Jump to content

Stari VS Novi DAC-ovi


chakija

Preporučeni Komentari

Svi "stari" tipovi dac chipova su sposobni za 4X ovesampšling (neki i više). To znači da će u NOS modu bez problema raditi raditi i sa 4x44.1K=176.4K i sa 4x48=192K materijalima. Pa prvi dac chip TDA1540 radi u NON-OS modu bez ikakvih problema sa 192K fajlovima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, ZZZ said:

Svi "stari" tipovi dac chipova su sposobni za 4X ovesampšling (neki i više). To znači da će u NOS modu bez problema raditi raditi i sa 4x44.1K=176.4K i sa 4x48=192K materijalima. Pa prvi dac chip TDA1540 radi u NON-OS modu bez ikakvih problema sa 192K fajlovima

Zoki,

sa uzivanjem citam tvoje postove iako pola ne kontam :-) Apsolutno se slazem za onaj deo o fajlovima, svega tu ima. A i zvuk si bas onako opisao kako sam ja doziveo jednu Auralic Vegu...

Secam se da si hvalio neki ''keramicki'' 1540...Eno 2 kom na prodaju u komsiluku...oko 100 eura. 

IMHO, +1 za ''stare'' (ML 36S)

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZ pitanje za tebe.

pod pretpostavkom da mozemo da uporedimo dva dac chipa u istim uslovima, isto napajanje, izlazni stepen, isti izvor (usb-i2s kartica), dobro resene mase ...

Koji bi po tebi dao bolje rezultate na merenjima, a koji zvucno? 

Edit: mislim na stari vs novi chip npr ES9028 vs TDA1540

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mine 2 cents:

AK4396 mi svira najbolje samo sa jednim kondom u izlazu (i to onaj plavi philips MKC od 1uF). Probano i sa LME43720, NE5532 i LT1364, i najneutralnije je bez ikakvog opampa.

Slušao AYU II kod Shonneta, lepo, meko, suptilno..

Slušao Sipijev neki AK kod Vdzelea - i to je odlično sviralo, fin DAC sa širokom zvučnom slikom. 

Opet na kraju, od svega mi se najviše dojmi 4396 sa samo kondom na izlazu. Nekako mi najneutralnije, zvuk takav kakav je ...zvuk. Nije nervozan, nije mek, nije uzak nije širok, sve u sredini.

 

Ali to su samo moja 2 centa, nisam previše eksperimentisao sa dakovima...... generalno.

 

Ovo što ZZZ kaže za besplatne FLACove sa neta, hmmm, jedan od razloga zašto razmatram da što pre uvodim kakav gramofon u sistem. Nešto mi više muka od digitalne muzike :( pogotovu od kad sam počeo da se družim ovde sa vama i upgradeovao sistem od TDA2030 i SAL-ova do nekih A klasa i Vifa... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je to mastanje iz napora da se spusti magina cene? Lepo rece Zflazar

51 minutes ago, Zflazar said:

e moj Superfi,

većina za cenu ta dva keramička 1540 očekuje da kupi na Aliexpresu 3-4 DAC-a koja tako sviraju digitaliju da imaju osećaj da im p*š* Ana Netrebko dok u isto vreme i peva :)

Jednostavno je nemoguce smisliti savrsene uslove da se kvalitetno ili upotrebljivo uporede dve realne sprave.

Pitanje je samo cene, i oko toga se sve vrti, platiti pristojno komponente i to sve utegnuti u jednu solidnu spravu. A onda tek krece kopanje po materijalima.

 

Tesko je samolozenjem doci do jeftine a dobre sprave, a jeftino a dobro se jako tesko pojavljuje na trzistu.

Zar DIY nije dovoljna usteda? Ne mislim toliko na apsolutnu utrosenu kolicinu novca, vec na odnos cena-dobijeno..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nemam iskustava sa tim ES9028. Ali mislim da je od ES9028 bolji ES9038? 9038 ima 16 sekcija a 9028 samo 4 sekcije. Ali je i skuplji.

