Jump to content

Turbosound TSW124


remam

Preporučeni Komentari

Pozdrav drustvo,

nameravam da pravim par ovih Turbosound TSW124 bas - horni sa Precision Devices PD2450,ali gledajuci ove nacrte i detaljno razmatrajuci primetio sam da ovde ne mogu fizicki da se ugrade ovi drajveri.

Koliko sam razmatrao TSW124 korisiti manje drajvere Turbosound LS-2403 koji su 22",a ne 24"??

Ako je ovo uzaludan projekat za 24",prelazim na bas-refleks,ali bi mi vise odgovaralo da pravim ovu kutiju ako je moguce raditi po ovim nacrtima?

Svaka pomoc je dobrodosla...tsw124.jpgTurbosound TSW 124 1.jpg

tsw124-angle.pdf

tsw124-dimension.pdf

tsw124-dimension2.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

savet - raditi samo ono za sta mozes da nadjes dokumentovan primer , da je uradjeno sa uspehom

 

dakle - tacan model drivera u odredjenoj horni ;

mala promena parametara (drugi driver ) i to vec ne radi kako treba ........ mora se vrsiti korekcija kompresione komore i slicno tome , a to ne ide bez merne tehnike i ulaganja vremena

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hocu da kazem podatci se poprilicno razlikuju od ovog nacrta na ovom sajtu i ovog gore dvodimenzionalnog,na ovom sajtu npr.nema precnik otvora za drajver u kompresionoj komori,svi uglovi pregrada nisu jasno predoceni..

Druga stvar,korpa drajvera nije okrugla,vec 12-stougla,podatci govore da korpa i drajver uopste ne mogu stati ni u jedan od ova dva nacrta po uglu,vec po stranici korpe sto ostavlja veoma malo mesta za ostale uglove,mislim tesko je oceniti bez duboke analize da li ovo stvarno moze da stane u kompresionu komoru.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

daleko bilo da sam ti ja neki strucnjak za horne ..... al' znam taman toliko da je lako zajebucnuti stvar ako se ne drzis poznatoga

savet - kopaj na netu da li je ko pravio hornu za te tvoje drivere ..... ako sam dobro shvatio da ih vec posedujes

jes , horna je horna  a frontalac BR je to sto je

usput - nije nevazno - kako si tacno namislio da koristis te tvoje buduce kutije ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Znam i ja to,mnogo parametara dolazi u obzir.

Pogledacu,ali do sada nista drugo nisam nasao do ovoga,a sve mi je to sumnjivo.

Nije ni BR los,taman posla moze se cak dobiti i nizi -f3 nego sa hornom to je sigurno,a i kutija moze biti manja od ove sto je takodje povoljno,ali naustrb efikasnosti i usmerenosti sto je prednost horni.

Namena je ozvucenje spolja i /ili velikim zatvornim prostorijama.

Naravno,ponosni vlasnik,drajveri su neverovatni,probano kao dipol u sobi i nije zdravo kako zvuci bez kutije,bukvalno se cela kuca trese na nekih 200W!!!

Vidi T/S parametre,sami drajveri su izuzetno efikasni,imaju veliki Sd i Bl i uz Xmax 10,5mm (Xlim P-P 36mm) Vd je 2,36l !!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A za koju namjenu bi uopce bio taj zvucnik?

U međuvremenu stigao odgovor...

Sa ovakvim konstrukcijama se vrlo cesto dođe do loših rezultata, samo velika buka i nista vise. Kao sto su neki napisali oprez ako misliš dokučiti neki duboki bas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

22 minutes ago, Dacho said:

A za koju namjenu bi uopce bio taj zvucnik?

U međuvremenu stigao odgovor...

Sa ovakvim konstrukcijama se vrlo cesto dođe do loših rezultata, samo velika buka i nista vise. Kao sto su neki napisali oprez ako misliš dokučiti neki duboki bas.

Pa ne nameravam praviti Hi-Fi kutiju za kucu (za to mi i ne bi trebala kutija,vec moze kao sto sam naveo da radi kao dipol sigurno),naravno da mi treba sto veci pritisak na sto nizoj frkvenciji,a zato je i drajver sa velikim Sd i solidinim Xmax za ovu povrsinu,bitno je koju koncepciju da odaberem,mada sam u svakom slucaju pre za hornu sigurno jer se -f3 sa ovom TSW hornom za 24" moze dobiti poprilicno dobar -f3 (kutija je bas ogromna,oko 600l neto),a efikasnost i usmerenost se jos podize ionako efikasnom drajveru sto mi je primarno!

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ono sto sam mislio pod upotrebom - sta planiras on top da svira ?

 

frontalac moze da iznese vise freq. od takvog tipa horne ....... gde mozes realno da ocekujes ne vise od 350Hz (max.400)

dakle , i o tome treba povesti racuna ......... da i ne pominjem ( sto si i naveo ) da neces dobiti subwoofer freq. iz horne

ako to i nije cilj , nego kick koji samo horna moze da da , onda je jasno

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Zen Mod said:

ono sto sam mislio pod upotrebom - sta planiras on top da svira ?

