Jump to content

Kondenzatori, koji, gde ...


skrstic

Preporučeni Komentari

Treba mi pomoć oko delova. Kupio sam 2 svičerska napajanja http://www.ebay.com/itm/AC110V-220V-to-24v-DC-9A-150W-Industrial-Power-Switching-Supply-Converter-Module-/171866462980 . Na bigdiy i par drugih kažu da su OK i kao moguću nadogradnju prepiručuju zamenu kondenzatora jer nemaju poverenja u originale, duže će raditi i imaće manje "đibra" posle nadogradnje. 

Interesije me gde i BG mogu da nađem iste, bolje, slične kondenzatore od ovih dole nabrojanih

primary cap: United Chemi-Con KXG EKXG251ELL221MMN3S (220 uF / 250 VDC), mouser part number: 661-EKXG251ELL221MMN 
secondary caps - bulk: United Chemi-Con KYB EKYB350ELL102MJ30S (1000 uF / 35 VDC), mouser part number: 661-EKYB350E102MJ30S
And then I put a couple of these directly across the output +/GND terminals:
secondary caps - filter: TDK X7R 10% 1206 C3216X7R1V106K160AC (10 uF / 35 VDC), mouser part number: 810-C3216X7R1V106KAC

Razlog je banalan i glasi "ajde da probam". Osim ova 2 poslednja keramička koje je stavio na izlazu između - i + nikakve izmene nema, iste vrednosti različiti proizvođači. Ta dva bi trebala da još pročiste struju. Pošto od elektrotehnike znam dugmiće na daljinskom da koristim:buehehe: ajd savetujte gde i koje. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 32
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Ne bacaj pare na kondove, mislim da to napajanje koristis tako kako je, nije vredno nekog veceg ulaganja.

To je klasican flyback konvertor sa najlosijim karakteristikama sto se tice svih ometajucih parametara, tako da je najlosiji izbor za audio primene. Bolje bi bilo da je neki half bridge ili jos bolje LLC.

Nisam siguran da ces ista dobiti sa zamenom kondova, osim mozda na dugotrajnosti, mada i ti na slici mi ne deluju da su od najlosijih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja imam baš to, i teram sa njim tda7498 trenutno, a pre nje tpa3116 ... mani dobro zvuči, samo sam za tda7498 podigao ,koliko je moglo, izlaz na nekih 26,5V. Nema nekog čujnog šuma ili bruma. Inače, obe pločice mi jednako dobro zvuče i razlike u mom sistemu su male. Ajd ubaciću ponovo 3116 da je ponovo poslušam, pošto već duže sviri 7498ica...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Opravi me Goša. Šalim se. Baš zbog toga i pitam ima li svrhe baciti 1 ili 2 crvene. Ovaj ulazni 100/400 je Chong i baš mi delije... LHK (Jackson) mi skoro isto deluju. Nichicon mi nekako zvučnije ali Goša je možda u pravu. Neka se krčka. Možda još neko doda mišljenje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To nisu sviceri bas za audio, ali mogu da posluze, eto za nekakvu probu.

 

Bacanje je para kupovanje i zamena kondova, bez veceg efekta na sam rad i smetnje. Sasvim je drugacija prica i filtracija kod SMPS i linearnog. Pre svega s obzirom na povratnu spregu. Brljanjem oko kondenzatora se moze poremetiti pol ili nula povratne sprege, pa sprava moze da krene da zvrci i zveci..

Da li je dobar(a nenamenski), moze se bistriti na dva nacina, minimalno i jednostavno preko podataka o riplu i sumu, ili kompleksnije, preko merenja.

Takodje su bitni i opsezi opterecenja, mora da postoji minimalno opterecenje(osim samog blidera), bolje receno opseg opterecenja u kojem doticni SMPS najbolje radi, a to nije zona (pre)malog i nije zona granicnovelikog opterecenja.

I ne vole kratka preopterecenja, sto manifestuju i padom napona i povecanjem smetnji, sto svakako nije preporucljivo za audio igranjac.