Veoma teško bi bilo napraviti takovo uporedjivanje i merenje. Zbog toga sto primaju 2 potpuno različita digitalna formata. TDA1540 ne prima I2S format. A i potpuno su različate vrste konverzije TDA1540 je R2R tip a ES9028 neki "polu" tip delta sigma i nesto još.

Mislim da nema potrebe da se zamarate tim stvarima. Tipa šta je "bolje" od najboljeg. Više je tu pitanje šta je dostupno, šta je realno, šta je nabavljivo. recimo te ESS chipove možeš nači samo na jednom mestu a da si siguran da nisu škart ili neki refuz. Kod Shaw electronicsa. Bukvalno samo tamo. Dok na primer TDA1540 skoro i da nema a da nisu upotrebljavani ili vadjeni iz stre islužene opreme gde su se pregrevali decenijama. A potreban je par za stereo.

Bolje je razmišljati u pravcu AK chipova kojih ima naravno originalnih u renomiranim prodavnicama ili wolfson chipovima kojih isto ima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok, hvala na odgovoru, nisam se mozda dobro izrazio, hteo sam reci ako pretpostavimo da je sve ostalo u implementaciji ispostovano do maksimuma tj svakom chipu je dato ono sto zahteva, ostaju karakteristike samog chipa.

Novi bar na papiru imaju bolje karakteristike. E sad posto je ovo audio i brojke ne odrazavaju uvek zvucni kvalitet onda se i ovo svodi na pricu o lampama i tranzistorima, gramofonima i cdovima ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Zflazar said:

e moj Superfi,

većina za cenu ta dva keramička 1540 očekuje da kupi na Aliexpresu 3-4 DAC-a koja tako sviraju digitaliju da imaju osećaj da im p*š* Ana Netrebko dok u isto vreme i peva :)

Kakvo je stanje i 3-4 je super. Pokušava se da se preživi. Pa ovde je čovek bogat kad ima 1500e platu.

Moje mišljenje je da je kod starih uređaja više vođeno računa o tehnikaliji a kod novih što veći profit.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, silentbob said:

Ok, hvala na odgovoru, nisam se mozda dobro izrazio, hteo sam reci ako pretpostavimo da je sve ostalo u implementaciji ispostovano do maksimuma tj svakom chipu je dato ono sto zahteva, ostaju karakteristike samog chipa.

Novi bar na papiru imaju bolje karakteristike. E sad posto je ovo audio i brojke ne odrazavaju uvek zvucni kvalitet onda se i ovo svodi na pricu o lampama i tranzistorima, gramofonima i cdovima ...

Pa veliko je pitanje ko je radio ta merenja. Ne piše nigde da je to radjeno third party sistemom. Takodje ne navode ni kojom je opremom mereno i ko je to uradio. A teško je proverivo pošto je ta oprema skupa i malo ljudi to ima privatno... Dok je ranije bilo više tih podataka.

Ja sam pravio i sa ES9018 i sa 2xTDA1540 (probnu verziju tek da izmerim kontrolne tačke i da testiram da li to uopšte "radi" i odgovaraju mi jedan i drugi zvuk. jedan je 32bita drugi 14bita

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 5/18/2017 at 10:36 PM, Beli said:

@chakija Baš čudno da se ne sećaš  :laugh1tooht: ... pored onakih Wolandovih gramofona :wub:, ne znam koji bi ti DAC i mogao ostati u sećanju .

 

Ta bi sonim kad pozeleni odgovor i meti ga forumvodja navr teme ko najbolji.

To ti je moj Beli ko goj kad dojdesh kod ovih mojih seljaka na Maljen ugoste,oni ti installiraju jagu,piceka,prtushu,sira i kajmaka sa domacu proju,a ti osh da jedesh poparu.

