Jump to content

Tretman Membrana i Vešanja zvucnika


Zen Mod

Preporučeni Komentari

Jel' sleces na treci kame nod Sunca? :) 

Ja od tih krutih smoletina obozavam selak, ali onaj u listicima, za fini namestaj.

 

Inace po slikarskim radnjama ima kojecega interesantnog, ali su paprene cene za saljivo probanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo mog recepta za premaz:

1. damar u granulama Schmincke. Nije skup kod nas je ovo manje pakovane nesto manje od 1000din a ima ga skoro u svakoj zemlji. !!! Nema potrebe kupovati veliko pakovanje sasvim je dovoljna za xxx membrana i manje stakleno pakovanje. Naravno da ima i kvalitetnijih ali su skuplji i teze se nalaze.

2. rastvarac - alkohol, po mogucstvu neki kvalitetniji izopropil, ali ce i onaj iz apoteke dobro doci. 100 - 200 din

3. propolis - klasicni isto iz apoteke 10-15 kapi na oko 100ml rastvorenog damara. 300 din cca.

4. lanolin - onaj sto se maze na bradavice kada bebe dok sisaju izgrizu... Ovo je oko 1500din ali posto se jako mala kolicina koristi moze i bez lanolina. svega 1cm max 2cm iz tube na 100ml rastvorenog damara.

za sve je zajednocki rastvarac alkohol. Cetkica srednje meka i bez velike kolicine rastvora. Cilj je naneti sto tanje slojeve. Rastvor ne sme probiti na poledjinu!!!

Gustinu rastvora ne mogu da objasnim recimo 10ak ovih sminkeovih gromuljica damar smole na 100ml.

Ovo je bazicna solucija za instrumente a meni je ok i za membrane. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

15 hours ago, prophet said:

Mislim da selak nije dobar

Razlog?

Mislim volim, valjda kao i ostali, da znam strukturnu analizu, pa ako nije dobar da znamo zasto, ako je dobar, takodje da znamo iz kog razloga..

 

@ZZZ

Gde u ovom pakovanju Dammar moze da se nadje u Bg-u?

A da nije butik slikarskog pribora..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam ga kupio u Golsfortijevoj ulici u prodavnici olovaka i slikarskog materijala. kada se ide od Kalenic pijace prema Vuku, saleve strane u nivou trotoara. Blize je Parku oko 40-50 metara od parka i raskrsnice. Ali ako ti je potrebno za one EI manje zvicnike pogledacu da li imam ja vec napravljen rastvor? Tu ti je potrebna jako mala kolicina...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma ok, ionako moramo(kad tad) da se sretnemo :)  I ovi kondovi se kisele u kesi.

Nego hrcak, voli da  nahrcka igracke...da ima, da nacapa i zvucnik i neko drvo.. :) 

 A zvucnika ima...ovi mali stigose iz neke garaze, umalo da ih bace, a 16 oma...nadje se tu nekoliko lampaskih radiona, sa omeksalom artijom, a i ovi ostali nisu u mladosti..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Selak je jako krt kada ispari rasvarac i nije za podloge koje se uvijaju. Mislim da bi ga vibracije brzo po susenju skroz izdrobile.

Medjutim moze da se doda u rastvor i selak i kalafonijum, rastvarac im je isto akohol, ALI u manjem jednocifrenom procentu. I recimo u drugi sloj.

Damar ako je pravilno nanesen ne bi trebalo mnogo da sija, a Selak ce dati i dodatni sjaj, sto mozda nece vizuelno odgovarati?

...

U finalni rastvor se moze dodati i grafitni prah, sitnom smirglom osmirglana neka meksa olovka. Isto je OK ALI daje tamniji ton.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, vladd said:

Ma ok, ionako moramo(kad tad) da se sretnemo :)  I ovi kondovi se kisele u kesi.

Nego hrcak, voli da  nahrcka igracke...da ima, da nacapa i zvucnik i neko drvo.. :) 

 A zvucnika ima...ovi mali stigose iz neke garaze, umalo da ih bace, a 16 oma...nadje se tu nekoliko lampaskih radiona, sa omeksalom artijom, a i ovi ostali nisu u mladosti..

