Jump to content

Kutije visoke osetljivosti


shonne

Preporučeni Komentari

Dobro i gde su jos 4 drajvera [emoji4] 

Nema etiketiranja ni dijagnoza, mislim da je svakome ko hoce moj post jasan. (generalno) Jer da sam etiketirao nekoga ili dao dijagnozu nekome konkretno onda bi to bilo vredjanje a forum nije mesto za tako nesto. Ovde sam ja JA a ne moji pripravnici koji su urnisali onaj komsiski forum i pojedince na njemu koji su to uzgred budi receno i zasluzili (kada se sve rasclani ali to nije i nece biti tema) tako da sada pise covek koga si i licno upoznao. 

Izneo si jednu veoma suvislu opasku glede koherentnosti. Tu mogu da dodam samo da sa 4 basa po kanalu to jos bolje stoji, pre svega gledano vezano za impedansu i atenuaciju (naravno u vecem prostoru). Fotka je informativnog karaktera, tehnicke (radne) verzije koja zahvaljujuci modularnom karakteru sluzi za probu, gde se kombinovanjem (stacking) vise bas kabineta moze utvrditi ponasanje i potreba za istim u odredjenom prostoru, kao i za probu centralnih drajvera i sl. To sve pre pocetka bilo kakvog rada i daleko je od finalne verzije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 x 15in ili 4 x 18in PO kanalu je koncept u Open bafle kabinetu. Prakticno bez kabineta. Na izduženoj ravnoj ploči. ILI plitkom U ili H frejmu. To uopšte ne zauzima mnogo prostora. front je samo malo širi od drivera. Razmatrano je u kontekstu manje snage za SE amplifikaciju. To je mnogo manje zapremine nego sto zauzimaju neki kabineti. A deluje mnogo elegantnije u prostoru. I formira neku vrstu zvučnog zida. Takvih primera ima i ništa nije novo izmišljeno... KOnkretno je predložen 2 x 4 x driver Eminence 15in Alpha. Zbog pogodnih parametara za ovaj dizajn, prihvatljive cene i na osnovu pozitivnih iskustava pri radu sa tim driverom.

Jedino pri ovakvom koncipiranju niskog spektra se dobija neophodna efikasnost koja je potrebna kao podrška za centralni i visoki deo spektra. A to je svega +6db po kanalu ili oko +9db u stereo režimu rada. Samo da podsetim da su gubici oko -10db ili čak vise kod OB dizajna. 

Imao sam 4 x 12in po kanalu u Linkwitz Phoenix kabinetu. Nešto drugačiji ali i dalje OB kabinet. Slušao i merio mnogo puta i 1x 15in i 2 x 15in i 2 x 18in po kanalu u OB kabinetima...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neko je spomenuo ranije u temi i Karlson tip kabineta. I to je dobro rešenje. Ali 4 x takva kabineta postavljena kao u Karlsonovom manualu. I to sa 18in driverima.

Gauss je imao takv kabinet za koji postoje nacrti. Google. Korišćen je neki Gauss stariji tip drivera koji se više ne proizvodi ali moguće je naći po patametrima sličan driver ili driver koji mozda i više odgovara za taj tip kabineta.

Kada već postoji volja, prostor, a preterana ušteda na uštrb kvaliteata nije opcija, onda bi trebalo to iskoristiti i uraditi stvarno dobar sistem. A ne prezvakavati "proverene" hi-fi nacrte koji jednostavno ne rade. Da podsetim količina uloženog rada i truda je ista ili slična i za dobar i za loš koncept. Samo je razočarenje disproporcionalno... Nema toliko veze sa novcem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 hours ago, Stradi said:

 

Posto se nudilo resenje sa po 4 bass jedinice po kanalu covek pitao jel ima neko to od predlagaca, nije pitao jel ima neko visoko osetljive kutije ako sam ja doboro shvatio tako da vi sto se javljate dzaba se javljate, Visoko osetljive kuitje ima brdo ljudi ali 4 x 18 incha po kanaluili 4x15 incha po kanalu i 15w pojacalo moze da ima samo neko ko je ili lud ili nije normalan ili je ipak lud, drugi niko, jer ovaj sto pita ima pojacalo od 15w a ne 150 i ima jedno a ne 3 pojacala. Mislim se citajuci neke komentare (to su konkretni predlozi u stvari) u kom sam ja hobiju proveo 35 godina i da je krajnje vreme da batalim to i da se posvetim restauraciji oldtimera :) . 

Mislim stvarno su zelje i mogucnosti daleko . Najveci broj audiophila je u Beogradu a prosecna kvadratura stana u beogradu je 150000 podstanara i 49,5 kvadrata a tu je i wc ne samo dnevni boravak. B) 

Procitati potpis administratora sa vremena na vreme. Jes' da je ladno i treba ubiti vreme ali nije toliko ladno da ne moze da se izadje napolje malo na vazduh. (mislim ovaj forum ponekad posete i stranci verujte mi).

