Jump to content

Pomoc oko odabira zvucnika


Dusan1987

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima, posto se selim u veci stan resio sam da malo unapredim zvucnike, dnevna soba u kojoj ce stajati je velicine 5x3.5m.

Trenutno imam risiver JVC RX-5052 sa 100w po kanalu, i koristim 2 Aiwa zvucnika i Magnat Matrix aktivni vufer, sve to lepo radi.

Razmisljam o nekim novim zvucnicima, recimo podnostojecim ili eventualno nekoj bookshelf varijanti (da se malo razmisli i unapred kad dodju decica sa radoznalim prsticima).

Za pocetak sta preporucujete, neki savet na tu temu i slicno pa cemo posle o odabiru zvucnika i tako dalje.

Hvala unapred.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice budzeta da budem iskren, nemam odredjenu sumu koju mogu da izdvojim obzirom da taj stan u koji prelazim moram da malo renoviram i opremim solidno pa koliko para ostane videcemo, ali recimo nekih 100-ak, mozda do 150 evra bih mogao da dam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

150E je rastegljiva stvar , a sve zavisi od toga da li ti nameravas da za te pare kupis gotove polovne kutije , ili si spreman da toliko ulozis u neke drivere , pa polako kvrckas i pravis kabinete i skretnicu .......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za te pare i uslove, one Sony sa Seas drajverima (što prodavao ZM, što ima Trotter).

Just my $0.02. Neko će već predložiti još nešto...

 

edit: http://www.diyaudio.rs/topic/7326-p-sony-ss-2070-old-school-poslastica-oem-seas-kutije/

 

Izmenjeno od Alex
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Usudio bi se da malo prokomentarišem ovakva pitanja, koja su česta na ovakvim forumima. Ko ne voli filozofiranje nek ne čita.

- Na ovakve specijalizovane forume dolaze ljudi koji vole nešto duže vremena. To nije trenutna potreba, to je hobi i pasija koja ih dugo zaokuplja.

- Kako "vatra" traje godinama, ako ne i decenijama, za očekivati je da će ljudi u tom periodu otići "daleko" u pronalaženju opreme koja im najviše odgovara. Drugim rečima, uređaji koji su nižeg ranga su davno prevaziđeni. Ako neki novi član traži zvučnike cenovne klase od oko 150 eura, teško da će neki stari član znati šta bi valjalo kupiti trenutno jer se svi uglavnom bave nešto skupljom opremom.

- Novi "članovi" obitavaju u najvećoj meri dok ne dobiju savet šta da kupe i više ih nema. Ja tu ništa ne zameram novim članovima, to je po meni normalno, svuda je tako. Ovo samo konstatujem kao česta pojava, svakodnevna.

- Biću mala banalan, možda i malo preterano, ali ovakva pitanja su kao kad bi pitali profesionalnog reli vozača: da li da kupim Fiata ili Opela? Ljudi misle da ako on vozi dobra, brza, utegnuta kola da on zna i nešto o običnim putničkim.

- Ko realno ima para da menja audio opremu više puta godišnje pa da izvlači neke zaključke ko šta i kako radi? Da ih uparuje i da istražuje sa čim se slaže, i to još u Srbiji. Pre neku godinu sam nabasao na jednog australijanca koji na svom blogu samo daje recenziju rada DAC-ova. Bukvalno ih je preko 100 rezencirao. Ja bi recimo verovao više takvom nego nekom ko je poslušao par komada. Ali koliko takvih ima i u svetu?

- Ovo je sajt čiji fokus je prevashodno ručno rađena oprema, mada članovi znaju dosta i firmiranoj. Tako da je verovatnoća pronalaženja odgovora ovde nešto manja nego kod onih koji samo vrte firmirano. Mada sam mišljenja da je znanje o samoj audio tehnici daleko, daleko veća ovde nego kod brendomana.

- Suparnički sajt Hi-Files bi trebao da ima poseban odeljak pod nazivom "Oprema za početnike". Tu bi trebalo par "nezavinih" moderatora da daju recenzije takve opreme koju dobijaju od dilera na test probe. Nešto poput onog što radi What Hi Fi. Nažalost takvi sajtovi su apsolutna manipulacija i ja njima ništa ne verujem. Oni koji su sa nekim većim integritetom, poput Stereophile, se već ne bave početničkom opremom.

