Jump to content

Rezanci, originali i RIPovi


sir Oliver

Preporučeni Komentari

9 hours ago, sir Oliver said:

Malo ste divergirali. ne znam da li niste razumeli temu ili namerno trolujete.

Jeste sad vreme da se kupe originali CDa kod onih koji krčme kolekciju. (Ima jedan u Nišu koji krčmi vinile, Američke, jer prelazu na Japanske. Da l su japanski boljiji?)Jeste da su braća Rusi idealni surs za nabavku svega i svačega. ali ne pričam o tome

Jesam ja lepo poredio. Original CD, exact audio copy , burn i... nije to to. Da flace malo ostavimo postrani jer su ( ako su downloadovani onda nedefinisanog kvaliteta) zavisni od DACa kojim se reprodukuju, a i od kako hardverske tako i softverske platforme. Tu sam eksperimentisao sa Linuxima, Windowsima, streamerima i dacima i opet je CD kvalitetniji.

Čak sam probao i onaj Fikusov DSD noDac. Slučajno smo imali SACD i DFF rip istog naslova. McIntosh SaCD je bio ubedljiv pobednik.

Prvenstveno sam pitao pri otvaranju teme u čemu je razlika izmedju printanog CDa i prženog? Bitovi su tu i bajtovi. Da li je oblik rupica drugačiji, na printanom idealne kružnice i elipse a na prženom nepravilne ivice? I kako to utiče na reprodukciju? Šta je sa jitterom? Da li se on presnimava?  Tek kad se odgovori na ova teorijska pitanja moći će da se priđe kvalitetnom reprodukovanju RIPova.

 

nije samo to, štampane rupice su naravno bolje. Medjutim postoji razlika i u ffizičkom nosaču. Mnogo su kvalitetniji originalni CDovi koji su predvidjeni za stampanje. Recimo jako retko se dešava na originalnim CDovima da popusti spij na ivicama diskova. Tu dolazi do oksidacije. A necete verovati postoje i neke bakterije koje na tim mestima ulaze i jedu metaliziranu foliju. Ta margina na CDovima predvidjenim za rezanje laserom je cak i kod najboljih (Studio masteri) tanja i losije zalepljena. Nijedan originalni cd nisam video da je tu poustio... Dok skoro svaki narezani posle odredjenog broja godina tu pada...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je accuracy oba ripa isti, morali bi isto flacovi da se čuju na komp-dac kombinaciji.

To onda dovodi do zaključka da je problem do cd playera jer lošije čita i radi error correction na rezanim diskovima.

 

Sent from my KIW-L24 using Tapatalk

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 minutes ago, silentbob said:

Ako je accuracy oba ripa isti, morali bi isto flacovi da se čuju na komp-dac kombinaciji.

To onda dovodi do zaključka da je problem do cd playera jer lošije čita i radi error correction na rezanim diskovima.

 

Ni najbolji CD plejer ne moze korektno da odradi error corection ako je los disk. U stvaro kolo error korekcije treba da bude sto manje uposljeno,

a kod rezanacaq upravo to nije slucaj jer je dubina zapisa mnogo manja nego kod oruginala.

Imam nekoliko originalnih diskova  (vrhunske produkcije) koje nisam pazlivo cuvao i doslo je do ostecenja donje povrsine.

Kad sam ih pustio na nekom vrhunskom (ne secam se tacno kojem) SACD plejeru, to je zvucalo kao AM radio.

Nije dolazilo do preskakanja vec je kvalitet zvuka bio ocajan. Pa u tom slucaju kolo zaduzeno za error correction u plejeru je imalo pune ruke posla i to je degradiralo kvalitet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ukoliko je rezanac na poštenom medijumu, snimljen solidnim pisacem na manjoj brzini, zvučna razlika postoji ali nije velika da bi ste diskreditovali rezanac kao zvučno neprihvatljiv. Stoji da su rezanci skloniji eroziji od presovanih diskova. Potvrdjeno slusanjem na solidnim digitalijama (Mark Levinson, Meridian, AN). Najbolji mi je bio eksterni Philips scsi pisac rane generacije, koštao preko 10K dm kad se pojavio http://www.dutchaudioclassics.nl/philips_cdd522_cdwriter/, isti koristio Tangerine Dream u studiju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, vinko said:

Zarad diskusije zanima me, da li se ta cujna razlika "merila" blind test-om. (zanima me procenat pogodjenog broja originala)

ili gledas dok stavljas original ili narezanog...

nije to neko sveto pismo,u vecini slucajeva iako je to ispisano sve po PS-u,pisani disk je "tanji/nervozniji" u zvuku,oridji CD je topliji,smirenijeg zvuka.. MAM Gold su bili jedno vreme promovisani kao najbolja opcija za pravljenje dobrih rezanaca...pomenut je i SACD,diskovi skupi,suzen broj nalsova,previse kicasto,da bi to bilo stvarno..ko voli taj efekat mikrofon u grlu i usput prebrojava zube,dusu dalo :P..naravno strogo POV...:D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

37 minutes ago, Gosha said:

Ni najbolji CD plejer ne moze korektno da odradi error corection ako je los disk. U stvaro kolo error korekcije treba da bude sto manje uposljeno,

a kod rezanacaq upravo to nije slucaj jer je dubina zapisa mnogo manja nego kod oruginala.

