Jump to content

9 , 10, 12 " - Koju rucku za gramofon ?


milovan1963

Preporučeni Komentari

Ako nista drugo, veca rucka je zgodnija za manipulaciju vise je hand friendly i robusnija je pa je manja verovatnoca da se nesto osteti. i lepse izgleda. :) tipican afordable primer jelco 12in. Tipican NON-afordable dizajn Ortofon vintage :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako je tangencijalna onda duzina nema veze :) ... ne bi trebalo da bude tesko da se napravi kao na prvoj slici. Ja imam takvu.

 

A sto se tice 12" pitanje je i da li ima mjesta da se ona stavi na gram. Povelika je.  

4147425471_b6c3088818.jpg

http://www.diyaudio.com/forums/analogue-source/252366-gliding-90-mechanical-linear-tonearms-no-airpump-no-servo-3.html

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

12" je u modi, inace je "bolja" za oko 0,20% u doticnim uglovima, ali je sklona vecoj zvonjavi, vecoj amplitudi oscilovanja, kao i svaka veca stangla. Plus naprezanje oslonaca,snazniji skating...i druge mehanicke sitnice

A da bi se realno ostvarile prednosti tako malenih boljitaka uglova, otprilike bi glava trebala da bude integralna sa ruckom a ne da se rucno montira sa dva srafa.

Ali su 12" lepse i fascinantnije, na izgled, sto nije bez znacaja opsteg utiska.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

Jbga, @vladd,  ovo ipak nesto "debelo" ne valja. :)

Opet se slazem apsolutno sa tvojim postom.

Onako generalno - znacajna greska je za sve rucice krace od 9" , i tu ne sme biti kompromisa, tj. skracenja.

A 10", te 12" manje greske su u decimalama, a ono sto je i najbitnije u svemu tome, nemerljive ljudskim sluhom.

Doduse vrlo je moguce da ce se uvek naci oni sa extrasens sluhom, tipa Batmen-a i koji cuju muvu na Novom Bgd-u iz Resnika.

@milovan1963 - moj predlog : 9" i ne brigaj brigu. Ovo iz cisto sonicnog i tehnicki ispravnog ugla.

E sad', ako je neka konstrukcija, pa diy varijanta, extravagancija, shiz-miz, onda moze i od 15".

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto je rucka duza manja su izoblicenja. Medjutim sama duzina rucke nije dovoljan preduslov isto tako vazan parametar je i off-set arm. To je onaj mali ugao gde je rucka pri vrhu blago savijena. Na osnovu prakticnih merenja izvedene su i formule koje su predstavljene u knizi radiotron design hand book. Vaze i za duze i za krace rucke... Drugo dimenzije ploce su po mom misljenju isto bitnew kao polazna tacka. Tu se namecu neke jedinice duzina: 2xr, ista duzima kao precnik ploce 12in i sqrt(2)x2xr recimo veca za koren iz 2... Sa odgovarajucim off-set uglovima.

.

Zavisi kakva je konstrukcija zamisljena ako se planira da rucka bude na bazi transporta onda manja, ako je odvojena od baze i transporta, na posebnom nosacu - onda duza :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni se čini da je početno pitanje pogrešno, jer kada se sve razlike koje su merive uzmu u obzir, tu ima malo "mesa" za bitniji uticaj na zvuk. Otprilike sve čega mogu da se setim je bitnije, sa završetkom u gramfonskom pojačavaču/korektoru.

Ja bih ti predložio da se dužinom ručice ni najmanje ne zamaraš, posebno ako ćeš da kuipiš kompletan gramofon, dakle sa fabrički montiranom i podešenom ručicom, tipa Dual, Thorens, Sony, itd. Ono na šta po meni treba da obratiš svu pažnju koju imaš jesu statičke i dinamičke osobine ručice, a tu ima dosta velikih razlika čak i u komercijalnom sektoru. I naravno da ima što manju masu. I na specijalne tripove proizvođača, koji su ponekada tripovi, ali ima ih i koji su mnogo pametno urađeni i stvarno rade posao. Čisto kao primer, potroši vreme i novac na to da ti se komplijansa glave maksimalno poklapa sa dinamičkom komplijansom ručice, da ni jedno ne koči drugo, čime ćeš dobiti maksimum od obe stvari - šta ti vredi treking glave ako je ručica inertna pa to ne može ni teorijski da isprati?

