Jump to content

Eksperimentalni kabineti


ZZZ

Preporučeni Komentari

3 hours ago, ZZZ said:

Altmann to vise tretira kao nesto sto ce da popuni komoru a manje kao phase plug?

evo linka isto skida dusk cap ima i neko njegovo objasnjenje... A ne vidi se koje firme drivere koristi za modifikacije?

http://www.mother-of-tone.com/speakersystem.htm

http://www.mother-of-tone.com/speaker.htm

Šta da kažem? Nije mala stvar kada dvojica ljudi na popriličnoj udaljenosti dođu do istog zaključka? Mesecima se premišljam da li da skinem dust capove ili ne. Iz prostog razloga što sam sumnjao da je taj blagi hiss dolazio upravo zbog njih ali nisam bio siguran. Niti sam znao kako da to uradim a čini se da nije reverzibilan proces. Prvo ohrabrenje je bilo sa Altecima, slušali smo ih kod tebe pre skidanja metalnih kalota i posle.  Evidentno je bilo da rade bolje bez njih. Ali je tu efekat bio u velikoj meri drugačiji, te kalote su svirale visoki spektar bolje od mnogih nazovi visokotonaca ali opet u jednoj meri neprirodno i komprimovano. A i lakše je bilo dijagnostifikovati na uvo. Ovde je u pitanju drugi efekat sa izraženijim hiss-om koji je remetio visoki spektar a nikako ni merenjima ni na uvo nisam mogao da ocenim koje frekvencije su u pitanju. Uradio sam prvo na jednom zvučniku pa slušao a potom i izmerio. Merenja su identična sa i bez ali se drugačije čuje. Izgubilo se to što mi je smetalo, visoki postali dosta bolji a da se pritom nije ništa izgubilo. Sreća radost. 

Altman - njegovo pisanje je uticalo da prelomim i napravim ovaj korak. A evo i zbog čega: pre svega video sam da čovek dobro poznaje materijale i njihov uticaj na zvuk. To se u kompletu poklopilo sa mojim iskustvima. Papirne membrane, pozicioniranje magneta...pa sam bio spreman da rizikujem i probam da proverim uticaj komora. Interesantno je njegovo opažanje vezano za  materijal od kojeg je napravljen former... Dakle, skidam mu kapu. A tebi @ZZZ veliko hvala što si me uputio na pravu adresu. I naravno @Zen Mod koji je to isto sugeriso u ranijim pisanjima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To "sistanje" koje sam spominjo ranije primetio sam skoro kd svih drivera koji rade prosiren opseg a imaju relativno veliku masu membrane. Mislim da je to neki efekat jacine motora koji tera tu masu da se pokrece na visim frekvencijama nego sto je to fizicki moguce? Kada se tu pridoda efekat komora unutar i oko voice coila koji stvaraju neku vrstu kompresije to se pojacava. Drugo postoji i direktivnost koja je posledica oblika "horne" membrane.

Ima i jos jedan faktor. Deo skretnice za sledecu jedinicu u spektru je CL clan ako je II reda ili viseg reda. Taj prvi CL clan je ustvari paralelno vezan sa centralnim driverom on ima svoju frekvenciju koju prenosi na centralni driver bez obzira na to sto je to deo HF mreze. A to je upravo neka od frekvencija na tom gornjem delu centrane jedinice. Ako se nacrta ista shema skretnice drugacije nego sto je uobicajeno to se bolje vidi... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To "sistanje" koje sam spominjo ranije primetio sam skoro kd svih drivera koji rade prosiren opseg a imaju relativno veliku masu membrane. Mislim da je to neki efekat jacine motora koji tera tu masu da se pokrece na visim frekvencijama nego sto je to fizicki moguce? Kada se tu pridoda efekat komora unutar i oko voice coila koji stvaraju neku vrstu kompresije to se pojacava. Drugo postoji i direktivnost koja je posledica oblika "horne" membrane.

Ima i jos jedan faktor. Deo skretnice za sledecu jedinicu u spektru je CL clan ako je II reda ili viseg reda. Taj prvi CL clan je ustvari paralelno vezan sa centralnim driverom on ima svoju frekvenciju koju prenosi na centralni driver bez obzira na to sto je to deo HF mreze. A to je upravo neka od frekvencija na tom gornjem delu centrane jedinice. Ako se nacrta ista shema skretnice drugacije nego sto je uobicajeno to se bolje vidi... [emoji4]

 

Tacno je da se pomenuti efekat u korelaciji sa visokotoncem pojacava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preciznije, nastaje haos, posto je taj sum od raznolikih bliskih frekvencija, pride sa ispomeranim fazama, pa ima svega, najprimetnije su one koje se saberu, a ima ih dosta, i vec nakostrece slusni aparat, tako da se one frekvencije koje potru deo spektra i ne cuju, kao promena boje tona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Najgora stvar u svemu tome je sto setujes sa digitalnim materijalima... I onda sa gramofonofonom i plocama to jos bolje radi. E onda hoces da poludis sto nemas sav taj materijal na vinilima...