ZA kraj ozbiljno : sto lepo vi to ne napravite da covek moze da cuje to pa eventualno i da kupi, jel tako. Svi takodje pisemo da ne treba kupovati nista dok se ne cuje, Pa kad napravite onda zovete i mene da i ja cujem mozda promenim misljenje jer samo prazna prica i igranje tudjim vremenom i novcem je krajnje licemerno da ne kazem nesto gore. Ili ako neko ima kod kuce to sto nudi neka eto ugosti coveka i prezentira mu kako to radi u stvarnosti. (shvatate vi dobro sta je pisac hteo da kaze).

ps

text je malo karikirao ali malo ne mnogo.

I ono za mene najbitnije, da sam citao samo iskustva pojedinaca naravno samo sa ovoga foruma da nisam citao i neke druge pre sve inostrane forume nikada ni bih imao sistem koji sada imam a ispostavilo se da ne da sam zadovoljan nego prezadovoljan a ovde se bar za jedan deo mog sistema pise da je njesra, Forum je da pruzi tacne i istinite informacije, da bude neka vodilja ali na osnovu istine ali i cinljenica a ne na osnovu pustih zelja ili pukog neslaganja ili vrlo cesto pisanja o necemu sto taj sto pise ne da nije cuo nego nije ni video. Pa sto onda da se cita na forumu ako treba sve uzimati sa nevericom, Svaka cast pozitivnim izuzecima ali oni drugi mi smetaju, mislim ne oni nego njihovo shvatanje javne reci.

Tačno tako, kolega Stradi. Ovde se razbacujemo sa 15" basevima kao da su salata - aman zaman, pa razmislite samo koliko veliki bi trebali da budu kabineti za 4 komada takvih drajvera. U OB verziji, prednja strana bi trebala da bude bar 2,5 metara da bi se postigla nekakva dubina, pa plus sranice sa strane, ispada da čoveku treba dobar deo površine one sobe samo da smesti takve gigante. Čak i tako, opet će mu trebati MNOGO više od 2x15W, to mu je dovoljno za visokotonce i ono malo žice do njih.

Da i ne spominjem nove probleme, čak i ako su to elektronske skretnice, najbenigji oblik skretnica. Ko će to da potpiše?

I još uvek ni slovca o ceni ove ili one varijatne, baš me zanima ona mega verzija sa 4 basa od po 38 cm. Obavezno uzeti u obzir i cenu rada, jer imam utisak da zainteresovani nije samograditelj, bar ne na tom nivou.

Njazad, mislim da bi bilo pametno tog čoveka odvesti da čuje par takvih sistema kako bi moga da konkretno navede koji od njih mu se najviše dopada i sa kakvim izmenama, a to će nas dosta jasno uputiti i na cenu koju može da očekuje. Ovo je bitno za bilo kakve kutije, a posebno za OB kutije, koje su notorno nelinearne na oba ekstrema, pa će stoga imati i dosta različ zvuk od modela do modela.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, dvv said:

 U OB verziji, prednja strana bi trebala da bude bar 2,5 metara da bi se postigla nekakva dubina

Apsolutno netačno.

 

41 minutes ago, dvv said:

 posebno za OB kutije, koje su notorno nelinearne na oba ekstrema, pa će stoga imati i dosta različ zvuk od modela do modela.

Ne znam šta si pravio ili slušao, ali i ovo je netačno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, grau said:

 

 

naivan si ko francuska sobarica...a jos kad pogledas na pojacala levo

Pa to je stari Telefunkenov koncept OB iz tridesetih :) sa 2 drovera isto OB... A sto se tiče pojacala, pa nisam siguran da je potrebno toliko Kg? Izgledaju ko lampek. Verujem da bi tu i Shindo Labs odlično radio iako je kao mrvica u odnosu na ova kad se jednom sklope niko ih vise ne raslopi... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo kako spakovati 2 petnaestice, a da visina bude 1m. Moglo bi da se doda još jedna , Pa da bude 1,5m, još uvek vizuelno prihvatljiva  visina. Pass je inače krenuo sa samo jednom 15ticom, ovom okrenutom nadole, posle je neko na forumu probao da doda spreda još jednu, uspešno, čini mi se da je prijavio poboljšanje.... Kod OBa je možda glavni problem to što su dipoli u pitanju i da li čovek spreman da ih sluša 'na pola sobe', priča se da je 1m minimum od zida, ali najbolje zvuče kad su još dalje od zadnjeg zida 1,5 do 2m... Jeste da je 70m2 u pitanju, ali kada se uključi i WAF u jednačinu... Lova izgleda nije problem, Alfe su oko 70Eura komad. Ove  custom by Eminence za Pureaudioproject su oko 150dolara komad čini mi se, ali su i bolje... Kako stoje stvari, izgleda da čovek može da dobije skoro pa HighEnd za oko 2000Eurona. Hebiga, lično sam bio prisutan kad je čovek kupio amp, preamp i neke JBL zvučnike i platio to oko 30 000 DEM! Mislim da su zvuje bile oko 12 hiljada. 