 

Ukratko, mora se znati dosta  podataka o konkretnoj spravi, da bi se upotrebljivo iskoristila. Od nacina rada, opsega rada, zone regulacije(nacin i cvrstina povratne sprege), i izlaznih karakteristika po pitanju smetnji i variranja napona..

Ili ce da sluze za rasvetu(gde su u najboljem rezimu rada), a ne za muziku.. :) 

 

P.S.

Za upitani SMPS

http://www.meanwell.com/webapp/product/search.aspx?prod=LRS-150

Ima simpaticne karakteristike, otporan je na kratak spoj(radi u hikap rezimu, pokusava da startuje preko kratkog spoja), solidno mali sum i ripl, mogucnost opterecenja od nula do 6,5 ampera sa dobrom regulacijom u tim situacijama. Smetnje su mu u dozvoljenim granicama do opterecenja 75%.

Sasvim dobra sprava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diyaudio.com/forums/class-d/219730-cheap-tpa3118d2-boards-modding-them-everything-comes-66.html#post4645103

So I've got a bunch more measurements from various SMPS units I happen to have around. Rather than clutter up this thread anymore though I think I will start a new SMPS thread somewhere, so those interested keep an eye out this weekend. I will tell you that the little Chinese board I have is far from the worst, beating out a few Meanwell supplies even.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vise bih voleo da je recimo jneutron obavio "bunch" merenja, ne bi imao neke dileme kao Jensen567

Ili zlocesti SY..prakticno, koji god od ozbiljnih profesionalaca(a ima ih zapanjujucih), znao bi i sta meri i kako meri..i pride sta zeli da dobije..

Inace su sprave jeftino  resenje u odnosu na kompletic trafojcina 300va, plus grecevi plus kondovi plus pakovanje i ladjenje.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Hajde kad se već priča o kineskoj D klasi i napajanjima da i ja nešto priupitam :)

Kako najbolje napraviti napajanje za TPA3116 od prikazanih delova? Da li nešto zameniti, dokupiti...  Trafo je malo problem jer je 12V ~  ali će valjda moći da gura, bar snage ima :)

A da zaboravih da napomenem da idu 2 pločice, pojedna za svaki kanal, u PTBL modu ....

PHOTO_20160926_220713.jpg

PHOTO_20160926_220540.jpg

PHOTO_20160926_220637.jpg

PHOTO_20160926_220657.jpg

PHOTO_20160926_220820.jpg

PHOTO_20160926_220913.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sviraće one i sa 12V, probao sam, ali je zvuk za nijansu bolji na 20tak volti... Nema veze, napravi pa probaj ovo, tpa3110, u stereo modu one i jesu za 12V...

http://www.ebay.com/itm/TPA3110-PBTL-30W-Digital-Mono-Amplifier-Module-Board-Power-AMP-DC-8-26V-D-/112070519300?hash=item1a17ec6a04:g:otgAAOSwdzVXljzi

 Po datasheetu,  12V je idealno za 3110, naročito za dugo sviranje, da ne dodje do pregrevanja, sad  što kinezi pišu svašta... te 30W, te 26V,,, nema veze, mnogi prijavljuju da im se više svidja od 3116, ali nijanse su u pitanju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, x1gor said:

 Hajde kad se već priča o kineskoj D klasi i napajanjima da i ja nešto priupitam :)

Kako najbolje napraviti napajanje za TPA3116 od prikazanih delova? Da li nešto zameniti, dokupiti...  Trafo je malo problem jer je 12V ~  ali će valjda moći da gura, bar snage ima :)

A da zaboravih da napomenem da idu 2 pločice, pojedna za svaki kanal, u PTBL modu ....

Sa 12V trafoom će biti skoro 16V opterećeno, trafo ima snage ihaj... Kond se stavi ili taj bucman sa slike, ili 2-3 kom. ova mala i pesma.

Morebit da će zbog snage trafoa i povećih kondova trebati soft start ispred trafoa da ne bi stalno pregorevali osigurači.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...