Jump to content

Dizajn za subwoofer


mancube

Preporučeni Komentari

Planiram da sklapam subwoofer kao dodatak trenutnom sistemu,zamisao je tu,sad je na redu da se planira kutija :laugh1tooht:

Drajver je Monacor SPH-300TC,u prilogu su specifikacije,parametri i grafik odaziva,..

Po pitanju zvucnika sam totalni duduk,ali imam otprilike neku ideju. 

Sta bi u ovom slucaju bilo najbolje,treba mi nesto da svira duboko (<40Hz) a da pritom ne gubi kvalitet,ne zelim da bude totalno SPL orijentisano :D

Dobrodosle su i ideje za skretnicu,posto u ovom slucaju nemam odvojeno pojacalo,pa da jednostavno sasecem ulazni signal na (lupam :P ) ispod 150Hz i da budem miran.

Puno pitanja,malo odgovora,da li bi bila bolja t-line ili bass reflex kutija,...

Igrao sam se sa nekim programima za radjenje kutija,u teoriji sve izgleda lepo ali nisam siguran kako bi izgledalo u praksi :hmm:

Sve ideje,preporuke,neki gotov dizajn.. su dobrodosli! :) 

 

SPH-300TC.pdf

G101460K.pdf

G101460Z.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

idi na ovaj sajt i ubaci TS parametre iz PDFa tog zvucnika. Pa proveri sta se desava orijentaciono.

http://www.micka.de/en/

evo oko 70-80 litara orijentaciono, bas refleks vodovodna cev (10.6cm) duzine 12cm. Ima 2 voice coila pa moze i redno i paralelno. Nije to los driver... Proveri sa jos nekim programom 

Screen Shot 2017-01-03 at 12.00.08 AM.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Igrao sam se sa nekim programom koji se zove BassBox Pro,uneo sve parametre i pustio ga da mi predlozi optimalnu kutiju,on mi predlaze kutiju od oko 110l,slike prilozene.

Da li valja ovako nesto? :) 

Capture1.PNG

Capture.PNG

Capture2.PNG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Unesi zapreminu i dimenzije porta kutije MB12 koju sam ti predlozio i onda menjaj duzinu basreflexa da dobijes najbolji odziv na niskim frekvencijama. Na ovaj nacin mozes da izdignes odziv na nekoj nizoj frekvenciji. Bitno je da dobijes najvecu mogucu efikasnost izmedju 50 i 70Hz. Nema svrhe juriti nista ispod 50Hz sa dvanaesticom kutija ce biti prevelika a izgubices efikasnost na frekvencijama za koje je zvucnik pravljen.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Probao bih tako nesto,ali ne umem bas sa ovim programom da se snadjem po tom pitanju :hmm:

Mozda bi najlakse bilo da jednostavno napravim MB12 i da se ne cimam oko proracuna?

To ce ionako najverovatnije cekati do proleca,ne mogu caleta da nateram da izadje iz kuce da pravimo po zimi ovako nesto :D :laugh1tooht:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rekoh i za skretnicu da pitam,jedini uslov je da bude pasivna,a da napomenem da ce drajver biti paralelno vezan da bi imao 4 oma otpor.

Svako resenje dobrodoslo(eventualno mogu da se oprobam i da pravim nesto sam ako ste voljni da me navodite,koliko god to nije pametno zbog mog neiskustva :P).

Edit:Procitao sam negde da su pasivne skretnice u slucaju subwoofera veoma neefikasne i podlozne steti pri vecim snagama,mozda bi bilo bolje da napravim i neki amp za subwoofer sa aktivnom skretnicom? :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pasivna skretnica ...... za proracun imas programa i online , najlakse ovde : http://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerCrossover/

recimo 2nd order Bessel

 

firma fininamotaji , Novi Sad za spulne , verovatno ce ti trebati EI spulna

http://www.fininamotaji.in.rs/EI_TRAFO_KALEMOVI.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Po ovom kalkulatoru mi treba 7,35mH i 150uF(150Hz,2nd order Bessel),na ovom sajtu to ste Vi preporucili imam mogucnost da biram izmedju EI 1,2,3 i 4.Koje biste Vi preporucili,koji ima najbolji odnos kvalitet-cena,ako to uopste moze da se primeni u ovom slucaju :pardon: 

Edit:Kad svi vec imaju OK power rating u ovom slucaju,subwoofer ce u najboljem slucaju da vidi 150-200W, da li onda uopste ima veze,da idem na najjeftiniju varijantu :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo na primer jedne aktivne skretnice koja prihvata stereo ulaz linijskog ili zvucnickog nivoa mixuje ih u mono ima subsonic filter 12dB/oktavi na 35Hz promenljivi rez 18dB/oktavi od 80 do 250Hz sa gornje strane i boost 6dB za frekvencije do 100Hz. Sa ovakvom aktivnom skretnicom potrebno je 2 do 3 puta slabije pojacalo nego sa pasivnom pa kad se sve preracuna ispadne jeftinije a zvuk je neuporedivo bolji.

APEX sub xover.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

29 minutes ago, apexaudio said:

 Program ti nikad nece dati dobro resenje za kutiju to moras sam iz njega da izvuces....

@gosn Mile

da li imate snimljenu/izmerenu impedansu drajvera u napravljenoj kutiji? da se vidi koja je Fb?

upravo ste postavili aktiv.Xover.... da li ima opciju promene faze?

 

pozV

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@apexaudio Hvala Vam na savetu,rekoh da pitam Vas i za neki amp za subwoofer,da je sto efikasniji(sto manje napajanje,sto manji hladnjaci,..),nema veze u kojoj klasi,a da moze da da 100-njak W u 4 ohma,postoji i opcija da odradim amp odvojeno za sub zajedno sa aktivnom skretnicom(verovatno ne u skorije vreme ali kad tad) :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

7 minutes ago, vladac said:

@gosn Mile

da li imate snimljenu/izmerenu impedansu drajvera u napravljenoj kutiji? da se vidi koja je Fb?

upravo ste postavili aktiv.Xover.... da li ima opciju promene faze?

 

pozV

 

Filter nema obrtanje faze, ali to se lako izvodi promenom polariteta na klemama zvucnika. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, mancube said:

@apexaudio Hvala Vam na savetu,rekoh da pitam Vas i za neki Vas amp za subwoofere,mislim da sam negde na bigdiy video ali ne mogu da ga pronadjem sad,postoji i opcija da odradim amp odvojeno za sub zajedno sa aktivnom skretnicom(verovatno ne u skorije vreme ali kad tad) :) 

 

20 minutes ago, mancube said:

@apexaudio Hvala Vam na savetu,rekoh da pitam Vas i za neki Vas amp za subwoofere,mislim da sam negde na bigdiy video ali ne mogu da ga pronadjem sad,postoji i opcija da odradim amp odvojeno za sub zajedno sa aktivnom skretnicom(verovatno ne u skorije vreme ali kad tad) :) 

Svako pojacalo moze da posluzi za sub, dovoljno je napraviti treci kanal u postojecem pojacalu i dodati aktivnu skretnicu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...