Jump to content

Dayens Ampino + Monitor Audio BX2


sljivovica

Preporučeni Komentari

7 minutes ago, Doktor said:

^

Tacno.

Ako konstantno slusas priljubljenom usnom skoljkom na membranu od 12" drivera.

Msm, moze i na 8" ako si uporan, tj. vremenski duze tretiras usi na membrani.

pa vecina tako i slusa. 

drze zvucnike sa membranama prrecnika od 30cm na razdaljini od 3-4 metra.

sa bar 90db jacine . niko ni  ne meri da li slusa preglasno. 

sve u svemu gluvimo podjednako i mi sa slusalicama i ovi sa zvucnicima.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad smo vec kod toga, sa vecim zvucnicima je manje primetno da je glasno nego na manjim. Kao kad vozis auto velike kubikaze 160 km/h ili onaj manje. Isto idu, ali imas utisak da mali ide brze. Ali sa velikim ne primecujes da ides brzo.

E sad..da ne kvarimo coveku temu ali samo da napomenem da u zadnje vreme, teoretski sve vise volim F.A.S.T koncept. Mali Zvucnik (3") za srednje-visoke (300 hz pa na vise) i veci 40 cm nanize. Ali, u praksi, mislim da cu da planiram kupovinu boljih slusalica, posto u zadnje vreme muziku mogu slusati samo kad deca zaspu, a onda cela prica velike-male membrane pada u vodu...

A to sto cemo ogluveti mi ne smeta, zena se dovoljno (pre)glasno oglasava, ma ni noise cancelling headphones nece pomoci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Vix said:

sa vecim zvucnicima je manje primetno da je glasno nego na manjim. Kao kad vozis auto velike kubikaze 160 km/h ili onaj manje. Isto idu, ali imas utisak da mali ide brze. Ali sa velikim ne primecujes da ides brzo.

ovo je patkometrija :rofl:

5 minutes ago, Vix said:

, mislim da cu da planiram kupovinu boljih slusalica, posto u zadnje vreme muziku mogu slusati samo kad deca zaspu, a onda cela prica velike-male membrane pada u vodu...

Welcome to the Club:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

17 minutes ago, Vix said:

. . .

A to sto cemo ogluveti mi ne smeta, . . .

Pomeri se s mesta & ostali rituali vezani za taj rad.

Govorim iz profesionalnog iskustva vezanog za pacijente kada dobiju rezultat audiometrije ili sami shvate da su izgubili znacajno sluh.

Nije im prijatno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Radio sam audiometriju i pomirio sam se sa tim...svejedno ili ne vremenom stvari idu nizbrdo, hteli mi to ili ne. Bar poksavam da se ne nerviram. Ustvari nerviram se jer ne uspevam da skupim kinte za dobre slusalice. Ako ce vec nesto da mi naskodi, a svakako hoce, bar nek valja! Zato, pijte kvalitetnu rakiju i pusite dobre cigare! :)


Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako bre ni jedan dobar zvučnik nije predstavljen na FAKu. Bio je Fosteks FE207E koji je najbolji zvučnik na svetu i nemo da mi neko kaže da nisam u pravu jer valja se ja pitam... Izvinjavam se što sam ovoliko izkarikirao ali pala provokacija jel stvarno ima li boli zvučnik od mog. :buehehe:

Aj sad ozbiljno. Prvi FAK, po mom mišljenju, VladaC i njegovi zvučnici su imali odličan zvuk. Davorovim OB je falilo malo umirivanje sonoda i oni bi bili odlični. Napomonjem da nisam čuo sve donešeno. Ostala druženja su bila druženja a ne predstavljanje FiFi opreme.

Za slušalice se ne slažem jer slušalice os 100-150 ima da oduvaju drajvere od 300 a di je tu ostatak za skretnicu i drvenariju. 

Male/velike membarane. Može bas lepo da se čuje i iz malih ali ne tako lepo kao iz velikih. Da ga osetimo fizički da ne komentarišem. I ne znači ako ima veliku membranu da će bas biti bolji, lepši od onog s malim membranama.

Boki me je zvao da čujem njegove zvučnike. Nisam išao jer krenula škola i obaveze. To slušanje bi bilo slušanje sveg ajer je to novo okruženje, soba,  izvor, pojačalo, kablovi i na kraju sami zvučnici. Nadam se da ću ugrabiti vremena i čuti ih. Makar na drugom mestu.

Zagadismo temu čoveku. Moderatori pro ovaj moj post u kantu a ostale po volji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sto , bas je poucno , po ko zna koji put ...... :smesna:

nego , ja sam u zadnjih 3-4 godine isprojektovao 5 razlicitih kutija (dobro - 4 para kutija i jedan OB za specifican prostor) , pa nikom nista

od toga je najkomplikovanija kombinacija (Sonido FR bafleless+MLTL bass helper + Fountek HF helper) prosao kompletna testiranja sa DSP aktivnom postavkom , i ispostavilo se da je najbolje resenje identicno pasivnoj skretnici u originalu

rekoh , opet nikom nista

 

stoji da se bez merenja ne moze doci do najoptimalnijih rezultata .......... ali i stoji da neko voli malecne membrane a neko voli veeelike membrane

stvar ukusa i pristupa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A ko to propagira male membrane i male kutije? Teško mi je parirati tome da se ne čita pažljivo i/ili se ne razume napisano.

