Jump to content

facelifting sistema "


majkisk

Preporučeni Komentari

da ne bude zabune isto ime u predstavljanju sistema al sam resio da nesto menjam pa se nadam pomoci

prva ideja je facelifting zvucnjaka

lowther EX2 u fidelio kabineto -zvuci dobro malko pretanko sa previse detalja

zamena koja sam osmislio

u donjem opsegu volvotretr 38Hz horne sa tang band drajverima 

OB sa eminence alpha 15a i lowther ex2 

eminece pasiv a lowtheri slobodno da sviraju

baffle kao obl11 troelsa gravesena a skretnica za eminence od MJK na 200Hz

dal je neko imao slicna iskustva sa pomenutim delovima

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I did some quick numbers (less than 5 minutes invested) and found that a Lowther DX2 with a pair of Alpha 15A woofers per side would work in a reasonably sized (24" x 48") baffle with a passive crossover. You would get a system with 95.5 dB/w/m efficiency down to 50 Hz where it would roll off at 18 dB/octave. If done right this could be a real interesting passive OB system.


A U frame or H frame could be used to extend the bass lower but you would need to pad down the Lowther so the final system would loss a few dB in efficiency. I would stick with the simple OB geometry.

Hope that helps,

 

ovo gore je od MJK-a

pitanje je dal cutrebati 2 para alphi 

ideja je da proba bude sajednim da uopste dobijem vise informacija u kom smeru da idem

Hmmm pocetno pitanje

dal ko OB je kriticna velicina bafla tojest moja ideja je da baflke bude 100cm x 100 cm

stime da 50 u sirini bude osnovna ploca a na njoj 2 krila od po 25 x 100

dal je dovoljno tih 100x100cm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako ces pasivni sistem (jedan amp gura sve) , nema sanse sa 100x100

da bi dosao do pasivnog sistema , dve Alphe moraju biti po strani

 

ako ces aktivni (aktivna skretnica i posebni ampovi za bass i za FR) - onda mozes da prodjes sa jednom 15" po strani ......... ali i onda moras da se boris sa fizikom , ne moze mali baffle

 

imas primere kod Troelsa , a imas i kod nas Davorovu temu :  http://www.diyaudio.rs/topic/518-ob-za-davora/#comment-15389

doturi T/S parametre za tvoje Lowthere , pa mogu da se poigram ovih dana sa simulacijom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Slušao sam alfa, visaton b200, raal i ima dovoljno basa. Gurano sa jednim ampom. Oko alfe ima krila. Ako se setim pitaću sutra kolegu za dimenzije daske.

Probaš. Ako fali dodaš. 

Predpostavlam da Zen ima MJK za OB i te simulacije su ono što od prilike možeš da dobiješ.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam EX 3 u Australiskoj Alfredo Horni (konstrukcija Alf Lepp pok. )  ne bih rekao da je tanko tj da nema bass-a, vise mi se cini tj siguran sam da fali vazduha gore u visokim i da super tweeter treba pod obavezno. Ja da sam znao da ovo tako dobro svira ja bih pre 20 godina presao na ovakav sistem . Ja sam gledao neke Klipish La scala i mislim da cu to da probam sledece godine kada sve bude u vecoj sobi, ali samo zato sto zelim da probam a ne zato sto mislim da fali bass. Bass je fantastican, precizan, brz, dovoljno nisko ide ali nema onog mesa one mase kao kada slusas velike membrane ali osim tog mesa te punoce sve ostalo je u prednosti bar po mom misljenju sa mojim sistemom u mojoj sobi naravno. Meni kada je stigao zvucnik ja nisam mogao da se nacudim da to ima dovoljno bass-a jer svi pisu suprotno mislim generalno ne za moj kabinet, ponavljam nema taj volumen kao 15 incha ali za ono sto ja slusam (mada i heave metal zvuci)  je vise nego dobar ali super tweeter po meni  pod obavezno. Probao sam i Lowther OB jer sam i ja hteo da dodam dole neki JBL bass i slusao ga tako par meseci ali mnogo bolje zvuci u ovom kabinetu,.