Imam nekoliko originalnih diskova  (vrhunske produkcije) koje nisam pazlivo cuvao i doslo je do ostecenja donje povrsine.

Kad sam ih pustio na nekom vrhunskom (ne secam se tacno kojem) SACD plejeru, to je zvucalo kao AM radio.

Nije dolazilo do preskakanja vec je kvalitet zvuka bio ocajan. Pa u tom slucaju kolo zaduzeno za error correction u plejeru je imalo pune ruke posla i to je degradiralo kvalitet.

Sto se mene tice misterija resena, problem nastaje u ocitavanju tj rezanju tj u optickom domenu.

Ako se koristi komp-ext dac  nema takvih problema.

Evo ovde se covek pozabavio razlikama u diskovima i kaze dobio rezultate bolje od original-a

http://www.genesisloudspeakers.com/archive/Black_CD_Paper_v2.pdf

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cim se povede ovakva diskusija, sve se svodi na novac. Oni koji imaju originlne Cdove tvrde da su bolji. A oni koji nemaju originalne nego presnimavaju ili cak skidaju besplatno sa interneta tvrde da su jednaki ILI čak bolji! I u tome su ovi drugi agresivniji. Ovi prvi su platili svoje kolekcije i to značajno, ovi drugi nisu dali ni dinara sem za prazne diskove i jeftine cdsnimače.

Motivi su jasni - racionalizovati i relativizovati stvari. Malo po malo putem takozvanih "sukcesivnih aproksimacija" da bi krajnji rezultat te racionalizacije bio da je to isto (ili čak i bolje). A produkt toga rezultata je dalje kako su ovi drugi pametni jer besplatno dobijaju bolji rezultat a ovi prvi budale, ne čuju, ne znaju itd itd...

Propaganda sa tim movima, ciljevima koja se izvodi tim metodama je tipična. jasno se definiše i jasno se prepoznaje.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hteo bi da dopunim svoj predhodni post.

Iz razloga što slušam jako puno različite muzike ja preferiram flac. Ko je skinuo moje kompilacije shvatiće o kojim razlikama je reč.

Takođe ne slušam ni cele albume već sam neke pesme od autora. Retki su autori čije bi albume voleo da imam u celosti. Ne verujem da bi bilo više od 40-50 albuma. Tako da se meni ne isplati kupovati CD plejer i CD-ove. Ujedno ja volim da slušam muziku sa žanra na žanr, nisam sklon da jednog autora ili žanr slušam duže od sat-dva vremena. Recimo da je to radijski tip slušanja

Inače bi se složio sa ZZZ da je dobro imati CD jer je bolji kvalitet reprodukcije, ali ja gledam sebe kao izuzetak. Da je moj muzički ukus uži verovatno bi se uputio u tom pravcu. Nadam se da moj prvi post ne shvati kao pokušaj "sukcesivnih aproksimacija" .

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razlike između CD-R medija se mogu čuti. 

Meni su najbolje svirali Mitsui sa phthalocyanine slojem: http://www.mam-a.com/phthalocyanine

 

Brzina rezanja ne treba po svaku cenu biti spora, već treba biti optimalno prilagođena CD-R mediju.

Ako pržiš CD-R brzine 52x brzinom 1x, dobićeš prepržen disk.

Slično kao kada se ekstremno eksponira fotografski film, pa negativ bude zapušen bez detalja.

 

...Ali sve je to sada odavno iza mene, nisam ispržio audio CD možda 10 godina. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Crni diskovi, stari rezači, male brzine sigurni dobitak - čitaj isto ili bolje od oriđinalesa, detaljnije na PP,

pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Takođe.

Kupujem vinile i originalne diskove, za ono što nema da se nađe (ili je preskupo), tu su Rusi (samo što ja preferiram WAV).

CD nizam narezao sebi, ne pamtim od kada, nije 10 godina, ali je dosta dugo. I ne vidim svrhu narezivanja diskova danas, besmislen posao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, vdzele said:

Hteo bi da dopunim svoj predhodni post.

Iz razloga što slušam jako puno različite muzike ja preferiram flac. Ko je skinuo moje kompilacije shvatiće o kojim razlikama je reč.

