Jump to content

Marantz cd 45


parabolis

Preporučeni Komentari

Imam ovaj cd plejer vec neko izvesno vreme, kao polovnog sam ga kupio, i prodavac je , naravno, na moje pitanje dali e ispravan, odgovorio potvrdno, inace poznat trgovac sas k/p sajta.
kao i obcno, to se ispostavilo da nije tacno, cd plejer je veoma, ili gotovo nikako, ucitavao rezence,sa orig nije bilo problema. Poslao sam ga na servis i majstor je zakljucio da je laser pokvaren. Potrebno je kupiti drugi laser, sto je i moje pitanje clanovima foruma, da li znate, gde kupiti ovaj laser, u pitanju je cdm2/10 .
Drugo pitanje, da li je ikako moguce uraditi popravku postojeceg lasera, bilo kakav savet je dbrodosao.Cisto onako informativno me interesuje, sta se to pokvari na laseru.
Hvala unapred na odgovorima.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 16
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nemoguca je popravka, a sklop se trazi i kupi, NOV. Polovan je besmislen, uz svu pricu koja je isla i uz taj uredjaj.

Kod lasera je moguce da je izgubio snagu, i samim tim inicijalno deformisao geometriju zraka, ili se vremenom socivo, plasticno, prirodno zamutilo, rekristalizacijom(dobilo "kataraktu") ili je cisceno agresivnim sredstvom, recimo x puta, koje je narusilo homogenost povrsine.

Najcesce je gubljenje snage lasera, koji kao svaka komponenta vremenom degradira(a narocito sa specificnim i intenzivnim procesima u sebi), i to je nemoguce korektno popraviti u DIY varijanti, a i cena sklopa nije dramaticna. Mislim kvalitetno i precizno postaviti novu lasersku diodu, podesiti snagu na odredjen nivo...drugacije popravke same laserske diode nema.

Maranc je dugo bio pod Philips-om, filipsov fensi audio, pa nije lose i filips ugraditi u pretragu. Samo obratiti paznju na prikljucke, da nema neke razlike koja bi pravila probleme. 

Ali pod istom oznakom idu isti sklopovi.

Mozda, ali pod mozda bi privremeno pomoglo povecanje snage lasera, pod uslovom da je slab laser problem(a ne nekidrugi defekt sociva), i to ce raditi neko vreme, posto je prisao kraj radnog veka.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 13/10/2016 at 10:05 AM, vladd said:

Nemoguca je popravka, a sklop se trazi i kupi, NOV. Polovan je besmislen, uz svu pricu koja je isla i uz taj uredjaj.

 

Nesto sam danas malo trazio, i nisam uspeo pronaci novi laser, pa je to ujedno i glavno pitanje-gde konkretno.

Naravno, ako neko sa foruma ima polovan, ne gadim se ni takvih, samo da moj marantz ponovo svira, posto u kolekciji 1540 dac-ova imam joos i  Grundig cd35, philips 204 x 2 komada.

Uhvatila me bolest skupljanja 1540 plejera, i naravno zvuk mi na prvom mestu izuzetno prija, mekan i melodican, bez slj mpavih visokih koji bodu usi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Parabolise, dugogodišnje iskustvo me je naučilo da u slučaju Philips i Marantz CD čitača, kada se sve uze u obzir, AD 725 op amp radi najbolje. Neke stvari drugi rade bolje od njega, a neke druge stvari on radi bolje od njih, pa kada se sve uzme u obzir, AD 725 dođe kao nekako najsrećnije rešenje. Ovo važi za Marantz CD čitače iz perioa 1987-2000, dok je Marantz još bio pod okriljem Philips-a, za kasnije modele ne znam. Do toga saznanja sam došao prvo tako što sam menao u par modela sve i svašta i sluaš rezultate danima. Kao drugi najbolji izbor mi se pojavio AD 828, koji je u osnovi video op amp, ali je AD 725 bio čujno bolji, razgovetniji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To u vezi op ampova sam se uverio kada sam menjao u Sonijevom minidisk citacu, koji sam koristi kao DAC. Postojece sam zamnei sa LME mislim da je bio 49720, transformacija zvuka za mene tada je bila neverovatna. Znaci jedna mala bubica toliko da promeni zvuk. A evo recim, kada sam uradio refresh philipsa 204, i to samo kondezatora u naponskom delu, oko trafoa, jos sam promeni i naponski kabel, i izveo IC kabel direktno - sa ploce , kaoi fabricki sto je bilo, ali sam stavio Klotz-ov kabel, mali zahvat ali je zvuk vinuo pod nebo....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