Pogledaj konstrukcije Klipish La Scala jer ih ima na netu i mislim da to moze da bude jako interesantno sa Lowtherom u OB gore .

To je ovaj kabinet , ja nemam slike ali ima @skrstic sa jedne seanse kod tog drugara sto ima OB alfa,visaton,rall pa ako hoce moze da stavi , na tim slikama su moji zvucnici. (jer su hteli da cuju ovaj zvucnik u velikoj sobi) 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

samo da dodam

I moja iskustva sa tim OB sto @skrstic spominje su ista da bass-a ima sasvim dovoljno, ali to nije za sve sobe i ta krilca sa strane tj njihova velicina dosta uticu na bass pa to ume da bude igranka bez prestanka, I on( nas drugar) je razmisljo o jos jednoj alfi ali na kraju odustao jer misli da nema potreba, sad kakav je zvuk Alfe to je druga prica, jer to nije hi fi zvucnik, nekome se svidja nekome ne. Ja mislim da Lowther zasluzuje drasticno kvalitetniji bass driver.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala puno na informacijama

ideja da se pozabavljam sa alpha 15 je bas zbog cene za eksperiment ili posto mi jos nisu isporuceni da narucim nesto drugo?

moguci kandidati

eminence deltalite 2515

faital pr15 400

celestion truvox 1525

 

ako je to pravac kojim bih isao dalje definitivno bih isao sa boljim basovima ,e sad nisam bas sve rekao u pripremi su 2 male horne sa tang band drajverima koji bi bili u pozadini kao pripomoc

za eminence alpha ima brdo informacija po forumima raznim projektima pa mogu bez mnogo lutanja da dogem do nekog rezultata

ideja jeste uzeta od treolsovog obl11 i wharfedale sfb 

kod troelsa je jedna 15ica a kod fsb su 2 fullrange drajvera

parametri za ex2

DC Resistance of Voice Coil Re 7.4 ohms
Free Air Resonance Fo 45 Hz
Emission Piston Area Sd 0.021M²
Equivalent Volume Suspension Vas 62.775 Ltrs
Suspension Compliance Cms 1002 u M/N
Mass of Cone Mmd 11.0 g
Mass of Moving Parts Mms 12.75 g
Force Factor Bl 8.611 T-M
Mechanical Q Factor Qms 3.608
Electrical Q Factor Qes 0.351
Total Q Factor Qts 0.320
Voice Coil Inductance @ 1 kHz Le 60.226 uH
Reference Efficiency No 1.525%
Sound Pressure Level SPL 93.852 Db

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za OB dizajn donjeg dela spektra minimum 2 x 15in po kanalu. Lowther je efikasan i "dere" se kao malo dete :). A u OB konstrukciji efikasnost drivera drasticno opada. Zbog toga je samo jedan driver po kanalu nedovoljan. Ploca mora biti sto  veca, a driveri na sredini - ne dole do poda. Ploca mora biti i veoma cvrsta sa ojacanjima sa strane. Nema puno izbora drivera za OB dizajn. Jednostavno moraju imati odredjene parametre da bi uopste odgovarali za tu upotrebu. Alfa ima te parametre.

...

Meni je Lowther (ali drugi, prvobitni model P6M) odlicno radio i u pomocnom kompresionom kabinetu oko 40lit. Sa srednje gustim dampingom poliesterske vune unitra. Malo manje basa nego u originalnoj delux horni ali preciznije i u boljem balansu u donjim srednjim. Ima jos jedan dobar dizajn Philips - poluotvoreni kabinet ili acousticaly damped enclosure. To je ustvari Jordanov patenet.

I Philipsov kompresioni kabinet sa "trouglastim" dampingom unutra, ima ga u philipsovim katslozima nacrta kabineta. To je nesto kao mass-loaded style. Mislim da ce u ovim tipovima kabineta lowther prirono pasti u donjim F tako da mu nece biti potrebna skretnica prema basovima dole?

...

