Jump to content

Razdvojeno napajanje za audio i digitalnu sekciju


Zverogušter

Preporučeni Komentari

Kako je moguce posebno razdvojiti napajanja sa dva trafoa prema potrosacima, na digitalnu i audio sekciju?
Naisao sam na neku staru temu gde Impuls konstatuje da se ovom intervencijom izgubi digitalni prizvuk na srednjima i visokim sto je upravo sto me i zanima.
Imam dva identicna plejera pa sam mislio da jedan transformator donira ovaj sto je van pogona, u pitanju su Philips plejeri CD582.


 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Respect za velikog slušaoca strujnih kablova u sistemu od 200 evra... Stavićeš dva trafoa pa će da se izgubi digitalni prizvuk sa CD-a ahaha... a da staviš ova dva jadna Filipsa u kutiju od gramofona, možda dobiju prizvuk Toske... naguraj i magnetefonsku traku... možda ćeš moći i da presnimavaš... kikiki

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A da turis ti svoj pogani jezik u prkno svoje mace sa plavim ocima, mozda steknes dojam kako izgleda biti tigar?
Molio bih one koje nemaju nikakav savet u vezi sa temom da se ni ne javljaju.

Hvala! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ok, cenim vase misljenje ali ga smatram pogresnim.
Trenutno se kajem sto sam i trazio pomoc ovde, mada je DIY forum.
Nije ni cudo sto se vecina stvari zavrsava preko privatnih poruka sa ljudima dobre volje.
Rekose slika govori vise od hiljadu reci, istina.
Evo jedne slike trenutnog raspolozenja isprovociranog ovim komentarima.

Worn-Out.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pogresan ti stav, kolega.

ako sam ti rekao da se ne isplati, nisam rekao sto te mrzim ili imam nesto protiv tebe.

cd plejer je takav, da se upgrade ne isplati.

ali ako si bas zapeo, ti uradi.

nije zabranjeno.

ali moje misljenje je da bi sa nekim drugim, boljim, cd plejerom dobio bolje rezultate.

bio bi zadovoljniji zarad ulozenog truda i vremena.

toliko.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, Zverogušter said:

Ok, cenim vase misljenje ali ga smatram pogresnim.
Trenutno se kajem sto sam i trazio pomoc ovde, mada je DIY forum.
Nije ni cudo sto se vecina stvari zavrsava preko privatnih poruka sa ljudima dobre volje.
Rekose slika govori vise od hiljadu reci, istina.
Evo jedne slike trenutnog raspolozenja isprovociranog ovim komentarima.

Worn-Out.jpg

Ako je tako, zasto si postavljao pitanje na prvom mestu?

Uradi kako mislis,  a ako hoces tapsanje po ramenu obrati se onome koji ti je to rekao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 Moguce je tako sto ces napraviti nova napajanja za +/- 15V za izlazne op ampove i 15V za 1541a

Masa novog napajanja, na masu gde je masa tih potrosaca,

 iseci stampu kod pinova napajanja( na koje dolazi staro napajanje )

  dovedi novo napajanje na pinove

Sve ovo ima smisla pod uslovom da novo napajanje bude kvalitetnije(bolje stabilisano) u odnosu na originalno

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada je u pitanju TDA1541A on ima 3 vrednosti napajanja -15V, -5 i +5V orijentaciono sa tolerancijom koja je data u podacima. Ta napajanja su kod ovog chipa istovremeno i analogna i digitalna.

Tako da nema mnogo smisla dodavati jos jedno napajanje kada ce se ono "mesati" sa vec postojecim analognim napajanjem... Ali ako je to dodatno napajanje korektno uradjeno ne bi trebalo da bude problema. Uredjaj ce i daje raditi. U svakom slucaju nece doci do dramaticnog pomaka, a karakter zvuka ce ostati isti sa manjim promenama.