Ovo sam kupio pre godinu dana. sb-acoustics-sb29nrx75-6  Voice-coil 3", Xmax=+/- 12 mm Xp-p=+/-24 mm. Fs=25 Hz, Vas=70L, Qts=0,42 (mereno)

sb-acoustics-sb29nrx75-6.jpg

 

sb-acoustics-sb29nrx75-6.jpg

A ovo je početak probne kutije za taj bass od 10". Namera je da se dostigne -3 dB na 25 Hz uz veći SPL nego -3 dB na 50 Hz kod male kutije. I to sve za (značajno) veću prostoriju.

20160809_182930_zpsufx9azbm.jpg

20160915_195514_2_zpsoid2id0s.jpg

To je samo gornja polovina kutije. U donjoj polovini je i "slot" BR tunel.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni su prijatnije distorzije koje ima velika membrana,ne zanimaju me brojke,to je prica za sebe,ali mala membrana nikad nece da donese numeru i pozadinu nonsalantno kao sto to radi velika,jer jednostavno nema sa cime.Ono moze u ficu da stane i 15 studentkinja,i sve moze,ali dokle ce da se voze i kakav ce ukupan dozivljaj da bude? Ovo sam napisao ni na ciji teret,vec posle mnogo godina tegljenja raznoratnih ovakvih ili onakvih kutija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ček da napišem još nešto za brisanje:

Jednu samo stvar mogu da razumem po pitanju basa i malih membrana a to sam lično probao samo jednom i bilo je fenomenalno: Bandpass. Po meni samo tako može mala membrana da "imitira" dubok i jak bas, kažem da imitira jer i to je ograničenje... Videh da je Boki imao bandpass konstrukciju sa ... beše Monacorima?

Sve ostalo su nekakvi kompromisi, a probao sam i transmisije svakojake bas reflekse i kompresije. Ništa dok ne staviš 10" drajver u normalnu kutiju, svira zdrav i lep bass, kako kaže Ninja - brate da osetiš udar u grudima kao da si na koncertu :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, BokiTokiVoki said:

U stvari i nema. Jel' misliš na moj ili na Zenov post? Samo sam odgovorio na njegovu konstataciju kako "trujem" sa malim membranama i kutijama. Šta sad ni ovo ne valja? :lol:    Uostalom, može sve da premesti u drugu temu. 

 

Mislim i kazem - na oba vasa posta.

Njemu se pa moze, vlasnik je, jbga. :)

Doduse, Zenova konstatacija da trujes, trujes ga - i to samo tako. Fakat je.

A i nije ti prvi put.

U to ime :

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 hours ago, BokiTokiVoki said:

1. nećete da čitate
2. nećete da učite
3. nećete da merite
4. NEĆETE DA SLUŠATE uređaje i upoređujete.(da kačim spisak pozvanih nikada pristiglih DIYera?)

Pa jes, kada se ovako kaze, stvarno kritika. Pozvan sam i ja, i uskoro cu da pristignem. Morao sam da savladam vatrenu ljubav sa gripom.

 

Stvar je u merenju, jednim delom, ja licno nemam sobu za slusanje, za sada sam izboksovao radionicu. Merenje u tom prostoru je sit.

Slusanje je takodje nesto sto me ne drzi da je referentno, sa 59 god, senzori su dronjavi. Moze da mi bude prijatna svirka, ali meni ionako masa odredenih zvucnika svira lepo i zanimljivo..istina, vise volim kada ne cujem zvucnike, vec muziku.

Citanje i ucenje ne spominjem, vec mi se povraca od kolicine tekuceg usavrsavanja, kao da sam mlad i perspektivan. Poceo sam i pasijans da redjam, od premora.

Licno, meni je zao sto su mnogi skupi zvucnici zaista kvalitetno uradjeni,iako to neopravdava njihovu cenu, istoje medju tzv jeftinim, ima mnogo stednje i aljkavosti. I dok ne napravim fild koil, necu se smiriti.

Ali su mi diy zvucnici na udaljenom mestu planova.

A ni moji postovi se bas i ne citaju, lepo rekoh da mala membrana zahteva "protezu". 

A i nije rec opstem stanju medju zvucnicima, vec o konkretnoj kutiji. Koja je takva kakva je i tu nema sirih teorija.

Fizika 50Hz, recimo, zahteva i masu i energiju, masu vazduha i energiju da pobudi slusnia parat. Mali zvucnik ima manji zahvat zapremine vazduha, i pozeljniji je duzi hod, a to zalazi u konstukciju zvucnika, gde postoje neke opcije i ogranicenja. Zbog spajdera ne moze da odradi potreban hod, nacin izrade zavojnice i odnosa prema magnetnom polju..itd 

I sad,u tako slozenu fiziku je nemoguce ni galamom uglaviti prilicno konfekcijske zvucnike klasicne izrade, i dodeli ti im sviranje basa...

Za te sprave je apsolutno pravilo da mala membrana nema bas..i to svakako nije zakon zemlje iapsolutno tacno, opste pravilo, ali pokriva 99% konfekcijske izrade...

 

P.S.

Kada se brise, da se brise sas veliku metlu :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...