Jump to content

Prezentacija zvučnika Notax M


BokiTokiVoki

Preporučeni Komentari

21 hours ago, dvv said:

Ona je opet zeznuta jer da bi radila kako valja, treba da imaš sve pojačavače na potpuno istoj ravni, dakle isti model u dva ili tri primerka, a to onda postaje komplikovana i ne baš jeftina igra.

Pa, i nije bas tako, pojavom jeftine merne opreme, usb mike-a ili obicnog mernog mikrofona sa preampom, uravnotezenje nivoa je piece of cake. Bavim se tim zadnjih 10 godina, bilo je raznih varijanti 3 i 4-way sa multi subs. Dodatna pogodnost je sto svaka digitalna xo sadrzi u sebi DSP sto dalje podize nivo mogucnosti. Mesanje razlicitih ampova takodje nije problem, uvek stavljam najkvalitetniji u A ili AB klasi na srednje-visoke a dole D. Normalno, pazi se da se po drajveru primeni odgovarajuca snaga ampa.

Al, da ne sirim temu u off.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeff Bagby-ev Passive Crossover Designer ima mogućnost simulacije i aktivnih skretnica.

Uz prava merenje zvučnika (frekventni odziv i kriva impedanse) se pokazao kao pouzdan i precizan za pasivne skretnice, kontam da ni za aktivne nije za baciti.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je dobar deo problema. ali i faze subbasa i midbasa moraju da budu uskladjene, inace se ili ponistavaju preklopne frekvecije, ili pojacavaju. Ubosti linearnost zajednickog rada je glavna problematika.

Impedansa je bitna za ono sto pojacalo "vidi", pre korekcije, ali zvucnik je takav kakav je, korekcija ne menja njegov rad, vec menja signal, da ga prilagodi karakteristici zvucnika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Fajlovi  sa kojima barata pomenuti simulator frd (frekventni odziv) i zma (kriva impedanse) nose vrednosti u kompleksnom domenu. Snalazi se simulator lepo i sa fazama.

Obrađeno ovde kako se unose vrednosti u simulator:

Simulacija i merenje kod pasivne skretnice daju konzistentne rezultate (sa nekom greškom ali ono živ čovek nema šanse da sračuna tako) a svakako je mnogo bolje nego pipanje u mraku. Valjda radi tačno i za aktivu, ne znam nikog ko je probao taj deo. Kad mi zatreba probaću i obavestim o rezultatima.
 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odlican tekst. Mene recimo zanima da li je podatak 88dB izmeren ili uzet iz karakteristika. Mislim da bi tu cucala greska..izmedju realnog komada i napisane karakteristike.

Quote

 Ako smo merili zvučnik koji ima 88dB, a u HOLMimpuls-u je on došao do crte -21dB to je potrebno sabrati. Dakle, 88+21=109

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tekst je malo outdated, sad video. Impedansna kriva se meri pomoću Dayton Dats V2.

Što se ovog iznad tiče, apsolutna osetljivost nije bitna u principu za simulaciju.

Mere se odzivi svih drajvera pojedinačno u kutiji zvučnika u kojoj će svirati a zatim i zbirni odziv (drajveri vezani u paralelu) na istom položaju potenciometra. U simulator se unesu odzivi pojedinačnih drajvera, koje on sabere, i zbirni odziv. Kada se unese tačni ofseti drajvera po xyz osi mereni zbirni odziv i zbir pojedinačnih odziva se poklope i to je to, mož se simulira. Frekventna kriva je ok oblika, samo translirana u odnosu na onu na 1W gore ili dole... Čovek normalizuje krivu za neku vrednost da ga dotera bliže stvarnoj osetljivosti čisto jer mu zgodnije u simulatoru.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok, hvala za info.

Jeste nevazno za konkretno, ali mi se cini da je radio neku kombinaciju normalizacije(kada su merni podaci u razlicitim skalama) i fitovanja rezultata. Da bi imao upotrebljiv vizuelni prikaz.