14 hours ago, Impuls said:

a jos bolji u konvertovanju video signala iz rgb u ntsc/pal

http://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/AD725.pdf

Eto vidiš, Impulse, to nisam znao - hvala na informaciji, to su oni mali biseri informacija koje se stiču iskustvom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, Impuls said:

DVV, verovatno ste mislili na op275 ali ste pogresili i u slovu i u broju. hoce to sa godinama. Ovaj dekoder ad725 ne moze da radi kao operacioni. ili mozda AD745 ali on nije u osmopinskom kucistu pa ne moz direktno da se menja

Najverovatnije si u pravu, Impulse, to je zato što ja kupujem isključivo AD op ampove, pa ponekada umem da prekrstim čip njihovim prefiksom, iako je ovaj put, baš kako ti kažeš, ispravno OP a ne AD. Trebalo je da bude OP 275, moja greška, izvinjavam se.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 hours ago, parabolis said:

To u vezi op ampova sam se uverio kada sam menjao u Sonijevom minidisk citacu, koji sam koristi kao DAC. Postojece sam zamnei sa LME mislim da je bio 49720, transformacija zvuka za mene tada je bila neverovatna. Znaci jedna mala bubica toliko da promeni zvuk. A evo recim, kada sam uradio refresh philipsa 204, i to samo kondezatora u naponskom delu, oko trafoa, jos sam promeni i naponski kabel, i izveo IC kabel direktno - sa ploce , kaoi fabricki sto je bilo, ali sam stavio Klotz-ov kabel, mali zahvat ali je zvuk vinuo pod nebo....

Sigurno si čuo opštu mantru DIY judi, po kojoj: "SVE je važno." Ne mogu ti objasniti koliko sam se iznenadio kada sam u okviru opšteg osvežavanja starog HK 6550 integralca iz decembra 1993. godine, onako usput odlučio da zamenim i pot za glasnost. Inače je moja uobičajena kuknjava na račun Harman Kardona to što esto koriste ama baš đubre delove, posebno potenciometre ALPS Blue koji sam ja ugradio je inače bio rezervisan samo za najjači model u nizu, model 680 (koga ima moja supruga, pa znam). Mesecima nisam mogao da se opepelim kako je ta mala zamena promenila zvuk celine, kao da je skošio dve klase nagore, zvuk je dobio prostor i prozirnost za neverovati. Uprkos godinama iskustva, to je i za mene bilo prosto neverovatno.

A pošto sam slične stvari doživljavao i sa zamenama elektrolita, sasvim ti verujem na pomenutom iskustvu. Ja to na pomenutom Harmanu nisam uradio jer sam hteo da bude čisto osvežavanje bz mog petljanja, čak sam i originalne delove kupio od Harmana, uprkos mojoj stalnoj tendenciji da guram Fisher & Tausche elektrolite gde god treba za napajanje, pa onda one od 12.000 uF zamenim onima od 22.000 uF, što obavezno daje pozitivne rezultate, kada više, kada manje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo par slika otvorenog plejera, drugar je zamenio par kondezatora u delu kod lasera, vidi se na jednoj od slika. I kao da posle te zamenne brze pocne da cita rezane, dok originale cita iz prve. Posle tri cetiri pesme odsvirane na orig disku, stavim rezanac i odmah ga pocne citati, dok pre to nije bio slucaj. Kad uhvatim slobodnog vremena probacu da kompletno refresujem cd plejer sa novim kondisima, mozda prosvira kako treba, mada i ovako svira, ali ga treb malko pogurati.

IMG_20161018_155215.jpg

IMG_20161018_155841.jpg

IMG_20161018_160328.jpg

IMG_20161018_160357.jpg

IMG_20161018_160408.jpg

IMG_20161018_160537.jpg

IMG_20161018_160543.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...