 

frontalac moze da iznese vise freq. od takvog tipa horne ....... gde mozes realno da ocekujes ne vise od 350Hz (max.400)

dakle , i o tome treba povesti racuna ......... da i ne pominjem ( sto si i naveo ) da neces dobiti subwoofer freq. iz horne

ako to i nije cilj , nego kick koji samo horna moze da da , onda je jasno

Pa tesko da i moze nesto da "peva",nije primarna namena ovolikog drajvera,namena klasican sub (a i po fabrickim specifikacijama je Subwoofer),naravno do 350-400Hz,nije kriticna Fh,mada moze i manje..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cela tema je zapoceta iz razloga sto sam negde,nekako cuo da je neko ovde kod nas pravio TSW124,a sa kojim drajverom nemam pojma!

P.S.Drajvere sam nabavio prosle godine od coveka iz G.Milanovca od kojih je on odustao u gradnji i ta tema mi je poznata,ali sam sa druge strane cuo da je to neko pravio,e sad ko i sa kojim drajverom nisam siguran.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj savet je ne raditi ovu Turbosound kutiju, to nije prava horna vec band-pass sa reflexom u vidu levka. Efikasnost ispod 100Hz je mala, ima dosta kick basa ali je nedefinisan. Zvucniku te snage i hoda membrane nije potrebna kompresiona komora bolje je uraditi bassreflex ili hornreflex,

http://forum.speakerplans.com/apex2181_topic76896.html

Pozdrav

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

39 minutes ago, apexaudio said:

Moj savet je ne raditi ovu Turbosound kutiju, to nije prava horna vec band-pass sa reflexom u vidu levka. Efikasnost ispod 100Hz je mala, ima dosta kick basa ali je nedefinisan. Zvucniku te snage i hoda membrane nije potrebna kompresiona komora bolje je uraditi bassreflex ili hornreflex,

http://forum.speakerplans.com/apex2181_topic76896.html

Pozdrav

Pa sve horne nisu u sustini horne vec skracena verzija prave,a ovo je tzv.Front Loaded Horn i ne bih rekao da su toliko lose,drajver se optimalno prilagodjava sa jedne strane membrane kompresionom komorom,a sa druge skracenom trubom i ako je prilagodjenje dobro odradjeno bas je i vise nego dobar.

Ja npr.imam skoro istu verziju (rekao bih da je cak takodje kopija Turbosound-a),mada su za 15" i mnogo su manje od ove,ali je sistem u sustini isti,kompresioni deo ispred drajvera je takodje ovaj klin koji se spusta pod uglom ka zadnjem zidu kutije i tu se pravi odnos transformacije i kompresije i mogu ti reci da to odlicno radi,bas je brutalan za jednu klasicnu 15"-icu!

3269671.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, remam said:

Pa sve horne nisu u sustini horne vec skracena verzija prave,a ovo je tzv.Front Loaded Horn i ne bih rekao da su toliko lose,drajver se optimalno prilagodjava sa jedne strane membrane kompresionom komorom,a sa druge skracenom trubom i ako je prilagodjenje dobro odradjeno bas je i vise nego dobar.

Ja npr.imam skoro istu verziju (rekao bih da je cak takodje kopija Turbosound-a),mada su za 15" i mnogo su manje od ove,ali je sistem u sustini isti,kompresioni deo ispred drajvera je takodje ovaj klin koji se spusta pod uglom ka zadnjem zidu kutije i tu se pravi odnos transformacije i kompresije i mogu ti reci da to odlicno radi,bas je brutalan za jednu klasicnu 15"-icu!

3269671.jpg

Ne bih se slozio da je bas nedefinisan za ovaj tip kutija,bas nasuprot,bas tranzijenti su i vise nego dobri,doduse uz uzi frekventni oseg,ali takve "udarce" ne moze da postigne BR.

Imam ovakve kutije godinama i znam kako to zvuci!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 minute ago, apexaudio said:

Ovaj nacrt sto si poslao je moj od pre dvadesetak godina kad sam radio te kutije sa petnaesticama. Pozdrav

Nisu ovakve,ali su slicne,hocu reci na samu poziciju drajvera i sistem pregrada,koji se u potpunosti slaze sa ovom Turbosound TSW124,naravno sa razlikom u velicini,pozicijom drajvera i ostalih elemenata...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo primera radi,simulacija BR kutije od 400l tjuniranu na 35Hz,drajver je moguce opteretiti sa 1kW do 32Hz bez problema,s tim sto na 35Hz proizvodi max SPL od 132dB!!!!

Prica vazi za jednu kutiju i jedan drajver,sto uopste ne izgleda lose takodje.

CAM01516.jpg

CAM01515.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, remam said:

Pa ja imam dva drajvera,tako da sam hteo da radim dve TSW124 sto je i vise nego mnogo:clap:

Hocu reci da je i vise nego mnogo da se tresu prozori i stvari po kucama udaljenim i do 1km od sistema!!:thumbup:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...