Jump to content

Kutije visoke osetljivosti


shonne

Preporučeni Komentari

Uvek sam gledao neke zvucne jedinice koje su do reda 90 i ispod dB, pa zapeo u corsokaku kad me prijatelj pitao da hoce neke kutije koje su od 100 pa na gore dB osetljive. Uslov je da ih single-end pojacalo od 15W "gura", i drugi uslov je da dobije topliji, analogniji, i da ne bude preostar zvuk narocito u visljim tonovima.  U ovom slucaju nece da se stavljaju limiti sto se cene izrade tice, jer lik hoce da ih napravi za sebe, ne zeli dalju prodaju vec da bude sa njima zadovoljan.

Ako moze neki predlog...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se priča o full pasivnom zvučniku: 1. eff. 100 dB; 2. podnošljivih dimenzija; 3.koji će da pogoni 15W cevni amp; 4. a da valja, tj. da je odličan zvuk; 5. ravnomeran freq. odziv 40 Hz- 20kHz- TO NE POSTOJI.

Zavisno od budžeta i veličine prostorije, preporučio bih neku polu-aktivnu varijantu. Taj cevni amp bi slao (pojačan) signal na zvučnik, pogonio bi srednji i visoki, dok bi bass bio u aktivnoj varijanti sa dodatnim pojačalom, npr. u D Class ili gain-clone.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Veličina prostorije i budžet?

Imaš kod Troelsa: 1. razne projekte, raznih efikasnosti zvučnika; 2. ima i mini studija o višoj efikasnosti. Uvid u to šta realno može da se postigne sa kojim veličinama zv. jedinica i u kom principu rada. Za OB treba vrlo široka tabla da bi sviralo niske frekvencije. Efikasnoti nisu spektakularne: 90-94 dB i to sa velikim zv. jedinicama.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uopšte nije dobro da budu previše osetljive jedinice. Dobiće baš suprotan efekat. Prejake srednje i visoke. Koji se mogu raznim atenuacijama stišati ALI se drastično gubi kvalitet tona. Po mom mišljenju sasvim dovoljna je neka osetljivost od 93db do 95db. Nije mi jasno šta se dešava ali u kućnim uslovima, sve preko 95db jednostavno je jako teško slušati.  bez obzira na to šta pogoni drivere i kakvim su kabinetima. Pričam prvenstveno za srednji i visoki spektar. Te visokoe osetljivosti zu za komponovanje sitema napolju, za izvodjačke delatnosti i veći auditorijum koji sa veće udaljenosti prima tu muziku. I napaja se aktivnim multi pojacalima sa ekvilizacijama itd... Za kućne uslove mislim da je i 15W puna kapa i više nego što je potrebno. Sasvim lepo tu rade i manje snage tipa 2A3 i srednje snage tipa 300B u SE režimu.

Jako veliki problem su driveri za HF, i mislim da ce biti potrebno 2 jedinice po kanalu, da bi se izvrsile sto manje atenuacije visokih pa i centralnih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imaš i ovde na forumu nešto što bi moglo biti interesantno, kao npr :

 - Econovawe

- klon GedLee Summa zvučnika

 - možda(pre svega zbog osetljivosti) Wolandov Đurđevak

- Karlson horne

- Ecijeve horne 

A video sam i jedan projekat na internetu koji mi je oduvek delovao zanimljivo, ali ne znam koliko je to zaista dobro :

Double Driver Dynamic Loading for Low Q Drivers

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako čovek ima sredstava, dovoljno veliku sobu da odmakne zvuje bar 1m od zadnjeg zida, hoće malo egzotično rešenje, ovo bi bio zanimljivo z proučiti...http://www.pureaudioproject.com/product/15inch-open-baffle-bass-woofers/

Imaju zanimljive 15tice koje im radi Eminence, u suštini modifikovane Alfe, sa TS parametrima optimizovanim za OB. Zanimljiv je Trio sa fullrangeom i navodno odličnom skretnicom. Samo , taj njegov SET bi mogao da gura verovatno samo taj fullrange, za 2 petnaestice bi trebalo staviti neko snažnije pojačalo, dakle- biamping. Ili neko snažnije i kvalitetno pojačalo da gura sve zajedno. U pasivi je osetljivost verovatno oko 93dB...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...