U svakom slucaju lepa smernica za testiranje..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Damiću, ne bih se složio za ono oko pojačavača. Nije ništa neobično da se dva modela iste firme, čak i iste serije, ali različtih recimo snaga, na kraju imaju drugačiju tonsku sliku. Ja ne zna za bilo koju gamu pojačavača koja je stzvarno slična, sem možda, verovali ili ne, onu Milana Karana. gde možda nije sasvim ista, ali je bar jako, jako blizu. Kada jedan pojačavač može ono što drugi ne može u kontekstu prostora u reprodukovane reverberacije, onda takvo mešanje može dati čak gori opšti utisak nego klasični pogon sa jednim izvorom, posebno ako se ispostavi da je onaj bolji realno recimo duplo jači od oog slabijeg.

Jedini lek tu je upotreba potpuno isitog modela, jednako dobro podešenog za svaki opseg. Njazd, neretko se dešava da različiti modeli unutar iste game ipak koriste i različite koncepcije kola.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Imao sam tu čast da danas i kod sebe čujem Notax M. Nisam bio na prezentaciji kad i svi.

Veliki potencijal koji sam čuo kod Bokija kući se kod mene pokazao u punom sjaju. Moja veća soba od 20 kvadrata je sasvim dobro odgovarala zvučnicima.

Prezentaciji je prisustvovao i DJ NIK, njemu isto naklon jer je došao. Nažalost nismo uzimali slike, čini mi se da smo zaboravili na taj detalj jer nas je dobar zvuk terao da menjamo dosta pesama. Malo smo se zaneli.... Svi žanrovi su dobro zvučali, ako vam znači mišljenje bivšeg DJ sa 30 godina iskustva.

Kako zvuči, pa uzmi i poslušaj. Nećeš se razočarati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Boki, preporucujem ti, da se detaljnije pozabavis open baffle konceptom, bar za visoke i srednje, kutije su nuzno zlo, i koriste se u industrijskoj proizvodnji zbog prakticnosti,manjih dimenzija itd. Po mom misljenju, to je "silovanje" drajvera...naguras ga u kutiju a onda konstrukcijom kutije,dampiranjem itd. peglas to sto si tim potezom poremetio. Slicna stvar je i sa negativnom spregom u pojacalima, sto vise feedback-a, manje muke oko postizanja boljih brojki kod merenja,ustedis na broju izlaznih tranzistora,hladnjaka i ostalog a zvuk proporcionalno gubi na prirodnosti. Takodje po mom misljenju nebulozni koncept, ako vecina ljudi radi nesto na isti nacin to nikako automatski ne znaci da je to najbolje.  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 12/20/2016 at 11:02 PM, sax.hifi said:

mene zanima jedna stvar, posto si spomenuo Karan-a.

kako pojacalo KAM 2000 ima 2000W snage a 1500W trafo ?

smisli i realizuj do nivoa izrade Karanovih produkata samo jedno-jedino pojačalo pa onda možeš da se sprdaš slobodno sa KAM 2000 :P 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, Borko_KA said:

Boki, preporucujem ti, da se detaljnije pozabavis open baffle konceptom, bar za visoke i srednje, kutije su nuzno zlo, i koriste se u industrijskoj proizvodnji zbog prakticnosti,manjih dimenzija itd. Po mom misljenju, to je "silovanje" drajvera...naguras ga u kutiju a onda konstrukcijom kutije,dampiranjem itd. peglas to sto si tim potezom poremetio. Slicna stvar je i sa negativnom spregom u pojacalima, sto vise feedback-a, manje muke oko postizanja boljih brojki kod merenja,ustedis na broju izlaznih tranzistora,hladnjaka i ostalog a zvuk proporcionalno gubi na prirodnosti. Takodje po mom misljenju nebulozni koncept, ako vecina ljudi radi nesto na isti nacin to nikako automatski ne znaci da je to najbolje.  

Hvala ne preporuci. Praktično u svim konceptima imam osmišljene okvirne projekte za zvučnike. Samo što je nedovoljno novca i prostora da bi to (za sada) sve bilo realizovano. 

Inače, i open baffle ima svojih mana, i to ne malih, tako da stvari nisu baš jednostavne. Tačnije SVAKI koncept ima prednosti i nedostatke, samo je pitanje koliko neko uspešno minimizuje te mane.

Bilo ko može da otvori novu temu o konceptima zvučnika, a ja ću rado napisati ponešto na temu prednosti i nedostataka različitih sistema.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...