To je slucaj sa ovim chipom, i na primer TDA1540, kod drugih ne mora da bude tako. (Na primer PCM 63 ima jasno obelezene pinove digi i analog napajanja, itd...).

Dodavanjem analognog napajanja tamo gde to ima smisla nije jedini preduslov da se smanji takozvani "digitalis". Bez obzira na to sta je ko rekao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, sax.hifi said:

pogresan ti stav, kolega.

ako sam ti rekao da se ne isplati, nisam rekao sto te mrzim ili imam nesto protiv tebe.

cd plejer je takav, da se upgrade ne isplati.

ali ako si bas zapeo, ti uradi.

nije zabranjeno.

ali moje misljenje je da bi sa nekim drugim, boljim, cd plejerom dobio bolje rezultate.

bio bi zadovoljniji zarad ulozenog truda i vremena.

toliko.

Niste me razumeli a moze biti da sam i bio neprecizan.
Kritikovao sam vas stav prema ovom cipu, to smatram pogresnim.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, zoranzu said:

 Moguce je tako sto ces napraviti nova napajanja za +/- 15V za izlazne op ampove i 15V za 1541a

Masa novog napajanja, na masu gde je masa tih potrosaca,

 iseci stampu kod pinova napajanja( na koje dolazi staro napajanje )

  dovedi novo napajanje na pinove

Sve ovo ima smisla pod uslovom da novo napajanje bude kvalitetnije(bolje stabilisano) u odnosu na originalno

 

 

Hvala puno na javljanju.

 

8 hours ago, ZZZ said:

Kada je u pitanju TDA1541A on ima 3 vrednosti napajanja -15V, -5 i +5V orijentaciono sa tolerancijom koja je data u podacima. Ta napajanja su kod ovog chipa istovremeno i analogna i digitalna.

Tako da nema mnogo smisla dodavati jos jedno napajanje kada ce se ono "mesati" sa vec postojecim analognim napajanjem... Ali ako je to dodatno napajanje korektno uradjeno ne bi trebalo da bude problema. Uredjaj ce i daje raditi. U svakom slucaju nece doci do dramaticnog pomaka, a karakter zvuka ce ostati isti sa manjim promenama.

To je slucaj sa ovim chipom, i na primer TDA1540, kod drugih ne mora da bude tako. (Na primer PCM 63 ima jasno obelezene pinove digi i analog napajanja, itd...).

Dodavanjem analognog napajanja tamo gde to ima smisla nije jedini preduslov da se smanji takozvani "digitalis". Bez obzira na to sta je ko rekao.

Ako je tako onda se necu uplitati u to.
Kazete da ima jos nacina za smanjivanje "digitalitisa", mozete li navesti neki?

Hvala puno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Iskreno nisam upoznat sa topologijom tog plejera, medjutim, ono sto mozes da uradis je sledece, pogledaj koji su mu opampi u izlazu pa stavi neke malo '' mekse'' mozda dobijes ono sto trazis.  Pogledaj i vezne kondove ako ih ima, mozda se i njihovom promjenom za kvalitetnije dobije neka promjena, odnosno neka nova farba u zvuku koja ce prijati uhu. Ne treba ocekivati cuda, ali eto... Par ideja... 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To jeste malo zastarela sprava ali nije ni bas tako losa. Mnogo bolja od nekih izvikanih komercijala tipa djubreta teac1100, ali eto,moze i taj teac da posluzi za reprodukciju..iako je relano skutijana PC komponenta. :) 

Elem, ja bih ipak malo vise postovao Filipsa, iako se oni sami nisu postovali. Skoro proslavise 100gd istrazivanja :) 

Mod je pokrenut u pogresnom ili previse jednostavnom smeru smeru. I pride neupotrebljivom.

Moguce je za pocetak izmenjati kondove i poboljsati postojece napajanje..sa boljim regulatorima ili filterima.

