Welcome to diyAudio.rs

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to contribute to this site by submitting your own content or replying to existing content. You'll be able to customize your profile, receive reputation points as a reward for submitting content, while also communicating with other members via your own private inbox, plus much more! This message will be removed once you have signed in.

ZZZ

Eksperimentalni kabineti

177 posts in this topic
3 minutes ago, Zen Mod said:

Zoki - da ne vijam sad po netu da se podsecam - nije li osnovna osa emitovanja kod HF Karlsona normalno na otvor ?

Nije izgleda, U praksi taj ugao je manji. Ali to sve moze da se podesi promenom uglova. Karson je sjajno osmislio to. Ono što tvrdi je tačno - nema "jet-a", doduše K horne nemaju ni pojačanje, mozda kojih 0.5db.... Na impedansi se ponasaju kao i bilo koje druga tipična horna.

ALI fantastično rasprskavaju, a ovaj sistem sa jednom gore i jednom odozdo neverovatno rasprskava po celoj prostoriji. Veoma ravnomerno. I to sto je veca udaljenos bolje je ali paradoksalno i u near fieldu kada dolaze pod tim vecim uglovima...

Sto je najzanimljivije neču izgleda morati da radim nikakvu atenuaciju HF jedinica :) Nisam to pretpostavljao akli tako se pokazalo...

To su neki "stari" ali zaboravljeni sistemi. Odavno sam se nosio mišlju da to nekako proverim u praksi.

Ostalo je jos da dodam Acousticaly Resistance Unit. To ću ovih dana. Isto nema bas puno podataka...

Ovo je recimo kako se ponašaju različiti tipovi kabineta sa istim driverom.

Demonstration of acoustic damping.png

Generalno na nekom početku samo sa provizornom 12db skretnicom na visokima, zvuk jako dobar. Nema veze sa hifi fejkom. Ima body i početak tona. Masivno i realno. Jako dobar tonalni balans. Ima nekih pikova na centralnom zvučniku i to bas negde oko 500-600Hz uzan opseg. Za sada neću ništa rešavati električnim putem. Hteo bih da vidim šta se dešava dodavanjem ARU jedinice na ovaj Hartlijev "Boffle" kabinet prvo. 

Evo razlike Uframe (plava) vs Hartley Boffle (crvena) near i 1m cca. Veoma sličan efekat kao i na gornjoj slici gde je u pitanju ARU. Tako da mislim da će se sa dodatkom ARU stvari još poboljsati i to i u centralnom spektru.

U visokom delu se ponaša na "uvo" kao a ima blagi Zobel. Tako da mislim da sa ovim tipovima kabineta nema potrebe upotrebljavati zobel network 

1 hour ago, ZZZ said:

Evo razlike Uframe (plava) vs Hartley Boffle (crvena) near i 1m cca. Veoma sličan efekat kao i na gornjoj slici gde je u pitanju ARU.

Ja ne vidim slike. 

Majda nisi okacio sliku ;)

A "back with acoustic resistance" mu dodje variovent?

variovent mu dodje 50 i vise godina mladji brat od ARU

nema veze sa Boffle , koji je unapredjenje (varijetet) open back kabineta

aha nemam pojma sto nije prihvatio? evo, u principu isto kao i na dijagramu iz knjige Crowhurst Basics audio Vol 3.

sad zavrsio montazu ovih krugova u drugoj kutiji jebote da popizdiš... 

Screen Shot 2017-04-28 at 9.54.43 PM.png

Screen Shot 2017-04-28 at 9.58.08 PM.png

26 minutes ago, Zen Mod said:

variovent mu dodje 50 i vise godina mladji brat od ARU

nema veze sa Boffle , koji je unapredjenje (varijetet) open back kabineta

tako je, isprobao sam neke tipove varioventa sa kombinacijom metalne vune ili one okrugle kako se zovu za ribanje, i sundjera i poliesterske vune. Bolje fitrira srednji spektar kroz portove. Cuje se a i detektuje se i na merenjima.

Evo i dimenzija ovih otvora na azmafon pregradama. Izveo sam na osovu Philipsovih odnosa povrsina otvora i dimenzija drivera.

kod mene je front 41 x 41cm duzina oko 30cm. Na tom potezu sam smestio 5 pregrada sa otvorima, od drivera ka naličiju kabineta prečnika u cm:

1. 28, 2. 21, 3. 12, 4. 24, 5. 35 da ne crtam sada...

Pregrade veoma solidno stoje i ne krive se previše, ali se mogu dodatno srediti sa malim dodatkom poiesterske vune u medjuprostor. I to je nemoguće uraditi AKO kabinet nije izveden da se mozgu skinuti i prednja i zadnja ploča. Kod mene se skidaju.

ostavio prostora za poledjinu kabineta sa ARU jedinicom. To tek treba da napravim. Za 12in Aru je 10.5in x 10in. Za 15in 14.5in x 10.5in. Ja cu uzeti neku meru izmedju. Uradiću kao goodmansove, Sa tim sto ima jako lmalo podataka pa se mora rekonstruiasati sa fotografija a i retka su svedočanstva. Jedan rus je dao kao izmerene dimenzije Ali nejasno je jos uvek. Medjutoa ako se napravi mobilni ARU da moze komplet da se izvadi onda se moze i eksperimentisati pomalo... :)

Da, i kod mene je dejstvo upravo u tom delu s tim sto suzbija na 400-500 i ne ide toliko visoko da deluje kao zobel. Zavisi i od drajvera i velicine kabineta. Ako mozes proveri i na ff, mislim da se taj deo nece menjati ali je moguce da bude promena u ostalom delu spektra.