Jump to content

Koji visokotonac uz Lowther


Stradi

Preporučeni Komentari

Vec neko vreme imam nameru da dodam visokotonac ili super visokotonac na moj Lowther . Sad ono sto sam smatrao najprikladnijim je Fostex super tweeter . Ono zbog cega sam pokrenuo temu je da zelim predloge za visokotonce ili supervisokotonce iz nekih zvucnih kuitija za koje smatrate da bi se uklopili sa Lowtherom u Alfredo horni jer je to ono sto imam.  Probao sam neke varijante i rez ce biti na 12500 ili 13000hz pa mi treba visokotnski driver za iznad toga. Nece stajati u kabinetu jer nema mesta vec na njemu a ako treba mogu da napravim i kuciste ili bilo kakvu hornu od bilo kog materijala je potrebno ili bilo kakav stalak.

Moze predlozi i drugih drivera tipa Fostex super tweeter ali bih najvise zeleo predloge za jedinice iz vec postojecih fabrickih zvucnih kutija tipa JBL 075 itd ili neki Pioneer i tako dalje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ZZZ said:

ili mozda i bolji isto od eminence-a ATP150 http://www.eminence.com/pdf/APT150.pdf ovi nisu skupi i mogu se naći

ili ako se proizvodi EATP150 vidim ima ih u prodavnicama delova za oko 40-50eu

 

 

dodatni info , koji moze pomoci za nabavku - sam driver nosi oznaku APT50 , a onda zavisno sa kojom hornom je sparen , kompleti nose oznake  APT80 , APT120 itd

 

veca horna , veci broj

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde nije stvar koliko je kvalitetan tweeter u ovom slucaju se radi o super tweeteru koji ce raditi samo jako visoki deo spektra. Ne bas toliko uzan kako je receno jer to je skoro nemoguce. Vec negde od oko 10K pa nagore. u tom smislu je potrebno izabrati jedinice koje imaju taj deo spektra relativno ravan. Ali i da nisu u tom delu enormno efikasne. Sto manja atenuacija to bolje. Atenuacija upravo "jede" taj deo spektra koji je potreban

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nazalost nemam gde da pozajmim Eminence. Slusao sam Raal 140-15D i slusao sam Tannoy super tweeter, Koliko god je to uzak spektar meni se vise svidja Raal .culo se da raal ima vise detalja culo se cak i to da moze da odsvira vise a rezna frekvencija je bila 12000 i 11000 hz za oba . mada se i vise dera moram priznati tj treba ga malo saseci gore bar je to neko misljenje preovladalo kada smo slusali.

 Bitan je kvalitet tj boja tona koju daje driver mada spektar koji ttreba da svira jeste jako uzak ali ipak dovoljno cujan. Stavljao sam ja i bas pre neki dan Philips riblje oko i steta sto nije dovoljno efikasan ima fantastican zvuk.

Sudeci Zoki da znas da sam ja laik ajd malo objasni ono ateunacija jede taj visoki spektar, Ja sam jurio da bude ravno posle 20000 ali i da ne pada efikasnost kao sto je to slucaj kod Fostex a koji stalno spominjem.. pa bh da naucim sta u stvari treba da jurim kada gledam grafikone, nadam se da te necu puno okupirati, mada moze i neko drugi ko ume to da objasni.

I za kraj ovog posto a zaboravio sam u uvodnom, bitan mi je kvalitet, i da bude u skladu sa Lowtherom znaci visok i da ako moze to vise ne diram dok me usi sluze znaci penzija. Nije u pitanju novac nego bih da to resim i da vise ne diram jer sam se namenjao kutija ni broja im se ne zna i naizad dosao do faze da  mi treba samo jedan driver pa valjda cu uspeti   :lol: .

Taj Pioneer (Tad) ribbon i mene kopka moram priznati, 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I gde je ili kako bi se kotirao Eminnence super tweeter u odnosu na Raal ako moze neko da mi kaze ili Eminnece u odnosu na Fostex. To me jako interesuje.

Koliko vidim grafikone i podatke ART 80 i ART 150 su skoro identicni jedino je ART 150 jeftiniji nesto a prvi ART 80 mogu da kupim kod nas ako ga ima na stanju .

Taj Tad berilium ribbon me stvarno jako interesuje, citao sam pregleda za tu Pioneer kutiju u kojoj se nalazi a Pioneer ja ako po necemu cuven ono po visokim tonovima cak i previsokim :D.  Morace te nekako da suzbijete te predloge ne mogu sve da kupim nema smisla a onda tek ne bi znao sta pre da slusam . :) 

Sa druge strane interesuje me jako i Eminnence ART 80 jer ako ga ima mogao bi prekosutra da ga kupim kosta 33e komad kod nas,.ART 150 nema ali kao sto rekoh skoro su identicni ako sam dobro procitao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

eminence je APT a ne ART

 

on je dobar kao helper tweet , ali ako juris ultimate i finalno resenje onda preskaci

 

ili RAAL ili recimo Fountek NeoCD3.5H

 

gotovo sam siguran da medju njima nece biti neke razlike ako se  koristi samo kao super tweet

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene si slusao Neo, mada ZZZ ga je kod mene narihtao da krece mnogo nize.... vec od 2000 Hz il tako nesto. Opasan ribon. Ne otvara trece oko, nije napadan.... jeftiniji od RAL-a, posto je lako ''montazno - demontazan'' ( u posebnoj je kutijici, ako se secas), mozemo ga probati kod tebe kad oces.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

42 minutes ago, Zen Mod said:

eminence je APT a ne ART

 

Izvinjavam se. Ali i hvala za ultimativno resenje to je ono sto trazim . 

