Jump to content

Radio klub - RK 3351 Mikrofonski predpojačavač


sonitus

Preporučeni Komentari

Pozdrav,

 

Kupio sam ovaj kit pre par godina kao nesto jednostavno sto bih mogao sastaviti. Sklopio sam ga bukvalno pre par god. i od tada mi je skupljalo prasinu, na zalost. Nasao sam vremena sad da probam da dovrsim projekat medjutim kao apsolutni pocetnik imam par pitanja.

Evo par slika zalemljene plocice (imati u vidu da mi je ovo bilo prvo lemljenje :D) 

20160415_124958.jpg

20160415_125052.jpg

E sada hteo bih da ubacim ovo pretpojacalo u metalnu kutiju STR8 parfema koja mi stoji prazna.. Izbusio bih rupe za montazu i koristio bih one odstojnike kao za maticnu plocu..

installing-a-motherboard-01.gif

Za 3.5mm konektore uzeo sam ove iz Kelca: mono

http://www.kelco.rs/katalog/detalji.php?ID=2784

1) Medjutim ne znam kako da zalemim zice na te konektore. Ima 3 ova nastavka gore, levo, desno i ovaj veliki donji. 

2) Da li je potebno neko uzemljenje da uradim ? I kako ako uopste treba? Napajace se iz jedne baterije od 9V ili eventualno dodam konektor za univerzalne ispravljace, oni kod kojih se moze birati napon.

Hvala unapred :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jack.jpg

Na slici se vidi gdje ide signal a gdje masa. Pokušaj ispratiti gdje koji metalni dio završava sa lemnom ušicom i tako spoji.

U opisu je konektor sa prekidačem i trebale bi biti 3 lemne ušice ali na slici se vide samo 2 pa mi nije jasno. Ako možeš uslikaj sa više strana da se vide sve lemne ušice i gdje idu pa okači slike.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, sonitus said:

Nemam otvoren dzek, na zalost..

Pa iako nemaš otvoren 3,5mm džek, imaš verovatno kompletan kabl sa 3,5mm bananicom na jednom kraju i dva činča na drugom kraju.

Meri sa krajeva činča (levi i desni) kad je bananica uvučena u konektor, pa ćeš videti koji je za koji kanal. Pazi samo kada meriš sa strane činča da ubodeš samo središnji pin a da ne dotakneš oblogu - masu, jer ćeš napraviti kratki spoj i nećeš ništa izmeriti.

Najverovatnije će ovako nekako da bude

jack.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nece da bude.

uticnica je mono. jedan pin je visak.

lepo sam napisao kako da se izmeri.

ukljucis (utaknes) jedno u drugo i meris gde je sta.

posto je 3,5mm mono, znaci imas dve zice, dva lemna mesta.

u uticnici imas 3 kontakta, tri lemna mesta, a koristis dva.

jedno je visak.

izmeri unimerom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ne treba mu nikako utikač, sve može izmjeriti na utičnici a na ovoj se i okom vidi koji je kontakt na kojoj ušici. Jedino, ako je sa prekidačem, da obrati pažnju jer će imati spoj signala na 2 ušice i da ne spoji na onu koja će se otkačiti kad utakne utikač.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zek

Da to je i meni danas palo na pamet, probacu i tako, hvala.

@sax.hifi

Znam da je mono signal+zemlja tj. trebalo bi da budu samo dva lemna mesta, ovde ih ima tri sto me zbunjuje

Hvala na odgovorima

EDIT: Da dodam da sam uspeo sa kablom, hvala svima. Nasao sam kabl 3.5mm stereo produzni pa sam preko njega testirao sa contiunity testom na multimetru (nisam znao da to ima :P - procitao juce na netu da sluzi bas za ta testiranja) 

Ako budem imao nekih drugih problema, mada ne verujem, pitacu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno da služi nečemu, inače ga ne bi bilo. To je taj prekidač i kao što sam napisao bez umetnutog utikača je spojen na S (kako si označio), umetanjem se to prekida i S je spojen na utikač dok se gornji kontakt odspaja. Kada se koristi kao izlazni konektor to ima svrhu npr. signal ide na zvučnik dok se ne uključe slušalice pa signal ide na njih a zvučnik se odspaja. U tvom slučaju nema nikakvu svrhu jer ga koristiš kao ulazni konektor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

53 minutes ago, kan042 said:

Naravno da služi nečemu, inače ga ne bi bilo. To je taj prekidač i kao što sam napisao bez umetnutog utikača je spojen na S (kako si označio), umetanjem se to prekida i S je spojen na utikač dok se gornji kontakt odspaja. Kada se koristi kao izlazni konektor to ima svrhu npr. signal ide na zvučnik dok se ne uključe slušalice pa signal ide na njih a zvučnik se odspaja. U tvom slučaju nema nikakvu svrhu jer ga koristiš kao ulazni konektor.

Moze imati svrhu i kad se koristi kao ulazni konektor. Moze drzati ulaz kratkospojenim kad nije nista prikljuceno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...