OB SL FL SPKR.jpg

OB-A15Neo.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A, da , to da li lampaš od 15W može da gura takav panel, ne znam, meni lično se čini da  ne može i da mora da se ide na bi amping , ali šta ja znam, samo teoretišem,  probali su svašta na tu temu i Zen i Čakija i Stein, Vix...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, dvv said:

Tačno tako, kolega Stradi. Ovde se razbacujemo sa 15" basevima kao da su salata - aman zaman, pa razmislite samo koliko veliki bi trebali da budu kabineti za 4 komada takvih drajvera. U OB verziji, prednja strana bi trebala da bude bar 2,5 metara da bi se postigla nekakva dubina, pa plus sranice sa strane, ispada da čoveku treba dobar deo površine one sobe samo da smesti takve gigante. Čak i tako, opet će mu trebati MNOGO više od 2x15W, to mu je dovoljno za visokotonce i ono malo žice do njih.

Da i ne spominjem nove probleme, čak i ako su to elektronske skretnice, najbenigji oblik skretnica. Ko će to da potpiše?

I još uvek ni slovca o ceni ove ili one varijatne, baš me zanima ona mega verzija sa 4 basa od po 38 cm. Obavezno uzeti u obzir i cenu rada, jer imam utisak da zainteresovani nije samograditelj, bar ne na tom nivou.

Njazad, mislim da bi bilo pametno tog čoveka odvesti da čuje par takvih sistema kako bi moga da konkretno navede koji od njih mu se najviše dopada i sa kakvim izmenama, a to će nas dosta jasno uputiti i na cenu koju može da očekuje. Ovo je bitno za bilo kakve kutije, a posebno za OB kutije, koje su notorno nelinearne na oba ekstrema, pa će stoga imati i dosta različ zvuk od modela do modela.

Nije potrebna velika ploča uopšte. Merio sam i ja a i drugi - relativno mali OB U-frame isao jako nisko dole do 30Hz. I to sa driverima koji nisu po parametrima target za OB tip kabineta. Vecia ploca je neophodna kada je u pitanju samo jedan driver i to manje povrsine. Ovde je stvar i povecanju povrsine drivera.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Pchelac said:

Evo kako spakovati 2 petnaestice, a da visina bude 1m. Moglo bi da se doda još jedna , Pa da bude 1,5m, još uvek vizuelno prihvatljiva  visina. Pass je inače krenuo sa samo jednom 15ticom, ovom okrenutom nadole, posle je neko na forumu probao da doda spreda još jednu, uspešno, čini mi se da je prijavio poboljšanje.... Kod OBa je možda glavni problem to što su dipoli u pitanju i da li čovek spreman da ih sluša 'na pola sobe', priča se da je 1m minimum od zida, ali najbolje zvuče kad su još dalje od zadnjeg zida 1,5 do 2m... Jeste da je 70m2 u pitanju, ali kada se uključi i WAF u jednačinu... Lova izgleda nije problem, Alfe su oko 70Eura komad. Ove  custom by Eminence za Pureaudioproject su oko 150dolara komad čini mi se, ali su i bolje... Kako stoje stvari, izgleda da čovek može da dobije skoro pa HighEnd za oko 2000Eurona. Hebiga, lično sam bio prisutan kad je čovek kupio amp, preamp i neke JBL zvučnike i platio to oko 30 000 DEM! Mislim da su zvuje bile oko 12 hiljada. 

OB SL FL SPKR.jpg

OB-A15Neo.png

Ne sme nista da stoji ispred membrane zvucnika naročcito ne tako blizu. Cak ni kada se driver koristi samo za niske do oko 100Hz. Slusao sam masu kabineta gde je ispred drivera neka prepreka daska zid itd, medju njima i originalni Klipsch horn gde je bas driver unutar kutije i ide do sredine spektra. Nema veze sa zivotom... Za izvodjenje muzike ajde kako tako može ali za kućne uslove po mom mišljenju ne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, sax.hifi said:

slazem se da su ove izjave netacne.

imam OB visoke oseljivosti.

 

Jeste. Ja slusao. A plesae napiši kolika je površina membrane za tvoj specifični driver, ako imaš taj podatak, ili okvirno izračunaj?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, prophet said:

Apsolutno netačno.

 

Ne znam šta si pravio ili slušao, ali i ovo je netačno.

Sta bese to 2 x 18in po kanalu? Daj ako imas krivu i to farfild i bez skretnice bez obzira na kakvoću zvuka to je bilo ravno skoro do 3K i to sa driverima koji nisu eksplicitno za OB. Bez ikakvog pasivnog ili aktivnog Shelf-a. Napiši i koji su driveri bili u pitanju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bem li ga Zoki, ako se nisam zajebunio, ovo je Pass napravio i izložio na BAFu,  a pre toga je pravio one kombinacije sa vertikalnim slotom i dva drajvera sučeljena...Njemu se izgleda dovoljno dopalo da predstavi koncept. I naš Vix je turao daske neke pred Betu...  Ima tu nečeg, ali verovatno, ko i sve drugo, zavisi od implementacije...Možda malo nekog damping materijala dole , da smiri srednje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...