Pa eto, pogledacu danas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Guma ne postaje porozna, a ako propadne, menja se ceo prsten. Ima period starenja, i nema reverzibilnog hladnog procesa.

Platno i papir su impregnirana ili slepljena vlakna, pa su zahvati lakog ucvrscenja(debljina sloja je najvaznija nijansa) upotrebljivo poboljsanje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, vladd said:

Guma ne postaje porozna, a ako propadne, menja se ceo prsten. Ima period starenja, i nema reverzibilnog hladnog procesa.

Platno i papir su impregnirana ili slepljena vlakna, pa su zahvati lakog ucvrscenja(debljina sloja je najvaznija nijansa) upotrebljivo poboljsanje.

Bas zbog toga i pitam. Mislio sam da mozda postoji neka metoda za osvezavanje ili neki vid usporenja starenja.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stare fele porozan neopren eventualno mozes probati tretirati vazelinom , ali gumu nikako

kad smo kod gume - imao sam davno problem sa Philips 12" (ne alniko , kasniji model , 12100 blabla ) koji su imali cloth surround impregniran sa necim na bazi gume

naravno da se stvrdnulo

imao sam predloge da nadjem Butyl (valjda Butyl celosolve , tako nesto po secanju) da probam da ga ocistim sto vise

dakle- ne omekanim , nego odstranim u sto vecoj meri sa platna

 

kad je gumeno vesanje ili neopren - zamena je laka i moguca ....... samo izaberes najmekanije moguce za naci ...... u celoj prici ionako centrator kolo vodi

kad smo kod platnenih vesanja , onda je situacija za zamenu i kriticnija , jer platno (po mom misljenju) znacajnije pridonosi krajnjem zvuku nego guma ili neopren

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pa u osnovnoj ili srednjeoj skoli iz hemije se uci da za isvezavanje gume ide glicerin? deblji sloj glicerina i ostavi se 2-3 dana da penetrira sto vise u gumu. Glicerin zatvara pore i sitne pukotine u gumi. Secsm se majke mi :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A za premaze vesanja pored lepka za miseve mislim da se moze koristiti i razredjeni silikon. E sad sta je za silikon najbolji rastvarac? Nisam probao ali cuo sam da ga moze uz dugotrajno mesanje rastvoriti nitro-razredjivac. Dobije se tecni premaz i moze se naneti jako tanko...

.

IPAK za te stvari po mom misljenu bi bilo najbolje koristiti onaj Altecov premaz za vesanja. I posle 50 godina je kao da je juce premazan. A sta je to - nemam pojma... :(

 

Drugo dosta toga zavisi ne samo od materijala vec i od oblika i geometrije samog vesanja. Pokusacu da nedjem i postavim dijagrame merenja razlicitih profila vesanja

rusi uradili 60ih...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

39 minutes ago, ZZZ said:

pa u osnovnoj ili srednjeoj skoli iz hemije se uci da za isvezavanje gume ide glicerin? deblji sloj glicerina i ostavi se 2-3 dana da penetrira sto vise u gumu. Glicerin zatvara pore i sitne pukotine u gumi. Secsm se majke mi :)

Ovo je dobra informacija. Treba proveriti. Ja nisam imao srece sa hemijom, ni u osnovnoj zbog rata ni u srednjoj jer sam je slusao samo jednu godinu, ta nauka je jednostavno prosla pored mene sto mi je mnogo zao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Proveri na parcetu neke stare gume, nanesi malo puniji sloj obicnog glicerina iz apoteke (izdrzi tu neprijatnost kupovine...ha ha...) pa ostavi dan dva. Videces vec posle pola dana kao da se istanjio prethodno naneti sloj verovatno deo ispari a deo upije... Mislim da se moze po zavrsetku procesa skinuti visak vlaznim stapicima za usi ili neko blago vlaznom krpicom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...