Grozni zaboravio sam na tvoj ribbon . Bolje da ga probamo kod Dragana sa Raal kod mene nema sa cim da ga uporedimo. A sad pogledah i stvarno nije skup mada je sa foruma neko prodavao Raal ali samo visokotonac a ne mid visoki za cini mi se 150e komad ako ako  se ne varam  jer je imao 4 kom. Fontek je 62 USA dol. Sad sam pogledao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se kao supertweet najvise dopao Fostex. Medjutim treba uskladiti po efikasnosti te stoga predlozih ribon.

 

Kupi nove i uparene za sta god da se odlucis. Za Fountek te mogu uputiti na pouzdan izvor.

 

Nadam se da su i Lowther-i upareni odn da si to proverio odgovarajucim merenjima.

 

Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zeko ako si gledao grafikon APT80 i nije linearan u delu iza 10k. Za Fostex nisi obratio pažnju, na grafikonu pravo ispred su ravni a padanje je pod uglovima od 30 i 60 stepeni što govori o usmerenosti. T90A i FT17H. Bilo bi interesantno i druge videti kako se ponašaju pod uglom. Za ravno iza 20k šta će ti? Stvarno misliš da čuješ tiliko visoko? :tongue10: Od Miće probaj ribon ali kod sebe, tebi treba da se uskladi a ne Draganu. Obavezno pod uglovima i unazad ka zidu usmeren. Ako hoćeš poslaći ti moje ft17h da probaš.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

za ultimate, fostex T 500 mk2...Tesko da ima bolje sto se tice prirodnosti, lepote zvuka itd, itd po mnoogima za supertviter. To i kosta brdo novca, i verovatno je i kraj sve potrage za tim. Razumnije - visaton TL-16H, 100dB, ravan, mala atenuacija. APT je kilometar iza prvog a doosta iza drugog, to nije ta liga. Mana navedenih je uzak svit spot, urezan kao laserom, glava levo desno i to nije to. Kao sto je jednom napomenuo mislim ZZZ da se supertviter ubacuje na secenih 10K, ili tako nesto, ( iako tanoj preporucuje 15 - 16K ) i kod sebe sam na mesto supertvitera stavio BC D 500 ( koji je prakticno srednje visoki, ali su ga merili da ide gotovo ravno do 30K )iznad bejme tpl 150 koja po fabrickom grafikonu je ravna do 20K kao lenjirom, ali mereno je da na 10,5 K pada 6dB i tako ide dalje...I to se culo - tisi visoki i krajnja cinela, sa dodatim D 500 kome tu prakticno i nije mesto jer na papiru rade isti posao, sve je doslo na svoje sto znaci da treba supertviter...Po meni, iduci na visu secu na 13, 14 K kvalitet supertvitera ti i ne igra toliku ulogu a nize npr. 10K ili nize , jako je bitan. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ilustracije radi - kod mene je za RCA mali Fountek secen na 20K@6db/oct , a zdesilo se da ne treba ni zrno atenuacije

 

kod Gyurgyevaka veci Fountek secen na 20-22K , ista strmina , takodje bez atten.

 

uzeti u obzir da su Founteci nize impedanse od 8R - cisto zbog proracuna skretnice  , a deklarisani su u db/2.83V/m , tako da se cifra ladno sravnjuje sa ostalim driverima od 8R

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam priliku da nabavim JBL 2402 super tweeter ili tweeter alnico bullet sta je vec, moze li neki komentar kako se to cuje i da li bi mogao da nadomesti to sto Lowtheru malo fali u HF ali naravno nadomesti jako uspesno ili je ipak bolje da jurim nesto drugo.

Milovane hvala i ja mislim isto sto i ti ali se tesim da  bih mogao da nadjem taj kvalitet ali za manje novca ako je ikako mooguce a mislim da jeste, sto se tice Fostex i Vosaton opcije. Na primer ovaj JBL bi mozda mogao da bude to ali nazalost ako sam i slusao bilo je jako davno i to celu kutiju ne samo njega .

Osim njega ja sam jurio Fostex FT 90H ali ne mogu da ga nadjem da neko hoce kod nas da ga proda to mi je nekako bila opcija 1 pa 90A i onda Visaton ali rekoh da pitam i ovde jer ima ljudi koji su verovatno slusali nesto sto ja nisam a smatraju da je jako dobro i da bi moglo za mene da zavrsi posao.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...