Ja imam neku listu prioriteta

prvo tonalni balans, boja tona, prirodnost karakteristicnih glasova pevaca i pevacica, koren i jezgro tona instrumenata, "masa" tona. rezoucija u tom niskom srednjem delu gde skoro sve pocinje i desava se.

drugo reverbi. Razliciti, hale, zivi koncerti uglavnom, ali i studijski materijal. Da sve ono sto postoji ostane i u prostoru hale. Ne one gluposti koje opisuju preprodvci i fifist, tipa scena, i to.

Ako mi to nije OK uopsete i ne korigujem ni odziv, faze ni impedansu. Ali ispostavilo se vise puta da kada mi je to OK sve ovo se poklopi u prihvatljivim granicama :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Ima. :) Uz nadčovečanske napore za jednog over pedesetogodisnjaka, uspeo da prebacim komponente. Iz vise puta i to na 8 sprat sa pokvarenim liftovima...

( A pre toga zena me naterala da prebacim neke ormane, koji ne mogu da stanu u lift... Rasklopi, tovari na paktreger nosi rucno posto stranice ne mogu da stanu ulift. Pakovanje nekih pizdarija u radionici na nove police, sredjivanje i pakovanje... Izfizikalisao sam ove 2 nedelje u PM :(...)

A bas sada, kao i juce, nastavljam sa sredjivanjem starih iskra zvucnika. Izbusio rupe i urezao navoje za nosac drvenog pluga (kratki Altmann style), odlepljeni dust capovi, ocistio magnetne procepe, ocistio i namazao talkom dodirne povrsine, centrirao generatorom jedinice, zamenio one idijotske pletenice mekanim itd.

Saljem fotke

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo fotografija prvo rasklapanje ciscenje i nanosenje talka na povrsine koje se dodiruju. Da bi se lakse pomeralo pri centriranju i kasnije ako je potrebno otvarati ponovo, da se ne lepe povrsine

Ovde se ceo pokretni mehanizam skida, sve komplet. Mrzelo me da nosim do apoteke i molim da mi izmere masu pokretnog dela... Sorry ali mislim da je to negde oko 35-40grama - sve membrana vesanja voice coil. Relativno slabo masivno za tu povrsinu?

 

IMG_0595.JPG

IMG_0606.JPG

IMG_0607.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

odlepljivanje kapice. Aceton i spric 2ml. dovoljno je cak se ne potrosi celakolicina od 2ml. Potrebno je samo polako nanositi. Ako se ne nanosi polako kolicina rastvaraca se prenosi i na donji deo membrane i nepotrebno se tu rastvaraju cvrste veze koje drze donji deo membrane i voice coil. zvucnik je polu uspravljen nanese se par kapi i one se sliju oko dust capa. i tako u krug. Sakea se da se skoro osusi pa se ponovi ceo krug. dust cap se polako veoma blago povlaci postepeno od membrane uz nanosenje rastvaraca. Tako nema ostecena membrane. Nisam dodatno rastvarao sloj lepka koji je ostao na membrani. Trebalo bi vise rastvaraca i membrana bi tu nepotrebno upijala okolo. Moze da se skine sve ali je potreban jaci rastvarac smola. Ne smeta mi sto je ostao tanak krug lepka na membrani.

Za ovo je potrebno oko 5-6 minuta.

IMG_0610.JPG

IMG_0614.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Priprema magneta za montazu pluga. 2,5mm burgija, za navoj od 3mm. (nisam imao onu koja ide po standardu). Postepeno urezivanje sa tri ureznice. Zastita magnetnog procepa da ne bi usli metalni opiljci. Rupa dubine oko 10mm, mora malo dublje zbog toga st oureznice ne ulaze skroz do dna, pa da makar bude 5mm navoja. navoj od nemagnetnog materijala. Ja sam stavio neki veoma blago magnetni prohron ili vec kako se kaze... Zaboravio gde sam stavio mesingane sipke, posle sam nasao ali kasno...

