Jump to content
ZZZ

Eksperimentalni kabineti

Recommended Posts

6 hours ago, hifista said:

grandillusion.jpgEvo ih beli Hartley drajveri. Basce od 24". 

Svi ti driveri što su beli, su Hartley :) (Primer Acoustically Damped Encolsure koji sam isprobao, osmislio je i patentirao Philip Keston Turner 1935. Iz kompanije Hartley Turner Radio)

GB434563A.pdf

@Vix Jesi li video davorinov projekat, mislim da je ralizacija ovako nečega moguća. Inače, zanimljiva su i ova iskustva na tom planu.

Meni su ARU i Hartley Boffle koncepti zanimljivi sa aspekta primenjivosti čak i na Line Array.  ''Kutija''  se loše pokazala i kod tog principa, a IB kao ideal je praktično neostvariv, tako da mi ovo dođe kao veoma zanimljivo rešenje. 

1 hour ago, Zen Mod said:

.biras druzenja , pa se i ne dese palamudjenja

Bas tako, al i drugi  to treba da postuju... mi to kanda na ti

Sprave su samo povod za dobro druzenje. :) Ja sam jos na putu, a bio u BGD na brzaka, ali vredelo svake sekunde :). Steta sto nije bilo vremena da se nesto pojede i popije, ali bice i toga, volje je bilo. :) A cim postoji volja, nista nije nemoguce...

Zvuchnici su...pa blago receno neobicni, a u tome i jeste lepota  njihove ruznoce ;)  Kao na prvi pogled neprivlacna riba koja se dobro krese :) Zatvoris oci i uzivas, otvoris ih, ma boli te K..kako izgleda :D Najvise mi se svideo odziv van ose, stojim sa strane i jako se lepo cuje, jebe mi se za sweet spot  :)

Pajz'te sad kad dovucem neke kanalizacione cevi kuci :)

Mozes i sa baltic wc soljom da probas :)

Pokazala se ucinkovita, pase za sve velicine pozadina :beta:

sorry za off

On 4/28/2017 at 10:48 PM, ZZZ said:

Odavno sam hteo da isprobam u praksi neke "stare" koncepte kabineta. U poslednjih par meseci se ukazala prilika. sklopio sam jedan nosač za centralnu jedinicu i HF jedinice. Osnovni cilj je bio isprobati u praksi (napraviti, preslušati i izmeriti) 2 tipa kabineta. Acoustically Damped Enclosure ili Boffle, koji je osmislio tridesetih godina, a potom i patentirao Hartley. Taj tip kabineta znatno kasnije razmatra i Philips. Za ovaj tip kabineta nema preciznijih upustava za gradnju i kalkulacije pa sam na osnovu crtža i fotografija izveo neku praktičnu varijantu.

Drugi tip je Karson horna ili Coupler za HF područije. To sam već isprobao ranije nekoliko puta u nekim priručnim verzijama. Pošto mi se to svidelo kako radi i kako se ponaša na merenjima rešio sam da to ponovim ali u za nijansu zanimljivijoj verziji.

Osnovana zamisao je bila da napravim manji kabinet-nosač. A da horne ne izlaze previše u prostor kao klasični tipovi horni. Takodje kabinet za centralni driver isto manjih dimenzija. totalna širina je oko 45cm, a dubina manja od 50cm uključujući i vrh horne. :)

Evo prvo malo fotografija a kasnije ću nešto napisati i o zvučnim rezultatima.

Prvo sam testirao Open bafle U-frame. Kasnije sam dodao Acoustically Damped koncepciju i isprobao...

Sledeći korak je dodavanje Acousticlly Resistance Unit-a (Goodmans, Jordan istraživanja) na poledjinu kabineta i uporedjivanje sa prethodnim verzijama. U istim uslovima.

Mogu samo reći, da posle ovog iskustva, više nikada neću ni pomisliti da pravim OB kabinet u bilo kojoj varijanti.

IMG_0424.JPG

IMG_0427.JPG

IMG_0429.JPG

IMG_0433.JPG

IMG_0440.JPG

Da podsetim tema su ZZZ-ove eksperimentalne kutije. Namena kutija je univerzalnost, odnosno mogućnost da se isproba više drajvera u datoj koncepciji. Kako centralnih tako verujem i u bas kabinetima koji slede. Dobijeni rezultati su ohrabrujući i idealni za datu namenu. Poklapaju se i sa onim što sam u proteklim godinama isprobao i izmerio a vezano za opseg 150-300Hz, doduše sa nešto drugačijim ispunama. Raduje me i "produžetak" dejstva do 1K. Zaista ohrabruje ukoliko to ne mora električno da se obrađuje.  Takođe stoji i deo vezan za jet i Karlson coupler. Što se drajvera tiče, teško da se mogu pronaći bolji. 

Pišem jer mislim da nema smisla u skretanju sa teme glede estetike, drugih koncepcija i linkova. Dozvolimo ZZZ-u da ovo predstavi do kraja u preglednoj formi. Zahvaljujem.

Ni meni se nešto ne dopadaju da padam u nesvest... Ali osnovni cilj mi je bio ergonomija, brzina izvodjennja, mobilnost, rasklapanje i sklapanje itd itd. Kao i to da kabineti zauzimaju sto je moguće manje mesta u prostoru. (Male horne, plitki kabineti.) A da se svi potrebni delovi, šper, srafovi i razne druge pizdarije, mogu naći u lokalu. (i pored toga jedno 5 puta sam išao u prodavnicu srafova to me najviše nervira...) Drugo tu je bilo mnogo pojedinačnih elemenata tipa raznih maski, prstenova i gluposti koje sam sve ručnim alatom uradio. Zato sam kao i nazvao temu eksperimentalni kabineti... Sa ciljem da se dodje brze do konkretnih rezultata.

Ne verujem da bih odmakao daleko da nisam počeo i dosta toga pripremio u toku zimskog raspusta.

Sledeće mi je Pravljenje ARU elemenata i proba. U medjuvremenu cu postavljati fotke koje imam horni. dimenzije itd itd.

Što se tiče razmaka od zida ovaj Tarner/Hartlijev sistem je mnogo bolji od prazne OB kutije. Slusao i merio u worst case na kub, prostoriji i to sa 5-6 m2 staklenih vrata iza kabineta i isto toliko stakla prozora ispred.

Tako da mislim da ce se dobro ponasati i sa svega 20-30cm od zida. Pošto kabineti već imaju jedno 5-6 zidova pre zida prostorije.

Ako te razumem dobro OB sa U frejmom sa ovako odrađenom pozadinom bi mogao skoro pa da se gurne do zida i da nema džeta? To je super. Ovako će mnogo više ljudi moći, zbog prostora, da proba OB. Kakav je uticaj na SPL i dubinu bsa?