Mozda ovaj link doda neke ideje, pa se odluci koje korake bi zeleo, pa da se udubljujemo u semu..

http://www.ebay.com/itm/High-End-Mod-for-Philips-CD582-TDA1541A-/200722894373

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, bokiooo7 said:

Iskreno nisam upoznat sa topologijom tog plejera, medjutim, ono sto mozes da uradis je sledece, pogledaj koji su mu opampi u izlazu pa stavi neke malo '' mekse'' mozda dobijes ono sto trazis.  Pogledaj i vezne kondove ako ih ima, mozda se i njihovom promjenom za kvalitetnije dobije neka promjena, odnosno neka nova farba u zvuku koja ce prijati uhu. Ne treba ocekivati cuda, ali eto... Par ideja... 

Boki, zamenio sam fabricke, LM883 cini mi se, sa OPA2134 a potom sa LME49720 koji su i ostali, mozda probati i LM6172 citao sam pozitivne kritike o njemu.
Kondovi na izlazu su Nichicon Muse BP, no nisam ih merio tako da ce se verovatno ici u pravcu zamene.
Hvala na javljanju.

 

2 hours ago, vladd said:

To jeste malo zastarela sprava ali nije ni bas tako losa. Mnogo bolja od nekih izvikanih komercijala tipa djubreta teac1100, ali eto,moze i taj teac da posluzi za reprodukciju..iako je relano skutijana PC komponenta. :) 

Elem, ja bih ipak malo vise postovao Filipsa, iako se oni sami nisu postovali. Skoro proslavise 100gd istrazivanja :) 

Mod je pokrenut u pogresnom ili previse jednostavnom smeru smeru. I pride neupotrebljivom.

Moguce je za pocetak izmenjati kondove i poboljsati postojece napajanje..sa boljim regulatorima ili filterima.

Mozda ovaj link doda neke ideje, pa se odluci koje korake bi zeleo, pa da se udubljujemo u semu..

http://www.ebay.com/itm/High-End-Mod-for-Philips-CD582-TDA1541A-/200722894373

Vladd, ja sam mislio da dodavanjem transformatora rasterecujem potrosace i zato sam krenuo tuda, medjutim apsolutno prihvatam svaku ideju u cilju poboljsanja plejera.
Gledao sam vise puta taj oglas na EB i veoma privlacno deluje.
Moze li se taj mod izvrsiti bez kupovine ovoga od 100 dolara + trista cuda dok stigne?
Takodje i ovo oko regulatora i filtera itekako igra.
Hvala najlepse na ukljucenju u temu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.adventuresinhifiaudio.com/28/06/2010/is-the-tda-1541-dac-still-relevant-today-the-amr-cd-77-compared/

Malo tekstova, sta je ko radio sa TDA1541. Sustinski, cip je zastupljen u mnogim skupim uredjajima, ali sa drugacijim bliskim i daljnjim okruzenjem i nesto kvalitetnijim komponentama.

Sto otvara lepe mogucnosti za kredibilan DIY. Mozda ne do nivoa nekih firmi koji su imali podrsku Filipsa, ali do nekog solidnog svakako. To su inajcesci "problemi" sa filipsovim uredjajima, sto neke tehnicke detalje urade fantasticno, a onda sledi masproizvodno krajcovanje i razna pojeftinjenja produkcije. Ubace odlican proizvod u plasticnu kutiju, dok druge ne mrzi da odrade pristojnije i efektnije pakovanje.

Moze  se krenuti od ispravljaca, pregledati i poboljsati isprvljacki stepen, kao najprostije, sledece su kondovi oko TDA, odabir i pakovanje, i nadalje sredjivanje kloka digitalnih kola

http://analogmetric.com/download/TDA1541A DAC User Manual.pdf

A ovo proguglaj

"Advanced re-clocking for TDA1541 based CD players"

Tu imas i prerade koje su potrebne ako se ubacuju konkretno bursoni, a trebalo bi preslisati iostale opcije, odlicnih a jeftinijih opampova(da opampovi ne prebace cenu CD plejera :) )

Pa razmisli, vidi, probaj, pitaj pa opet probaj....