Blankiranje se vrsi blagim udarcem cekica. Narocito vazno za alnico magnet. Nikako ne zaboraviti da se zastiti dobro magnetni procep - ako udju opiljci gotovo... ja sam nalepi vise slojeva papirne trake. Opiljke cistiti cesto i temeljno lepljivom trakom. Ova operacija traje oko 20min

IMG_0617.JPG

IMG_0620.JPG

IMG_0625.JPG

IMG_0627.JPG

IMG_0628.JPG

IMG_0633.JPG

IMG_0637.JPG

IMG_0642.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde primetiti da u centru magneta nema magnetnih sila. Ustvari ima ali se ponistavaju. Najjace su u magnetnom procepu. Izmerio sam mehaniku ovog magneta orijentaciono, ne bas najpreciznije, ali moze dabude korisna informacija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovde sam se malo namucio, oko ovog pluga. Mrzelo me da cekam i da narucujem kod nekoga da mi to uradi pa sam sam isekao od brezovog spera. Medjutim ti mali precnici i nedovoljno tanka testerica za ubodnu testeru veoma otezavaju secenje i nije bas precizno. Najgore je to sto se ne isece pod pravim uglom nego se testerica krivi... Ali se moze uraditi. Prvo se sece po par milimetara duzine pa se vrati testerica i podeblja rez da bi testerica mogla dase zakrivi. Ovde ne upotrebljavati silu pri secenju jednostavno ne pomaze a i opasno je zbog toga sto je kvalitet tih testerica problematican i los mogu da puknu i da se covek povredi. preporucujem nosenje zasttnih naocara za ove koji dobro vide pa ne nose naocare. :)

Isecen plug sam rucno polko smirglao dok ga nisam doterao na potrebnu meru. Moze rucno da se uradi savrsen krug i da stranice takodje budu paralelne. Medjutoa potrebno je oko pola sata za jedan. Ovde je barel magneta oko 1.5in. Plug za popunjavanje komore je manji oko 36mm precnika debljine 18mm. par milimetara duzi nego komora od barela do pocetka membrane. Nisam fotografisao ali plug ima dole vecu rupu koja prima maticu i podloske koji vire iz barela magneta.

KOd nekih drivera je povrsina magnetnog bureta zakrivljena ide u blagu kupu, pa se i plug mora udubiti. Negde je to toliko blago da se jedva vidi ili ne primecuje upste, kao kod nekih modela Goodmansa, a negde je to veoma vidljivo na prvi pogled kao kod Lowther jedinica. Iskra na srecu ima ravnu povrsinu, inace bih tu izgubio jos 1 sat po plugu da to rucno upustim...

parce brezona zavrnuto u rupu sa navojima u magnetu, i dodatno ucvrsceno maticom odozgo. Bez nepotrebnog pretezanja...

E da umalo da zaboravim, ocistio sam i mgnetne procepe unutra celom dubinom. Kada je vec motor skinut. A i da prekontrolsem eventualno da nije nesto od opiljaka od busenja slucajno uslo u procep.

IMG_0647.JPG

IMG_0649.JPG

IMG_0650.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odsekao sam pletenice. Pletenice sam samo zalemio na vec postojece lemove. Nisa dovoljno strucan da sad to skidam odlepljujem i rastavlja do zica od voice coila. Plasio sam se da nesto ne ostetim. (Odnecu to kasnije kod recimo NN acousticsa da to uradi strucno). To ustvri i nisu pletenice vec neka zica u izolaciji od platna. Verovatno je sama zica OK ali mislim da je previse kruta. Stavio sam neke pletenice koje su mnogo savitljivije. Nisam uspeo sa fotkam to mesto spoja.

IMG_0655.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A sad mali dodatak. Smanjio sam direktivnost i znacajno umanjio sistanje u visokom delu spektra, koji ovaj driver zbog mase membrane nije sposoban da reprodukuje, tako sto sam dodao neku vrstu inverznog phase pluga. Kao neke damprere, koji su fiksirani na plugkao nosač. Izmedju tih dampera od one univerzalne krpe od sintetičkog materijala, stavio sam odstojnike. Za sada 2 komada. mozda postavim i 3 videcu kasnije. Uglavnom ima efekta. Cuje se jasno ali se vidi i na merenjima. Oko 5-6db pada u najvisem delu spektra koji zvucnik reprodukuje. A mozda jos vaznije smanjila se znacajno direktivnost kao posledica ovog eksponencijalno-hiperboličnog obilka membrane.

IMG_0658.JPG

IMG_0659.JPG

IMG_0661.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...