Welcome to diyAudio.rs

Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to contribute to this site by submitting your own content or replying to existing content. You'll be able to customize your profile, receive reputation points as a reward for submitting content, while also communicating with other members via your own private inbox, plus much more! This message will be removed once you have signed in.

John Coltrane

APEX AX-11

106 posts in this topic

Jednostavan i logican raspored jedino predlazem neki preamp, mozda najnoviju boju tonaTB3 boja tona radi na istom principu kao graficki ekvilajzer sto znaci da u pojacavanju signala ucestvuje samo jedan OP a svi ostali su u funkciji virtuelnih induktiviteta i ne unose dodatni sum i izoblicenja, Kako su svi dodatni sklopovi na putu audio signala kompromis ovo je najbolji nacin da se realizuje tonska kontrola. Svi potenciomeri su 2X10k linearni, a funkcija balans moze da se zameni sa regulacijom jacine ako se na jednoj polovini pota rotira raspored izvoda. Takodje moguce je izbaciti regulaciju srednjih tonova jednostavnim izostavljanjem pota za regulaciju srednjih, takodje ni balans nije neophodan... Plocica je dimenzija 80X62mm.

APEX Tone  Balance.JPG

lep preamp.

boja tona nije bas da nikad ne treba.

nekad ustreba, a nema je.

zanima me kako bi bilo da se umesto TL072 koriste NE5532 ?

4 minutes ago, sax.hifi said:

lep preamp.

boja tona nije bas da nikad ne treba.

nekad ustreba, a nema je.

zanima me kako bi bilo da se umesto TL072 koriste NE5532 ?

Naravno pozeljni su bolji OP ampovi, posebno ovaj koji radi kao pojacavac... mozda OPA2134... Tri OP ampa koji su u spoju virtuelne induktivnosti nisu toliko kriticni.

ta ti je dobra.

mnogo dobro kolo.

pravio sam MC RIAA sa OPA2134 i mogu reci da je kolo strava.

nije skupo, oko 340-350 din. je.

Kad su svi potenciomeri u srednjem polozaju pojacanje je jedinicno, sto znaci da je moguce staviti preklopnig za iskljucivanje boje tona. Standardno linijsko predpojacalo koje uvek predlazem sastoji se od ulaznog bafera potencionera za jacinu i izlaznog bafera ili predpojacala. Najbolji nacin dodavanja boje tona je izmedju ulaznog bafera i potenciomera za jacinu.

APEX TB3 Wireing.JPG

Nije to ništa čudno. Idealna struja mirovanja je ona pri kojoj nestaju poslednji tragovi prelaznih izobličenja, a vrednost nije u stenu uklesana, nego zavisi od  konkretnog modela. Kos tebe se po svemu sudeći nalazi na vrednosti od oko 70 mA, pa dalje dodavanje struje mirovanja ne donosi dobiti, ali ako se pretera, može da donese mane (gubitak rezolucije, bojenje zvuka, itd).

Ja bih ulazni kond zamenio sa 10uF, 1uF na 50Hz ima preko 3koma(na 20Hz je 8koma), sto je 30%(80) ulaznog pota...pustio bih higpass malo ranije..ili oterao ulazni pot na 100K

I izbacio BC za rasprezanje napona, OPA2134ima preko 100dB PSSR, sto se suski tice, radje bih za nijansu spustio napon na boji tona zbog naponskog swinga, koji moze da bude pola volta do volt ispod napona napajanja, i da izazove brljotinu na ulazu u OPA, koji dozvoljava ulazni napon manji za 0,7V od napajanja..

Pa sad ako je pojačalo relativno jednostavno onda treba komplikovani preamp, recimo Miletov P30 :thumbup:, nečemo to sa opa!

Preamp ispred AX-11 mislim da nije potreban, zvučno je odličan i suv a i nisam primetio da ga kablovi maltretiraju,

Mogu eventualno ako napravim za njega komotnu kutiju da ubacim Jednu PCC88 kao CF iliti buffer i step att na ulazu, a bez šale može i P30 samo kad bi ja znao da napravim pcb :sarcastic_hand:

Nije sustina preamp nego boja tona. Vintage zaostavstina... :) 

Po frekvenciji, ne po drugom harmoniku.

A i Mile ima prava da predlaze.. :) 

Boja tona je uvek aktuelna zbog nesavrsenosti zvucnih kutija a ne izvora signala i tu se nista ne menja pedeset godina unazad. Princip rada zvucnika je elektromehanicki, ono sto se u prostoriji cuje moze da se snimi mikrofonom iz pozicije slusaoca i nece ni priblizno biti verno originalu. Previse faktora ima uticaja pa je najjednostavnije prilagodjenje datoj prostoriji upotreba boje tona. Vecina ovih sema u samogradnji jeste Vintage za razliku od ove koju predlazem.

Predpojacalo nije potrebno da bi se pojacao nivo signala vec prvenstveno da baferuje potenciomer za kontrolu jacine zvuka i obezbedi nisku izlaznu impedansu za pravilnu pobudu pojacala... podelio sam mnogo sema predpojacala, a za AX11 predlazem P6.

APEX P6.JPG