Za eksperiment probaj nekako postaviti sadasnji kabinet tako da driver bude iznad ose slusanja. Da zvuk iz drivera dolazi pod uglom odozgo. Mozes okrenuti postojeci kabinet naopako i postaviti ga na neki stalak? Cisto da osetis razliku u srednjim i visokim. Mislim da ces biti iznenadjen :)

...

Za pocetak bi trebali proverti u nekom programu za smulaciju kako se ponasa Lowther u kompresionom kabinetu? Takodje i kako de ponasaju 2 drivera Alfa i sa kojom dimenzijom ploce. Cisto da bi se imao pojam o nivoima i eventualnim tackama susreta. Ali moram naglasiti da su ti za te operacije sa zvucnicima ipak potrebna i neka merenja da se godi skretnica. susret drivera, faza i ostale bitne stvari. Jednostavno to ne ide na "uvo"

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo primera sa 1 x Alfa i sa 2 x Alfa. Primeri su simulacije ali dosta govore o nivoima. Lowther je dosta efikasan driver efikasniji subletivno od tih db u podacima. To je ono kao temperatura je 12 stepeni vetar x m/s subjektivni osecaj 9 stepeni... :)

Cak i sa 2 alfe je to nize za 2-3 db od Lowthera. A to je samo za jedan kanal. Sa 2 kanala ta razlika jos vise dolazi do izrazaja jednostavno veca je osetljivost uha ka centraknim i visim Fo... I opet ce biti u debalansu.

Naravno ukrstanje ne na ovih 300Hz, skoro ceo jako vazan deo spektra 200-400Hz se dobija u "preklapanju" Susret prilagoditi Lowther driveru u zavisnosti od kabineta u kom ce se koristiti.

...

Najbolje bi bilo da nekako konkretno isprobas lowther u nekom prirucnom kompresionom kabinetu a potom i na nekoj ploci moze cak i od kartona. Da utvrdis razliku izmedju OB i zatvorenog kabineta. Bice jednostavno i ocigledno.

1xalpha15fe206.jpg

2xalpha15fe206.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

znaci eminence alpha su vec krenuli i ne moze da se odradi zamena za drugi par zvucnjaka

kao sto sam naglasio u predstavljanju jas sam malo tehnicki bos u pogledu dizajniranja i racunanja zato i trazim pomoc

u svakom slucaju na sledecem grafikonu je predstavljeno sta hocu da uradim a da mi vi pomognete da to i uradim

e sad dal je moguce (bese i jedan narodnjak dal je moguce )

 

sistem buduci.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

pitanje za sve naucnjake na sajtu

citajuci po raznim forumima dosao sam do zakljucka da eminence beta 15 ima malo bolji bas od alpha 15 koji vise zvuci meko i u gornjem opsegu(brojni primeri pa je cak i nelson pass tako deklarisao)

PITANJE

dal moze da se kombiniraju bete i alphe u OB u istom zvucniku znaci islo bi jedna alpha jedna beta vezani kao sto bi bili vezani da su obadva ista i rezani kao da su dva ista na oko 200Hz

unapred hvala

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zemco, komplikovana ti je shema i mislim da se kreces u pogresnom smeru. Nepotrebno ides ka veoma slozenom sistemu.

Vidis da su ljudi ostali bez daljih odgovora od kada si postovo shemu?

A udalavas se od vec postojeceg kojeg imas i koji je u sustini cilj. Single ended pojacavac - centralni zvucnik. U principu to je ono treba zadrzati i samo dopuniti. A Ti ides na aktivni sistem...

Prelazis sa hrabre mazge na nervoznog konja. A ides uskom stazom i to nizbrdo. Mazga se krece polako i oprezno pa neces da se strmoglavis a konj bogami hoce i da poskoci :).

Alfe imaju bolje parametre za OB dizajn kabineta. Moje misljenje je da je potrebno SAMO da dopunis u donjem spektru.

Sa minimum 2 x Alfa po kanalu A mozda i 3 x ili 4 X. Ja bi tu postavio 4 x Alfe po kanalu spojene 2 paralelno pa onda redno dobije se priblizno ista nazivna impedansa kao 1 drv.