Ponekada, i masovna komercijala ume da izvede poneki stvarno dobar trik, Primer - Dual serija sa ULM (Ultra Low Mass) ručicama, 1976 pa nadalje. Nije tajna, Dual ih je projektovao prema tada najnovijom generacijom Ortofon Cocorde serijom glava sa ultra velikom komplijansom, čime je dobijeno da ako se čovek potrudi, na ručici mu sedne tačno odgovarajuća glava, a rezultat je da Ortofon retko kada gde drugde tako čisto i balansirano radi kao na toj seriji ručica. Pa su onda dodali na neke modele (kao na moj CS 604, na primer) čak dva mehanička anti rezonantna filtera, čime je rezonansa sistema ciljano podignuta na idealnih 9 Hz, a amplituda rezonanse nije bog te pita kakva, nego je retko malih +6 dB, s tim da se smanjuje još niže do 20 Hz. Rezultat je linearna reprodukcija sa smanjenim mogućnostim neko dobovanja u bas regionu i retko kada zatreba subsonic filter, sem ako sama ploča nije baš u kastrofalnom stanju. Pri čemu komentar da su Ortofon glave ponekada pomalo "tanke" na basu i da im ponekada nedostaje autoriteta potpuno otpada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uvek je stvar licnog. Generalno, ako ides na postojeci plint, onda 9,10, a ako pravis posebno rucka-plint 12 i uzivaj..... Mene ako pitas.... ima nesto  i u duzini.:loleverybody: 

Ozbiljno sad, manje su gazne greske, e sad sta se cuje... Kod Wolanda imas direktno jedan na jedan uporedjenje 9 vs 12. Ja sluso. Nisu to bile velike razlike, ali ih je bilo. Doduse njegov gram i muvina jajca svira. Opet kod Doktora slusao Jelicica desetku, on ni nema na plintu mesta za 12, al na njegovom  i ne treba nista da pipne, svira ko sam djavo. Zf ima 10 i ubi boga kako radi. Sta hocu da kazem. 10 il 12 sem u slucaju predklimaktericnih zena nema cini mi se mnogo veze. Mnogo je po meni vaznije koja rucka (glava, riaa, ....) je u pitanju. 12 definitivno moj izbor, al nebitno. Uostalom, necu da imam krace od Wolanda (doduse nasa tekma krece tek iznad 15-og inca). jbg, prema svecu i tropar:msn-rofl: , em ja Sumadinac :guns2:pa daj sto vece ( duze), mada ni Austro Bugarin nije od zakletve.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tangencijalna rucica je stvarno super :) ali to meni ne lici na gramofonsku rucicu i ne verujam da bih mogao na to da se naviknem?

Posle odredjenih duzina izoblicenja i ostali paraetri se ne menjaju mnogo tako da te bas predugacke rucke i nemaju smisla. Po formulama dobijenim u praksi na osnovu proba i merenja. A narocito ne u slucaju kada je kao na fotografiji ta jako duga rucka povezana isto jako dugackom sipkom ponovo na plint? to je glupost na kvadrat. Moze - ali taj nosac bi onda trebalo da bude mnogostruko masivniji od plinta. stotine kilograma su u pitanju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo jedno pitanje.  Tangencijalne nemaju gaznu gresku, ali mislim da imaju problem sa neravnim plocama. Na koncu i unipivot zna da se saplete na hupseru, al cini mi se da su tangencijalne osetljivije na to. Kazem cini mi se, jer ipak sam ja samo korisnik audio maglicastih radova. 

ZZZ skroz u pravu. Nisam siguran da bih izgradio odnos sa tangencijalnom, kao sa klasicnom ruckom. Al, jbg, ne volem ni jagnjetinu, pa  ne tvrdim da ne valja, samo ne volem onako iracionalno.... sve stvar ukusa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@dvv  Hvala na iscrpnom objasnjenju, ali pitanje je samo u vezi duzine rucice a ne o kompatibilnosti iste i zvucnice. Inace gram. je lenco za kog bi se radio plint, pa se inf. skupljaju pre pocetka radova.

@grozni  Jedan nam je Woland...

@Doktor Eeee doktore, jos da imamo i dynavektor zvucnicu na tu rucku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, milovan1963 said:

@grozni  Jedan nam je Woland...

more jedan i ja

 

8 minutes ago, milovan1963 said:

@Doktor Eeee doktore, jos da imamo i dynavektor zvucnicu na tu rucku...

Doco banke sad daju povoljne stambene kredite, pa ko velim da podignemo jedan, bice nam dosta za Dinavektor kombinaciju ;):wub:... Sunce ti zaravo izgleda ko avion, a nije ni malo brate po dimenzijama. kolko li samo kostaju to cuda. Idem na net sad vaki bolan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...