Takođe ne slušam ni cele albume već sam neke pesme od autora. Retki su autori čije bi albume voleo da imam u celosti. Ne verujem da bi bilo više od 40-50 albuma. Tako da se meni ne isplati kupovati CD plejer i CD-ove. Ujedno ja volim da slušam muziku sa žanra na žanr, nisam sklon da jednog autora ili žanr slušam duže od sat-dva vremena. Recimo da je to radijski tip slušanja

Inače bi se složio sa ZZZ da je dobro imati CD jer je bolji kvalitet reprodukcije, ali ja gledam sebe kao izuzetak. Da je moj muzički ukus uži verovatno bi se uputio u tom pravcu. Nadam se da moj prvi post ne shvati kao pokušaj "sukcesivnih aproksimacija" .

Vdele, kod tebe način slušanja primarno odredjuje i tip tehnologije. Tebi su jednostavno u tom slučaju neophodni digitalni fajlovi. Tu je samo pitanje kakovog kvaliteta mozes naći fajlove. Siguran sam da bi ako bi postojali ti isti fjlovi u punom nekomprimovanom formatu odabrao te wav ili aiff fajlove. Ali pošto je velika većina dostupnog matrijala u flac komrimovanom formatu jednostavno ta činjenica uz tvoj specifičan način slušanja definiše stvari...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, tubelover said:

Crni diskovi, stari rezači, male brzine sigurni dobitak - čitaj isto ili bolje od oriđinalesa, detaljnije na PP,

pozdrav

evo - sta sam rekao... :icon_mrgreen:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kod mene je kvalitet reprodukcije rangiran ovako

1 CD original

2 Streaming na Apple Airport ili ROKU Soundbridge sa externim DACom ( Audio Alchemy tweakovan)

3 Rezanac

4 USB DAC sa Linux ili windows kompa

Ovo je general speaking a u realnosti je to dosta zavisno i od kvaliteta snimka. Nije svaki original istog kvaliteta. Takodje razlike su male a ne baš drastične ali ipak signifikantne.

Uzevši u obzir količinu posedovanih i nabavljivih originala, neograničen surs ruskih flacova, komfor puštanja plejliste u odnosu na fizički medijum, fleksibilnost plejliste u odnosu na fiksni CD (VDZELEov princip ne slušanja celog albuma već samo izabranih pesama , koji doduše pije vodu kod rocka, popa i ostalog ali kod klasike ipak je bolje slušanje integralnih dela) neki trend kome težim je streaming. Samo još da mi streaming dostigne CD kvalitet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Čini mi se da i dalje ključni podatak ostaje šta čira CD odnosno FLAC ili WAV fajl. Tu je, po meni, čak i PC namenski napravljen da minimizira mehaničke smetnje (podbočavanjem, tweakovanjem napajanja, itd) daleko iza ozbiljnije napravljenog CD čitača, da i ne spominjem posebno jake i skupe spoljne DAC-ove. Po mome iskustvu, najbolje rezulate dobijam sa WAV formatom.

Skažem se sa Kujom, nisu svu blanko CD-ovi isti, ja sam dobio najbolje rezultate sa Philips Silver diskovima. Pošto sam nedavno potrošio poslednje iz moje zalihe, pokušao sa da dokupim nove, ali nisam uspeo, niko koga sam pitao ih nema, tako da je moguće da su nestali skroz naskroz.

Moj glas ide za WAV format. Napominjem da sam sakupljač muzike perioda 1960-1980 i pojedinih izvođača.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, dvv said:

Čini mi se da i dalje ključni podatak ostaje šta čira CD odnosno FLAC ili WAV fajl. Tu je, po meni, čak i PC namenski napravljen da minimizira mehaničke smetnje (podbočavanjem, tweakovanjem napajanja, itd) daleko iza ozbiljnije napravljenog CD čitača, da i ne spominjem posebno jake i skupe spoljne DAC-ove. Po mome iskustvu, najbolje rezulate dobijam sa WAV formatom.

u međuvremenu se pojavio i Network Audio Player, koji uzgred može i da strimuje (i raspberry to može) i koji je hardverski optimizovan za muziku bolje od Mac ili PC, i ukupno jeftiniji od njih.. ima ih raznih, oni bolji (za ne poverovati, ali većinom oni bolji) imaju izlaz za eksterni DAC.. tehnologija se malo pomerila, u stvari ovo je jedino polje u audiu gde je bitan pomak moguć, tako da streaming nije primarna već podrazumevajuća stvar, a PC (Mac) zaista više nisu, koliko god optimizovani bili, ultimativni izvor digitalnog zvuka.. naravno je da su ti playeri bazirani na nekakvom hardveru koji je u osnovi računar, ali to su samo u osnovi - imaju specijalizovan operativni sistem za audio i preko njih ne može da se fejsbuči niti da se čitaju vesti.. to su plug'n'play sprave, koje su spremne za rad u roku od 15 sekundi od paljenja, i kod kojih se ne čuje (ako su u višem rangu kvaliteta) razlika između FLAC i WAV pošto su algoritmi za konverziju urađeni dobro, a sama sprava nije opterećena ničim drugim osim puštanjem audio fajla

dakle, streaming je primarno za pay ili besplatne AV servise, veoma je zavistan od veze sa izvorom, ako je izvor muzike u stanu, tada nema potrebe za strimovanjem - poveži kabl na hardverski player i uživaj - košta? uporedivo sa PC - streaming device - streamer