I potljevo ti urac kriv kad te spucaju smotiku u chelenku i bace u Skrapezh da narane shkobalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Chuk, ja ti ka'em.... Keep it simple! :)

Dobar posao su uradili sa tim AK čipom... jedan od retkih u industriji koji odličnim LP filtrom unutar samog čipa omogućava ovakav mod, bez straha da digitalno đubre uleti u sistem... Ima na big diya, neki merili, nešto sitno oko 100khz, i to je sve..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 hours ago, Alex said:

Opet na kraju, od svega mi se najviše dojmi 4396 sa samo kondom na izlazu. Nekako mi najneutralnije, zvuk takav kakav je ...zvuk. Nije nervozan, nije mek, nije uzak nije širok, sve u sredini.

Alex, koja je AK4396 implementacija u pitanju, jeftilen PRC pločica ili nešto drugo ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čudno da još niko nije pomenuo JL Sounds na bazi AK4490 i AK4495S. Taj prvi sam slušao. Odlično zvuči. Jedino nisam imao prilike za duže druženje. 

Taj drugi bi trebao i da je bolji. Evo link: http://jlsounds.com/ak4495.html  Sve je na jednoj ploči. Svi ulazi galvanski izolovani. Samo treba dodati kutiju i 3 trafoa. 

P.S. Ako se slučajno zadesi da neko ima spakovan taj DAC sa linka, vrlo bih voleo da se družim par dana sa istim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jakolkoznam ima Vule John taj dak sklopljen, pa sad ko se druži sa njuma može da se vidi i to..

 

13 minutes ago, Beli said:

Alex, koja je AK4396 implementacija u pitanju, jeftilen PRC pločica ili nešto drugo ?

Da, to je bila ona čuvena kineska PCB, uzmeš samo sa SMD polemljenim čipovima i turiš ostalo. Sada mi je komplet izvađen analogni deo, od izlaza samo na kond ide... Apgrejdovana verzija imaće 4 konda i za balanced izlaze :D

Ima više puta pominjano po vorumu, ja videh od PeđeM, mada on turio sipijev jfet bafer na izlazu, ali je probao i samo sa konditjem:

http://www.diyaudio.rs/topic/6831-lp-filter-za-ak4396-ak4399-ili-nešto-treće/?do=findComment&comment=183727

15 minutes ago, Zflazar said:

...nema pločice ko gramofonske pločice...

Kažem, jedva čekam da mi se stvore uslovi (čitaj: preseljenje u veći životni prostor) i da ubacim kakav okretač ploča u sistem :) Pa kupuj ploče, pa kupuj zvučnice, pa MM, pa MC, pa 300 čuda tu tek, pa nek ide život.... :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

28 minutes ago, Alex said:

Chuk, ja ti ka'em.... Keep it simple! :)

Dobar posao su uradili sa tim AK čipom... jedan od retkih u industriji koji odličnim LP filtrom unutar samog čipa omogućava ovakav mod, bez straha da digitalno đubre uleti u sistem... Ima na big diya, neki merili, nešto sitno oko 100khz, i to je sve..

Slusao sam  imerio preset filtere AK chipova. Slično je kao i na datim dijagramima sto se tiče odziva. Ali faze su jako podremećene što nije dato na dijagramima... U svakom modu imaju digitalno zrno. Isto je i sa drugim dac chipovima koji imaju digitalni DSP unutra pa u digitalnom domenu pokušavaju to isfiltrarti. Nemoguće je isfiltrirati digitalnim sredstvima ono sto je izazvano upravo tim istim sredsvima... Mislim da je to efikasnije i mnogo učinkovitije uraditi odgovarajućim filterom u analognom delu. U digitalnom delu to je samo neka maska. Sustina ostaje ista - artificijelno i idalje u debalansu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slažem se ZZZ - i ako ima nečega, jednostavan filter sa linka koji okačih iznad eto to reši. Po ceni koštanja tepsije bureka..

Mada videh da si na toj temi predlagao i advanced rešenje - pa ko voli da ide dalje, zašto da ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...