Jump to content

Pomoć oko externog HD-a


crni.

Preporučeni Komentari

posle duže vremena upalim svoj externi hd kad on ništa, ne reaguje

ponovim, upali se lampica ali i on zadimio

brzo ga isključim iz struje i kad sam ga rasklopio nađem pocrnelo mesto (obeleženo na drugoj slici)

šta raditi? da li mogu podaci da se spasu sa diska? da li može da se kupi odgovarajući rek ili da podatke prebacim na drugo mesto? možda može da se popravi? i koji je uopšte razlog gorenja?

 

WP_20161105_22_53_08_Pro.jpg

Untitled.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 25
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

probaj da ga prikljucis u desktop PC kao normalan HDD

 

ako radi , super - samo je rack elektronika crkla

ako ne radi - prva opcija je trazenje istog takvog HDD-a , pozajmica elektronike i drzanje figa

ako tad ne proradi - onda razmisljanje da li se isplati placati specijalcima , koji rade i rastavljanje diska i prebacivanje ploca u drugi , radi backup-a

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A kad popravis taj HD, odmah kupuj jos jedan eksterni, istog ili veceg kapaciteta. I svaki put kad nesto upisujes (backup) to radi na 2 HD-a. Moze ti se uciniti kao nepotrebna rabota, ali nije. Kad-tad diskovi crkavaju, a sanse sa oba crknu istovremeno su mnogo manje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

6 hours ago, Zen Mod said:

rekoh :

 

da, onaj adapter je samo za diskove 2.5", a ovim većim treba dodatno napajanje. moraću da nabavim rek.

@sir oliver

ne znam kad će toma u niš, ali nije ni bitno. u pravu je vix, treba mi još jedan hdd pa ću pored njega da kupim i jedan 3.0 rek i samo menjam po potrebi.

treba da vidim pošto su ta čuda a naročito hdd od 2 ili 3tb. valjda su malo pale cene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cene već odavno pale... :) Ja imam dva eksterna od po 1T (USB3) i jedan od 500G (e-sata/USB2) Imao sam jedan Toshiba eksterni od 500G a tamo nije riknula elektronika nego hard. Svi su 2.5". Touro (1T) sam onomad platio 60€... Novi Toshiba Canvio od 2TB sada ide ispod 100€.

U desktop mašini imam 120G SSD za sistem i programe a sve ostalo je na 2T (3.5") Hitachiju... Backupi sistema i podataka (muzika, filmovi, slike) su na ovim 2.5 eksternim a za svaki slučaj, za najvažnije stvari koristim i One Drive i Google Drive... Podrazumeva se da eksterne kačim tek periodično, kada dođe do značajnih izmena sadržaja. Svakodnevne backupe radim na Google Drive/One Drive, računam, ne može da baš sve crkne odjednom... Osim onog već spomenutog Toshibe (kupljen kao najjeftiniji eksterni u ono vreme) nije mi ni jedan drugi geknuo.

Koliko si voljan da uložiš u koliki eksterni hard disk je pitanje koliko ti vrede podaci i koliko "vrednih" podataka zapravo imaš. Što se mene tiče, filmovi (uglavnom) i dobar deo muzike koje imam na gomili nikako ne potpadaju pod "važno" nego pod "eto, neka se nađe / nije loše da imam" a fotografije koje sam pravio u periodu od poslednjih tridesetak godina spadaju u "veoma važno" a fajlovi striktno vezani za posao spadaju u "ekstremno važno"... Shodno tome se i povećava broj lokacija i metoda rezervnih kopija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Crni

Tebi sada treba ata/sata to Usb adapter sa napajanjem, imam to posto sam prosao kroz isto sto i ti sada. Prvo sam za backup koristio Hdd case, pa crkla elektronika, srecom disk je bio ok. Posle sam kupio taj adapter i preneo sve na Verbatim usb ext. Hdd 1 gb. Nakon toga sam kupio jos jedan identicni Verbatim 1tb usb hdd, pa iskoprirao sve sa prvog. I sada kada radim backup prvo ptevacim sve na jedan Hdd pa posle isto to na drugi. Ako jedan od njih rikne, drugi je tu...

Slazem se da ima i pametnijih i boljih resenja, ali ovo meni zavrsava posao...

20161106_093657-1280x720.jpg

20161106_093716-1280x720.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

meni su kući najvažnije slike i filmovi koje sam ja radio (letovanja, rođendani, razni klipovi) ali to držim narezano na dvd diskovima i za svaki slučaj na flickr. poslovne stvari su na poslu, na telekom serveru

na ovom ext hdd-u mi je bila muzika. bilo bi mi malo žao da sve izgubim ali nije strašno, sve ima na rutrackeru :)

za tri i po godine kad huawei uradi transformaciju srbije i kad nam dođe optika u kuću hdd će mi biti nebitna stvar

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

tek danas sam uradio nešto glede diska

odneo u firmin it, kolega priključio, a hard počeo da dimi. u stvari u njemu se nešto dešava, neki kratki spoj koji je spalio rek. on reče da možda može nešto da se uradi, te ovo te ono, ali ću ga ja lepo zafrljačiti u kantu

hard je inače samsungov, čak i nije kineski, kao neka renomirana faking firma, ali žuto je žuto i ne vredi...toliko o tome

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svi hard diskovi crkavaju. Neki pre neki kasnije, nema veze da li su zuti ili nisu A taj ako vec bacas, onda lepo cekic u ruke pa ga lepo razbij. Cisto da budes siguran da niko nece vaditi podatke odatle, a i osecaces se bolje :)

I, backup, backup i opet backup

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...