- Ja lično kad bi tražio savet za takve zvučnike, sem ovih sajtova, tražio bi savet i majstora koji se bave servisiranjem zvučnika. Posebno bi tražio one koji i prave i upgraduju zvučnike. Idealno bi bilo da je audiofil. Kroz njegove ruke su verovatno prolazili zvučnici i od 150 eura čisto zbog kvara. Recimo, pored mene radi kolega koji je prošle godine servisirao preko 500 TV aparata i monitora , pored njega sam saznao šta bi valjalo kupiti a šta ne.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Dusan1987 said:

Ajd na stranu decica, koje su prednosti podnostojecih u odnosu na bookshelf varijantu?

Onako ugrubo, veća kutija bidne ili veća osetljivost ili malko dublji bas a počesto i drajver više (srednjetonac). Ako bookshelf ide na stalak po meni je onda bolje uzeti podnostojeći sa sličnim footprint-om. Isto mesta zauzme a kad se sabere cena polovnog bookshelfa i stalka opet se dođe cenom na podnostojeći.

Elem, za te novce ja bih poslušao i nešto od starije nemecke produkcije zvučnjaka tipa Canton (ili Magnat, Quadral, Heco...). Nemački zvučnici su kod nas prilično potcenjeni a mogu da iznenade zvukom itekako. Za 100e već ima da se biraju sasvim ozbiljni stariji bookshelf trosistemci a za 150e i neki podnostojeći 2.5 ili 3sistemac.

Za decu uvek mož se dodaju metalne mrežice na drajvere, nisu skupe. Opet će svira bolje neg izubijane i iscepane membrane :)
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima


3 hours ago, Dusan1987 said:

Ajd na stranu decica, koje su prednosti podnostojecih u odnosu na bookshelf varijantu?

Evo preteče me Đape, sve što ti kaz'o stoji.

Evo ti u rasponu 100-180e pa prelistaj ima 20 stranica: http://www.kupujemprodajem.com/search.php?action=list&data

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

meni taj srednji deluje neubedljivo ........ u tom rangu velicine bassa mozda je bolje ici na 2Way , bez srednjeg

ima tamo magnata i slicnih u Appolito konfiguraciji ...... (dva bassa za izmedju visoki)

 

usput - sta god da kupujes , probaj prvo da cujes ..... a ne da ih prvi put vidis i cujes kad ih raspakujes kuci

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih izbegavao drajvere koji imaju sunđerasta vešanja, zato što vremenom propadaju, pa ćeš morati da ih zameniš ako to već neko nije uradio (a pitanje je kako je urađeno).

Traži one koji imaju gumeno vešanje u originalu, ono je trajnije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih izbegavao drajvere koji imaju sunđerasta vešanja, zato što vremenom propadaju, pa ćeš morati da ih zameniš ako to već neko nije uradio (a pitanje je kako je urađeno).

Traži one koji imaju gumeno vešanje u originalu, ono je trajnije.

 

Cena je smesno niska u odnosu na kvalitet zvuka. Predlozene su (osim zvucnih kvaliteta) i zbog toga jer podrska u vidu originalnih vesanja pa i celih drajvera jos uvek postoji. Lepo rade i sa cevnim ampovima, bar za koplje iznad ostalih predloga. Recimo za dve klase iznad B&W 602.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, prophet said:

Deluju stvarno solidno, dodacu i njih u "pratim" pa cu razmisliti.

Odluka je ipak pala na podnostojece kutije, sad treba uskladiti kvalitetan zvuk za 150 evra koliko mogu da priustim trenutno sa fizickim stanjem zvucnika.

Favoriti trenutno..

https://www.kupujemprodajem.com/Magnat-ART-144-114-43056408-oglas.htm

https://www.kupujemprodajem.com/Denon-SC-650B-42512315-oglas.htm?filter_id=110419535

https://www.kupujemprodajem.com/Dali-104-43107642-oglas.htm?filter_id=110419535

https://www.kupujemprodajem.com/ELAC-121-vrhunske-kutije-42787436-oglas.htm?filter_id=110419535

Izmenjeno od Dusan1987
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...