NA Player, uz NAS sa kojim je povezan mrežnim kablom, omogućuje bolji kvalitet digitalne muzike.. eno ga  @paja959 začuđen onomad pozitivno komentarisao zvuk digitalije sa komponenata srednje klase kod mene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Quote

eno ga  @paja959 začuđen onomad pozitivno komentarisao zvuk digitalije sa komponenata srednje klase kod mene

to je dobro sviralo ( i meni),samo mogu da ponovim i sad...zato sam i pitao,sta je to bilo,koja je to opcija bila B)...doduse veci focus je bio na one vrtilice,rucke,zvucnice,trafoe,al sto kaze,trebalo je da udje u zapisnik :D..doduse,u nekoj extra large opciji za CD,slusao skoro neki Jadis CD transport+cevni DAC za "drugu planetu",i verovatno se kosi sa danasnjim (modernim) digitalnim stremljenjima (ne treba transport,cevi u digitaliji nemaju sta da traze),to je :dance2::shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Woland said:

u međuvremenu se pojavio i Network Audio Player, koji uzgred može i da strimuje (i raspberry to može) i koji je hardverski optimizovan za muziku bolje od Mac ili PC, i ukupno jeftiniji od njih.. ima ih raznih, oni bolji (za ne poverovati, ali većinom oni bolji) imaju izlaz za eksterni DAC.. tehnologija se malo pomerila, u stvari ovo je jedino polje u audiu gde je bitan pomak moguć, tako da streaming nije primarna već podrazumevajuća stvar, a PC (Mac) zaista više nisu, koliko god optimizovani bili, ultimativni izvor digitalnog zvuka.. naravno je da su ti playeri bazirani na nekakvom hardveru koji je u osnovi računar, ali to su samo u osnovi - imaju specijalizovan operativni sistem za audio i preko njih ne može da se fejsbuči niti da se čitaju vesti.. to su plug'n'play sprave, koje su spremne za rad u roku od 15 sekundi od paljenja, i kod kojih se ne čuje (ako su u višem rangu kvaliteta) razlika između FLAC i WAV pošto su algoritmi za konverziju urađeni dobro, a sama sprava nije opterećena ničim drugim osim puštanjem audio fajla

 

Što se više uđe u materiju, stvari su sve manje jednostavne. :)

Ja koristim Naim nDAC koji pored klasičnih SPDIF ulaza ima i mogućnost reprodukcije direktno sa USB flash drajvova.

Znači kada ubodem USB drajv sa WAV-om ili FLAC-om, to bi teoretski trebalo da bude najbolji i najdirektniji mogući način reprodukcije, koji preskače sve posrednike (SPDIF, CD transport ili neki USB to SPDIF interfejs, PC, MAC, operativni sistem, softverski plejer, itd, itd...)

Ipak, kada ih uporedim, MacMini sa Amarra plejerom preko USB/SPDIF veze svira isto (ili u određenoj situaciji čak bolje) od direktno ubodenog USB flešića.

Moj stari specijalizovani strimer, tvikovan SB Touch sa linearnim napajanjem, svira lošije od MacMini-ja.

Lošije mi sviraju i CD plejeri u ulozi SPDIF transporta.

 

I ja bih voleo da pronadjem strimer koji je jeftiniji od MacMini-ja, a koji u ulozi SPDIF transporta svira bolje, pošto bi mi to značajno olakšalo život. :)

 

PS

Kod mene se ne čuje razlika između WAV-a i FLAC-a, softver u svakom slučaju sve raspakuje i smesti u RAM odakle dalje teče reprodukcija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neces naci. mac mini ima neprevazidjen spdif out. na vise razlicitih sistema potvrdjeno. Drugo, odlično radi sa onih brzih memorijskih kartica za fotoparate. Ti ces to bolje znati koje su. Po mom misljenju osetno bolje nego sa HDa u bilo kom obliku. Ima solidan izbor playra za OSX a ako se dodaju i ostali opertivni sistemi (ja recimo imam i Win7 preko parallelsa, moze i LYN) onda se izbor playera povecava drastično. Medjutoa za sve ove druge operativne sisteme potrebni su driveri dok za OSX u najvecem broju slucajeva nije potrebno nista skidati i instalirati. Sve radi - odmah.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...