacija na frontu pojede mnogo energije i prostora u ionako maloj kutiji. Ono što preostane je korisno potrošeno napajanje i korisno utrošen prostor...

Zamenom originalnog, napajanja koje je praktično punjać za mobilne telefone, dobija se sigurno neko poboljšanje, to je evidentno i bez probe. Ako ništa drugo pouzdanije je. Ali to je u suštini zamajavanje... To sto taj dac radi bolje od raznoraznih skutijanih kineskih pločica je normalno očekivati i nije neko wow otkriće.

Međutim taj i drugi dacovi istog proizvodjača imaju inovativan, originalni dizajn i vizuelnu pojavu. Velike i jasne cifre i slova u odnosu na male i teško čitljive ekrane jkoji se masovno plasiraju. Plus pomalo vintage stil izbušene prednje ploče koja odaje utisak da se tu nešto "greje" ali i stvara vizuelnu dubinu pomoču led dioda koje ispisuju tekst unutra... To jednostavno ljudi vole. Dosta im je više malih ekrana, sa mnoštvom nevažnih informacija čije se karakteri teško čitaju... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...moguće Zoki da ima nešto i u tim stvarima, no ako ne gledamo nego samo slušamo komponente i onda mi se pričinjava da je Young jedna fina spravica. Uz ogradu da sam ja potpuni duduk za DAC priču, nit ih imam nit ih koristim.

Onaj koji mi je ostao u sećanju kao megaprijatan ušima je bio Altmann-ov DAC ali sa JISCO + UPCI nadogradnjama i taj ugođaj mi je i dan-danas razlog da batalim digitalnu priču jer ništa nisam u međuvremenu čuo tako hmmm, nedigitalno :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

36 minutes ago, ringeraja said:

Hoćeš da kažeš da je Young ustvari jedno veliko njesra?:huh:

Nije u redu pljunuti na keca nešto što očigledno nisi slušao u pravom izdanju, sa adekvatnim napajanjem.

Daješ konstaciju koju ja nisam rekao a ni napisao, A ONDAK odgovaraš na tu istu konstaciju koju si ti formulisao i napisao.

I to da i ja upotrebim tu reč, očigledno, neistinito. Slusao sam taj model daca, i sa napajanjem za gadgete koje dolazi uz njega i sa različitim dopravljenim napajanjima. Kao i druge veće i skuplje modele sličnog izgleda.

Afirmativno sam napisao da je po mom mišljenju bolji od onih kineskih koje sam imao prilike da slusam, a koji se toliko hajpuju u javnim domenima... Vizuelni koncept je veoma bitna stvar i nije lako to uspešno postići u moru proizvoda. A to je u ovom slučaju uspešno izvedeno. I tvrdim da je to jedan od osnovnih i opravdanih razloga popularnosti ovih modela.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, ZZZ said:

Afirmativno sam napisao da je po mom mišljenju bolji od onih kineskih koje sam imao prilike da slusam, a koji se toliko hajpuju u javnim domenima... Vizuelni koncept je veoma bitna stvar i nije lako to uspešno postići u moru proizvoda. A to je u ovom slučaju uspešno izvedeno. I tvrdim da je to jedan od osnovnih i opravdanih razloga popularnosti ovih modela.

:loleverybody:

Ne bih dalje da komentarišem, nema svrhe...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Marantz hd dac1 isto jako lepo izgleda i ima gomilu mogucnosti, a koliko sam cuo od drugih ljudi oce lepo da svira. Mozda je on "budzet" alternativa Young-u...

Mislim da u cenovnom rangu oko 500e tesko da ima neki DAC koji bi se izdvojio po zvuku iz mora slicnih uredjaja.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...