Uglavnom razumi da je modovanje nadogradnja, a ne da skidas ili menjas jednu stvar vise puta..kada se jedno zavrsi, kvalitetno sledi ono sto odlucis da je sledece, bez da moras ono prvo da raskopavas.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Promeni sve diode u ispravljackom delu sa brzim

Filtarske elektrolite u ispravljacu,povecaj,koliko prostor oko njih dozvoljava

Izlazni kond. Muse  BP 100uF/10Kohm zameni sa MKP blokom 10uF/100Kohma

Sve elektrolite uz digitalna kola,zameni sa kvalitetnijim/brzim iste ili 2X vece vrednosti,(poskidaj sa maticne ploce nekog racunara)

Izlazni dupli  op AMP razdvoj na 2 obicna,prvi je za I/V a drugi je bafer(tu moze i cevni)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad sve to uradis kontaktiraj SKrstica i poigraj se sa op ampovima.  Nemas pojma sta sve moze da se dobije. On ima kolekciju op ampica, a  ako nista drugo ima mnogo iskustva sa njima, pa  na licu mesta boc, boc. Svasta dobro tu moze da ispadne. U mom slucaju na starom DAC-u radilo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo sto se radi i predlaze, konstantno 20-30 godina, je zamena elektrolita, dioda, i naravno OP-ampova. Medjutim to su samo kozmeticke intervencije koje su relativno jednostavne i popularne samim tim. Donose poboljsanja ali ne i krucijlna. Zbog toga sto to topologije ostaju iste... Sigurno da uredjaj ako ne bolje onda radi pouzdanije i "ispravnije", kada su zamenjeni stari isluzeni i godinama pregrejavani delovi...

...

One intervencije koje stvarno dramaticno menjaju sliku na bolje su zamena i obrada master clocka, obrada digitalnog busa u odnosu na master clock, zamena transformatora sa malim kapacitivnostivnima prim-sek., naravno i pripadajuca napajanja, korekcija nivoa i oblika digitalnih signala signal integrity, digitalna izolacija Strujna konverzija na kvalitenom neinduktivnom otporu, jfet ili tube gain stage, buffer i analogni filter na izlazu pa opet buffer i interstage transformator.

Sve u svemu kvalitetan oscilator ili kristal kosta oko 40-50 EU ili vise, Kvalitetan Riv pa i rucno motani je isto toliko (a potrebna su 2 kom) plus ostale drangulije napajanja delovi itd itd. Naravno nije dovoljan samo unimer. Potrebno je imati i osciloskop recimo.

...

Ima jedan PDF clanak kako je nedostake primetio i obradio Paul Winsner, nisam bas siguran da se tako zove? Pokusacu da to iskopam pa saljem... 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E sad se treba samokontrolisati i videti unapred gde je kraj apgrejda, inace moze da konvergira ka beskonacnosti :) 

Iranjac sa oscilatorima ima tanak sims, gde moze lako da se padne u enormno skupa i kompleksna resenja, a sa ponekom pocetnickom ili slucajnom greskom koja moze da potre sav moguci napredak.

Npr LT1016 je oko 860 din kod nas, sto je nije prolem, veci problem je rad sa 10+ MHz, vodovima interkonekcijom, parazitnim kapacitivnostima, sildovima...i ono najgore i najteze, pratecom opremom da se sve to iskontrolise.

Ako se odrade losi vodovi(ili koriste prosecne okolne komponente), sve prednosti i preciznosti padaju u vodu.

 

P.S. S obzirom da smo zasli u 21-i vek, postoje neka solidna gotova resenja kod Silicon lab-a

https://www.silabs.com/Support Documents/TechnicalDocs/Si5334.pdf

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...