Na grafu koji sam ti poslao vidi se da su 2 alfe po kanalu tek malo ispod efikasnosti Fostex drivera. Koji je manje efkasan od Lowther-a. Znaci mora vise kom. za Lowther.

Lowther mozes u pocetku zadrzati u toj horni sa blagom skretnicom na basu a kasnije isprobati u recimo kompresionom kabinetu. Tu ce driver prirodno pasti u niskima pa mu mozda nece ni biti potrebno skretanje ka niskim.

Susretna F sigurno NE na tih 200Hz. Vec na nekoj nizoj Fo od 100 do 120Hz i to pasivno. Mislim da imas dovoljno kvalitne Izlazne trafoe da pogone to sve?

Za gornji opseg dodati neki ribbon i to na visoj F tamo gde prestaje korisna, neizoblicena lowthera. I tu mozes dodati novac namenjen pojacalima i ostaloj opremi za pogon u recimo RAAL dipol ribone. Tako da ti i donji i gornji spektar bude u OB sistemu.

Ovako kako si ti nacrtao 2A3 ti sluzi samo kao preamp i imas 2 aktivne skretnice, 4 dodatna ampa i opet neces moci to podesiti "na uvo". To je masa dodatnih troskova i downgrade od pocetnog stanja.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, majkisk said:

citajuci po raznim forumima dosao sam do zakljucka da eminence beta 15 ima malo bolji bas od alpha 15

Ovo ti nije najsrecniji put ni rada ni trosenja novca.

U kojim okolnostima su doticni culi i ocenili? Kakva je konfiguacija prostora ili skretnice?

Ako ih rezes na 200Hz, o kom  "gornjem opsegu" je rec?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hebiga, to je rekao Papa Pass uporedjujući bass...:rolleyes:...  U svom sistemu, OB širine skoro 1,5m, u veeelikoj sobi. I još neki ljudi... Pa, ako čovek ima veeeliku sobu i baflu od 1,5m ili je voljan da umesto veeelike bafle koristi Hframe, možda može i Beta...?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jah, Vix troši betu koliko se sećam.

Alfe na OB troši Stein a imali ih Chakija i Davor.

Bete nisam čuo a mene se lično Alfe dopale (uzeti s rezervom, ja sam čovek pun ljubavi, meni se sve dopada samo da mi svira :) ). Nailazio sam na dosta mesta da su ljudi učvršćivali malo alfe od nazad, podupirali magnet ili čak i ojačavali krake i tvrde da se čuje boljitak. Niko to nije potkrepio merenjima ako se to uopšte i može videti na njima al ako može nešto da se opre dobro o magnet, a da ne košta novaca, morebit da se proba obzirom na dosta tananu čeličnu korpu na onilikom zvučniku.


 

Edit: Setih se ludovanja s ovim :loleverybody:



 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ljudi hvala na odgovorima

to je ono sto me je zanimalo i sto mi je trebalo kao info

posto su 2 alphe vec narucene bice za neki dan jos dve pa cu produziti sa idejom za pasvnu skretnicu 2 kom alphi +lowther na OB velicine kao od kolege davora 20 cm vislji i po 10 cm krila prema nazad

pokusacu lowthera da umirim malo pa se nadam pomoci oko njega jer ne bih voleo da ga stavljam u kompresionu kutiju

svaka pomoc dobro dosla

i da ideja ce ostati cevni pojacivac sa centralnim zvucnikom

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

evo mene opet 

kao sto moze da se vidi na slici juce je bila proba F4 buffer pojacala gde sam koristio 2A3 kao predpojacalo

F4 je uradjen u kutiji od hifi 2000,trafo iz trafca,plocice(zahvaljujem Zenu),konektori audionote kompletno

sta da kazem ne bi verovao da iz lowthera moze da izadje toliko basa i to sto mi je uvek falilo sad je tu

ahhhhhhh a ja vec narucio 4 kom alphi,doneo medijapan za ploce,odradio prigusnice 

nema nazad danas popodne pocinjem sa lepljenjem medijapana pa cu i to postirati

IMG_20161122_074108749.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...